Verhagen begrijpt onbehagen 1 Waar gaat u naar toe...? stipreizen.nl binnenland 15 WD wil dat weerinstituut KNMI zelfstandig verder gaat 'Wij zijn geen meteorologen. Wij rijden treinen' Met kanon de hagel te lijf Directeur Chemie-Pack opgepakt POPULISME Vicepremier valt Wilders aan De Geus stapt over naar Duitse denktank Opnieuw milde variant vogelgriep Wandelaar vindt zware vliegtuigbom Homovoorlichting verplicht op school woordvoerder van de NS Voor de een is het een wondermid del. Voor de ander een farce; het (anti-)hagelkanon. Al sinds de eer ste versie in 1896 door de Oosten rijkse wijnboer Albert Stiger werd ontwikkeld, wordt er verwoed dis cussie gevoerd over de werking van het apparaat waarmee tegen woordig ook Nederlandse fruitte lers proberen hagelvorming in buien te voorkomen. Gisteren wer den ze onder meer ingezet op Zuid-Beveland, waar 's ochtends al een buienfront over trok. Het apparaat ziet er voor een leek meestal uit als een verticale trech ter op een zeecontainer. Door met tussenpauzes van enkele seconden schokgolven van geluid de wolken in te sturen zou de groei van hagel stenen worden verstoord, of moge lijk zelfs de opbouw van de hele ha gelwolk. De fabrikanten zijn vol vertrou wen: hun apparaat werkt en be schermt de oogst Maar veel weten schappers zijn sceptisch en bewe ren dat bewijs ontbreekt. Sommigen zeggen dat bij bliksem sterkere schokgolven worden uitge zonden, terwijl dat geen effect lijkt te hebben op de hagelgrootte. Ook zou hagel zich al ver buiten het be reik van de kanonnen ontwikke len. Vooral Jon Wieringa, voorma lig landbouwmeteoroloog aan Wa- geningen Universiteit is vol onge loof: „Je hebt de kracht van een atoombom nodig om één hagelbui te beïnvloeden." Een nadeel van het hagelkanon is dat het gepaard gaat met doffe dreu nen. Niet altijd leuk voor omwo nenden. In Nederland bepalen ge meenten of boeren het apparaat mogen gebruiken. Staatssecretaris Atsma van Milieu zei eerder dit jaar nog dat het hagelkanon ge woon gebruikt mag worden. „Een hagelbui kan grote schade veroorza ken aan de oogst Fruittelers moe ten in staat zijn die te bescher men." zie onze website:binnenland Video: een luidruchtig (anti-)ha- gelkanon aan het werk MOERDIJK - De politie heeft giste ren de directeur van Chemie-Pack uit Moerdijk aangehouden in ver band met de grote brand bij het bedrijf op 5 januari dit jaar. Ook de productieleider, de productie chef en de coördinator voor de kwaliteit, de arbeidsomstandighe den en de zorg voor het milieu bin nen het bedrijf zijn opgepakt. Het Openbaar Ministerie verdenktde vier ervan dat ze opzettelijk grote hoeveelheden gevaarlijke stoffen hebben opgeslagen, bewerkt en verwerkt op plaatsen waar dit niet was toegestaan. Bovendien waren de veiligheidsmaatregelen in de vi sie van justitie onvoldoende. woensdag 29 juni 2011 —ii ii n i i ni i li r i --]i DEN HAAG Oud-CDA-minister Aart Jan de Geus wordt bestuurslid van de Ber telsmann Stiftung, een Duitse denktank die vooral onderzoek doet op de terreinen van overheid, sociale economie, onderwijs, zorg en cultuur. De Geus (55) is nu nog de tweede man bij de OESO, de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling. C REI L De vogelgriep die maandag werd vastgesteld op een tweede pluim- veebedrijf in Creil in de provincie Flevoland, is net als op het eerste bedrijf van een milde variant. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Landbouw gisteren gezegd. Het ging maandag om een bedrijf met 6750 kalkoenen, die uit voor zorg worden geruimd. DEN HAAG De WD wil dat het nationale weer- instituut KNMI zijn jaarlijkse over heidssubsidie van 60 miljoen euro kwijtraakt en als zelfstandige orga nisatie verdergaat Volgens WD-Tweede Kamerlid René Leeg te loopt het KNMI te veel achter het IPCC aan, het VN-klimaatpa- nel. Deze 'klimaatalarmisten' trekken volgens Leegte niet de juiste con clusies als het gaat om tempera tuurstijgingen als gevolg van de uit stoot van C02. Andere onderzoe ken laten een afvlakking van de temperatuurstijging zien, stelt hij. De overheid moet volgens hem vra gen over het klimaat onafhankelijk in de markt kunnen zetten. HAVELTE In een natuurgebied bij het Drent se Havelte is een zware vliegtuig bom uit de Tweede Wereldoorlog gevonden. Een wandelaar vond de 500-ponder zaterdag in een bos. De gemeente Westerveld en de Explo sieven Opruimingsdienst overleg den gisteren over de ruiming van de bom. Waar de bom precies ligt, blijft ge heim. DEN HAAG De Tweede Kamer wil dat scholen in het basis- en voortgezet onder wijs verplicht worden om voorlich ting te geven over (homoseksuali teit. Het parlement nam gisteren een voorstel daarvoor aan ondanks verzet van minister Marja van Bijs- terveldt (Onderwijs). Twee jaar ge leden nam de Kamer ook al een motie aan waarin om voorlichting op elke school werd gevraagd. Staatssecretaris Joop Atsma (Mi lieu, CDA) is in gesprek met het KNMI over de toekomstige taken van het instituut. Dat de taken van het KNMI tegen het licht zouden worden gehouden, is al vastgelegd in het regeerakkoord dat vorig jaar werd gesloten. Wel is zeker dat er voor het KNMI een publieke taak blijft en dat de onafhankelijkheid van het weerinstituut onbetwist is. Oppositiepartij PvdA wil dat de WD de beschuldiging dat 20 pro cent van de wetenschappers bij het KNMI niet onafhankelijk is hard maakt of anders intrekt. Volgens het PvdA-Kamerlid Diederik Samsom 'mag deze aantijging niet in de lucht blijven hangen'. DEN HAAG - CDA-voorman en vice premier Maxime Verhagen hekelt zijn gedoogpartner PW-leider Geert Wilders als een populist die zelf beter wil worden van het in spelen op het onbehagen en de on zekerheid bij mensen. Verhagen deed dat in een speech gister avond op een symposium over po pulisme. Verhagen toonde in zijn toespraak wel begrip voor het onbehagen en de zorgen van veel Nederlanders over tal van veranderingen in de maatschappij. „Kort door de bocht of niet: het zijn terechte zorgen van mensen." Hij steekt ook de hand in eigen boezem: het onbeha gen is ook door het CDA 'lang weg gezet als een foutieve reactie op de snelle veranderingen in de we reld'. Maar dan komt het er vol gens Verhagen op aan hoe je om gaat met het onbehagen. Niet de zorgen van mensen zijn populis tisch, 'maar de antwoorden van be paalde leiders die er zelf beter van willen worden. Die er populair van willen worden', zei Verhagen in de richting van Wilders en van SP-leider Emile Roemer. Verhagen bekritiseert Wilders ook, omdat die volgens hem een Nederland 'met een hek er om heen' voorstaat. „De makkelijke lokroep van de PW naar kiezers om het buitenland af te schilderen als eng, gevaarlijk en profiterend is onjuist, kortzichtig en slecht voor onze economie en samenleving." De CDA-voorman richt zijn pijlen Maxime Verhagen foto ANP ook op andere politieke leiders die de kiezer 'sociaal wenselijke ant woorden' geven, maar daarmee het onbegrip over de 'Haagse zak kenvullers' hebben vergroot. Behal ve linkse partijen als PvdA en GroenLinks heeft Verhagen hier volgens ingewijden ook het CDA van de afgelopen jaren op het oog. Verhagen maakte in zijn speech de zorgen van mensen niet meteen de zijne, maar sprak wel nadrukke lijk zijn begrip uit voor het onbe hagen dat ermee gepaard gaat. „De samenhang in steden en dorpen is verdwenen door de komst van de individualisering, immigranten vanuit de hele wereld en een com plexer wordende samenleving. De traditionele verbanden van kerk, partij en vereniging bestaan niet meer." Wilders reageerde laconiek op de uithaal van Verhagen, met wie hij een gedoogakkoord over PW- steun aan belangrijke delen van het kabinetsbeleid heeft getekend. „Ach, je moet wat als je op 13 ze tels in de peilingen staat." Maak kans op een reischeque van 1000 of één van de vele andere prijzen! Q Zie www.stipreizen.nl Prijzen p.p. o.b.v. 2 peis. per kamer/hul e«L Calamiteitenfonds/reseiveringskosten. De kortingen zijn reeds verwerkt in de prijs. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5