buitenland 19 /Warrea rood partij-toerisme Franse deskundigen waarschuwen voor kortsluiting in elektrische auto www.marrea.nl Bachmann spiegelt zich aan seriemoordenaar Amerikaanse drones voor missie Somalië Rwandees voor berechting 'naar huis' 'Fukushima' lekt radioactief water Ook Benedictus XVI aan de twitter 'Cazavloot zoekt confrontatie en bloed' 'Srebrenica' boos over geld advocaat Mladic Rode Khmerleider loopt weg bij proces Veruit de beste in reisjes dichtbij woensdag 29 juni 2011 van de 90ste verjaardag van de Communistische Partij, foto Wu Hong/EPA seerd, naar topbestemmingen als Mao's geboorteplaats en minder bekende locaties, als het huis van revolutionair van het eerste uur Chen Yun. Volgens cijfers van de overheid is het aantal bezoekers aan de tien populairste rood töerisme-bestem- mingen het afgelopen jaar meer dan so procent gestegen. De partij trekt aan de vooravond van de negentigste verjaardag nog meer aandacht naar zich toe. Op universiteiten moeten studenten analyses schrijven van belangrijke 'rode' boeken. Bedrijven organise ren wedstrijden in het 'rode' liede ren zingen. Op tv zijn misdaadse ries verbannen. In plaats daarvan worden stichtelijke 'rode' program ma's uitgezonden. De grootste klapper moet nog komen: een bio scoopfilm over de oprichting van de partij. Kang Fenti heeft haar mooiste zo merjurk aangetrokken om op de foto te gaan met het plakkaat dat memoreert aan het eerste partij congres in Shanghai. „Het is be langrijk om je verbonden te voe len met de geschiedenis van het land, maar als partijlid is het nog belangrijker dat je alles weet over het ontstaan van de partij." WATERLOO - De Republikeinse pre sidentskandidate Michele Bach mann heeft zichzelf maandag per ongeluk vergeleken met een be ruchte seriemoordenaar. Dat meldden Amerikaanse media. Bachmann komt uit het stadje Wa terloo (Iowa) en wilde tijdens de start van haar campagne een ver gelijking maken tussen haarzelf en westernacteur John Wayne. Op de tv-zender Fox News zei Bach mann: „Net als John Wayne, die ook uit Waterloo komt, heb ik een bepaalde overtuiging. Dat is Amerika omarmen." Helaas voor Bachmann komt filmheld Wayne uit het stadje Winterset. De John Wayne die wel in Waterloo woon de, heet voluit John Wayne Gacy en draagt de bijnaam 'Killer Clown', omdat hij tussen 1972 en 1978 in totaal 33 jongens en jonge mannen vermoordde. Hij is geëxe cuteerd in 1994. MOGADISHU - De Verenigde Staten gaan Uganda en Burundi onbe mande vliegtuigjes leveren. Vredes- militairen uit de twee Afrikaanse landen kunnen de toestellen in So malië inzetten tegen islamitische strijders van de beweging al-Sha- baab, die banden met het terreur netwerk Al Qaeda zou hebben. Dat meldde de BBC gisteren op ge zag van Amerikaanse defensiefunc- tionarissen. In Pakistan zetten de VS al jaren drones in om strijders van de taliban, Al Qaeda en ande re militante groepen te bestrijden. Daarbij vallen burgerdoden, wat de VS veel kritiek oplevert. door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Afgelopen weekeinde cir kelde een met zonne-energie aan gedreven vliegtuig boven Parijs. Komende zaterdag troont prins Al- bert van Monaco zijn bruid in een elektrische limousine door de stra ten van zijn landje. Eerder vertrok uit de haven van het prinsdom een jacht, voortgestuwd met hulp van de zon, voor een reis rond de aarde. In batterijen opgeslagen energie is populair, maar hoe veilig is die technologie? De Franse regering liet dat onderzoeken door Ineris, een instituut dat industriële risi co's analyseert. Het antwoord stemde tot nadenken. Ineris legde de ongelukken die zich tot dusverre met elektrische auto's hebben voorgedaan onder het vergrootglas, en constateerde dat in de meeste gevallen de fabri kant blaam treft. „Kortsluitingen bleken veelal veroorzaakt door me talen deeltjes die tijdens de fabrica ge in de batterijen terecht waren gekomen." Een dergelijke fout hoeft niet onmiddellijk aan het licht te komen, maar kan volgens Ineris 'op elk moment in de levens cyclus van de batterij tot kortslui ting leiden'. Dat is vervelend als de garantie op de auto net is verlo pen, maar vooral ook gevaarlijk. „Kortsluiting kan leiden tot een ontploffing of brand", aldus het rapport. Als dat laatste het geval is, heeft de brandweer een probleem. Die moet eerst vaststellen of het bran dende voertuig er een van het elek trische type is. Dan moet zij de hoogspanningskabel tussen batte rij en motor zien te ontkoppelen. En vervolgens zou het handig zijn te weten welk type batterij de brand heeft veroorzaakt. Een li- thiumbatterij kan bijvoorbeeld niet met water worden geblust. „Contact met water kan leiden tot het vrijkomen van ontvlambare gassen." Om het risico van ontploffingen op grote schaal te voorkomen, doet Ineris aanbevelingen voor ex ploitanten van ondergrondse par keergarages. Elektrische auto's kun nen wel bij elkaar geplaatst wor den, maar niet als ze vervolgens worden opgeladen. Want opladen verhoogt het risico van brand, die dan zou kunnen overslaan naar an dere auto's, waarbij grote hoeveel heden giftig gas kunnen vrijko men. In Amerika, memoreert Ine ris, moesten al eens 700 mensen worden geëvacueerd als gevolg van een 'relatief klein brandje'. Ineris adviseert dat oplaadpunten ten minste 15 meter uit elkaar lig gen, of liever nog: slechts één op el ke verdieping van de parkeergara ge. Tenzij, aldus het instituut, de parkeergarage beschikt over aparte brandvrije, half afgesloten ruimtes voor elektrische auto's. Fabrikanten moeten hun elektri sche voertuigen ook voorzien van een speciale kabel, te gebruiken voor opladen thuis. Want als de ei genaar ervan alleen een gewoon stopcontact heeft, is 16 ampère te veel. Met zo'n kabel wordt slechts 10 ampère stroom afgenomen. Dat betekent dat het opladen veel lan ger duurt, ongeveer twaalf uur, maar het alternatiefis weinig aan trekkelijk: brand in huis of brand in de auto. ARUSHA Het internationale Rwanda-Tribu- naal heeft voor het eerst besloten een Rwandese genocideverdachte voor berechting door de nationale rechter thuis naar Rwanda te stu ren. Er wordt al jaren gebakkeleid over de mogelijkheid de werkdruk te verlichten door 'kleinere vissen' voor berechting naar het voormali ge conflictgebied te sturen. TOKIO Circa 15 ton radioactief water is uit de kerncentrale Fukushima I in Ja pan gelekt. Dat heeft de Japanse atoomwaakhond gisteren gemeld. Het gaat om licht radioactief water uit een opslagtank. Centrale-exploi tant Tepco heeft het lek dat giste ren werd ontdekt inmiddels gerepa reerd. Er is een onderzoek gaande naar de oorzaak van het lek. VATICAANSTAD Paus Benedictus XVI heeft gisteren voor het eerst getwitterd. 'Lieve vrienden, ik heb zojuist www.news.va gelanceerd. Geloofd zij onze Heer Jezus Christus! Met mijn gebeden en zegeningen, Bene dictus XVI', luidt de eerste tweet van de paus via @newsvaen. De kerkvorst refereert aan een nieuwe website van het Vaticaan. JERUZALEM De Israëlische minister Lieberman van Buitenlandse Zaken heeft giste ren gezegd dat de activisten die naar de Gazastrook willen varen, op zoek zijn naar 'confrontatie en bloed'. De minister deed zijn uit spraken op de radio. Tien hulpsche pen vertrekken binnenkort naar de Gazastrook, waar ze de Israëlische blokkade willen doorbreken. SREBRENICA Teruggekeerde overlevenden van de genocide van Srebrenica zijn boos over het feit dat Republika Srpska (RS) 50.000 euro wil bijdra gen aan de verdediging van Ratko Mladic. Srebrenica ligt in RS, de Servische entiteit binnen Bosnië. Dit betekent dat overlevenden met hun belastinggeld moeten bijdra gen aan de verdediging van Mladic. PHNOM PENH Een hoge leider van de Rode Kh mer is gisteren opnieuw weggelo pen bij de strafzaak over zijn wan beleid in Cambodja, tot ontzetting van de slachtoffers. De 84-jarige Nuon Chea, gekleed met een wol len muts en zonnebril, weigerde te blijven bij het proces tegen hem en drie collega-leiders, dat nog vooral gaat over formaliteiten. 3 DAGEN KONINKLIJK GENIETEN In een bijzonder hotel op de Utrechtse Heuvelmg! De Utrechtse Heuvelrug is een were ontdekking, geniet van grandioze uitzichten, bossen en heidevelden. Uw hete!. Hotel Ernst Sillem Hoeve ligt midden in de bossen en is gevestigd in een voormalig koetshuis. Dompel u onder in Koninklijke allure en volg de kastelenroute, bezoek Paleis spestdijk en fiets langs Kasteel Drakensteyn- Gezellig Winkelen kan in de chique Gooische dorpen Biaricum en Laren of kies voor de stad utrecht. Arrangement: Ontvangst met koffie/thee en wat lekkers 2 x overnachting inclusief uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 4-gangendiner op dag van aankomst Klein borrelgarnituur 's avonds in de bar Leuke fiets- en wandelroutes Gebruik binnenzwembad, infrarood sauna en fitness Van 179,00 voor 99,00 juli en augustus 119,00 september t/m december 2011 Prijs p.p. o.b.v. een 2-persoonskamer. Aankomst mogelijk op vrijdag en zaterdag, tijdens schoolvakanties en in juli en augustus dagelijks. Toeslag bij aankomst op vrijdag en zaterdag in juli en augustus 10,00 p.p. Excl. toeristenbelasting a 2,01 p.p.p.n. Hotel Ernst Sillem Hoeve (3*) ligt midden in de bossen op de rand van Den Dol- der en Lage Vuursche. In het hotel is een gezellige bar, een uitstekend restaurant met uitzicht op de prachtige tuin, binnenzwembad, infrarood sauna en fitness. t vis www;ffi§ff§§-nl/Wiê§33 boek online of bel 0571 27 77 44 vraag ook onze gratis zomerbrochure aan!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9