wordt omhelsd VN eist arrestaties Hariri-zaak buitenland 19 Massaal straatprotest is terug in Egypte I? LIBANON Hezbollah-commandant aangeklaagd berlijn Berlusconi bezuinigt 47 miljard Duitse kerncentrales in 2022 dicht Bisschop Californië weg na misbruikzaak Licht uit op meeste Belgische snelwegen Man valt Franse president Sarkozy aan Britse koningin moet ook inleveren vrijdag 1 juli 2011 middel van hogere pensioenbijdra gen en een hogere pensioenleeftijd moeten opdraaien voor een begro tingstekort dat zij niet hebben ver oorzaakt. Er heerst een groot ge- naai Monetair Fonds (IMF) te krij gen. Alleen dan kan het land op korte termijn aan zijn betalingsver plichtingen blijven voldoen. Het is de bedoeling dat de uitga ven van de Griekse overheid in vijf jaar met 14 miljard euro dalen, terwijl de inkomsten met eenzelf de bedrag stijgen door belasting verhogingen. Verder wil Athene 50 miljard euro zie onze website:buitenland Video: amateurbeelden tonen onrust in Griekse straten voel van onrecht, omdat zij moeten inleveren, terwijl in de financiële sec tor nog steeds gewoon bonussen worden betaald. foto Andy Rain/ANP ophalen door staatsbezit te privati seren. De plannen zijn zeer impopulair en hebben geleid tot stakingen en massale demonstraties. Ook giste ren was het met name in Athene zeer onrustig. LEIDSCHENDAM/BEIROET - Het spe ciale Hariri-tribunaal in Leidschen- dam heeft vier verdachten aange klaagd in verband met de moord op de voormalige Libanese pre mier Rafik Hariri. Onder hen is ten minste één vooraanstaand lid van Hezbollah. De betrokkenheid van de invloedrijke en door Syrië en Iran gesteunde groep kan de sektarische spanningen in Liba non verder doen oplopen. Rafik Hariri kwam op 14 februari 2005 om het leven bij een aanslag met een autobom in Beiroet. Bij de aanslag vonden naast Hariri nog 22 mensen de dood. De ver denking viel meteen op Syrië, om dat Hariri de Syrische rol in zijn land wilde verminderen. Syrië ontkende, maar uiteindelijk leidden massale demonstraties er toe dat Syrië zijn leger na 29 jaar uit Libanon terugtrok. Het door de Verenigde Naties ge steunde tribunaal vaardigde de aanklachten en aanhoudingsbeve len gisteren uit zonder de namen van de verdachten openbaar te ma ken. Een Libanese gerechtsmede werker las echter de namen voor aan het persbureau Associated Press. Een van de verdachten is Mustafa Badreddine, die be schouwd wordt als de plaatsver vangende militaire commandant van Hezbollah. Hij is de zwager van wijlen commandant Imad Mughniyeh en wordt ook verdacht van betrokkenheid bij bomaansla gen in 1983 op de Amerikaanse en Franse ambassades in Koeweit, waarbij vijf mensen omkwamen. De drie .andere verdachten zijn Sa- lim Ayyash, alias Abu Salim' Assad Sabra en Hassan Anise, die zijn naam inmiddels gewijzigd heeft in Hassan Issa. Volgens Hezbollah- kenner Abraham Bryan is Badred dine de enige verdachte van naam. „Hezbollah omgeeft zijn militaire leiderschap met geheimhouding. Niemand kent de drie anderen. Zijn zij_nog in leven of niet? Zijn het hun echte namen wel?", aldus Bryan. Hezbollah, dat steeds iedere be trokkenheid bij de liquidatie van Hariri heeft ontkend, heeft nog niet op de aanklacht gereageerd. De groep noemt het tribunaal een complot van Israël en de Verenig de Staten. Hezbollah-leider Sheik Hassan Nasrallah heeft gezegd dat 'de handen worden afgehakt' van diegenen die Hezbollah-leden pro beren te arresteren. De Libanese autoriteiten hebben dertig dagen om de verdachten aan te klagen of aan te houden. Doen zij dit niet, dan kan het tri bunaal publicatie van de aanklach ten in Libanese media gelasten. Saad Hariri, de zoon van de ver moorde ex-premier, zegt dat de re gering er 'niet voor moet weglo pen' om de verdachten aan te hou den en over te dragen. rome - De Italiaanse regering van premier Silvio Berlusconi is het gis teravond eens geworden over 47 miljard euro aan bezuinigingen in de komende 3,5 jaar. De maatrege len moeten voorkomen dat het land in dezelfde problemen be landt als Griekenland. door Dirk Wanrooij CAÏRO - De rellen in Cairo van de afgelopen dagen zijn tekenend voor de gespannen situatie in het land. Sinds een volksopstand be gin dit jaar een einde maakte aan het dertig jarig bewind van presi dent Hosni Mubarak, lijken de mensen meer verdeeld dan ooit. Waar de meeste protesten onder de voormalige president konden rekenen op brede steun van de be volking, lijkt er nu twijfel te be staan over de beste weg vooruit. Vrijwel dagelijks zijn er demonstra ties en stakingen en worden er par tijen opgericht. Deze uitbarsting van politieke activiteit is het duide lijkste resultaat van de opstand, want hoewel de president verdwe nen is, hangt zijn schaduw nog al tijd over de huidige machthebbers. De militairen die nu het land rege ren, allemaal generaals die carrière maakten onder Mubarak, presen teerden zich vanaf dag één als neu trale en onmisbare spelers in het politieke veld. Zij noemen zich de hoeders van de revolutie en hun slogan 'het leger en het volk zijn één' begeesterde iedereen. Maar de bewijzen van het tegendeel hopen zich op. Betogers zijn woedend over het op pervlakkige karakter van hervor mingen. Vijf maanden nadat de eerste demonstraties tegen Muba rak begonnen, is er nog altijd wei nig veranderd. Mediarestricties gel den nog altijd - zo is het verboden om over het leger te schrijven - en de werking van de grondwet is op geschort. Bovendien zijn veel van de so ciaal-economische problemen nog niet aangepakt. Maar de grootste bezwaren zijn het gebruik van militaire tribuna len om burgers te berechten en de langzame, oppervlakkige berech ting van de kopstukken uit het oude regime. Sinds de opstand zijn er volgens mensenrechtenacti visten meer dan 10.000 burgers zonder advocaat veroordeeld door militaire rechtbanken. Daarnaast zijn er talloze getuigenissen over martelpraktijken in militaire gevan genissen. Tegelijkertijd werd zondag het pro ces tegen de voormalig minister van binnenlandse zaken Habib El-Adly voor de derde keer uitge steld. El-Adly wordt gezien als het hoofd van de repressieve arm van de staat en is daarom, na Mubarak, de meest gehate man van het land. „De mensen willen dat hij boet voor zijn daden, en het uitblijven van een vonnis leidt tot onrust. We voelen ons voor de gek gehou den", aldus een demonstrant. An dere kopstukken zijn 'verdwenen' of overgeplaatst binnen het staats apparaat. Maar er bestaat ook gro te weerstand tegen de aanhouden de protesten. Veel Egyptenaren zijn van mening dat de tijd van protest voorbij is, en dat er ge werkt moet worden aan de weder opbouw van het land. Zij worden gesteund door de me dia en de militaire interim-rege ring. Die laat geen mogelijkheid onbenut om te wijzen op de slech te staat van economie, het negatie ve economische effect van de pro testen eq de criminele aard van de huidige betogers. De autoriteiten lijken niet van plan massale woede uit te lokken in een land waar de onderhuidse spanningen geregeld tot uitbars ting komen. Maar ze zullen optre den wanneer ze denken dat het mogelijk is. Hoewel de generaals demonstraties bij wet hebben ver boden, is er niet genoeg draagvlak om dit verbod echt af te dwingen. De laatste Duitse kerncentrale gaat uiterlijk in 2022 dicht. Dit heeft de Bondsdag gisteren met overgrote meerderheid besloten. Volgens de oorspronkelijke planning van het kabinet-Merkel moesten kerncen trales tot 2036 open kunnen blij ven, maar na de nucleaire ramp in Japan is besloten de omstreden technologie eerder vaarwel te zeg gen. santa rosa Bisschop Daniel Walsh uit Califor nië stapt op omdat hij niet is opge treden tegen een priester die jon gens had misbruikt. Priester Ochoa gaf in april 2006 bij de bisschop toe dat hij zich had vergrepen aan drie kinderen. Pas drie dagen later gaf het bisdom die informatie aan de politie. De priester is nog voort vluchtig. De kinderen kregen 5 mil joen dollar schadevergoeding. brussel Op ruim de helft van alle Belgische snelwegen gaat over twee weken de verlichting definitief uit. Op minder dan een vijfde van de we gen blijven lampen continu bran den en op de rest doven ze tussen middernacht en zes uur 's mor gens. Dit moet kosten besparen. Licht blijft branden op ringwegen van Brussel en Antwerpen. Ook op- en afritten blijven verlicht. brax De Franse president Nicolas Sarko zy is gisteren aangevallen door een man. Het was de eerste keer dat het staatshoofd dat overkwam. Op dè Franse televisie was te zien dat Sarkozy tijdens een bezoek aan Brax, in het zuidwesten van Frank rijk, met geweld werd vastgegre pen. Hij wankelde, maar bleef op de been. De 32-jarige dader is opge pakt, zijn motiefis onbekend. zie onze website:buitenland De straten van Cairo verande ren wederom in slagvelden De 'aanval' op Sarkozy foto ap londen Het zijn krappe tijden voor alle Britten en ook de Britse koningin Elizabeth II moet inleveren. Onder deel van de Britse bezuinigings maatregelen is een lagere toelage voor de vorstin. Tegen 2015 krijgt de koninklijke familie 9 procent minder uitbetaald. Io het begro tingsjaar 2013-2014 ontvangt het huishouden van de koningin omge rekend 38 miljoen euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9