81 buitenland 'Vreselijk, er is België stopt financiële steun asielzoekers In Athene gaat de strijd door Koningshuis Monaco ontkent vluchtpoging aanstaande bruid I? Brits nummerbord met B011 LUX, mag dat? Suu Kyi gemaand in Rangoon te blijven Luchtmacht Jemen valt passagiersbus aan Oorlogen kosten VS 2600 miljard euro Saudische vrouwen vast na autorijden Marokko stemt over almacht van vorst Strengere regels Europarlementariërs donderdag 30 juni 2011 RANGOON De Birmese oppositieleidster Aung San Suu Kyi is gisteren in de staats- pers gewaarschuwd tegen haar voornemen om haar woonplaats Rangoon te verlaten voor ontmoe tingen met haar aanhangers. De drie staatskranten schreven in een commentaar dat er rellen kunnen uitbreken als Suu Kyi de provincie bezoekt, zoals ze voor het laatst in 2003 deed. SANAA Een gevechtsvliegtuig van de Jeme- nitische luchtmacht heeft gisteren bij vergissing een passagiersbus aangevallen. Het incident voltrok zich in de zuidelijke stad Zinjibar, waar bij schermutselingen tussen regeringstroepen en moslimextre misten ook 23 militairen en strij ders sneuvelden. Bij de aanval op de bus vielen vier doden. Twaalf passagiers raakten gewond. NEW YORK De strijd die Amerika sinds 2001 voert in Afghanistan, Pakistan en Irak kost de VS in totaal minimaal 3700 miljard dollar (bijna 2600 mil jard euro). Dat is de uitkomst van een groot onderzoek van het Watson Instituut voor Internationa le Studies van de Amerikaanse Brown Universiteit. Het totaalbe drag kan zelfs oplopen tot meer dan 3000 miljard euro. LONDEN DUBAI In Saudi-Arabië zijn zeker vijf vrou wen opgepakt omdat ze achter het stuur van een auto waren gekro pen. Dat heeft een Saudische bur- gerrechtenactiviste bekend gemaakt. In Saudi-Arabië is het vrouwen verboden auto te rijden. Steeds meer van hen komen echter tegen dat verbod in opstand. Wat er gaat gebeuren met de vrouwen die zijn gearresteerd, is onbekend. RABAT Marokko stemt morgen in een refe rendum over een nieuwe grond wet die de macht van de koning zou beperken. Veel betogers gingen regelmatig de straat op om een mo narchie te eisen waar de vorst een ceremonieel staatshoofd is. De nieuwe grondwet giet volgens waarnemers de almacht van de ko ning in een andere vorm, zonder er wezenlijk afbreuk aan te doen. BRUSSEL Er komt een strengere gedragscode voor Europarlementariërs. Zo mo gen ze geen giften meer aannemen boven de 150 euro en moeten ze openbaarheid verschaffen over hun nevenfuncties. Ook moeten Europarlementariërs melden met welke lobbyisten ze intensief con tact hebben gehad bij het op papier zetten van een parlementair rap port. Een Engelse zakenman betaalde in november vorig jaar 399 pond (446 euro) voor een kentekenplaat met de letter- en cijfercombinatie BO11 LUX. Uitgesproken in het Engels wordt dit het woord 'bollocks', een Brits synoniem voor 'testikels', hoe wel het in het alledaagse gebruik vooral een begrip van sterke afkeu ring is. Zakenman Alan Clarke zag de ken tekenplaat te koop staan op de web site van de Driver and Vehicle Li censing Agency, de Britse ANWB. Na de koop, toen hij al enkele we ken met het nummerbord rond reed, kreeg Clarke een brief van die DVLA. De plaat zou aanstootge vend zijn en hem werd opgedra gen het bord te verwijderen. Clarke is vastberaden de kenteken plaat te houden, ook al resulteert dat in een boete. „Het is een over heidsinstantie en ze hebben de plaat zelf op hun website aangebo den, dus het is 100 procent legaal", zei hij. „Ze stuurden me een nor male plaat ter vervanging, maar die heb ik direct teruggestuurd. Die wil ik niet" DEN HAAG - Burgers uit EU-lidsta- ten die "in België asiel aanvragen, krijgen in de toekomst geen finan ciële steun meer. Voor asielzoekers uit andere landen geldt voortaan dat zij alleen nog steun kunnen krijgen als het gaat om hun eerste asielaanvraag. Dat hebben de N-VA (Vlaamse na tionalisten), CD8tV (Vlaamse christen-democraten), MR (Franse liberalen), Open VLD (Vlaamse li beralen) en SP.A (Vlaamse socialis ten) besloten. De vijf partijen, die in het nationale parlement samen een meerderheid vormen, willen de Opvangwet voor asielzoekers wijzigen. Volgens de vijf partijen hebben asielzoekers uit EU-lidstaten toe gang tot de arbeidsmarkt. Daar mee kunnen zij in hun eigen on derhoud voorzien en hebben zij geen staatssteun meer nodig. Ook de gemeenten mogen hen geen helpende hand meer bieden. Het kwintet wil verder dat er nog maar één bewindspersoon over de asielzoekers gaat. Nu zijn dat nog twee staatssecretarissen die vooral langs elkaar heen werken. Alle maatregelen zijn erop gericht de stroom asielzoekers en vluchte lingen naar België af te remmen. In 2010 ging het om 36.871 men sen, illegalen niet meegerekend. door onze correspondent Eelco van der Linden ATHENE - Een harde kern van Griekse activisten blijft de confron tatie zoeken met de politie. Giste ren veranderde het centrum van Athene voor de zoveelste keer in een slagveld. De lucht is zwaar en doet je keel dichtslaan, maar ver oorzaakt vooral huidirritatie en brandende ogen. Toch steken Ge- orgos en zijn vriendin Helena nog een berg plastic in brand op de bre de Panepistimioustraat. Het is half drie en prompt veran dert Athene in een soort Gotham City, met niet één maar honder den 'Jokers'. Uit alle hoeken trek-" ken vooral jongeren met witte ge zichten voorzien van gasmaskers of zwarte monddoeken richting het Syntagmaplein. Het zijn stu denten, 'eeuwige jongeren' en al lerlei soorten meelopers. Elke gele genheid voor een clash met de po litie wordt aangegrepen. „Het is traditie", zegt een net geklede heer die uit zijn kantoor rent, langs de uitrustende Jokers. De stoerste van hen steekt een sigaret op. Is de slag om Athene verloren? Drie jongens op het muurtje voor de Biblio theek die zeggen door de crisis hun baan te hebben verloren, moe ten lachen. „De strijd gaat altijd door." Dat het parlement zojuist voor de nieuwe en omstreden bezuini gingsmaatregelen heeft gestemd, maakt hen niets uit. „Morgen, maar ook de komende weken zijn we in opperste paraatheid", zegt de oudste en begint onrustig om zich heen te kijken, alsof hij wacht op een signaal. „We gaan weer", zegt hij. Wie het signaal geeft? Weer een lachsalvo, maar geen ant woord. Een lid van de Griekse oproerpolitie arresteert een demonstrant die gewond i: plannen van de regering-Papandreou. door onze correspondent Eelco van der Linden ATHENE - Aristoteles Lakkas is een gerespecteerd econoom, manager van de National Bank of Greece, én voorman van de vakbond van bankpersoneel OTOE. Hij is een vreemde eend in de Griekse bijt. Een jaar geleden vond hij de Griek se ontsporing een welkome ge beurtenis, een kans op een nieuwe start in de 'echte wereld' voor een land dat altijd boven zijn stand had geleefd en was geleid door in capabele, corrupte politici. Nu is dat optimisme verdwenen. „Vrese lijk, er is zo veel domheid, zowel binnen als buiten het parlement", zegt Lakkas (56). „Kritische gees ten worden gemarginaliseerd, de klieken en maffia's commanderen nog steeds, ook binnen mijn eigen vakbond. Het land staat niet aan de rand van de afgrond, maar ij er al in gevallen. En toch krijgen we non-oplossingen en oude rituelen voorgeschoteld", verzucht Lakkas. De prinselijke advocaat draait overuren om alle ge ruchten rond het aanstaan de huwelijk van vorst Albert II van Monaco en Charlene Wittstock te ontkrachten. door Hans Jacobs Terwijl voor het witte pa leis op de rots van het mi- niprinsdom de laatste voorbereidingen worden getroffen voor de festiviteiten, moeten persdienst en prinselijk ad vocaat zich in allerlei bochten wringen om te ontkennen dat de bruid vorige week van het vlieg veld van Nice moest worden ge plukt omdat ze naar huis wilde. „Niks van waar", aldus advocaat Thierry Lacoste, die de Franse me dia die het 'nieuws' overnamen voor de rechter wil slepen. Maar de schade is al aangericht, van Australië tot Amerika staat het op de voorpagina's. De zo zorgvul- dig opgebouwde sfeer rond het Monegaskische 'sprookjeshuwe lijk' op 1 en 2 juli is verstoord. Albert en de twintig jaar jongere Charlene hebben gisteren een uit gebreide wandeling gemaakt om zich op de hoogte te stellen van de werkzaamheden én om de geruch ten te ontkrachten. Monaco wil goed voor de dag ko men bij hèt 'huwelijk van de eeuw'. De prinselijke familie is na de bruiloft van Alberts vader prins Rainier III en de Amerikaanse film ster Grace Kelly precies 55 jaar gele den toch vooral in het nieuws ge komen door affaires, relletjes en schandalen. Dit huwelijk meegere kend is het al de zesde keer dat één van de drie kinderen van Rai nier en Grace trouwt. Alberts zus sen Caroline en Stéphanie zijn sa men goed voor vijf huwelijken, waarvan vier mislukten. Dat slechte voorbeeld deed de in middels 53-jarige Albert heel lang aarzelen om zelf de gang naar het altaar te maken. Niemand was ge schikt, niemand kon ook in de voetsporen treden van zijn Jbemin- de en in 1982 verongelukte moeder prinses Grace. Bovendien vermaak te Albert zich met een hele trits vriendinnen - fotomodellen en eendagssterretjes niet uitgezon derd. Minstens twee keer hadden zijn tussenlakense activiteiten ook gevolgen. Albert heeft bij een Togo- lese stewardess een zoon, Alexan dre (7) en bij een Amerikaanse voorgangster een dochter, Jazmin Grace (19), zoals hij zelf na het overlijden van zijn vader schoor voetend heeft toegegeven. De huwelijksreis gaat naar Zuid-Afrika. Voor de in Zimbabwe uit Zuid-Afrikaanse ouders gebo ren oud-Olympisch zwemster Charlene Wittstock biedt Zuid- Afrika mogelijk ook wat rust en ontspanning na het jaar van inten sieve voorbereiding op huwelijk en nieuw leven als 'prinses van Monaco'. „Je kunt wel zien dat hier heel lang geen vrouw meer heeft: gewoond", vertelde ze recent over het paleis. Bij terugkeer kan ze aan de slag. zie onze website:buitenland Portret: Charlene Wittstock van Olympiër tot prinses

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8