geweten Last van onkruid? www.roundup.eu Diefstal van koper harder aangepakt Overvallers wierpen blokkade op voor politie Hollandser' Handen ineen voor bestrijden van krimp Hg Vrij Uit ni 'Het zijn geen grote criminelen en ook geen winkeldieven' verdwijnen zelfs complete containers van vrachtwagens' vrijuit.nl/lastminute vrijdag 1 juli 2011 kijk voor meer informatie op DEN HAAG - Koperdieven moeten harder worden aangepakt. Zo moet de politie in processen-ver baal voortaan niet alleen noteren wat er is gestolen, maar ook wat het gevolg daarvan is geweest. Of bijvoorbeeld het treinverkeer is ontregeld. De rechter kan daar dan bij het straffen rekening mee hou den. Dat staat in het actieplan dat Minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie), de politie, het Open baar Ministerie, ProRail en de Me taal Recycling Federatie gisteren presenteerden. Opstelten vindt diefstal van koper niet zomaar diefstal. „Het zorgt jaarlijks voor miljoenen euro's aan schade en kan gevaarlijk zijn voor anderen. Het is onacceptabel." Een relatief klein probleem met grote gevolgen, betitelen de par tijen koperdiefstal. Daarom krijgt de politie meer bevoegdheden ei genaren van koper te controleren op bezit van gestolen metaal. Ook komt er een registratie- en identifi catieplicht bij inkoop van koper. Opsporingsteams van het Korps landelijke politiediensten (KLPD) worden daarnaast meer en gerich ter ingezet. Waar nodig, zet de po litie ook helikopters in. De partijen voeren daarnaast een proef uit met synthetisch DNA. Dat maakt het mogelijk om - ook na het omsmelten - de herkomst van de koper te achterhalen. Bur gers en bedrijven worden aange moedigd contact op te nemen met de politie wanneer ze koperdief stal vermoeden. Van de tiendui zend minuten vertraging die trei nen vorig jaar opliepen, werd een derde veroorzaakt doordat koper- dieven hun slag sloegen. zie onze websiteibinnenland 'Koperdiefstal met identificatie plicht niet te voorkomen' AMSTERDAM - De politie in Amster dam is op zoek naar een van de overvallers van een vestiging van waardetransporteur Brink's in de hoofdstad die woensdag op de A2 gewond is geraakt toen een van de twee auto's waarin de daders za ten, verongelukte. Inmiddels is duidelijk geworden dat een overvaller hierbij gewond is geraakt, aldus de politie gisteren. Na het ongeluk kaapten de daders ter plekke een andere auto. Vol gens de politie moest de gewonde overvaller door zijn kompanen uit de gecrashte auto worden gehaald. Vervolgens werd hij in de gestolen Hyundai (met kenteken 31-FPH-6) geholpen. De overvallers hebben vooraf gaand aan de overval een hinder nis opgeworpen voor de politie. Een woordvoerder van de Amster damse politie bevestigde gisteren een bericht hierover van de NOS. Het gaat om een hindernis die de oprit van het gebouw van het Korps landelijke politiediensten in Amsterdam Zuid-Oost in elk geval tijdelijk onbruikbaar maakte. De aanwijzingen dat de overval lers uit België komen, nemen toe. De Nederlandse politie heeft woensdag al contact gelegd met haar Belgische collega's. De politie vermoedt dat de dadergroep ook achter de eveneens gewelddadige overval op het waardetransportbe- drijf SecurCash in Rotterdam zit, begin april. Deze bende zou be kend staan als de 'Scarface-bende', omdat de leden zich zouden kle den als personages in de film Scar- face, met Al Pacino in de hoofdrol. Korpschef Frank Heeres risico op persoonlijke schade kleiner is dan wat de daad hen uiteindelijk op- foto Robert van den Berge geen stroom staat en welke dus makkelijk te stelen zijn." De meesten zijn geen koperdief pur sang maar stelen ook andere dingen, weet korpschef Heeres. „Het zijn geen grote criminelen en ook geen winkeldieven. Maar hun acties kunnen grote gevolgen heb ben en dus is ingrijpen nodig." Naast een strengere aanpak van de dief is volgens betrokkenen nog een andere maatregel nodig: per soonlijke aandacht voor de dief Want in sommige gevallen gaat er achter hem een wereld aan proble men schuil. Zoals bij de man die er een 'sport van maakte om het elektriciteits net in zijn appartementencomplex te slopen zodra hij en zijn katten geen geld meer hadden voor eten'. De man had vaak geen eten, zijn buren daarom regelmatig geen elektriciteit. Dan kun je wel steeds weer nieuwe kabels aanleggen, meent Heeres, maar als je de pro blemen van de man niet aanpakt, blijft hij eeuwig koperdief Minister Ivo Opstelten van de commerciële radiozender 100% NL zegt in een reactie dat de politiek zich op geen enkele ma nier mag bemoeien met de pro grammering van publieke radio zenders. „Bij wet is geregeld dat de NPO bepaalt wat er op de publie ke zenders wordt uitgezonden en niet de minister of Kamerleden." Volgens Visser passen levensliede ren van Dries Roelvink, Jannes en de Zangeres Zonder Naam hele maal niet in de formule van Radio 2. De NPO vindt niet de taak van politici om daarover te oordelen. „Het gaat om wat het publiek wil horen, niet om wat de politiek wil horen. De politiek moet afstand houden van inhoudelijke bemoeie nis. Die grens komt gevaarlijk dichtbij." MIDDELBURG - Rijk, provincies (IPO) en gemeenten (VNG) blij ven met de drie 'topkrimpregio's' in Zeeland, Limburg en Gronin gen gezamenlijk werken aan de aanpak van de gevolgen van bevol- kingskrimp. Doel is het overschot aan wonin gen en voorzieningen aan te pas sen aan de veranderende omvang en samenstelling van de bevolking zodat de leefbaarheid op peil blijft. Dat stellen Rijk, IPO en VNG in de eerste voortgangsrapportage van hun gezamenlijke krimpaan- pak. Bewustwording van de aanstaan de krimp is van groot belang zodat regio's bijtijds maatregelen kun nen nemen die de leefbaarheid op peil houden. In de komende der tig jaar neemt naar verwachting in meer dan een derde van de ge meenten het aantal inwoners af; in een kwart van de gemeenten zelfs met meer dan 2,5 procent. Het Rijk onderzoekt welke bureau cratische belemmeringen samen voeging van scholen en zorginstel lingen in de weg staan en past knellende regels aan. Daarnaast lo pen in krimpgebieden 21 experi menten die nieuwe oplossingen moeten opleveren. In de topkrimp regio's komen de plannen nu in de uitvoeringsfase. W" - H Zo moet vakantie zijn Nog volop aanbod auto vakanties in het hoogseizoen! VoloP H Italië, Venetiaanse Kust Caorle( Vakantiepark San Francesco 3-kamerstacaravan h (max. 6 personen) jLÖ3f>7- J| 8 dagen, aankomst in juli ^77/]f7!\ per caravan v.a. P? Nederland, Drenthe Hooghalen, Landgoed Het Grote Zand 4-kamerbungalow (max. 6 personen) SQB'i- 5 dagen, aankomst in juli per bungalow v.a. ^9^1 ïooyerj g 2 Frankrijk, Loire (j? Richelieu, Resort Le Relais du Plessis 2-kamerappartement (max. 4 personen) 8 dagen, aankomst in 2£f$f- juli en augustus FiSïoYo^ per appartement v.a. Ga voor het complete aanbod Last Minutes naar je reisbureau of bel 0900-874 58 48 (isct/m)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5