sport 133 middelvinger nu opsteken' Tour: 3,5 miljoen euro aan prijzengeld Wiggins praat niet over het podium George Hincapie evenaart record Joop Zoetemelk vrijdag 1 juli 2011 LES HERBIERS - Het totale prijzen geld van de 98e Ronde van Frank rijk bedraagt een kleine 3,5 mil joen euro. Over ruim drie weken mag de winnaar 450.000 euro in ontvangst nemen. Voor de nummer twee op het po dium in Parijs ligt 200.000 euro klaar. De nummer drie mag nog al tijd een ton mee naar huis nemen, bedragen die normaal gesproken worden gedeeld met de ploeggeno ten. Een ritzege levert 8000 euro op. Winst in het puntenklasse ment is goed voor 25.000 euro, het zelfde bedrag krijgt de beste klim mer van de Tour. Het jongerenklas- sement kent een hoofdprijs van 20.000 euro, het team dat het ploe- genklassement wint mag 50.000 euro verdelen. Ook de strijdlustig- ste renner wordt goed beloond. Hij verdient 20.000 euro. LES HERBIERS - Bradley Wiggins vond praten over een podiumklas sering gisteren voorbarig. De Brit, vierde in 2009, prefereert een rol in de schaduw. „Zes maanden gele den was ik niemand, ik was afge schreven", aldus de kopman van Team Sky. Wiggins' naam wordt weer ge noemd als een van de uitdagers van Alberto Contador sinds zijn overwinning in het Critérium du Dauphiné. Vorig jaar sloot hij de Tour af op een teleurstellende 24e plaats. „Ik denk niet dat ik dit jaar al een keer over het podium heb gepraat. Het doel is en blijft het zelfde. Podium zegt niet alles. Ik kan vierde, vijfde of zesde worden zonder dat ik iets verkeerd heb ge daan", vertelde Wiggins. „We zien het wel, laten we het er straks in Parijs maar over hebben." LES HERBIERS - De Amerikaanse wielrenner George Hincapie gaat een record van Joop Zoetemelk evenaren. Totdat morgen de Ron de van Frankrijk van start gaat was de Nederlander de renner die het vaakst aan de Tour heeft deelgeno men: zestien keer. Hincapie, jarenlang trouwe knecht van Lance Armstrong en tegen woordig uitkomend voor BMC, heeft er vijftien Tourdeelnames op zitten. Sinds 1996 stond de 38-jari- ge New Yorker telkens aan de start, alleen in zijn eerste Tour moest hij opgeven. Zoetemelk, in de Tour rijdend van 1970 tot en met 1973 en 1975 tot en met 1986, bereikte alle keren Parijs. uitstraalt op de fiets.' Peter Winnen over Wout Poels 'Hij heeft een mooie elasticiteit. Ik ^/WVl Ik zal nog lang moeten bedoel daarmee dat hij weerbaarheid Je 1 IJ f fietsen als ik de prestaties van Peter ooit wil evenaren.' Wout Poels over Peter Winnen komende weken de rust bewaart." soleil geen echte kopman heeft, is in mijn voordeel. Ik denk dat ik daardoor een beetje mijn eigen gang kan gaan." De verleiding is groot om de klim mers Poels en Winnen met elkaar te vergelijken. Zijn er veel overeenkom sten? Winnen: „Qua stijl hebben we niet veel gemeen. Ik ben heel an ders gebouwd dan Wout. Mentaal zie ik wel gelijkenissen. De nuch terheid die ik al had als jonge prof herken ik ook bij Wout. Misschien is dat wel typisch voor Noord-Lim burgers." Lachend: „Dat zit bij ons in de grond." Poels: „Dat ik rust uitstraal, bete kent niet dat ik nooit twijfel. Alle topsporters hebben twijfels. Ik laat het alleen niet snel blijken, pro beer het eerst zelf op te lossen. Als dat niet lukt, kan ik altijd nog terecht bij een aantal vertrouwens personen. Dat kunnen mijn ouders zijn, mijn trainer of ploeg leider Michel Cornelisse. Michel kent mij al jaren. Hij weet hoe ik in elkaar zit." Winnen: „Ik vind Wout een mooie renner. Hij heeft een mooie elasticiteit. Ik bedoel daarmee dat hij weerbaarheid uitstraalt op de fiets." Poels: „Iedereen heeft zijn eigen stijl. Daar kun je niet veel aan ver anderen. Renners zijn vaak op zoek naar de ideale positie op de fiets, maar dat is niet per se de bes te positie. Het gaat erom dat je een bepaalde houding lang kunt vol houden. Wat schiet je ermee op als je volgens de metingen de idea le positie hebt, maar al na drie uur last krijgt van je rug?" Is een vergelijking tussen de tijdper ken Winnen en Poels wel reëel? Er is de voorbije dertig jaar veel veran derd in de wielersport. Winnen: „In de breedte ligt het ni veau een stuk hoger. Daar komt bij dat de belangen nu veel groter zijn. Je hebt te maken met een aan tal sterke machtsblokken in het pe loton, waardoor er veel meer con trole is. In mijn tijd reden we de Tour met honderdvijftig man, nu met bijna tweehonderd. Dat is een groot verschil. In het huidige wiel rennen zou ik het veel lastiger heb ben gehad. Ik kwam het beste tot mijn recht in lange etappes en dan moest het liefst ook nog 35 graden zijn. Zo heb ik al mijn grote over winningen geboekt. Nu heb je veel relatief korte ritten waarin het tem po enorm hoog ligt. Dat was niks voor mij." foto Stefan Koopmans Poels: „Ik houd ook van lange etappes, maar ik ben ook explo sief. Althans, dat hoor ik van ande re renners. Zelf twijfelde ik daar aan, totdat Ezequiel Mozquera dit voorjaar tegen me zei dat hij on der de indruk was van mijn demar rages bergop. In de Bayern-Rund- fahft van 2010 had ik hem pijn ge daan met mijn versnellingen. Als een rasklimmer zoiets zegt, is dat fijn meegenomen." Ook de dopingmoraal is veranderd. Winnen: „Ik heb nog de makkelij ke tijd meegemaakt. Amfetamines waren voorbijgestreefd, maar met cortisone werd veel gerommeld. Anderzijds heb ik het ook meege maakt dat ik met een voedselvergif tiging terugkwam uit de Vuelta. Een normale patiënt wordt dan op gelapt met medicijnen, maar om dat ik positief zou kunnen testen, mocht ik die spullen niet nemen. Ik heb daardoor weken aan de kant gestaan. Nu is het nog veel er ger. Renners mogen niet eens meer ziek worden. Het dopingre- glement van tegenwoordig is waan zin." Poels: „Ik vind het goed dat de valsspelers eruit worden gepikt. Ik heb daarom geen moeite met de strenge regels. Dat we bijna voort- Terug naar de Tour. Gaat Contador voor de vierde keer het geel pakken in Parijs? Winnen: „Renners als Contador staan maar eens om de zoveel tijd op. In normale omstandigheden is hij niet kapot te krijgen. Als hij geen pech krijgt, zie ik niet in wie hem gaat kloppen. Ik verwacht ook veel van Gesink. Ik zou er niet van schrikken als hij het podium haalt." Poels: „Ook ik tip Contador. Hij is een aparte renner. Als je in de Gi ro de luxe hebt om drie etappes weg te geven, dan weet je genoeg." Patrick Delait Wout Poels maakt namens Vacanso- leil DCM zijn debuut in de Tour. durend ter beschikking moeten staan van de dopingcontroleurs is praktisch niet altijd handig, maar ik weet niet beter. Dan maak je je zelf er ook minder druk om." Winnen: „Ik ben blij dat ik nu niet meer hoef te fietsen. De strijd tegen doping gaat me veel te ver. Wie bepaalt al die regeltjes? Ja, het Internationaal Olympisch Comité (IOC), maar moeten sporters alles slikken wat hen wordt opgelegd? Als ik nu nog renner was, zou ik mijn middelvinger opsteken. De gezondheid van topsporters is niet meer belangrijk. Je kunt geen Tour rijden zonder fatsoenlijke medi sche begeleiding. Daarmee zeg ik niet dat ik voor doping ben. Dat is niet zo. Ik vind het alleen onaccep tabel dat het dna van topsporters tegenwoordig zomaar mag worden blootgelegd." Poels: „Ik heb daar niet zoveel moeite mee. We hebben geen an dere keuze dan de regels te accepte ren. Je kunt wel protesteren, maar wat heb je eraan als niet iedereen meedoet? Het is simpel: als je je 'whereabouts' niet of niet correct invult, krijg je een waarschuwing. Wie drie keer in de fout gaat, staat twee jaar aan de kant. Dat is niet helemaal de planning."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 33