Hommage aan doordouwers, 18 Kwart van havisten gezakt op de Pieter Zeeman MaatGarant Monument voor gesneuvelde kolonel Peterson DIVERSE LOUNGE-SETS EN HEEL VEEL TEAK! nlvision.nl donderdag 30 juni 2011 asgjgg 0%,. door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Het zijn prestaties om trots op te zijn. Alle vmbo'ers die dit jaar examen hebben gedaan op Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee mogen straks hun diploma opha len. Bij het vwo en de mavo zak ten slechts respectievelijk en 2 leerlingen, hetgeen resulteert in slagingspercentages van 97 en 96 procent. Een verbetering ten op zichte van vorig jaar en bovendien boven het landelijke gemiddelde. Tot zover het goede nieuws, want bij de havo slaagde dit jaar slechts 76 procent, tegenover 79 procent in het schooljaar 2009/2010. Volgens rector Sjef Lommen heb ben de havisten landelijk gezien dit jaar slechter gepresteerd. „Van collega's van andere middelbare scholen hoor ik dezelfde gelui den." Mogelijke oorzaken zijn vol gens Lommen strengere eisen die gesteld worden aan de 'kernvak ken' Nederlands, Engels en wis kunde. „Maar met dit percentage zijn we niet tevreden. Het is wel zaak om kritisch te kijken naar de school en naar de leerlingen." Daarom gaat de school aan de slag met het toetsbeleid en het verbete ren van de studiehouding. Leerlin gen moeten meer uitgedaagd wor den tijdens de les en de mentali teit moet verbeterd worden. „Dat is geen gemakkelijke opgave. Je werkt met mensen, het is niet een kwestie van op een knop druk ken." De school maakte de defini tieve cijfers gisteren bekend, nadat ook voor de herkansers duidelijk was geworden of ze alsnog hun di ploma hadden gehaald. Negen leer lingen, waaronder vier havisten, mogen alsnog de vlag uitsteken. Daarmee komt het totaal van de geslaagden op 176, tegenover 16 leerlingen die gezakt zijn. De zomertentoonstelling 2011 in de Nieuwe Kerk in Zierikzee is onder de titel 'Wat een portret!' gewijd aan ruim vijftig bijzondere personen, die de wereld iets hebben nagelaten. door Ali Pankow Mata Hari en Marga Klompé gezusterlijk naast elkaar in de kerkbank en Rem brandt van Rijn onverstoord schil derend naast Hugo de Groot klem zittend in zijn boekenkist. Het zijn slechts enkele van de bijzondere ta ferelen die bezoekers aan de Nieu we Kerk in Zierikzee tot met 7 sep tember kunnen beleven tijdens de zomertentoonstelling Wat een por tret!, die vrijdagavond officieel wordt geopend. De presentatie levert een bonte mengeling kleurrijke personen op die, zoals de ondertitel zegt, geken schetst kunnen worden als: doordouwers, denkers, doeners en durfals. „Het zijn stuk voor stuk erflaters", zegt Baukje Bijlsma, be denkster en coördinator van de tentoonstelling. Zij heeft gezocht naar mensen die de wereld op klein of groter niveau iets hebben nagelaten. Die zoektocht leverde een bonte verzameling creatieve, nobele, lastige, eigenzinnige, maar vooral bijzondere personen op. Zij staan groepsgewijs in taferelen als pop in kostuum of met portret uitgebeeld. Alïen zijn voorzien van een korte karakterschets en biografie. „Deze ruimte vergt een specifieke indeling met afzonderlijke hoek jes. Het moet er aantrekkelijk uit zien en het moet informatief zijn. En zowel volwassenen als kinde ren moeten er plezier aan kunnen beleven", verwoordt Bijlsma de doelstellingen. Het is voor haar de laatste zomertentoonstelling. „Ik heb het nu zeven keer gedaan. Dan wordt het voor mij weer eens tijd voor wat anders." Maar in Wat een portret! heeft zij met veel ple zier nog heel wat tijd gestoken. Al leen het verkrijgen van rechten voor het tonen van portretten gaf dit keer veel gedoe. Bijlsma weet zich bij de inrichting gesteund door een enthousiaste groep vrijwilligers, zoals klussers die exact kunnen maken wat ze be doelt: een maquette van Zeeland bijvoorbeeld in een vierkant van 4,80 meter. Rondom staan de 'Wa terlanders' gegroepeerd, zoals: Abraham Drinkwaard, Andries Vierlingh, Johan van Veen en Pie ter Caland. Ook maakten vaardige handen weer fraaie kostuums, die na de zomer een permanent plek je krijgen in het Zierikzeese Stad huismuseum. Dankzij medewerking van de Stads- en Commerciewerf was het mogelijk in de zogeheten Zuur kraam, de ruimte onder het orgel, een passend tafereel voor ontdek kingsreiziger Abel Tasman in te richten, compleet met zeilschip en attributen. „Koning Willem I, bij genaamd de Koning-Koopman, is in dit verband ook van belang. Weet je dat hij destijds persoonlijk geld heeft geleend om de Stads en Commerciewerf in Zierikzee te kunnen realiseren", vertelt Bijls ma. Op de kansel staat Anne Zernike, Nederlands eerste vrouwelijke do minee. Er tegenover aan de andere kant van de kerk is een aparte kerk bank ingericht voor de 'Nobele Hoofden', pfwel enkele weten schappers die ooit de Nobelprijs in ontvangst mochten nemen: Albert Einstein, Pieter Zeeman, Hendrik Lorentz, Pierre Curie en zijn echt genote Marie Sklodowska. Een opmerkelijk portret betreft ook dat van Omar Munie, wellicht de jongste in het hele gezelschap. Deze Somalische kunstenaar is met zijn 26 jaar al internationaal bekend als tassenontwerper. Tien jaar geleden zocht hij nog zijn weg als asielzoekertje in Zierikzee. De zomertentoonstelling wordt vrijdagavond om 19.45 uur geopend met klassiek ballet o.l.v Hanna Mojet in de Dikke Toren en met muziek van Johannes Boer, Tassilo Ehrhardt en Menno Delft in de Nieuwe Kerk. Aletta Jacobs geldt als boegbeeld van de vrouwenemancipatie in Ne derland. Zij was de eerste vrouw in de geschiedenis van Nederland die officieel werd toegelaten tot de uni versiteit. Dat was in 1871. Haar hele leven kwam zij op voor de rechten van vrouwen. Als arts opende zij een praktijk die vrouwen hielp aan voorbehoedsmiddelen. De ontsnapping van Hugo de Groot in de boekenkist uit het Slot Loeve- stein in 1621 geldt als een van de bekendste verhalen uit de vaderland se geschiedenis. Hij mocht tijdens zijn gevangenschap studeren. De boeken die hiervoor nodig waren, werden vanuit Gorinchem in een boekenkist naar Slot Loevestein ge bracht. Hugo vertrok er zelf in. GOEDEREEDE - Ter nagedachtenis aan de tijdens de Tweede Wereld oorlog op Goeree-Overflakkee om gekomen Amerikaanse kolonel Ar- man Peterson wordt morgen in Goedereede een monument en een informatiepaneel onthuld. Het vliegtuig van Peterson werd juli 1943 bij een luchtgevecht met E>uitse Focke-Wulfs neergehaald. Peterson wist uit het neerstorten de vliegtuig te komen maar werd toen hij aan zijn parachute naar be neden zweefde beschoten. Daarbij scheurde zijn parachute en Peter son stortte bij buurtschap Oost- dijk nabij Goedereede neer. Op de begraafplaats van Goedereede wordt in het bijzijn van familie van de omgekomen kolonel een monument te- zijner nagedachte nis onthuld. De ceremonie wordt besloten met een 'fly by' door his torische vliegtuigen. Omar Munie (1985) kwam tien jaar geleden als asielzoeker uit Somalië in Zierikzee terecht. Door zijn creati viteit en doorzettingsvermogen heeft hij inmiddels naam gemaakt in de modewereld. Zijn tassen wor den gezien als perfecte combinatie van functionaliteit en design. Veel BN'ers hebben een exemplaar we ten te bemachtigen. Florence Nightingale geldt als lich tend voorbeeld voor werkers in de zorgverlening. Haar geboortedag - 12 mei 1820 - geldt internationaal als 'Dag van de Verpleging'. Zij is vooral bekend geworden als The la dy with the lamp en als de grondleg ger van de moderne verpleegkunde, maar leverde haar belangrijkste bij dragen achter de schermen. Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. t[m vr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur Q www.z2.nl Tuin- Serremeubelen Is in het seizoen 2011 gevestigd in VROUWENPOLDER AAN DE DORPSDIJK 31! J MaatGarant Tuin- Serremeubelen Dorpsdijk 31 Vrouwenpolder 0118 - 551 444 info@maatgarant.nl VEREENfGIM VO ©K VROUWEN klESRECHT Check Voor u op vakantie gaat nog even uw reservebril. Is hij nog goed op sterkte en repre sentatief? Dat geldt natuurlijk niet alleen voor brildragers maar ook voor contactlensdragers. In sommige Europese landen is een reservebril yoor brildragende automobilisten zelfs verplicht. Niet zeker van uw zaak? Kom>gerust even langs en bewonder direct ook onze zonnebrillencollectie. Een zonnebril is ook al zo'n onmisbaar accessoire als u op vakantie gaat! Tot ziens in één van onze winkels. U vindt altijd een zelfstandige opticien bij u in de buurt. Alex de Nie Optiek Burghsering 27 4328 LL Burgh Haamstede Tel. 0111-652440 www.alexdenieoptiek.nl info@alexdenieoptiek.nl 't Optiek Zierikzee Havenpark 1 4301 JG Zierikzee Tel. 0111-411611 www.toptiek.nl info@toptiekzierikzee.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58