Ook op internet gratis 181 zeeland Gods koetje jaagt toerist op de vlucht Total vrijgesproken van niet nakomen regels MaatGarant Check voor u op vakantie gaat uw reservebnl nlvision.nl Jubileumwedstrijd politiehonden Walcheren-de Piet DIVERSE LOUNGE-SETS EN HEEL VEEL TEAK! donderdag 30 juni 2011 W HB MaatGarant Tuin- Serremeubelen Dorpsdijk 31 Vrouwenpolder 0118 - 551 444 info@maatgarant.nl door Henk Postma westkapelle - „Het gras kleurde rood. En waar je ook liep, kraakte het onder je voeten." In Westkapel- le halen ze er de schouders over op. Maar bezoekers sloegen dins dagmiddag in paniek op de vlucht toen lieveheersbeestjes de zeedijk plotseling in grote zwermen be volkten. Er was, vertelt een Vlis- singse nog geheel ontdaan, geen ontkomen aan. „Ze zaten in je nek, in je oren, overal. Het kriebel de en het beet. Gek werd je er van." Wild om zich heen slaand probeerden dagjesmensen zich de bombombêêsjes, zoals de kever tjes in Westkapelle worden ge noemd, van het lijf te houden. Ver geefs. Niemand die nog op een bankje durfde zitten. Want daar krioelden ze door elkaar, soms een handvol op een kluitje. „Het was eng. Wat zeg ik? Gewoonweg vies!" Och, reageren Westkappelaars met een wegwerpgebaar. Komt ieder jaar wel een keertje voor, soms nog wel vaker. Na een dagje zijn die bombombêêsjes alweer gevlo gen. Nee, in Westkapelle liggen ze er niet wakker van. Ook al zijn het geen lieverdjes, maar roofdieren die dagelijks al gauw honderden luizen verslinden. Steken doet de wrede rover niet. Maar wie er op de Westkappelse dijk voor op de vlucht sloeg, had niet helemaal on gelijk. Want als zo'n kevertje hon ger heeft, wil het ook wel eens in een mensenbeen bijten. Zeker wanneer het kevertje behoort tot de agressieve Aziatische soort die ooit door tuinders naar hier is ge haald. Maar wat zoeken al die lieve heersbeestjes nu eigenlijk op de Westkappelse dijk? Niets, zegt Lu- cien CaUe, lid van de insectenwerk groep van het Zeeuws Landschap uit Terneuzen. Ze stranden daar ge woon. Ze komen over land met de wind meegedreven. En durven niet verder over water. Want zo'n tocht overleven ze niet. Hun aan wezigheid heeft louter met het weer te maken. Is de bladluis op, dan gaan de lieveheersbeestjes zwerven, en dan kunnen ze wor den meegevoerd.. door de wind. Het kevertje genoot ooit hoog aan zien. De Germanen noemden het Freyafiigle: vogel van de godin Freya. Christenen maakten daar onzelievevrouwe- of lieveheers beestje van. De Zeeuwen gaven het ook wel namen als kokhaantje of piempampoentje. De Ieren toonden zich eerbiediger. Die eren het beestje als Gods koetje. door Emile Calon nieuwland - Total is door het Haagse gerechtshof vrijgesproken van het niet nakomen van veilig heidsregels. De Middelburgse rechtbank deed dat al eerder. Des ondanks ging het Openbaar Minis terie in beroep, omdat het vond •dat tijdens het lossen van een schip met nafta de vluchtwegen vanaf dat binnenvaartschip niet in orde waren. Het Openbaar Ministerie eiste een boete van vijfduizend euro tegen het bedrijf, omdat die vluchtwe gen te dicht bij het vulpunt, het midden van het schip, zouden lig verenigingen en die voelden er wel voor. De komende dagen moe ten zij definitief hun ja-woord ge ven, inclusief een bijdrage van in totaal 19.900 euro. De gemeente Veere en de provincie Zeeland heb ben daarin al het goede voorbeeld gegeven. Zij steken beide 12.250 eu ro in het project. Met dat geld kan de VW Walche ren Noord-Beveland overal be kendmaken dat aan de Walcherse kust op straat gratis ge-internet kan worden op telefoon en laptop. „Ik heb gezocht waar dat verder langs de Nederlandse kust nog kan, maar ik kon niks vinden", zegt Ruurt van der Wel van de VW. Veere kan zich met de gratis wifi in de dorpen dus prima verkopen aan de toeristen, zegt Van der Wel. „Het is heel positief voor de beeldvorming. Voor sommige men sen is het bijna een basisbehoefte geworden. Het zal nog niet zo zijn dat mensen er de keuze van hun vakantieplaats door laten bepalen, maar kan wel een stimulans zijn. In ieder geval geeft het een goed gevoel." Dat was voor provincie en gemeen te ook reden mee te betalen aan het project: het draagt bij aan een goede dienstverlening en heeft een positieve invloed op het ima go van Zeeland als aantrekkelijke toeristische bestemming, vindt het provinciebestuur. Vanaf half augustus kan het, kon- Op de terrassen in de Langstraat van Zoutelande kan iedereen straks gratis digt Van der Wel aan. De komen de weken moeten de hotspots wor den aangebracht. Dat gebeurt op strategische plekken in de kernen van Dishoek, Zoutelande, Westka pelle, Domburg, Oostkapelle, Vrou wenpolder en Veere. In Zoutelan de bijvoorbeeld, wordt geprobeerd de kastjes zo te hangen dat men sen in de Langstraat en op en rond het Willibrordusplein - met zelfs een stukje duin - gratis kunnen in ternetten en e-mailen. „Het kastje in de Langstraat krijgt twee anten- gen. Volgens een wet moeten ze binnen vijf meter vanaf een be paald punt bij de boeg en de ach tersteven bereikbaar zijn. Raadsman R. de Groot stelde dat er niet gekeken moet worden naar de exacte plaats van die vluchtwe gen. Wel of ze veilig bereikbaar zijn voor de mensen die op een schip werken. Het hof volgt hem. Volgens De Groot is deze uitspraak niet alleen belangrijk voor Total. Maar voor al le bedrijven in de Nederlandse ha vens omdat 'nu hele dure en uit veiligheidsoogpunt volkomen on nodige investeringen vermeden kunnen worden'. Check voor u op vakantie gaat nog éven uw reservebril. Is hij nog goed op.sterkte en repre sentatief? Dat geldt natuurlijk niet alleen voor brildragers maar ook voor contactlensdragers. In sommige Europese landen is een reservebnl voor brildragende automobilisten zelfs verplicht. Niet zeker van uw zaak? Kom gerust even langs en bewonder direct ook onze zonnebriltencoliectie. Een zonnebril is ook al zo'n onmisbaar accessoire .als u op vakantie gaat! Tot ziens in één van onze winkels. U vindt altijd een zelfstandige opticien bij u in de buurt. Van de Ree Brilmode Korte Geere 11 4331 LE Middelburg Tel. 0118-615860 www.vandereebrilmode.nl info vandereebrilmode.nl wolphaartsdijk - Ter gelegenheid van het tachtigjarig bestaan houdt de politiehondenvereniging Wal cheren-de Piet een nationale wed strijd politiehond 1. De wedstrijd wordt komende zaterdag gehou den op het terrein aan de Pietweg te Wolphaartsdijk. De wedstrijd begint om 9.00 uur. De honden moeten een aantal proeven afleggen zoals springoefe ningen, het apporteren van een voorwerp uit het water, het opzoe ken en aanblaffen van een voor werp of persoon in een bos, het bewaken van een voorwerp en het transport van een arrestant. Het middagprogramma, vanaf 14.00 uur, bestaat uit spectaculaire oefeningen zoals het tot staan brengen van een verdachte die zich met een stok verweert. Q Voor meer informatie: www.politie- hondenzeeland.nl. Is in het seizoen 2011 gevestigd in VROUWENPOLDER AAN DE DORPSDIJK BI! Tuin- Serremeubelen WIFI Zeven Walcherse kustplaatsen krijgen hotspots waar toeristen zoutelande - Even op een terras of in een winkel internetten op je mobieltje is voor velen een twee de natuur geworden. Als dat dan ook nog gratis kan, is het helemaal geweldig. Vanaf half augustus kan dat in zeven Walcherse kustplaat sen. Gratis internetten op straat dus, van Dishoek tot en met Veere. Het was een slim idee van de onderne mersmanager van de gemeente Veere, Dick van de Velde, en de VW Walcheren/Noord-Beveland. Ze benaderden de ondernemers door Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 18