Huizenruil kwestie van vertrouwen 27 reizen Doe eens gek deze vakantie: boek geen pakketreis, reserveer geen camping, maar ruil van huis. Zoals ook Bob Smits en zijn gezin doen. door Jan van Mtillem S SI reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 2 juli 2011 Staan er geen leuke reisjes in de gids? Bob Smits: „Misschien wel, maar huizenruil geeft meerwaarde aan een vakantie. Ik noem het een cul turele onderdompeling. Dat begint met het contact vooraf. Degene met wie je van huis ruilt, leer je kennen door te e-mailen of te vi- deo-skypen. Je krijgt uitleg over het huis, een lijst met de beste res taurants, de tip om dat kleine mu seum te bezoeken, een achter grond over de politieke situatie, tot - als je elkaar beter kent - foto's van een sinterklaasviering met de kinderen aan toe. Soms lukt het el kaar persoonlijk te ontmoeten, een paar dagen vóór de ruil. Plezie rig, want dan kun je een rondlei ding geven of samen per fiets de omgeving verkennen." Maar een culturele onderdompeling... „Goed, een concreet voorbeeld. Na over en weer 250 e-mails te hebben verstuurd, ruilden wij vo rig jaar van huis met mensen in Tanzania. Ze hebben een land huis, op een klif, aan de zee. Inclu sief personeel; een tuinman, een kok en een chauffeur stonden tot onze beschikking. Die hebben ons een inkijkje gegund in hun leven, - hun cultuur. Zo zijn de kids met de Massai op slangenjacht geweest en heeft de chauffeur ons meege nomen naar zijn zelfgebouwde boerderij. Onvergetelijke momen ten, die je normaliter niet mee maakt. Zo ontstaat vriendschap." WIE Bob Smits (58), Jacky Stuif meel (50), Marsinah (36), Quirine (19), Merel (18), Benjamin (14) en Brechje (11) BEROEP Ondernemer WOONPLAATS Bilthoven E RVA- RING Tien keer van huis geruild; onder meer in Frankrijk, Finland, Zuid-Afrika, Canada, Tanzania en de VS DIT JAAR Bonaire en Costa Ri ca (op koffieplantage) VERLANG LIJST Indonesië en Nieuw-Zeeland Gesnuffel in je kast of in je post: je moet wel een drempel over om aan huizenruil te doen. „Gesnuffel komt niet of nauwe lijks voor. Het is een kwestie van vertrouwen; dat doe je gewoon niet. En al zou het gebeuren, wat dan nog? Wat moet een ander met mijn spullen? Dat geldt omgekeerd ook. Door je goed voor te berei den, vooraf uitgebreid contact te hebben, kun je bovendien een goe de inschatting maken hoe de an der met jouw spullen omgaat." Jij hebt je onder meer ingeschreven bij Huizenruil.com, de 'gold'-sectie ervan. Waar let je op bij het selecteren? „Land, locatie, soort huis - vooral: is het groot genoeg? - en voorzie ningen. In de gold-categorie zijn exclusieve woningen opgenomen. Je moet er voor betalen, 500 dol lar, om daar bij te staan. Waar ik verder specifiek op let, is of het een eerste woning betreft, geen tweede huis. Een eerste woning is doorgaans beter uitgerust dan een tweede, vaak het vakantieverblijf Overigens is het niet zo dat je als eigenaar van een minder exclusief huis niet de mogelijkheid hebt in een luxe huis te verblijven. Tussen bewoners van villa's en rijtjeshui zen wordt ook geruild. Dan spelen vaak andere factoren een rol, zoals locatie. Als een villabewoner een huis zoekt bij de plek waar zijn buitenlandse vrienden eén reünie houden en er is een beschikbare tussenwoning om de hoek, kan een afspraak snel zijn gemaakt." Nooit negatieve ervaringen gehad? „Er breekt soms een glas. Dat ver vang je dan. Kleine dingen. Verve lender - nee: onfatsoenlijk - vind ik het als mensen niet reageren op een voorstel tot huizenruil. Meer dan 50 procent van de mails wordt niet beantwoord. Terwijl het een kleine moeite is om de reply-knop aan te vinken: no thank you." Heb je nog tips voor (aspirant-)huizen- ruilers? „Zorg ervoor dat je huis schoon is, de tuin op orde, koelkast gevuld en dat reparaties zijn gedaan. Een klemmende deur, een rolgordijn dat stroef loopt; dat soort dingen repareer ik. Andere huizenruilers gaan nog een stapje verder, vervan gen het tapijt of een oude bank, zo als onze Tanzaniaanse vrienden. Een andere tip is voor mensen die behalve van woning ook van auto ruilen. Er bestaat een no-claim- verliesverzekering, waardoor je dus niet terugvalt als een ander een ongeluk met je auto heeft ver oorzaakt. Kost 75 euro per jaar, maar het geeft veel gemoedsrust." Reageren? featureredactie@wegener.nl VAKANTIE DIGI DOE BOEK Jaaaah, de zomer vakantie staat voor de deur. Daarmee ook die lange reis naar het zonnige zuiden. Voor ouders geen pretje en ook zeker niet voor kinderen. Om de tijd op de achterbank iets op te leuken, heeft Uitgeverij Snor Op de achterbank bedacht: het eerste vakantiedigidoeboek voor onderweg. Een signaaloranje boek vol met leuke spelletjes voor onderweg, zoals zoekplaatjes, autoganzen- bord en achterbankbingo. En omdat Snor met z'n tijd meegaat enkele digitale extra's waar voor je van tevoren wel een paar apps moet downloaden op de smartphone van pa of ma. Zoals een app waarmee je virtueel kunt overge ven. Om de voorbank te laten schrikken. Op de achterbank - Uitg. Snor. 12,95 euro. NOG EEN 'DOE'BOEK Terwijl de kinderen zich op de achterbank kostelijk vermaken, kun nen de volwassenen (althans, degenen die niet achter het stuur zitten) hun lol op met Het Gro te Heieen van Royen Zomerboek van... Heieen van Royen. Het is een glossy boek boordevol lijstjes met Heieens favorieten (boeken, muziek, tv-se- ries, vakantiebestemmingen, winkelsteden, et cetera), nieuwe columns, puzzels, quizzen, spel letjes, deleted scenes uit haar romans, antwoor den op veelgestelde vragen van lezers, strips over de familie Van Royen, een aankleedpop van Heieen en heel veel fotomateriaal. Natuur lijk ook leuk als je je vakantie doorbrengt in de achtertuin. Heieen van Royen - Het Grote Heieen van Royen Zomerboek. 12,50 euro. HOP MET DE BEENTJES Genoeg gelezen. De hoogste tijd voor een uitstapje in eigen land. Bijvoorbeeld naar Oproakeldais in het Gro ningse Warffum. Op dit folkloristisch dansfesti- val presenteren volksdansgroepen uit alle uit hoeken van de wereld zich. Het is al sinds don derdag feest in Warffum, maar vandaag en mor gen is er nog genoeg te doen. Zoals een kleuri ge optocht, een volksdansbal en zelfs een muzi kale, oecumenische dienst. Kijk voor het pro gramma op: www.oproakeldais.nl POP IN HEERLENS PARK Aan de andere kant van het land maken ze zich klaar voor een popweekend. Caro Emerald, Waylon, Van Vel- zen, Kane, Milow en Ali B hopen vandaag en morgen op een stralend zonnetje, want dan wordt het lekker druk in Park Bekkerveld in Heerlen. Vorig jaar was Park City Live een suc cesvolle nieuwkomer in festivalland. Genoeg re den voor een tweede editie. www. par k- citylive.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 105