cultuur 119 Meesterproef van DJ Optimus Indrukwekkend en met wisselende emoties DEBUUTALBUM Zeeuwse DJ/producer maakte samen met prominente gasten veelzijdige cd agenda Zilveren anjertje Van Waveren zaterdag 2 juli 2011 Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. tfm vr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, zo. en zo. om 18.00 uur Q www.z2.nl door Rolf Bosboom Hij maakt al sinds halverwege de ja ren negentig naam als DJ/producer, maar nu heeft de Zeeuwse DJ Opti mus zijn ware meesterproef afgele verd: het debuutalbum Double Helix DNA. Het is een veelzijdige, uiterst prettig in het oor lig gende cd geworden, waarvoor zich een wereld wijde belangstelling ontwikkelt. Optimus is de artiestennaam van Neels Smee- kens (31), afkomstig uit Middelburg, maar te genwoordig met Rotterdam als uitvalsbasis. Hij is op vele fronten actief Zo vormt hij samen met 111 Pro de hiphopformatie 111 Productionz en maakt hij deel uit van onder meer iET, The Proov en DJ Grazzhoppa's DJ Bigband. „Het idee voor een eigen album had ik al een paar jaar", zegt Optimus. „Ik had een verlang lijstje van mensen met wie ik heel graag wilde samenwerken, maar je weet niet of zij ook wil len en kunnen." Toen hij eenmaal mensen ging benaderen, bleek de bereidheid groot, met als gevolg dat een indrukwekkend aantal gasten op Double Helix DNA is te horen. Behalve bevriende muzi kanten gaat het om vooraanstaande namen uit het hiphopgenre, onder wie de Amerikaanse rappers Prince Po en El Da Sensei. „Prince Po is bekend van Organized Konfiision en El Da Sensei van The Artifacts. Van die formaties kocht ik blind alle platen." Ondanks de inbreng van vele partijen klinkt het album als een eenheid. „Dat komt ook doordat mensen heb gevraagd die op dezelfde golflengte zitten. Dat werkte allemaal heel goed samen." Hiphopbeats vormen weliswaar de basis, maar Double Helix DNA gaat veel bre der, met onder meer duidelijke invloeden van jazz en funk. De Zeeuwse DJ had een écht album voor ogen. „Je kunt dertien goede nummers hebben, maar dat wil nog niet zeggen dat je een goed album hebt. Ik heb geprobeerd nummers bij elkaar te zoeken die samen een verhaal vertellen. Er moet voldoende afwisseling zijn en een span ningsboog waardoor het interessant blijft. Of het gelukt is, weet ik niet, maar ik ben daar wel intensief mee bezig geweest." Optimus gebruikt bewust klassieke, vintage ap paratuur in plaats van modern spul. „Ik vind de geluidskwaliteit daarvan heel erg goed. Het klinkt af en toe een beetje stoffig, maar wel le vendig. Het is mooi als muziek leeft. Boven dien word je beperkt in je keuzes. Dat stimu leert om creatief te zijn." Radiostations en websites uit diverse landen hebben al belangstelling getoond. „Dat komt DJ Optimus: „Ik heb geprobeerd nummers bij elkaar te zoeken die samen een verhaal vertellen." goede manier om je netwerk te vergroten." vooral door de samenwerking met de Ameri kaanse rappers. Hopelijk kom ik op deze ma nier in contact met weer andere artiesten om nummers op te nemen. Zo'n album is ook een 'Double Helix DNA is uitgebracht door Fremdtunes. Zie ook: fremdtunes.com en djoptimusmusic.com door Jeanette Vergouwen Wat maakt een uitvoe ring van de Missa da Re quiem van Verdi zo aan trekkelijk? De geladenheid van de compositie, de afwisselende rit mes en emoties of de wijze waar op Verdi, als ongelovige, zo su bliem een mis in dramatische stijl componeerde, waarin hij vrede en troost verpakte? Wat de geloofsovertuiging van de toehoorder ook is, hij of zij wordt gegrepen door de emotionele mu ziek die gaat van overdonderende passages tot diepdoorleefde, verstil de momenten.De soli van de zan gers lijken op opera-aria's. De or kestratie is beurtelings van een ont roerende zachtheid en van indruk wekkend geweld. Dat was donderdag bij Het Zeeuws Orkest en de Koninklijke Oratorium Vereniging meteen te horen in het Introïtus met de da- KLASSIEKE MUZIEK 'Requiem' van Verdi Door Zeeuws Orkest, Kon. Orato riumver. Middelburg en solisten. Dirigent: Joan Berkhemer. Gehoord: donderdag 30 juni in de Grote Kerk in Brouwershaven. lende lijnen in de celli en de wisse ling van mineur naar majeur. Het Dies Irae (Sequentia) is een complex geheel. De paukenist zorg de met syncoperende slagen voor een geweldige spanning, alsof een onweer losbarstte. In de koren, so li, duetten, terzetten en kwartet ten waren individuele en gemeen schappelijke uitingen van emotie te horen. Opmerkelijk in dit Dies Irae waren de schitterende trompetklanken bij het Tuba mirum dat sonoor ge bracht werd door bas Nanco de Vries, het duet Recordare waarin Alexandra Untiedt (sopraan) en Martine Straesser prachtig samen- klonken, het strak bijna beschei den en ietwat afstandelijk gebrach te Ingemisco door tenor Marcel Re- ij ans en het Lacrimosa waarin de alt duidelijk de grootste dramatiek etaleerde. Als toehoorder kun je na de Se quentia pas weer op adem komen. De volle kerk in Brouwershaven volgde daarna ademloos het Offer torium en de overige misdelen. Het orkest steunde op vakkundige wijze de koorpassages. Het koor kweet zich goed van zijn taak. De inzet was overduidelijk en er was hard gewerkt aan de koorklank, waarin de sopranen (het is dan ook een bijna onmogelijke parti tuur voor hen) soms in intonatie en hoogte tekortschoten. In de fugatische passages dreigde soms de ontsporing, maar dirigent Joan Berkhemer had het stuur goed in handen en loodste zijn musici langs verschillende muzika le klippen. Hij onderstreepte de contrasten en het angstaanjagende in de teksten en tijdens de verstil de momenten gaf hij ruimte aan de interpreten. Terwijl buiten de donkere wolken kwamen opzetten, heerste in de kerk een voelbare spanning tijdens het smeken om eeuwige rust door alt, tenor en bas in de Communio. In deze bijna dodenmars werd oók duidelijk dat de mezzo ver moeid raakte. Zij zong het hele werk vol emotie en dramatische kracht. Het slot werd door het koor niet optimaal gezongen, de fuga kwam te weinig uit. Het morendo besluit van het werk kwam als een bevrij ding. Het stevige applaus daarna was terecht. Nog te horen vanavond in de Sint Baafs- kerk in Aardenburg, 20.15 uur. Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. ZATERDAG 2 JULI Aardenburg Jubileumconcert Jongerenkoor. Plein H.Maria Hemelvaart kerk, 19.30 uur Dishoek StrDnAfeest, festival met elektronische muziek, theater, kunst, dans en expo's. Strandpaviljoen Kaapduin, 14.00 uur Goes Examenconcert Iris van der Eijk. De Hoogte, 19.30 uur Club Plan B opent haar deuren met sets van DJ Kypski en Vindinctiv. Plan B (Grote Markt 7), 20.00 uur Middelburg Middelburg Maakt Muziek. Markt, 13.00-16.30 uur Southpark Festival. Meiveld, 12.00 uur Ritthem Concert Brassband ONDA uit Ritthem en Brassband OKK uit Westkapelle. Camping 'Karnemelkshoek', 19.30 uur Scharendijke Finale DJ Contest Beachboom. Beachclub Perry's, 23.00 uur Veere Concert VU-orkest, gevormd door hon derd studenten van de Vrije Universiteit. Grote Kerk, 15.30 uur Vlissingen Concert Vocaal Ensemble Voci Miste. Sint Jacobskerk, 15.00 uur Concert volledige orkest van Arduin. Atrium Ter Reede, 19.30 uur Zierikzee Havenconcert Kunst en Eer. Nabij Zuidhavenpoort, 19.30 uur. ZONDAG 3 JULI Aardenburg Marsha treedt op in het kader van de Zomer van galeRichel. GaleRichel, 14.00-17.00 uur Goes Manhuistuinconcert, 'Sax Royal'. Manhuistuin, 12.00-13.00 uur Kloetinge Brassband Excelsior Kloetinge. Tuin jachthuis, 11.30 uur Kortgene Big Band van de Zeeuwse Muziek school geeft een terrasconcert. Grand Café Kortgene, 15.00-17.00 uur Oosterland Clownsduo Rijn Trijn speelt Jip Janneke (3-8 jaar). Studio Roodkapje, Bredeweg 1a, 14.30 uur Veere Muziekpodium Zeeland: Cecilia Bernar- dini (viool)^n Shuann Chai (fortepiano) spelen werk van Schubert en Beethoven. Grote Kerk, 15.30 uur Vlissingen De Ruyterstadsingers treden op. Atrium Ter Reede, 14.30 uur Wilhelminadorp Kind off Blue speelt akoestische mu ziek. 't Loze Vissertje, 15.00 uur BROUWERSHAVEN - Harry van Wa veren heeft donderdagavond voor afgaand aan het concert van Het Zeeuws Orkest in Brouwershaven een 'zilveren anjertje' ontvangen van het Prins Bernhard Cultuur fonds. De oud-gedeputeerde kreeg dit huldeblijk voor zijn inspannin gen voor de oprichting in 2005 van het Publicatiefonds Zeeland, dat samen met het cultuurfonds tot stand is gekomen. Het anjertje - niet te verwarren met de Zilveren Anjers die de ko ningin jaarlijks uitreikt - is be stemd voor mensen met bijzonde re verdiensten op cultureel gebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 19