261 sport Alpe d'Huez, voor altijd een Nederlandse berg Weer Contadori Over twee dagen gaat de 98e editie van de Tour de France van start. De favorie ten voor de eindzege op een rijtje. donderdag 30 juni 2011 wmtmeam m&ma TOUR DE FRANCE Alpe d'HuZes toonde het be gin juni nog maar eens aan en ook op 22 juli, tijdens de Tour de France, zal het weer te merken zijn: Alpe d'Huez is een Nederlandse berg. Ook al is het al 22 jaar geleden dat er voor het laatst een Nederlan der als eerste boven kwam. Halverwege het gesprek komen bij de Valérie Serpollet de traantjes weer bijna aan de op pervlakte. „Dit zijn zulke mooie mensen. Het ontroert me echt", zegt de media-directeur van Alpe d'Huez als de unieke sfeer van Al pe d'HuZes ook haar werkkamer binnendringt. Alpe d'HuZes gaat om de strijd te gen kanker. Het gaat echter ook om de Nederlanders, die haar Alp bijna als vanzelfsprekend hebben uitgekozen om die strijd symbo lisch aan te gaan. „Toen ik hier kwam werken, was het eerste dat me verteld werd dat Alpe d'Huez een oranje berg is. Vanwege de ve le Nederlanders die hier in de zo mer tijdens de Tour de France en dit soort evenementen naar toe ko men." De reden ligt volgens haar voor de hand: „Jullie successen op deze berg." De heroïsche zeges van Hennie Kuiper, Joop Zoetemelk, Peter Winnen, Steven Rooks en Gert- Jan Theunisse maakten van Alpe d'Huez kennelijk voor altijd de Hollandse Alp. De Hollandse bocht bij het kerkhofje van Huez is legendarisch en de Franse televi sie belde Valérie Serpollet afgelo pen week om te vragen wat er nu weer aan de hand was met al die Hollanders op de berg. „Ik heb het ze uitgelegd. Een onge looflijk verhaal toch weer. Iemand bedenkt het idee om op 6 juni 2006 van zes minuten over zes met 66 mensen zes keer Alpe d'Huez te beklimmen en zes jaar later is het een uniek evenement waaraan 4500 mensen meedoen voor het goede doel." Koos Moerenhout was 9 juni van de partij bij die tocht. Om hem heen zag hij duizenden landgeno ten en dat verbaasde de oud-ren ner niet. „Ook als renners wisten we het al: in de Alpen daar staan de Nederlanders. Niet in de Pyre neeën. Daar staan de Basken. Ook in het oranje, maar toch an ders." Moerenhout kreeg de my the van Alpe d'Huez mee als kind. Zelf mocht hij tijdens de Tour drie keer door de Nederlandse gekte omhoog rijden. „Op elke berg van enige importantie wordt afgezien, maar hier was dat door die sfeer al tijd een stuk minder." Erwin Nijboer, oud-ploeggenoot van Miguel Indurain en ook aan wezig bij Alpe d'HuZes heeft daar hilarische herinneringen aan. „Ik ben hier een keer bijna uit de bocht gevlogen. Zo hard werd ik omhoog geduwd door de Neder landers langs de kant", aldus Nij boer. „Er was een groep van Sauna Diana die met twaalf man een soort estafette hadden opgesteld. |e werd van de ene naar de andere doorgeduwd." Moerenhout heeft ook een bizarre anekdote. Na een hele dag voorin gereden te hebben, kwam hij op zeven kilometer van de top de man met de hamer tegen. „Te wei nig gegeten onderweg en dan helpt er niets meer aan. Van de laatste vier kilometer herinner ik me nog maar één beeld: een blikje cola dat voor mijn neus werd ge- houden. Ik herinner me alleen een hand en dat blikje. Verder hele maal niets." Valérie Serpollet heeft vooral de taak om de mensen te herinneren aan iets anders: „Dat Alpe d'Huez op de eerste plaats een skistation Koos Moerenhout is. Want ook dat is ongelooflijk. Door al die beelden van de Tour denken de mensen in het buiten land nog vaak dat Alpe d'Huez een zomerbestemming is. Dat je er in de winter ook kunt skiën weet kennelijk niet iedereen." Dat blijkt ook wel uit de cijfers die ze voor legt. De Hollandse berg wordt in de winter vooral bevolkt door Brit ten. De helft van de buitenlandse bezoekers komt er vandaan. Er zijn zelfs meer Belgen die gaan ski ën op Alpe d'Huez dan Nederlan ders. „Het is typisch ja", vindt ook Serpollet, die niet zegt te weten of dat ligt aan 'onze' voorkeur voor de Oostenrijkse gezelligheid of aan de onbekendheid van een en an der. Het beeld van het skistation Alpe d'Huez in de zomer is niet echt uitnodigend. Veel beton, as falt en appartementenblokken, weinig uitstraling. Het dorp telt 1345 vaste inwoners. In de winter loopt dat op naar zo'n 32.000. „De winter is het hoogseizoen, in de zomer is niet alles open", zegt Ser pollet. Alpe d'Huez zat begin juni vol met ruim tienduizend Nederland se bezoekers aan Alpe d'HuZes. Het zorgde voor de nodige over last voor de Fransen, die wel vaker geconfronteerd worden met groot schalige Hollandse fietsuitstapjes. „Toch zijn we heel blij met al die Nederlanders", zegt Serpollet. „Ui teraard kan ik in mijn functie moeilijk iets anders zeggen, maar feit is wel dat zonder Alpe d'Hu Zes er deze week niemand op de berg en in de directe regio zou heb ben gezeten." Juist in de zomerperiode zoekt het skioord amechtig naar manieren om mensen naar de berg met de 21 magische bochten te lokken. Evenementen als Alpe d'HuZes worden omarmd en gekoesterd en de Tour is dé manier om Alpe d'Huez wereldwijd in de etalage te zetten. „Laat ze dan maar weer ko men, ook die Nederlanders", zegt Serpollet. Ze ziet ze trouwens het hele jaar door komen. „Niet voor een hele week, maar wel om hier even naar boven te klimmen. Als eersten hadden we ook een sys teem waarop je je klimtijd kunt af lezen. Nu zie je dat veel andere ber gen dat hebben overgenomen." Koos Moerenhout weet helemaal wat Serpollet bedoelt: „Als je in dit deel van Frankrijk een wagen met een Nederlands kenteken ziet en er zit ook nog eens fietsenrek achterop, dan kun je er gewoon vanuit gaan dat die op weg is naar Alpe d'Huez." Ad Pertijs door Edward Swier DEN HAAG - Niet alleen de bal is rond. Ook een wiel heeft die vorm. Het staat dan ook nog geens zins vast dat Alberto Contador de Tour de France andermaal gaat winnen. Natuurlijk, hij is de grote favoriet en Andy Schleck heet zijn voornaamste uitdager. Maar in drie weken kan er veel gebeuren. De volgende acht renners maken op voorhand wél de meeste aan spraak op een hoge eindklassering in de Ronde van Frankrijk van 2011. Waarom? Hieronder hun plus- en minpunten. 1. Alberto Contador (06-12-1982). Ploeg: Saxo Bank-Sungard. PLUS: Het is algemeen aanvaard dat Alberto Contador de beste klas sementsrenner van de laatste jaren is. Zijn erelijst bewijst dat. Win naar van zes grote rondes: de Tour in 2007, 2009 en 2010, de Vuelta in 2008 en de Giro in 2008 en 2011. Goed in de tijdritten, attent op het vlakke en bergop veruit de beste. En waar hij ook fietst, altijd weet de Spanjaard zich door juist vol doende helpers omringd. In de Giro kon Contador zeer zui nig rijden, de concurrentie zal dat proberen te voorkomen in de Tour. Met vier aankomsten bergop kan Contador zijn klimmershart ophalen. MIN: Misschien is het toch wat al te veel. De Giro én de Tour rijden voor de overwinning is geen sine cure, zelden proberen klassements renners het nog. Het is bovendien de vraag hoe Contador in Frankrijk ontvangen zal worden. De Tourdirectie zat niet direct op zijn komst te wach ten, allicht dat de organiserende krant L'Équipe die mening ook zal uitdragen. Vlak na de Tour zal Contadors clenbuterolzaak bij het CAS behan deld worden. Mogelijk dat zijn ge dachten onderweg toch zo nu en dan wegdwalen. 2. Andy Schleck (10-06-1985). Ploeg: Leopard-Trek. PLUS: Schleck mag niet klagen over zijn helpers. Leopard vormt, met de teams van RadioShack en Rabobank, op papier het sterkste collectief Voor elk terrein kan An dy bogen op sterke adjudanten, zijn broer Frank zal - als hem dit keer malheur bespaard blijft - niet van zijn zijde wijken. Wie een ron de na drie weken koers maar met 39 tellen verschil verliest, zou die zelfde koers een jaar later moeten kunnen winnen. Het is in Schlecks voordeel dat er relatief weinig tijdritkilometers worden verreden. MIN: Heeft hij zich de afgelopen tijd verstopt, of kon Andy Schleck misschien niet beter?. Leven de twijfels die anderen over hem heb ben ook bij hemzelf? De vraag is of het rijden van de Ronde van Ca- lifornië en de Ronde van Zwitser land de beste voorbereiding is. Hij maakte vorig jaar zo nu en dan ook een zenuwachtige indruk. Vraag is of de Luxemburger stom me vergissingen kan voorkomen. Dat zijn ploegleider van vorig jaar, Bjarne Riis, nu Contador terzijde staat, werkt niet in Schlecks voor deel. Zijn ploeg kreeg tijdens de Gi ro een tik te verwerken door het overlijden van Wouter Weylandt. 3. Samuel Sanchez (05-02-1928). Ploeg: Euskaltel-Euskadi. PLUS: Complete renner, die goed kan klimmen, sterke tijdritten kan rijden en magnifiek daalt. Sanchez werd aanvankelijk gezien als een eendagsrenner, die onder meer de olympische wegtitel in Peking pak te, maar is veel allrounder geble ken. Vorig jaar vierde in de Tour, net achter de (nu afwezige) Rus Denis Mentsjov. Alpe-d'Huez nog steeds oranje berg In 2011 doet de tourkaravaan voor de 27e keer Alpe-d'Huez aan. De 13,8 km lange beklimming van deze Alpentop, met zijn 21 haarspeldbochten en een gemiddeld stijgingspercentage van 7,9%, is inmiddels een klassieker geworden. zeges per land winnaars op alpe-d'huez 2008 Carlos Sastre (Spa) 2006 Frank Schleck (Lux) 2004 Lance Armstrong (VSt) 2003 Iban Mayo (Spa) 2001 Lance Armstrong (VSt) 1999 Giuseppe Guerini (Ita) 1997 Marco Pantani (Ita) 1995 Marco Pantani (Ita) 1994 Roberto Conti (Ita) 1992 Andy Hampsten (VSt) 1991 Gianni Bugno (Ita) 1990 Gianni Bugno (Ita) 1989 Gert-Jan Theunisse (Ned) 1988 Steven Rooks (Ned) 1987 Federico Echave (Spa) 1986 Bernard Hinault (Fra) 1984 Luis Herrera (Spa) 1983 Peter Winnen (Ned) 1982 Beat Breu (Zwi) 1981 Peter Winnen (Ned) 1979 Joop Zoetemelk (Ned) 1979 Joaquim Agostinho (Por) 1978 Hennie Kuiper (Ned) 1977 Hennie Kuiper (Ned) 1976 Joop Zoetemelk (Ned) 1951 Fausto Coppi (Ita) nb: schematische weergave ANP|bro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26