Zeeland PZClar Besluit bibliotheken over zomer heen Plan testcentrum getijdenenergie BEVELANDEN-THOLEN 20 en 21 26 en 27 REiMERSWAAL Wethouder De Kunder met deelvoorstel naar gemeenteraad volgende week Vast op de strekdam en heelhuids er weer af almanak Okselfris Woensdag 29 juni 2011 Onderwijs Borsele staat nog voor forse ingrepen Ontdekking Romeins badhuis onderstreept status Aardenburg Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl door Lilian Dominicus KRUININGEN - Wethouder Hans de Kunder (CDA, cultuur) zal volgen de week niet met een volledig voorstel over een nieuw biblio theekbeleid voor alle dorpen in Reimerswaal naar de gemeente raad komen. Onder druk van een meerderheid in de raad gisteravond zal het zo merreces worden gebruikt voor in spraak met onder meer de dorpsra den, de senioren- en de wmo-raad. Dinsdagavond 5 juli zal alleen een besluit worden geno men over het opzeggen van de bi bliobus in Oostdijk en Waarde en het afkeuren van de begroting 2012 van Biblioosterschelde. Daarover moét volgens de wethouder ook echt op tijd een besluit worden ge nomen, omdat anders de Biblioos terschelde volgend jaar niet zal kunnen omschakelen. Voorafgaand aan deze, drukbe zochte, raadsvergadering had Tan- ny van Quekelberghe, als woord voerster namens alle dorpsraden in de gemeente Reimerswaal, ge pleit voor het horen van alle be trokken partijen. „Ik wil er de na druk op leggen dat het hier gaat om de inwoners, die zouden moe ten worden geraadpleegd. De se nioren worden in het voorstel be hoorlijk vergeten, de ontmoetings- functie van de bibliotheek valt weg. Zorg voor een centrale loca tie, zorg voor plekken waar meer dere voorzieningen samenvallen. Want als je zo'n mini-bibliotheek waar je boeken kunt halen en brengen in de AH zet, dan valt die sociale functie weg. Zorg dat ze niet vereenzamen", zo gaf ze de raad en het college mee. Van Quekelberghe stond niet al leen in haar standpunt dat een hoofdvestiging in Yerseke niet cen traal ligt. „Misschien moeten we kiezen voor twee hoofdvestigin gen, één in Yerseke en één in Krab- bendijke", suggereerde Hans Rot tier van de SGR „Waarom niet in Kruiningen?", .opperde Marien Weststrate (Leefbaar Reimers waal). „Dat ligt ten minste cen traal." De fracties lijken het in gro te lijnen wel eens te zijn over het plan: een hoofdvestiging, mini-bi bliotheken (plug-ins) in de overige kernen, meer aandacht voor de scholen en een boekophaalservice (voor onder anderen ouderen). „Alleen de wijze waarop het nu gaat, het zou jammer zijn als het daarop zou afketsen", zei WD-frac tievoorzitter Izak Vogelaar. WEMELDINGE - Het binnenschip Dianne, dat gisterochtend vroeg bij slecht weer vastliep op de oostelijke strekdam van de kanaalin gang bij Wemeldinge, is heelhuids losgeko men. Bij donder en bliksem, storm en regen raakte het schip, geladen met hoogovenslak ken, uit de koers en voer op de dam. Bergers Polderman uit Hansweert en Multraship uit Terneuzen haalden een deel van de lading uit het ruim. Met de sleepboten Delta en Charly van Polderman en de Zephyrus van Multra ship kon de Dianne vervolgens bij hoogwater worden losgetrokken. Duikers konden al snel daarna vaststellen dat de huid van het schip niet beschadigd was. De Dianne kon haar reis vervolgen. foto Willem Mieras mmmsmmmgmm&sm Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE - Het kabinet beslist nog dit jaar over het geven van finan ciële steun aan het 'Grevelingen Ti- dal Testcentre'. Daarbij worden op twee locaties, in de Brouwersdam en de Grevelingendam, verschillen de technieken beproefd om elektri citeit te winnen uit het getij. Een team van wetenschappers, be leidsmakers en mensen uit het be drijfsleven adviseert het kabinet om het idee voor een testcentrum rond de Grevelingen verder uit te werken. Zeeland heeft in de ogen van het team alle potentie om uit te groeien tot een 'Water en Ener gie Valley'. Eind vorig jaar presen teerde de commissie die onder zoek doet naar de toekomst van het meer twee varianten voor een getijdencentrale. In het Tidal Test centre worden de technieken in de praktijk beproefd. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de twee be staande openingen. De Brouwerssluis in de Brouwers- dam is geschikt om een redelijk be proefde techniek te testen. Daarbij stroomt al het water langs een bulbturbine. De Flakkeese Spui- sluis in de Grevelingendam kan omgebouwd worden tot testloca tie voor de 'sifonturbine'. In die va riant stroomt het water ongehin derd door sifonvormige buizen en zorgen 'windmolens' in lucht- schachten voor de opwekking Het testcentrum kost naar schat ting vijf miljoen euro. Met de temperaturen van de laatste dagen draaien airco's overuren, maar in dat Goese kantoor zijn waarden van rond de dertig graden zelfs voor de koelinstallatie te gortig. Het klimaat in de werkruimte is am per te temperen en het is dus puffen geblazen. Tel daarbij op dat de ra men óf slechts een klein eindje open kunnen óf helemaal en een welge meend medelijden is niets te veel ge vraagd. Toen de kantoorklerken on langs weer gebukt gingen onder tro pische temperaturen op de burelen, verspreidde zich ineens een weeïge lucht door de ruimte. Eén van de vrouwelijke medewerksters, gehuld in een zomers jurkje, bracht bezorgd haar reukorgaan richting oksel. Maar al gauw kwam de aap uit de mouw. Als het warm is kun je beter iets warms drinken dan iets kouds, en dus had één van haar collega's een kopje uiensoep bereid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 49