io nieuwe politieauto Op boevenjacht met paardenkrachten en megabytes Het wagenpark van de Nederlandse politie wordt de komende jaren vernieuwd. De politieauto van de toekomst is voorzien van de nieuwste technische snufjes. Technische snufjes van de nieuwe politieauto donderdag 30 juni 2011 door Bjinse Dankert De nieuwe politieauto - van hoofdagenten Leon Reiring en Anne Wijnveld lijkt op het eerste gezicht vooral leger, met minder toeters en bellen. Terwijl het dashboard van de auto van een collega bol staat van de schermpjes en radioapparatuur, is de auto van de politieagenten uit het Gelderse Zevenaar uitgerust met één enkel beeldscherm. Het had ook zomaar een wat groot uit gevallen navigatiescherm kunnen zijn. Maar juist dat ene scherm in hun 'politieauto van de toekomst' biedt Reiring en Wijnveld enorme voordelen ten opzichte van de 'ouderwetse' wagens. Een surveillant in een auto moet bij een oproep soms wel vier ver schillende apparaten gebruiken. Het bedienen van de portofoon, de radio, navigatieapparatuur, het opzoeken van informatie over een verdachte. Het zijn allemaal afzon derlijke handelingen. De moderne politieauto heeft al deze taken, en nog wat extra func ties, gebundeld in een beeld scherm dat met de vingers kan worden bediend. „Vooral het ANPR-systeem, dat kentekens van passerende auto's registreert, biedt een groot voor deel", vertelt Reiring van achter het stuur. Korte piepjes klinken. Ieder piepje geeft aan dat het nummerbord van een langsrijdende auto wordt ingelezen. De computer in de wa gen vergelijkt de ingelezen kente kens met een databestand. Rijdt een auto langs waarvan de ei genaar wordt gezocht, dan klinkt een alarm. „Het zijn vooral auto's waarvan je het juist niet verwacht. Bij heel luxe auto's koester je als agent toch minder verdenking en juist daarbij gaat het alarm vaak af" Ook houdt het computersysteem bij waar de collega's zijn. Deze po litievoertuigen zijn in het naviga tiesysteem afgebeeld als blauwe bolletjes. „Als je een keer een mel ding hebt en het risico bestaat dat een situatie gewelddadig wordt, dan zie je met één blik of je snel hulp kunt verwachten", zegt Rei ring. Het politiekorps in Gelderland heeft het nieuwe systeem het afge lopen jaar getest en is er tevreden over. Zes politieauto's rijden nu rond met de nieuwe apparatuur. Dit jaar worden ook politiewagens in Amsterdam en Rotterdam uitge rust met de nieuwe computers. Over een aantal jaren moeten alle politiekorpsen beschikken over de ze 'auto van de toekomst' die ook nog is voorzien van extra comfor tabele stoelen. „Op een dag zitten we toch al snel zeven, acht uur. Dan zijn stoelen waarin je lekker zit wel prettig", zegt Wijnveld. „Maar de achterbank voor de ver dachten is nog best hard." 'Juist bij heel luxe auto's die je minder verdenkt, gaat het alarm vaak af AVLS. Dit staat voor Automatisch Voertuig Locatie Systeem. Het systeem houdt bij op welke plaatsen in Nederland andere politievoertuigen rondrij den. Een agent in een surveillancewagen kan op zijn computerscherm direct zien of collega's in de buurt zijn. Dit kan van pas komen als snel versterking moet worden opgeroepen. Dynamische camera's. Op het dak van de surveillancewagen bevinden zich videocamera's. De beelden worden opgenomen en kunnen gebruikt worden voor rechtszaken. De videobeelden worden direct 'naar de meldkamer van de politie gestuurd, zodat daar agenten mee kunnen kijken. Op dit moment is slechts één politieauto in Nederland met dit systeem uitgerust. ANPR. Een afkorting van Automatic Number Plate Recognition, het systeem voor kentekenregistratie van voorbijrijdende voertuigen. Scanners op het dak van de politieauto lezen de nummerplaten van de passerende voertuigen. Een computerprogramma controleert of het kenteken voorkomt in een databe stand van de politie. Passeert een auto waarvan de eigenaar wordt verdacht van strafbare feiten of heeft die eigenaar nog boetes openstaan, dan geeft de computer een seintje aan de agent achter het stuur. CMS. Geïntegreerd meldkamersysteem. Wanneer de politiemeldkamer op dracht geeft aan een surveillancewagen naar een bepaalde locatie te rijden, stuurt de meldkamer direct de beste route naar het navigatiesysteem van de auto. De agent in de auto hoeft niet meer zelf het adres in te voeren. Opvragen politie-informatie. Een agent die wordt opgeroepen om naar een specifiek adres te rijden, kan via zijn computer informatie opvragen over de bewoners. Zo kan een agent bijvoorbeeld kijken of op het adres eerder mel dingen zijn gemaakt van gewelddadige incidenten of drugsvondsten. Nu moet hiervoor nog een verzoek worden ingediend bij de meldkamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10