22 zeeland 'Nieuwbouw oude kernen snel toestaan' Oud postkantoor van Wethouder wil meer 'fuifzalen' in Knokke Kerken toneel van reeks zomeravondconcerten Okselfris PLEIDOOI TOP/GB eist pragmatische aanpak RIJKSMONUMENT Het oude postkantoor op de hoek Nieuwstraat-Westkolkstraat in Terneuzen is een rijksmonument, ook al staat het er 'nog maar' vanaf 1901, dus 110 jaar oud. Hond bevrijd uit hete auto in Sluis almanak woensdag 29 juni 2011 door Wout Bareman TERNEUZEN - Het Terneuzense ge meentebestuur moet creatief zijn bij de aanpak van de krimp. Plan nen van ondernemers voor vervan gende nieuwbouw in 'oude ker nen' bijvoorbeeld moeten ver sneld worden goedgekeurd zonder dat gekeken wordt naar toegewe zen woningcontingenten en ande re remmende factoren. In de algemene beschouwing op de PerSpectievennota 2012-2015, morgen op de rol van de raadsver gadering, pleit TOP/Gemeente- belangen voor souplesse bij ver gunningverlening voor bouwplan nen. Anders dreigt leegloop uit ker nen naar stadjes en dorpen waar voorzieningen op loopafstand zijn te vinden. Bijkomend voordeel is, volgens fractievoorzitter Giel van Boom, dat 'lelijke en bouwvallige plekken toekomstbestendige plaat sen worden'. „Zelf kan de gemeen te zulke projecten immers niet dra gen. De gemeente moet voorwaar den scheppen. Langdurige proce dures leiden vaak tot afhaken van plannenmakers." Van Boom pleit er ook voor bij ver deling van het woningcontingent zorgvuldig te streven naar een evenwichtige bevolkingsopbouw. „Die moet een nauwkeurige weer spiegeling zijn van de huidige sa menstelling van de Zeeuws-Vlaam- se bevolking." Net als de overige fracties maakt TOP/GB zich zorgen over de Kop van de Noordstraat, overigens in handen van de 'eigen' wethouder Frank van Hulle. Van Boom: „Rea lisering van de Kop vraagt daad kracht en mag niet afhangen van fi nanciële steun van de provincie en ad hoc-opgeworpen bedenkingen. Sloopvergunningen; archeologisch onderzoek; wijziging bestem mingsplan; definitieve aankoop van percelen etcetera: zet het zo snel mogelijk in gang. Voor ons is het tijdperk van 'er mee bezig zijn' echt voorbij." Dat geldt ook voor skihal Snowba- se in de Koegorspolder. Van Boom. begrijpt dat bij de invulling van de winkelruimtes bestuurlijke en ge rechtelijke procedures moeten wor den afgewacht. „Maar alle voorbe reidingen moeten klaar zijn om meteen te kunnen beginnen als die procedures zijn afgerond." door Harmen van der Werf Veel voorbijgangers zullen het zich zo langzamer hand afvragen. Wanneer komt het oude postkan toor van Terneuzen op de hoek Nieuwstraat-Westkolkstraat weer eens uit de steigers? Eigenaar Hans Beaart, tevens uitbater van Hotel Hulst, denkt over ongeveer drie weken. „Ik heb net twee tijdelijke parkeervergunningen gekocht voor twee weken", vertelde hij gis teren met een knipoog. „Ik ben dus optimistisch." Het oude Terneuzense postkan toor is een rijksmonument,'in 1901 gebouwd naar een ontwerp van rijksbouwmeester Daniël Knuttel. Beaart heeft het pand in 1985 gekocht. „We wilden er een hotel in beginnen, omdat we in Hulst niet konden uitbreiden. Het hotel is er echter nooit gekomen. Een wethouder in Terneuzen wil de het per se niet en heeft het te gengehouden." Beaart hield het gebouw toch aan. Op de begane grond zijn kantoren gevestigd en boven zijn vijf huur- appartementen gemaakt. Een oud pand vraagt altijd extra onder houd. En dit jaar was het dan zo ver dat een restauratie nodig was, aldus Beaart. „De situatie rondom het postkantoor is door de bouw van het Scheldetheater en de par keergarage behoorlijk gewijzigd. De afwatering naar ons pand toe verloopt heel anders. We moesten daarom iets aan de kelderruimte aanpassen. Dat doen we nu en res taureren verder het gebouw aan de buitenzijde." Sinds half mei staan de steigers er omheen. Zoals bij elke verbou wing heeft Beaart tegenvallers moeten incassseren. De door hem zelf in 1986 aangebrachte kunststof leien op het dak bleken 'een mi nuscule hoeveelheid' asbest te be vatten. „Ik heb ze in die tijd nog zelf gezaagd." De vereiste asbestsa nering heeft tot forse vertraging ge leid, vooral ook omdat het vaak net ging regenen, als de asbestsa- neerders waren gearriveerd. En dan moet alles weer gecontroleerd worden. Huurders van de appartementen hebben gemerkt dat niet alles van een leien dakje ging. „We hebben lekkages gehad en veel overlast", lieten Marijke Bisschops en Mariëlle Valk gisteren weten. Ze vinden ook dat Beaart hen onvol doende heeft geïnformeerd over de werkzaamheden. Ze overwegen naar de rechtbank te stappen om hun huurbaas opzijn plichten te wijzen en een financiële compen satie te vragen. Volgens Beaart is er wel rekening gehouden met de belangen van de huurders, maar er kunnen zich on voorziene zaken voordoen. Hij doelt op de tegenslag met de as- bestverwerking en de vele regen die 'ineens viel' toen het dak onbe dekt was. Dat heeft tot waterover last geleid. Beaart: „Dat is een heel vervelende kwestie." Hij wacht on dertussen af welke actie (een aan tal van) de huurders onderneemt en werkt zelf ondertussen volop mee. „Ik wil in de gaten houden hoe het werk verloopt." Als de res tauratie helemaal klaar is, wil Be aart een open dag houden. Kun nen voorbijgangers eens binnenkij ken in één van de weinige rijksmo numenten van Terneuzen. KNOKKE-HEIST - Knokke-Heist is in gedut en dreigt een 'oude-men- sen-stad' te worden. Dat vindt de Knokse wethouder Maxim Wil- lems. Hij pleit dan ook voor de komst van meer 'dancings en fuif zalen'. Volgens Willems krijgt Knokke meer en meer de status van 'brave, rustige badstad'. Waar vroeger le vendige discotheken en cafés ston den, zijn nu appartementen en kle dingzaken, merkt hij op. Jongeren keren Knokke de rug toe, deels om dat er niks meer te doen zou zijn. Willems relativeert ook het succes van de veelgeprezen kusttram. „Die wordt vooral door oudere mensen gebruikt." De wethouder prijst het initiatief van Zeebrugge om eind volgende maand Bon Jovi naar de Vlaamse kust te halen. Overigens vindt hij niet dat het aantal voorzieningen voor oude ren moet verminderen. „Er is ruimte voor een combinatie." SLUIS - Een 58-jarige Duitse vrouw heeft gisterochtend rond half elf haar hond achtergelaten in een au to op een parkeerplaats aan de Sint Annastraat in Sluis. De hond verkeerde in zodanige ademnood dat de politie hem uit de auto heeft gehaald. De hond maakt het nu weer goed. Zijn bazin kreeg een boete van 200 euro. Tip? redactie@pzc.nl Met de temperaturen van de laatste dagen draaien airco's overuren, maar in dat Goese kantoor zijn waarden van rond de dertig graden zelfs voor de koelinstallatie te gortig. Het klimaat in de werkruimte is am per te temperen en het is dus puffen geblazen. Toen de kantoorklerken on langs weer gebukt gingen onder tro pische temperaturen op de burelen, verspreidde zich ineens een weeïge lucht door de ruimte. Eén van de vrouwelijke medewerksters, gehuld in een zomers jurkje, bracht bezorgd haar reukorgaan richting oksel. Maar al gauw kwam de aap uit de mouw. Als het warm is kun je beter iets warms drinken dan iets kouds, en dus had één van haar collega's een kopje uiensoep bereid. NIEUWVLIET - De Stichting Zomer avondconcerten aan Zee houdt de ze zomer acht weken na elkaar concertavonden in kerken in West-Zeeuws-Vlaanderen. Het gaat om optredens met klassieke muziek, gespeeld door vaak Jonge muzikanten. De aftrap is op woensdag 6 juli in de hervormde kerk in Nieuwvliet. Dan treedt Kontrabone op; Koen Severens op trombone en Dirk van Gorp op contrabas. Daarna staan op het programma: Zvezdoliki ensemble (13 juli, Grote Kerk Groede), Goyvaerts Trio (20 juli, kerk Doopsgezinde Gemeen te, Aardenburg), Odysseia ensem ble (27 juli, hervormde kerk Cad- zand), Ardalus ensemble (3 augus tus, hervormde kerk Waterland kerkje), Tango Trio Tangata (10 au gustus, hervormde kerk Retranche- ment), Viviane Spanoghe Luc Devos (17 augustus, hervormde kerk Cadzand) en Houthandel Ant werpen (24 augustus, Grote Kerk Groede). De concerten beginnen steeds om 20 uur; het Goyvaerts Trio (20 juli) treedt ook om 17 uur op. Toe gang kost overal 9 euro, inclusief een consumptie in de pauze. Kin deren tot 12 jaar mogen gratis bin nen. www.zomeravondconcertenaanzee.nl STELLING Stem op 'Vijftig miljoen Zeeuws geld voor zeesluis Terneuzen is prima' op www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen MEEST GELEZEN 1Cadzand als 'vitaliteitscentrum' 2. Onderzoek ontploffing schip 3. Leegstand Terneuzen hanteerbaar STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Het Terneuzense postkantoor in de begintijd toen ervoor nog een soort kanaal liep naar de oostsluis en het Kanaal Gent-Terneuzen. Het 'kanaal' was met een strekdam gescheiden van de Westerscheide. reproductie Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 56