naar huis sport33 Zeilfanaten komen volop aan hun trekken in 41e Deltaweek Kerkhove en Van der Meet maken hun opwachting op het centrecourt Oude rot Ronald Roos toont zijn klasse in Ronde van Sint-Jansteen woensdag 29 juni 2011 'Bernice haalde vlak voor haar blessure de halve finales van een Future-toernooi in Tunis. Ze was dus goed bezig' Gillis van de Gruiter, trainer Bernice van de Velde SWB door René van Stee door Koen de Vries MIDDELBURG - Het baalgevoel dat zich gisteren van Bernice van de Velde meester maakte nadat ze in de eerste ronde van het Thermp- hos Challenger Zeeland was uitge schakeld was van korte duur. Een kwartiertje na haar nederlaag te gen de als eerste geplaatste Ameri kaanse Julia Cohen (6-0 7-5) merk te de tennisster uit 's-Gravenpol- der op dat ze een goede tweede set had gespeeld. „Ik heb de stij gende lijn te pakken en daar ben ik blij mee." Niet alleen bij Van de Velde bleef die goede tweede set hangen. Ook haar trainer Gillis van de Gruiter had zijn pupil in de loop van de wedstrijd zien verbeteren. En het publiek beloonde de negentienjari ge Bevelandse na afloop met een warm applaus. Het waren allemaal ruggesteuntjes die haar goed van pas kunnen ko men. Van de Velde raakte afgelo pen winter zwaar geblesseerd aan haar linkerenkel en speelde in Mid delburg pas het derde toernooi sinds haar comeback in mei. Het gevoel heeft ze wel weer terug, maar het wedstrijdritme is er nog niet. „Ik herinner me mijn eerste wedstrijd nog. Ik voelde me hope loos, wist absoluut niet meer wat ik moest doen." Van de Velde beet gisteren op de Challenger Zeeland het spits af van de Zeeuwse deelnemers. Pas vandaag komen haar vriendin An- gelique van der Meet en Lesley Kerkhove in actie. Het begin was niet goed. Van de Velde (875e op de wereldranglijst) deed in niets onder voor Julia Co- hen, de nummer 163 van de we reld, het enige verschil was dat zij nagenoeg alle fouten maakte en Cohen alle ballen netjes binnen de lijnen hield. „Ik had het gevoel dat ik alle ballen moest scoren", keek Van de Velde, zoals altijd met het petje achterstevoren op haar hoofd, terug. Het leek een logische gedachte. Co- hen tennist op de manier waarop de Italianen vroeger voetbalden. Wachten, wachten, wachten, on dertussen hard werken en vechten voor iedere bal en dan nog een keertje wachten, todat de tegen stander een foutje maakt. Het meest opvallende van de Ameri kaanse waren de effectvolle ballon- ballen die ze met regelmaat produ ceerde en die steevast vlak voor de baseline neerploften. Van de Velde kon er niets mee. Na de 6-0, met een overvloed aan dubbele fouten en unforced errors, met name met de backhand, ging het in de tweede set beter. Bij 0-1 sloeg de Bevelandse na de eerste dubbele fout van Cohen toe: 1-1. De missers werden winners en die werden gelardeerd met enkele fijn gevoelige dropshots. Ze brachten Van de Velde op een 5-4-voor- sprong. Toen vroeg Cohen de arbi ter of de baan geveegd kon wor den en dat verzoek werd gehono reerd. Het brak het ritma van Van de Velde, die daarna weer een paar afzwaaiers produceerde en de par tij verloor. Wat bleef was het opmerkelijke feit dat de nummer 875 van de we reld het een meer dan 700 plaat sen hoger genoteerde speelster be hoorlijk moeilijk kan maken. „Heel jammer, er zat meer in", keek de geboren Arnemuidenaar Gillis van de Gruiter terug. Het gaf de trainer tegelijkertijd een goed gevoel. Dat enorme gat op de rang lijst blijkt te overbruggen. Van de Velde ziet het wel zitten. Ze heeft net de VWO afgemaakt, is weer fit en gaat zich komend jaar helemaal op tennis richten. ZIERIKZEE - De Deltaweek biedt zeilfanaten traditiegetrouw voor elk wat wils. De 41e editie van het evenement, dat zich bijna uitslui tend op de Oosterschelde afspeelt, begint vrijdag met de Aanbreng- wedstrijd van de Krammersluis naar Zierikzee. In het weekeinde staan vervolgens de Zeelandwed strijden vanuit Zierikzee op het programma. „Het gaat hierbij om een kruising tussen een toertocht en een wed strijd. Daarin varen schepen in di verse eenheidsklassen en sportbo ten mee. In principe kan dus ieder een meedoen, waarmee nog maar eens bevestigd wordt dat de Delta week er niet alleen maar voor de toppers is", vertelt Kees van der Vaart, sinds jaar en dag lid van het organisatiecomité. Tot met zondag 10 juli wordt er ge streden tussen ORC gemeten jach ten, in de eenheidklasse First 31.7 en tussen ronde- en platbodem- jachten en de klassieke jachten. De ORC gemeten jachten beginnen op vrijdag 8 juli middels de Veroni- carace, buitengaats op de Noord zee met start en finish nabij de Roompotsluis, aan het klassenkam- pioenschap Zuid. Er wordt in han dicap gevaren in vier klassen. In de First 31.7 wordt vanaf zater dag 9 juli gestreden om het Open Nederlands kampioenschap. In de ze categorie staat tijdens de Veroni- carace, het absolute hoogtepunt van de Deltaweek, ook de titel in het duohanded op het spel, een wedstrijd voor boten met twee be manningsleden. Bovendien is het bij de ORC gemeten jachten moge lijk om van maandag 4 tot en met donderdag 7 juli mee te varen met twee bemanningsleden. Van der Vaart: „Er zal dan met een daarvoor aangepaste ORC handi cap worden gerekend. Dit is een goede oplossing voor een even tueel bemanningsprobleem." De finaleraces van de Deltaweek worden op zondag 10 juli vanuit Colijnsplaat gehouden. Verder is er volop walvertier met feestavon den in onder meer Zierikzee en Colijnsplaat. In diezelfde plaatsen en in Yerseke en Wemeldinge kan ook de jeugd kennismaken met de zeilsport. Tot op heden hebben ruim 140 bo ten ingeschreven. Een redelijk aan tal vindt Van der Vaart, al haalt dit het niet bij een jaar of twintig gele den toen zo'n driehonderd boten meededen. „Tijden veranderen", zegt hij. „Vroeger was de Deltaweek echt een onderdeel van de vakantie van zeilers. Ze begonnen met de wed strijden, waarna ze er nog een aan tal weken aan vastplakten. Tegen woordig trekken zeilers er veel va ker op uit. Of ze doen er iets an ders bij. Een evenement als de Del taweek is daardoor naar de achter grond verdwenen. Voor de betrok ken zeilers een luxeprobleem, maar voor ons niet de meest idea le gang van zaken." Programma: 1 juli: Aanbrengwed- strijd (Krammersluis-Zierikzee); 2 juli: Zeelandwedstrijden I (Zierik zee); 3 juli: Zeelandwedstrijden II (Zierikzee); 4 juli: Buutengaetsra- ce (Zierikzee-Sint Annaland); 5 juli: Sint Annaland-Yerseke; 6 juli: Yerseke-Wemeldinge; 7 juli: On rustrace (Wemeldinge-De Val); 8 juli: Veronicarace (Roompotsluis- Roompotsluis); 9 juli: Zaterdag wedstrijden (Colijnsplaat); 10 juli: Deltaweek finale (Colijnsplaat). MIDDELBURG - De toeschouwers kunnen vandaag hun hart opha len bij het Thermphos Challenger Zeeland tennistoernooi in Middel burg. Op het centrecourt staan van af 11.00 uur louter topwedstrijden geprogrammeerd. Van Zeeuwse zij de komen Lesley Kerkhove en An- gelique van der Meet in actie op de hoofdbaan. Kelly Versteeg, die verrassend via de kwalificaties doorstootte naar het hoofdtoernooi, opent om 11.00 uur met haar partij tegen Maryna Zanevska, de nummer zes van de plaatsingslijst. Om 13.00 uur is het de beurt aan Lesley Kerkhove. De Zierikzeese speelt tegen Richel Ho- genkamp. Hierna (15.00 uur) komt Matwé Middelkoop bij het man nen enkelspel in actie tegen de Fin Micke Kontinen. De uit Breda af komstige Middelkoop, de winnaar van vorig jaar en nu als vijfde ge plaatst, versloeg gisteren zijn lan- genoot Lennart van der Linden in drie sets. Vanaf 17.00 uur mag Angelique van der Meet uit 's-Heer Abtsker- ke proberen de volgende ronde te halen. Haar tegenstandster is de Belgische Sofie Oyen. In de avond uren worden er nog dubbelspelen afgewerkt, waarbij onder andere Lesley Kerkhove nog in actie komt. Wie niet meer in actie zal komen, is de Australiër James Lemke. De nummer één van de plaatsingslijst en de nummer 226 van de wereld, verloor bij zijn eerste optreden van de Rus Victor Baluda met 6-4 6-4. Bij de vrouwen ging de Slowaakse Zugano Zlochova verrassend on deruit. Tegen de Nederlandse Eva walcano, de nummer 961 van de wereld die zich via de kwalificaties voor het hoofdtoernooi geplaatst had, verloor ze kansloos met 6-2 6-0. door Wim de Vos SINT-JANSTEEN - Nee, versleten is hij nog zeker niet. Hoewel Ronald Roos bijna 46 jaar oud is, rijdt hij zijn wedstrijden bij de eliterenners nog mee als een jong veulen. Gis teravond bewees de in het Bel gische Hoogstraten woonachtige Roos dat weer eens met een flit sende demarrage in de slotkilome- ters van de kermisronde in Sint-Jansteen. Hij liet zijn mede vluchters achter en won zijn twee de wedstrijd van dit seizoen. Als het aan hemzelf ligt is het ze ker nog niet zijn laatste bloemen tuil die Roos mee naar huis neemt. „Ik bekijk het van jaar tot jaar. Aan het einde van het sei zoen evalueer ik voor mezelf en als dat positief uitvalt, plak ik er nog een seizoen aan vast", vertel de trotse winnaar. „Maar", voegde hij er nog wel aan toe, „mijn vrouw heeft tegenwoordig een mo tor en nu train ik daar dus achter. Dat komt mijn snelheid nog altijd ten goede. Het gaat prima zo. En het loopt weer lekker. Ik heb dit seizoen ook al de koers in Groot-Ammers gewonnen." Ronald Roos geniet nog altijd met volle teugen van het wielrenne. Hij rijdt in totaal nog altijd zeker tachtig wedstrijden, zoals hij zelf zei, per seizoen. Daarbij boekt hij nog behoorlijk wat ereplaatsen. Zo werd Roos eerder deze week nog vijfde in een sterk bezette wed strijd in Luijksgestel. In Sint-Jansteen, waar de wed strijd in verband met de bliksem en donder met een half uur werd uitgesteld, was het vooral Johnny van der Klooster die er veel zin in had. Ondanks het lange wachten brak de coureur uit Lewedorp de koers al vroeg open. In eerste in stantie kreeg hij geen toestem ming van het peloton, maar toen de Bevelander steun kreeg van Ro nald Roos en Marco Ku ij venho ven, twee weken geleden de win naar in Axel, liep de voorsprong snel op. Vanuit de groep werd er een aantal keren geprobeerd de overbrugging te maken, maar al leen Cornelis Bakker uit Dirksland slaagde daar nog in. Het leidende viertal reed ze daarna het peloton op ruime achterstand. In de slotfase van de met vijfen twintig kilometer ingekorte wed strijd sloeg Ronald Roos dus kei hard toe. Kuijvenhoven spartelde nog even tegen, maar hij moest zich al snel gewonnen geven. Hij fi nishte wel als tweede terwijl John ny van der Klooster met de derde plaats de best geklasseerde Zeeuw werd. De Ronde van Sint-Jansteen werd verreden onder sombere en regenachtige omstandigheden. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 47