Er is maar een waarheid: kwaliteit uit 15 donderdag 30 juni 2011 Het Zeeuws Orkest, de Koninklijke Oratorium Vereniging Middelburg en de solisten repeteren het Verdi-concert. foto's Lex de Meester door Ali Pankow Een dirigent moet één keer in zijn leven de Missa da Requiem van Ver di gedaan hebben, vindt dirigent Joan Berkhemer van Het Zeeuws Orkest. Dat gaat nu dan ook gebeuren sa men met de Koninklijke Oratorium Vere niging Middelburg en vier solisten: van avond in Brouwershaven, morgen in Veere en zaterdag in Aardenburg. Verdi schreef dit requiem ter herdenking van de Italiaanse dichter Alessandro Manzo- ni. Hij dirigeerde zelf de eerste uitvoering op 22 mei 1874 in Milaan. Krachtige ritmes, sublieme melodieën en dramatische contras ten gelden als de kenmerken. Volgens Berkhemer en artistiek leider Jan Hut van de Middelburgse Oratorium Vereni ging biedt dit concert zowel voor orkest als koor een mooie uitdaging. „Vooral vanwege de omvang heb ik er wel even voor moeten pleiten", zegt Berkhemer. „Zes in plaats van twee trompetten, een groter podium, meer repetities. Dan is er eerst wat scepsis. Dat ben ik inmiddels wel gewend hier. Maar als men dan eenmaal overtuigd is, gaat ieder een er ook enorm voor." De orkestdirigent zegt ook verrast te zijn over de flexibiliteit van het koor toen hij daar enkele weken geleden voor het eerst het stokje van Hut overnam. „Het gemak waarmee ze dat oppakken vind ik knap." „Zij waren ook al goed voorbereid", ver klaart Hut. „Wij hebben zangpedagoog Rob van der Meule ingeschakeld voor de stem- vorming. Alle stemsoorten hebben apart be geleiding van hem gehad." En, nee - Hut voegt het er maar meteen aan toe, want de vraag wordt hem vaak gesteld - hij heeft geen enkele moeite met het feit dat Berkhemer orkest én koor dirigeert tijdens de concerten. „Ik ervaar dat absoluut niet als een stapje terug doen", zegt Hut. die als bariton zelf meezingt in het koor. Werken met zangers is net iets anders dan een orkest leiden, weet Berkhemer uit erva ring. „Je spreekt de mensen rechtstreekser aan, het instrument zit er niet tussen. De emoties liggen dichterbij. De solisten voor dit concert hebben ook twee keer bij mij thuis gerepeteerd. Ik ervaar dan voor mezelf dat ik beter viool speel nadat ik weer met zangers heb gewerkt." Wat die solisten betreft: ook voor Alexandra Untiedt (sopraan), Martine Straesser (mez zosopraan), Marcel Rijans (tenor) en Nanco de Vries (bas) biedt dit requiem een heerlij ke uitdaging. „De solisten stonden te trappe len voor de auditie. Zelfs Eric Reddet vond het een eer alleen al afgelopen zondag te mogen invallen voor Marcel Rijans, omdat die verhinderd was en ik geen openbare re petitie zonder tenor wilde doen." De naam Guiseppe Verdi is onlosmakelijk verbonden met bekende opera's als onder meer Rigoletto en Aida. Criticasters van wel eer beweerden dat deze componist in zijn Missa da Requiem opera in kerkmuziek had verpakt. Berkhemer: „Ach, zeikerds heb je altijd. Muziek gaat over emotie. De twee Tes tamenten zijn twee boeken boordevol emo tie. Dat zou in veel kerkmuziek vaak beter tot uiting gebracht mogen worden." Hut: „De tekst van een requiem ligt natuurlijk volledig vast. De componist kan zich alleen onderscheiden met de manier waarop hij omgaat met die teksten." „Over het verklanken van emoties zijn zo veel waarheden, maar in feite is er maar één waarheid en dat is kwaliteit. Zo is mij wel eens verweten dat ik zei waardering te heb ben voor André Hazes. Maar hij bracht op rechte emotie en uiteindelijk is dat ook on derkend", zegt Berkhemer. Hij verheugt zich op de komende con certreeks al vergt de akoestiek in de drie ker ken wel een extra punt van aandacht. „De mensen achterin het koor moeten bijvoor beeld ook de celli vooraan kunnen horen. De galm wil nogal verschillen. Daar dien ik als dirigent terdege rekening mee te hou den. De Grote Kerk in Veere biedt in dat op zicht de minste problemen.." Volgens beide dirigenten vergt deze zomer- concertserie zowel van koor- als orkestleden individueel wat extra inspanning naast de reguliere repetities. „)e spreekt de mensen daarvoor aan op hun eigen verantwoorde lijkheid", zegt Hut. „Nooit tevergeefs", weet Berkhemer. „Als ik bij professionele orkes ten wel eens vraag een stapje extra te doen, kijken ze me soms raar aan. Hier zetten ze dat stapje vanzelfsprekend. Daarom kom ik hier ook zo graag, al elf jaar lang." Vanavond, St. Nicolaaskerk, Brouwershaven; morgenavond, Grote Kerk Veere (uitverkocht), zaterdag, St. Baafskerk Aardenburg, 20.1 S uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 71