Rabo's verkennen parkoers tijdrit in sneltreinvaart 'Als renner zou ik mijn 321 sport Rabobank-ploeg weet wat voor vlees het in de kuip heeft Peter Winnen (5 september 1957) won twee keer de etappe naar Alpe d'Huez. Wout Poels (1 oktober 1987) droomt van zo'n overwinning. Een dubbelinterview met twee klimmers. OCEANIC vrijdag 1 juli 2011 TOUR DE FRANCE Peter Winnen (r) heeft advies voor Wout Poels. „Het is belangrijk dat Wout de door Edward Swier les essarts - De ene Rabo-renner sloopte direct het vizier uit zijn fu turistische helm nog voor hij iets van het parkoers van de ploegen tijdrit had gezien. De ander be sloot na een eerste verkenning zijn hoge velgen in te leveren voor min der windgevoelige exemplaren. Hoe je, in amper 23 kilometer, een hoop kan leren over wetenschap en gevoel. Robert Gesink: „Ik zit liever rustig op mijn fiets. Dat is voor mij belangrijker dan de aëro dynamica." De Rabo-ploeg verkende gister morgen, tussen flink uitgelopen bloedcontroles en de verplichte teampresentatie in, het parkoers van de ploegentijdrit. Het gebeur de, zoals dat ook hoort als de race tegen de klok gaat, in sneltrein vaart. Tot twee keer toe haalden de Rabo-coureurs Alberto Conta- dor in. „De eerste tik is uitge deeld", glimlachte Bauke Mollema. „We moesten wel een beetje door rijden, zaten in tijdnood", grinnik te ploegleider Adri van Houwelin- gen mee. De Rabo-formatie hoopt zondag in de teamchrono de eerste goede zaken te doen. Toch verkende de ploeg - hoewel het op ervaring, coördinatie en details aankomt - het traject niet eerder dit jaar. Van Houwelingen had er wel persoon lijk een kijkje genomen. De ploeg leider zag eerdere bevindingen be vestigd. Slechts bij het in- en uitrij den van Les Essarts is het wat bochtig, daarna rijden de renners over goed begaanbare landwegen met aan beide zijden struweel, van bramenstruiken en meidoorns. „Sommige jongens zullen moeite hebben met een heel snelle start. Dat vraagt wat van de spieren, en veel concentratie. Maar je moet wel; je kunt nergens iets laten lig gen. Het is meteen vol gas." Het traject is heus lastig, omdat er met ultrasnelheden over gevlogen door Edward Swier les essarts - Onder het motto 'veiligheid voor alles' neemt de Ra- bobank-ploeg van al het vlees dat de renners deze Tour de France eten een monster. Nu nog altijd ter discussie staat of Alberto Con- tador vorig jaar positief bevonden is door het eten van met clenbu- terol ingespoten vlees, neemt de Nederlandse ploeg het zekere voor het onzekere. Volgens directeur Harold Knebel van de Rabo-ploeg is het 'de vol gende fase van voorbereiding'. „Van al het vlees dat onze koks uit Nederland hebben meegenomen, zijn samples bewaard. Er worden stukjes afgesneden, gebakken en ingevroren. Een speciaal hiervoor wordt. Maar het is in de Vendée al lemaal zoveel lieflijker dan in 2009. Toen kwam er veel kritiek op de Tour-directie. De ploegen tijdrit rond Montpellier was des tijds meer een overlevingstocht. Er zaten rare afdalingen in het par koers, vreselijk vervelende boch ten en onoverzichtelijke situaties. Het gevolg was dat er her en der gevallen werd, ook toenmalig Ra- bo-troef Denis Mentsjov ging on deruit. Van Houwelingen schaart zijn ploeg bij de kanshebbers op de winst. „Ik sluit niet uit dat we zelfs kunnen winnen." Met Maarten Tjallingii, Lars Boom en de Spaan se tijdritkampioen Luis-Leon Sanchez heeft het team drie specia listen in huis. „Maar het gaat in de ploegentijdrit niet om individuen, het is een teamprestatie. Welke ploeg het meest opofferingsgezind is, komt het verst." Van Houwelin gen beschouwt Sky en HTC-Co- lumbia als de favorieten, de tijdver schillen zullen sowieso niet groot zijn. Van Houwelingen: „Daarvoor is de afstand te kort." Robert Gesink vindt de tijdrit ech ter 'lang genoeg om pijn te gaan leiden'. „Er zitten een paar glooiin gen in het parcours die je, bij die hoge snelheden, zeker gaat voe len." Dat hij zondag, ook als het dan niet of nauwelijks waait, niet voor een hoge velg kiest, staat wat hem betreft al vast. „Ik wil niet al wapperend op mijn fiets zitten, zij wind is met zo'n hoge velg heel ir ritant." Ook anderen hebben het niet zo op de aërodynamica. Na een gesprekje met Maarten Tjallin gii verwijderde Bauke Mollema het vizier uit zijn nieuwe helm, om een gewone koersbril op te zet ten. Tjallingii; „Heb je weieens in 35 graden met dichte ramen in een auto zonder airco gezeten? Dan beslaat de boel en begin je zelf ook te zweten. Dat doe je nu sowieso al, maar met een gewone bril op in ieder geval minder." ingericht laboratorium zal deze op slaan. Ook met andere, meer exoti sche producten, en de spullen die in Frankrijk nog worden aange schaft, doen we dat. Later in de Tour wordt met het vliegtuig waar mee we onze gasten invliegen, ook in Nederland geselecteerd vlees aangevoerd. Ook daarvan nemen we een monster." In een speciaal door Boretti inge richte camper wordt voor de ren ners van de Rabo-ploeg gekookt. Knebel vindt het niet vervelend dat nu ook al extra op het voedsel moet worden gelet. „Dat we nu ook het vlees achteraf nog kunnen controleren, is een teken van verre gaande professionaliteit. Het is zaak dat je als ploeg alle mogelijke calamiteiten uitsluit." Sinds Blitterwijck, de woon plaats van Wout Poels, vo rig jaar wérd toegevoegd aan de gemeente Venray, de thuisbasis van Peter Winnen, zijn ze dorpsgenoten. Het is een van de vele dingen die ze gemeen hebben, de Limburgse klimmers van toen en nu. Winnen was 23 toen hij in 1981 met een etappeze ge op Alpe d'Huez debuteerde in de Tour. Poels is even oud als hij op 2 juli voor de leeuwen wordt ge worpen. Hoewel jullie dorpsgenoten zijn, was de jonge Poels niet onder de indruk van de grote carrière van Winnen. Sterker: je wist amper wie je illustere voorganger was. Poels: „Als kind hoorde ik mijn va der wel eens over Peter praten, maar ik besefte toen nog niet wat voor een grote carrière hij achter de rug had. Ik ben opgegroeid met Michael Boogerd en Lance Arm strong, een andere generatie. De eerste keer dat ik Peter beter heb le ren kennen, is toen ik als student aan het Johan Cruyff College een interview moest maken met een oud-topsporter. Omdat ik iets met wielrennen wilde doen en Peter .toch in de buurt woonde, heb ik hem gevraagd. Tijdens de voorbe reiding van dat gesprek is me pas duidelijk geworden wat voor een erelijst hij bij elkaar heeft gefietst. Als je twee keer kunt winnen op Alpe d'Huez ben je niet zomaar ie mand." Wanneer had Peter Winnen in de ga ten dat de schuchtere student die hem kwam interviewen zelf ook hard kan fietsen? Winnen: „Wout viel me voor het eerst echt op vorig jaar tijdens het WK in Australië. Als je in de finale van zo'n zware koers nog kunt meespelen, dan kun je iets. 200 ki lometer rijden kan iedereen, maar daarna begint het pas. Ook in Tir- Peter Winnen wint in 1981 de etap pe naar Alpe d'Huez. reno-Adriatico heb ik met veel ple zier naar Wout gekeken. Dat hij zich daar kon meten met de echte top was heel bijzonder." Jullie duiken de laatste tijd geregeld samen op in de media. Bij de presen tatie van de fanclub van Poels was Winnen onlangs eregast. Is er sprake van wederzijds respect? Winnen: „Als oud-coureur vind ik het nog altijd leuk als Neder landse renners het goed doen. Voor iemand uit je eigen dorp heb je vanzelf meer aandacht. Mijn vrouw is een grote fan van Wout. Ik weet niet of ik al lid ben van zijn fanclub, maar zij is het zeker." Poels: „Ik zal nog lang moeten fiet sen als ik de prestaties van Peter ooit wil evenaren. Hij is gestopt op zijn 31e. Als ik een paar jaar langer doorga, kan in de schade mis schien nog inhalen." Wout begint deze week aan zijn eer ste Tour. Welk advies heeft een oude Tourglorie voor een debutant? Winnen: „Wout moet er gewoon in stappen. Zich met een frisse blik verwonderen over de waan zin. De Tour is nog specialer dan speciaal. Iedereen rijdt in de Tour alsof zijn leven ervan afhangt. Het is daarom belangrijk dat Wout de komende weken de rust bewaart en niet met zijn krachten gaat smij ten." Poels: „Ik weet niet wat er op me af gaat komen. Ik kan me daar wel druk over gaan maken, maar daar schiet ik niks mee op. Ik laat het gewoon over me heen komen." Voormalig bondscoach Egon van Kessel zei onlangs dat hij Wout lie ver eerst de Vuelta had zien rijden in plaats van de Tour. Komt de Tour in derdaad te vroeg? Winnen: „Het is goed dat Wout nu al ervaring kan opdoen. Ik vind niet dat hij eerst de Vuelta had moeten rijden. Die kan overigens net zo lastig zijn als de Tour." Poels: „Je ziet vaak dat renners eerst de Giro of de Vuelta rijden en pas daarna de Tour. Bij Rabo bank hebben Robert Gesink, Ste ven Kruijswijk en Bauke Mollema het op die manier gedaan. Dat hoeft niet altijd de beste planning te zijn. Over een paar jaar denk ik er misschien anders over, maar nu heb ik het gevoel dat ik klaar ben voor de Tour. Belangrijk is met welke insteek je eraan begint. Mijn eerste Tour is een ontdekkingsreis Eerst maar eens de eerste week doorkomen. Daarna zien we wel waar het schip strandt. Dat Vacan-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 70