181 zeeland Krot of kans? De basiliek in Kloosterzande mÊ Hippisch CBK Ontmoetingshuis SOCIALE FUNCTIE mm mMet gemiddeld tweehonderd bezoekers per zondagsviering en Ml ITl 45 uitvaarten per jaar vervult de katholieke mm - kerk in Kloosterzande een belangrijke sociale functie. Stichting steunt zorgboerderij almanak Parochie praat met mensen over verlies nlvision.nl donderdag 30 juni 2011 door René Hoonhorst OOSTBURC - Het Centrum Beelden de Kunst (CBK) Zeeland zet het komende jaar telkens vier maan den de deuren open van een huis in de regio. In de woningen inven tariseren tijdelijke logés de moge lijkheden van de huizen. De logés, onder wie architecten, kijken niet alleen hoe ze de hui zen voor zichzelf aantrekkelijk kunnen maken. Ze trekken ook de wijk in om contact te leggen met .buurtbewoners, dorpsraden en toevallige passanten. Al die contac ten leveren ideeën op om het huis aan te passen aan de wensen van toekomstige bewoners, de omge ving én de toekomstige ontwikke lingen in de buurt. De intentie van het CBK is om 'via creatieve oplossingen een posi tieve impuls te geven aan de wo ningmarkt in de regio', stelt coördi nator architectuur Petra de Braai. Over twee weken trekt de Brabant se architecte Hanna Frederiks met haar partner een maand in een wo ning aan de Noordwal in Oost burg. „Zij zet de deur zo vaak mo gelijk open en praat met buurtbe woners en passanten over de invul ling van het huis én over de ge wenste ontwikkelingen van de om géving. De plannen die ze maakt en ideeën die ze opdoet, maakt ze wereldkundig via diverse sociale media. Alles is constant te volgen via de website www.kwtqfkans.nl", verklaart De Braai. Na de architecte komen er vogels van diverse pluimage (schrijver, dichter, fietser) telkens twee we ken hokken in het huis aan de Noordwal om de woning naar hun ideeën tot droomkasteeltje om te kunnen bouwen. Na Oost burg bevolken creatieve logés ook huizen in Sas van Gent en een dorp in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. door Harold de Puysseleijr De parochie loopt er zelf nooit zo mee te koop, maar de gemeente Hulst telt een tweede basiliek; de neogotische Sint Marti- nuskerk (1871) in Kloosterzande. Waar de Willibrordusparochie in Hulst de benaming ooit kreeg als eretitel van de paus, is de kerk in Kloosterzande naar bouwvorm een basiliek, een kruisbasiliek om precies te zijn. De toren van de kerk aan de Groe nendijk ondergaat momenteel een ingrijpende restauratie. Die is mo gelijk gemaakt door de inspannin gen van het kerkbestuur, dat in to taal 700.000 euro bij elkaar schar relde voor dit karwei. „Vier jaar geleden bleek uit rappor ten van Monumentenwacht dat er dringend gerestaureerd moest wor den", vertellen Jo Collet (vice-voor- zitter) en Willy de Bakker (secreta- 'm ris) van het kerkbestuur. „Lees je dat bouwkundig rapport, dan word je bang. Er liggen stukken steen los en leien komen los van het dak. Het ergste is dat de stenen aan de west- en de zuidkant hele maal versleten zijn, met voegen die net sponsen zijn geworden. Verder is de torenhaan gespleten en liggen goten en loodwerk los. Bovendien maakten we ons er ern stig zorgen over, dat er tijdens een viering stukken steen naar bene den zouden komen. De (onveilig heid was dan ook een belangrijk argument bij de onderbouwing van het subsidieverzoek." In subsidieverzoeken aan het Rijk (ingediend bij de provincie) en aan de Europese Unie gaf het kerk bestuur ook duidelijk de maat schappelijke waarde van de kerk aan. „Hier zitten nog gemiddeld twee honderd mensen in de kerk op zondag. Wij hebben zo'n 45 uit vaarten per jaar, dus de sociale functie voor het dorp is echt heel groot. Wij voelen ons als bestuur daarom verplicht de schouders er onder te zetten. We hebben een hele vitale parochie met een hele boel actieve vrijwilligers. Zo is de sacristie pas geheel gerenoveerd door een ploeg van acht vrijwilli gers, die er weken aan werkten. Dat hebben we ook in onze argu mentatie meegenomen. Boven dien is de kerk een rijksmonu ment en bepalend voor het dorps gezicht." Het grootste deel van de restaura tiekosten is gefinancierd met Rijks- (378.000 euro) en 'Euro pees' (150.000 euro) geld. De reste rende 180.000 euro is ook gere geld. Naast een toegezegde bijdra ge van de gemeente komt dat geld van de parochie zelf; uit eigen mid delen en door fondsenwerving. „Bijzonder in dat laatste verband is dat we tot nu toe zo'n 5000 euro bijeen hebben gekregen via giften van congregaties, kloosterorden en abdijen die we hebben aangeschre ven." De kerktoren wordt volledig ge stript en vernieuwd. De leien, alle natuurstenen elementen, het voeg werk, stenen, het glas-in-lood, het loodwerk en de goten, alles wordt vernieuwd. „De komende maanden zal het stil zijn op Klooster, want de klok is in verband met de werkzaamhe den tijdelijk buiten werking ge steld. Ook het uurwerk is eraf', al dus Collet enX)e Bakker, die ver wachten dat de restauratie om streeks half november kan worden afgerond. Net als bij de renovaties van andere kerkgebouwen in de streek, is het project een zogehe ten leerlingbouwplaats. Jonge vak lieden krijgen er de kans zich te be kwamen in het ambacht van na tuursteenbewerking. De afsluiting van de restauratie wordt gevierd met een bijeenkomst waar ook de commissaris van de koningin acte de presence geeft. III Ook de pinakels oftewel de kleine torentjes op de kerk zijn aan slijtage on derhevig en worden volledig vernieuwd. Kerkbestuurders Jo Collet (links) en Willy de Bakker in de kerk die van bin nen nog altijd tiptop in orde is. TERHOLE - Er is een stichting Vrien den van zorgboerderij Binnenste Buiten (SVBB) in Terhole opge richt. De zorgboerderij biedt dag besteding aan kinderen en jonge ren met een beperking. De nieuwe stichting gaat zich be zig houden met het werven van vrijwilligers die taken kunnen uit voeren voor de zorgboerderij, die anders blijven liggen. Ook zal de SVBB fondsen werven voor extra activiteiten en materialen die niet vanuit de reguliere zorgbekosti- ging worden vergoed. Mensen die belangstelling hebben voor vrijwilligerswerk op de zorg boerderij kunnen zich aanmelden bij de stichting via het e-mailadres info@binnestebuiten.eu Tip? redactie@pzc.nl Staatssecretaris Henk Bleker en Hedwigepoldereigenaar Gery De Cloedt hebben meer gemeen dan hun streven de polder boven water te houden. Ze liefhebberen beiden in paarden. De eerste fokt Welsh pony's in Vlagt- wedde, de tweede houdt polopaar- den in de Hedwigepolder. Een hippi sche hobby verbroedert. Bleker liep het afgelopen weekeinde een blessure op toen hij een schop kreeg van een van zijn pony's. „Laat jij je trappen door zo'n paard?", zal De Cloedt vragen bij de eerstvolgende keer dat ze elkaar tref- fen. „Niet alleen door een paard", ant woordt Bleker dan. „Ik ben politicus. Ik ben het gewend." TERNEUZEN - Mensen uit alle ge loofsgemeenschappen van de Elisa- bethparochie kunnen maandag (4 juli) over hun verlieservaringen praten tijdens een inloopochtend in het parochiecentrum Emmaüs aan de Alberdingk Thijmstraat in Terneuzen. Rouwenden wier partner is overle den, een scheiding moeten verwer ken, vrienden kwijtraken door ver huizingen, kampen met achteruit gaande gezondheid of hun baan verliezen kunnen «ervaringen met elkaar delen. „Het gaat er om dat u uw verhaal kwijt kunt", stelt de rouwgroep Terneuzen. Belangstellenden kunnen vanaf 9.30 uur terecht voor een bakje troost. De deuren gaan om 10 uur dicht om tot 11.30 uur rustig met elkaar in gesprek te gaan. De vol gende inloopochtend is op 5 sep tember. Check voor u op vakantie gaat nog even uw reservebril. Is hi] nog goed op sterkte en repre sentatief? Dat geldt natuurlijk niet alleen voor brildragers maar ook voor contactlensdragers. In sommige Europese landen is een reservebril voor brildragende automobilisten zelfs verplicht. Niet zeker van uw zaak? Kom gerust even langs en bewonder direct ook onze zonnebnllencollectie. Een zonnebril is ook al zo'n onmisbaar accessoire als u op vakantie gaat! Tot ziens in één van onze winkels. U vindt altijd een zelfstandige opticien bij u in de buurt. De Cock Optiek Dorpsstraat 19, Breskens Raadhuisplein 3, Oosterburg Tel. 0117-385300 0117-453657 Van Damme Optiek Vrijstraat 3 4524 CE Sluis Tel. 0117-420171

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48