II 'Er hangt een mythe omheen dat het de allerzwaarste tocht is die je kunt rijden. Dat is het niet, misschien wel voor gewone mensen' Bram van der Leij van maandblad Fiets vrijdag 1 juli 2011 zie onze website:binnenland Wat komt er kijken bij fietsen in de bergen? Tips voor het klimmen en afdalen. wielrenner zijn in Nederland bete kent vooral ook dat je heel hard op het vlakke moet kunnen rij den." De cyclosportieven zijn voor veel Nederlanders interessant omdat ze een wedstrijdelement kennen. In Nederland is het op de openbare weg verboden, maar in de buiten landse cyclo's wordt de tijd opge nomen en zie je je naam terug op een uitslagenlijst. De waarde van de mededeling: 'ik zat bij de eerste 500 in de Marmot- te', kan niet onderschat worden. Per leeftijdscategorie zijn er ook nog tijdslimieten die een gouden, zilveren of bronzen getuigschrift opleveren. Wie 'goud' reed in Mar- motte of Dolomietenmarathon beeld Jos Diender en Ruud Willems heeft aanzien. Onder de allersnelsten zitten regel matig Nederlanders. Bert Dekker uit Ouderkerk aan den IJssel heeft al vier keer de Marmotte gewon nen, de eerste keer in 1997, de laat ste in 2009, op zijn 37ste. Hoe goed dat is, is moeilijk te zeggen, omdat echte wielerprofs zelden aan dit soort evenementen mee doen. Met uitzondering van 2001, toen een handvol jonge talenten van.de Raboploeg in hun vakantie aan de Marmotte meedeed. Pieter Wee- nink werd tweede, Theo Eltink vierde en Coen Loos vijfde. En Bert Dekker? Die werd derde. Op de Alpe d'Huez had hij Eltink op zeven minuten gereden. Praten met Zilla van Dijk is praten over fietsen. De 49-jarige fietst vier keer per week een serieus stuk en komt zo aan 13 tot 15 dui zend kilometer per jaar. Ja, op de fiets. Boodschappen- ritjes niet meegeteld, uurtjes op de spinningbike in de winter evenmin. „Het lekkerste is de warme douche na het afzien," zegt ze. „Een man inhalen is ook geweldig." Ze heeft er een speciale techniek voor ont wikkeld: „Ik rijd er naar toe en wacht dan even om goed op adem te komen. Dan spring ik er voorbij. Zo zorg ik dat ik er ook voorbij blijf Heerlijk." Fietsen is voor Zilla van Dijk niet minder dan een passie en dat ze vaak de eni ge vrouwelijke renner is tus sen mannen, deert haar nau welijks. Deze zomer gaat ze met vier mannen, wieler clubgenoten uit Leusden, de 100 Cols Tocht rijden, al thans voor een deel. Van Dijk struikelt bijna over haar woorden als ze uitlegt wat er zo leuk is aan het te gen een berg opfietsen. „Het is een kick om als nietig mensje in die overweldigen de bergwereld naar boven te fietsen. Afzien geeft mij een geluksgevoel. En dan afda len, de beloning. Super." Zilver in de Marmotte ('had beter gekund, maar ik had problemen met eten') was niet het hoogtepunt in haar fietscarrière. „Dat was op de Stelvio. Ik kwam iets na mijn partner boven. Kom eens mee naar-dat kapelle tje, zei hij. Daar vroeg hij mij ten huwelijk." Om met vier mannen de 100 Cols te gaan rijden ge tuigt wel van enige durf „Noem me maar een lef- chick, ik hou wel van stoer. Maar pas op: ik kan het wel waarmaken." De sport en de competitie - belangrijk maar niet zonder het sociale aspect. „Ik zou het niet in mijn eentje wil len doen. Het gaat ook om de gezelligheid, het kletsen over materiaal en routes." Zij herkent de groeiende trek van Nederlandse fiet sers naar de bergen. En is blij dat er langzaam maar ze ker meer vrouwen in het pe loton opduiken. „Sluit je aan bij een club en je zult zien hoe motiverend het is om samen actief te zijn." Zilla van Dijk (49) fietst 13 tot 15 duizend kilometer per jaar. Het peloton is grijs Dankzij het vlakke land schap en de korte afstan den is fietsen in Nederland populairder dan waar ook in de wereld. Ons land telt rond de 19 miljoen bruikba re fietsen. De fiets is goed voor een kwart van alle ver plaatsingen. Ongeveer 1,2 miljoen Ne derlanders fietst ook voor de sport met racefiets, mountainbike of randon- neur (fiets voor lange vakan tiereizen). Een groeiend aantal Neder landers, circa 80.000, is aan gesloten bij een fietsvereni- ging: 50.000 bij toerclubs (overkoepeld door de Ne derlandse Toer Fiets Unie, NTFU) en 30.000 fietsers met wedstrijdaspiraties bij de Koninklijke Nederlandse Wielrenunie (KNWU). De 50.000 toerrijders zijn vaak op zondagochtend in pelotons op plattelandswe gen te vinden. Stoppen sporters door gaans tussen hun dertigste en veertigste, zo niet de fiet sers. In het toerfiets-pelo ton zijn grijze koppen geen uitzondering, de gemiddel de leeftijd is 47 jaar. Fietsen is een typische 'tweede' sport; de eerste is veelal een teamsport die later we gens blessures of tijdgebrek wordt ingeruild voor fiet sen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11