reizeni. SS in het land van Dali Fietsen V mm ff De Spaanse Costa Brava inspireerde Dali tot zijn surrealistische creaties. Hier kun je fietsen door de kunstenaars dromen, door Bert Sitters Rrs Landal reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 2 juli 2011 Girona ligt tussen twee bergruggen en het his torische centrum wordt in tweeën ge deeld door de rivier de Onyar. De ijzeren voetgangers brug, ontworpen door Gustave Eif fel, biedt een magnifieke blik op de oude binnenstad. Vanuit Giro na klimt de weg naar de 485 meter hoge Puig Alt, een populair fiets- ritje. Op de top pronkt het heilig dom Els Angels, waar Salvador Dali en zijn vrouw Gala hun huwe lijk lieten voltrekken. Ie kunt Girona uit fietsen zonder te klimmen, want we pedaleren over de Carrilet. Tot 1969 tuften hier de treinen over dit smal- spoortje naar Sant Feliu de Guixols aan de Costa Brava. Nu is het een vies verde (groene weg) in Catalonië voor fietsers en wande laars. Bijna ongemerkt stijgen we tot het hoogste punt op 130 meter bij Cassa de la Selva. Oude stations gebouwtjes zijn nu fietscafés. Voorbij het stadje Llagostera glijdt de route langzaam naar beneden door de geurige dennenbossen in het dal van El Ridaura. Ondanks het oprukkende toerisme heeft Sant Feliu de Guixols nog iets van een vissershaven. Vanaf het uit zichtpunt op het fort bedacht de journalist Ferran Agulló honderd jaar geleden de naam Costa Brava (woeste kust). Op een steenworp afstand van deze kust is het fiets- netwerk van Baix Emporda. Tus sen Palamós en Palafrugell volgen we een voormalig tramspoortje. Een klein, groen weggetje brengt ons in Calella de Palafrugell, vol gens kenners het meest fotogenie ke plaatsje aan de Costa Brava. De kwaliteit van de fietsroutes wis selt: soms asfalt, soms een losse on dergrond. Een voordeel is dat Baix Emporda vrij vlak is. In het Romaanse dorp Pübol valt onmiddellijk het kasteel op. Salva dor Dali kocht het bouwvallige op trekje, maar liet het opknappen als woning voor Gala. De grote mees ter mocht alleen op uitnodiging het kasteel betreden. In de tuin staan merkwaardige, door Dali ge creëerde olifanten. Vanaf Alt Emporda fietsen we tus sen de moerassen tot Castelló d'Empüries, dat op een heuvel in het natuurpark Dels Aiguamolls uitsteekt. Weer zo'n heerlijk histo risch plaatsje met nauwe, bescha duwde kronkelstraatjes. Net als al le andere stadjes en dorpen is het centrale plein, de Pla^a Major, het kloppende hart. Tot 's avonds laat is het een gekakel van jewelste van af de terrasstoeltjes. De fietsweg- wijzers brengen ons tot aan de strandboulevard van Roses. Vanaf hier is het 20 kilometer naar Cada- qués, maar de weg is druk en steil. Gelukkig vaart er een boot. Al in zijn jonge jaren was Dali vaak in Cadaqués te vinden. Hij kocht een paar vissershuisjes en verbond ze met elkaar in zijn eigenzinnige stijl. Tot 1974 werd het voortdu rend uitgebreid tot het huidige Ca- sa Salvador Dali. In de omgeving van Figueres wordt het landschap heuvelachtig, maar de Pyreneeën blijven op de achtergrond. Op een heuvel ligt Peralada, waar Dali graag de lokale wijn proefde. Dé stad van Salvador Dali is na tuurlijk zijn geboortestad Figueres. De naargeestige buitenwijken wor den ruimschoots gecompenseerd als we in het oude centrum zijn. Het hoogtepunt is het Teatro y Mu- seo de Dali. Iedere zaal is anders en een kunstwerk op zich. Dali werkte volop mee aan de inrich ting. Rondom het gebouw staan sculpturen van de creatieve kunste naar. Dali overleed in 1989 in de Galatea toren, opvallend vanwege zijn witte 'eieren'. Foto rechts: Castelló d'Empüries ligt op een heuvel in het natuurpark Dels Aiguamolls. Foto onder: Wegwijzer in Dalfs ge boortestad Figueres. foto's Bert Sitters FRANKRIJK SPANJE Madrid Peralada Cadaques n ®-a{ Figueres^ Roses Castelló d'Empüries Alt Emporda en Baix Emporda liggen in het noordoosten van Catalonië, tussen Girona en de Costa Brava. Transavia vliegt vanaf Schiphol en Rot terdam op Girona. Fietsen kunnen na reservering mee (www.transavia.com) Fietsen kunnen gratis mee in de regionale treinen van de Spaanse spoorwegmaatschap pij RENFE (www.renfe.com). Zie verder www.gironacycle- centre.com; www.baixempor- da-costabrava.org; www.vies- verdes.org en www.costa- brava.org Neem je je smartphone mee op vakantie? Installeer dan eerst een handige reizenapp. Deze week: wifi-vinder door Marcha van Schijndel Een smartphone is reuze handig op vakantie. Maar als je niet oplet, pakt het gebruik van zo'n mobieltje ook heel duur uit vanwege de hoge bedragen die gerekend worden voor buitenlands dataverkeer. Dus wees slim: schakel data- roaming (automatisch internet verkeer) op je mobiel uit als je de grens overgaat en internet in het buitenland alleen via wifi. Gratis en betaalde openba re wifi-punten vind je snel en eenvoudig met de wifi-fïnderapp van JiWire. Je kunt er (online) mee zoe ken op een adres of plaats en in een mum van tijd zie je (dankzij gps) welke wifi- punten er in de buurt zitten. Compleet met adresgegevens en een routebeschrijving. Superhandig is de offline data base met meer dan 500.000 gra tis en betaalde wifi-plekken in 144 landen. De gevonden wifi- spots kun je bekijken in een lijst en op een kaart. De app onthoudt je meest recente zoek vragen en je kunt er zelfs com mentaar mee versturen, bij voorbeeld als een wifi-spot niet meer actueel is. Daarvoor möet je dan wel online zijn. filf - '/-'c JiWire wifi-finder voor iPhone en Android (gratis) Het is zomer! Zwemmen met de kinderen. Samen een schitterende wandeling maken. Op avontuur in de bergen. Lekker bijkomen op het terras. Genieten op het water. Slapen in een safaritent. Vakantie vieren aan zee. Het kan allemaal bij Landal GreenParks. Interesse? Reserveer direct op fandal.nl/lastminute of bel 0900-8842 (£0,20 p. min).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 104