cultuur 115 Karei van Veen uit de coulissen Serie orgelconcerten in Middelburg agenda Weblog over pas verschenen Zeeuwse boeken Maandag duidelijkheid kaarten Stormvloed Ignace Michiels opent serie orgelconcerten Dertien kunstenaars bij Kunst uit de Polder Samenvatting van Concert at Sea op tv EXPOSITIE Museum De Schotse Huizen in Veere biedt overzicht oeuvre kunstschilder Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Middelburg Gratis architectenspreekuur, nog in het kader van de Dag van de Architectuur (25 juni). Stadskantoor, 10.00-12.00 uur. Nieuwerkerk Nieuwerkerk Bruist met activiteiten in Dolfijn en 's avonds braderie. Vlissingen Workshop thriller schrijven door de oorspronkelijk uit Vlissingen afkomstige auteur John Brosens. Bibliotheek Vlissingen, 19.30 uur. Kijk op www.pzc.nl/zeelandgeboekt vrijdag 1 juli 2011 VROUWENPOLDER De organisatie van het Stormvloed festival maakt maandag bekend hoe zij de gekochte kaarten voor het evenement gaat vergoeden. Het festival op het strand bij Vrou wenpolder - waar onder anderen Jan Smit, Gerard Joling, Wolter Kroes en Dean Saunders zouden optreden - gaat niet door wegens tegenvallende kaartverkoop. „Wij zijn momenteel druk bezig om al les correct af te handelen", aldus de organisatie in een verklaring. SAS VAN GENT Ignace Michiels, organist van de Salvator-kathedraal van Brugge, opent vanavond de jaarlijkse orgel- concertserie in de Cuyperskerk in Sas van Gent. Hij studeerde orgel, piano en klavecimbel aan het con servatorium in Brugge en doceert aan de conservatoria in Brugge en Gent In Sas van Gent speelt hij mu ziek van Bach, Bossi, Rheinberger, Dupré, Dubois, Hollins, Whitlock, Drifïill en Ronald Watson. Het con cert begint om 20.00 uur. RILLAND Loes en Klaus Müller houden voor de achtste keer Kunst uit de Polder in hun woning bij Rilland (Midden hof 3a). Zowel in huis als in de tuin is werk van dertien kunstenaars te zien: Coby Baard, Rinus en Bart Rentmeester, Willem Behr, Digna Blaauw, Jacqueline Cox, Marina Houtzager, Frans Kegels, Linda Kierdorf, Loes Müller, Pleunie, Sa- mia en Coby Severiens. Geopend van 3 tot en met 17 juli, dagelijks van 11.00 tot 17.00 uur. RENESSE Onder de noemer '3 on Stage' is morgenavond een tv-compilatie te zien van Concert at Sea van dit jaar. Het gaat om beelden van de eerste dag, toen onder anderen A- nouk, Di-rect en Racoon optraden en gastheer Blof samen met colle ga-artiesten covers speelde. De tweede dag ging vanwege harde wind niet door. De uitzending op Nederland 3 begint om 23.00 uur. smmmmssmsm door Rolf Bosboom Roem liet hem koud, be kende kunstschilder Ka- rel van Veen ooit in een interview. „Ik ben niet eerzuchtig." Ondanks zijn prachti ge werk en de eervolle opdrachten die hij kreeg, werd Van Veen nooit echt bekend bij het grote publiek. Ten onrechte, leert de oeuvre-ten- toonstelling die deze zomer in De Schotse Huizen in Veere is te zien. Twintig jaar - van 1922 tot 1942 - woonde en werkte Van Veen in Veere. Hij werd, in 1898, in Rotter dam geboren. Na zijn opleiding aan de Rotterdamse Academie voor Beeldende Kunsten trok hij naar Zeeland. De eerste jaren ver bleef hij met zijn gezin echter nog regelmatig in het buitenland, aan gezien Van Veen het klassieke leer programma volgde in onder meer Frankrijk en Italië. In 1930 vestigde hij zich definitief in Veere, waar Van Veen aan de Kaai de buurman was van kunst schilder Jan Heyse. Die leerde hem met succes de kunst van het snij den in hout, waarvan diverse fraaie resultaten te zien zijn in de Schotse Huizen. In de Tweede Wereldoorlog be landde Van Veen in het gijzelaars kamp Beekvliet in Sint-Michielges- tel. De expositie staat ook stil bij die enerverende periode. Na twee jaar, in september 1944, kwam Van Veen vrij. Het huis in Veere bleek geplunderd en zwaar bescha digd en hij keerde definitief terug naar Rotterdam. Faam kreeg hij vooral als portret tist, zelfs tot in hoge kringen. Hij maakte onder meer enkele staatsie portretten van koningin luliana en (toen nog) prinses Beatrix vroeg hem begin jaren zeventig haar drie zonen te schilderen. Haar bedank brief ligt in een van de vitrines bij de tentoonstelling. Daarnaast portretteerde Van Veen in opdracht alle naoorlogse pre miers, van Wim Schermerhorn tot Barend Biesheuvel. Afbeeldin gen van Jo Cals en Jan de Quay (medegijzelaar in Beekvliet) ma ken deel uit van de expositie. Ondanks die prestigieuze opdrach ten bleef de bekendheid van Karei van Veen beperkt, mede doordat hij uit bescheidendheid zijn vrije werk nauwelijks exposeerde. In 1990, twee jaar na zijn overlijden, wijdde De Schotse Huizen een eer ste grote tentoonstelling aan de 'be kende onbekende meester'. Het huidige oeuvre-overzicht in Veere brengt van Van Veen op nieuw onder de aandacht en laat vooral zien hoe veelzijdig en van constant hoog niveau zijn werk was. Verfijnde stillevens worden er getoond, expressieve houtsne den op rijstpapier met Zeeuwse en bijbelse voorstellingen, maar ook vier prachtige panelen die samen een kamerscherm vormden en kleinplastiek in terracotta. De hoofdmoot wórdt gevormd door de olieverfschilderijen, waar onder Kermis in Veere, waarmee Van Veen in 1934 een eerste prijs won op de Biënnale in Venetië. Opvallend is ook zijn voorliefde voor circus en theater. Daarbij toonde hij niet zelden dat wat het publiek niet zag, zoals de coulis sen, de plaats die hij zelf als kunste naar ook leek te verkiezen. Expositie Karei van Veen, t/m 18 sep tember in Museum De Schotse Huizen, Veere. Geopend: dag, 13.00-17.00 uur. Karei van Veen, Kermis in Veere (1932). In het atelier, Veere (1930): zelfportret Van Veen en zijn echtgenote. mmmsmmmmmm PODIUM Geersdijk De steelband en de harmonie van Apollo Wissenkerke treden op. De Willemhoeve, 19.30 uur Ritthem Concert Brassband ONDA uit Ritthem en Brassband OKK uit Westkapelle. Camping Karnemelkshoek, 19.30 uur Sas van Gent Ignace Michiels, organist van de Sint Salvator Kathedraal in Brugge, verzorgt het eerste Vrijdagavondconcert van 2011. Cuyperskerk, 20.00 uur Veere Muziekvereniging Veere's Genoegen verzorgt een gratis buitenconcert. Nieuw-Sandenburgh, 19.00 uur Het Zeeuws Orkest en de Middelburg se Oratorium Vereniging. Uitverkocht. Grote Kerk, 20.15 uur MIDDELBURG - Geen buitenlandse topper dit jaar, maar er komt wel een reeks gerenommeerde Neder landse organisten in de zomer maanden naar Middelburg. Peter Eilander uit Apeldoorn opent op 5 juli de serie uitvoeringen die de Commissie Orgelconcerten Middel burg al sinds 1993 organiseert. De commissie streeft ernaar een breed publiek aan te spreken en de belangstelling voor het orgel als concertinstrument te vergroten. De concerten zijn elke dinsdaga vond. Die worden veelal gehou den in de Nieuwe Kerk, maar eind augustus en begin september ook in de Oostkerk en de Lutherse Kerk, om het Zeeland Nazomerfes tival niet in de weg te zitten. In totaal zijn er tien orgelconcer ten. Daarnaast zijn er in vijf geval len voorafgaand ook beiaardcon certen. De Middelburgse organiste Mar- greeth Chr. de Jong moet deze zo mer verstek laten gaan wegens een schouderblessure. Haar optreden is nu voorzien in het najaar. Orgelconcerten (20.00 uur) 5 juli: Peter Eilander (Apeldoorn), Nieuwe Kerk. 12 juli: Gerrie Meijers (Haarlem), Nieuwe Kerk. 19 juli: Herman van Vliet (Amers foort), Nieuwe Kerk. 26 juli: Kees van Eersel (Kloetinge), Nieuwe Kerk. 2 augustus: Arno van Wijk (Goes), Nieuwe Kerk. 9 augustus: Arjen Leistra (Schie dam), Nieuwe Kerk. 16 augustus: Bram Beekman (Mid delburg), Nieuwe Kerk. 23 augustus: Aart Bergwerff (Lei den), Oostkerk. 30 augustus: Remy Syriër (Maas tricht), Lutherse Kerk. 6 september: Sietze de Vries (Gro ningen), Oostkerk. Beiaardconcerten (18.45 uur) 12 juli: Kenneth Theunissen (Has selt). 19 juli: Liesbeth Jansen (Antwer- pen). 26 juli: Rien Donkersloot (Rotter dam). 2 augustus: Henk G. van Putten (Middelburg). 16 augustus: Gijsbert Kok (Bodegra ven).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15