Romeins badhuis zeeland 127 brieven woensdag 29 juni 2011 Waterput met dubbele houten bekisting voor de watervoorziening van het badhuis in Aardenburg. foto SCEZ hangend fruit. Alle stempels en versieringen zijn al gefotografeerd en gedateerd. Als we aan de hand van het stempel zien dat een kom afkomstig is uit de bakkerij van Mi- nutus in Trier, is dat handig omdat we al weten dat diens productie tussen 175 en 250 na Christus moet worden gedateerd." Ook munten helpen om de jaartallen scherper te stellen. En zo vallen er steeds meer stukjes van de puzzel op hun plaats. Het einde van de Romeinse tijd werd door Trimpe Burger op 260 tot 270 jaar na Chris tus bepaald. Nu wordt de periode al met vijftien tot twintig jaar ver lengd. "at niet wegneemt dat er soms ook onzekerheden bijkomen. Het idee dat de hele nederzetting met een in steen werd gebouwd, is op losse schroeven komen te staan. De barakken voor de soldaten en opslagloodsen bestonden vrijwel zeker uit houtbouw en vakwerk- bouw. Dat soort informatie kan uit oude tekeningen van de opgra vingen komen. Gedigitaliseerd en óver elkaar heen gelegd leveren ze nieuwe patronen op. Van Dierendonck hoopt dat het onderzoek de komende jaren wordt voortgezet. Dat is volgens hem belangrijk, opdat de gemeen te Sluis bij bouwwerkzaamheden rekening kan houden met waarde volle restanten in de bodem. Romeins Aardenburg #Van 1955 tot 1988 werden in Aar denburg grootschalige opgravin gen uitgevoerd naar de Romeinse resten. Er werden op twee meter diepte sporen gevonden van een versterking (castellum) en een om liggende nederzetting, tweede en derde eeuw na Christus. Het castellum had vier toegangs poorten en veertien torens. De muurhoogte wordt op vier a vijf meter geschat. Vanuit Doornik en het Eiffelgebied werd daarvoor na tuursteen naar Aarden burg ver voerd. De opgravingen leverden veel voor werpen op: aardewerk, bronzen beeldjes, gestempelde dakpannen, schoenen en munten. Een deel van de opgravingen is zichtbaar gemaakt: in de Burcht straat zijn de muren en een poort gebouw van het fort te zien. O De belangrijkste vondsten worden getoond in het Archeologisch Mu seum van Aardenburg. Restanten van een Romeins tempeltje liggen in de tuin van het museum. Het bureau Hazenberg Archeologie uit Leiden, het Römisch Zentralmu- seum in het Duitse Mainz en de Universiteit van Gent werken met de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land (SCEZ) samen in het nadere onderzoek, dat eind dit jaar moet zijn afgerond. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Militaristisch De meeste veteranen zijn van natu re militaristisch aangelegd, aldus de kop van het verslag van de Zeeuwse Veteranendag in de krant van 20 juni. Misschien heeft: verslaggever Jan van Damme die kop er niet zelf bo ven gezet, maar het zou beter zijn geweest die kop te voorzien van aanhalingstekens, aangevend dat het een uitspraak was van de vete raan J. Stouten uit Oosterland, die, als ik goed heb gelezen ook niet buiten de landsgrenzen is geweest. Dat de meeste veteranen volgens hem van nature militaristisch aan gelegd zijn, moet ik met klem te genspreken. In mijn diensttijd van 45 maan den, waarvan drie jaar in Indië, heb ik vrijwel geen lotgenoten meegemaakt met een bepaalde mi litaristische inslag. Zeker niet bij de vele tienduizenden Indiëgangers, veelal dienstplichtigen, die niet voor hun lol werden uitgezonden. Natuurlijk waren er mannen, die het militaire bedrijf prachtig von den en het avontuur niet schuw den, maar ik ben er zeker van dat de meeste Nederlanders van natu re beslist niet militaristisch zijn aangelegd. Mart van Duijvenvoorde Hof ter Veste 157, Middelburg Ritueel slachten De columns van Maikel Harte lees ik altijd met genoegen. Prima in houd, vlot geschreven. Maar zijn mening over ritueel slachten (krant 18 juni) deel ik geenszins. Hij vindt het een nobel streven on nodige pijn voor dieren te voorko men, maar in dezelfde zin noemt hij dat op wereldschaal een drup pel op een gloeiende plaat. En daar na ridiculiseert hij dierenleed door Afrikaanse krijgers in plaats van speren verdovingsspuiten aan te be velen (alsof in Afrika anno 2011 nog dieren met speren gedood wor den). Wanneer was hij voor het laatst in de savannah? Waar Harte - en ve len met hem - aan voorbijgaan is dat het dier een levend en bewust wezen is dat niet minder is dan de mens, maar alleen anders. Het dier ervaart pijn (en plezier) zoals de mens dat doet, kan het alleen niet verbaal communiceren, maar de li chaamstaal is duidelijk, voor wie daar voor open staat. Met alle respect voor de islamiti sche en joodse medemens: onver doofd slachten is niet van deze tijd. En de politiek heeft besloten tot een slap compromis. Overi gens: één vleesloze dag per week betekent afname van dierenleed en een gigantische reductie van CO2- uitstoot. Piet Blok Heer Janszdorp 15, Kamperland Ontpolderen 10 Voor wie op school heeft opgelet voor wat betreft de verhouding tus sen oppervlakte en volume moet het duidelijk zijn dat het ontpolde ren aan het eind van de Schelde, evenals het aanleggen van de na- maakslufter tien jaar geleden geen of nauwelijks effect heeft. De oplos sing moet meer stroomopwaarts gezocht worden. Afgraven van een droogliggend deel van Saeftinghe, dit teruggeven aan de natte natuur, lijkt mij een goede oplossing. De gevolgen zijn groot als de ontpoldering van de Schorer- en Welzingepolder door gaan: voor de oprit van de karakte ristieke Rammekensweg; de an- ti-tankwal met mitrailleurbunkers en bijzondere bunker onder Ram mekensweg. En het Rammekens- schor is het laatste stukje schor van Walcheren, met alle mogelijke zoutplanten en momenteel be schermd natuurgebied. Kees Baan Natuurgids Wijdauplantsoen 29, Middelburg Ontpolderen n De commissaris van de koningin Karla Peijs gaat een rondetafelcon ferentie voorstellen en wil dat er een nieuwe visie voor het Schel- de-estuarium wordt opgesteld. Zij leidt de aandacht af van waar het nu echt om gaat en dat is zo gauw mogelijk uit de impasse komen die ontstaan is door het kabinetsbe sluit van 17 juni. De CvK is ook boos op Deltares omdat het bureau niet voldaan heeft aan de opdracht om een vol waardig alternatief voor de Hedwi- gepolder te vinden. Volgens des kundigen stond Deltares voor een schier onmogelijke opdracht om dat de commissies Maljers en Nij- pels alle mogelijke scenario's had den onderzocht. De commissie Nijpels concludeerde klip en klaar: met de ontpoldering van de Hedwigepolder wordt voldaan aan de doelstellingen volgens de Habi tatrichtlijn en daarmee aan de Ver dragsverplichtingen uit 2005. Pro fessor Jonanthan Verschuuren stelt dat Nederland in het Verdrag heeft beloofd om de Hedwigepolder ui terlijk in 2010 te ontpolderen. Om dat deze termijn inmiddels is ver streken is Nederland daar nu al juri disch op aan te spreken. Frank Steijaert Zuidwal 10, Oostburg Rijbewijs Wat een vreemd idee om de leef tijd waarop je mag gaan autorijden te verlagen naar zeventien jaar! Moeten er nog meer ongelukken gebeuren? Op die leeftijd kunnen die kinderen meestal nog niet eens normaal op een fiets rijden. Nee, hou het dan toch maar liever bij achttien jaar, al is dat ook eigenlijk nog te jong. Van de week zag ik zo'n jonge snui ter met zo'n 'junkpet' op zijn hoofd en een telefoontje in de hand op een zebrapad afgieren en een oude man die er op liep haast van de sokken rijden. Zo iemand zou onmiddellijk en voor altijd zijn rijbewijs moeten inleveren. Is het daarom niet heel wat beter om de leeftijd juist te verhogen naar 21 jaar? Gek genoeg zijn de meeste mensen met wie je praat het daar mee eens. Aan de andere kant wordt het ook hoog tijd om de keu ring voor oudere automobilisten eens onder de loep te nemen, want die stelt absoluut niets voor. De grootste hartpatiënt wordt goedgekeurd. Het is daarom beter nog maar eens goed na te denken alvorens onbesuisde en dwaze be slissingen te nemen. Je bent dan bovendien meteen van alle files af Johan Sinke Herberdsland 68, Middelburg Opengewerkte reconstructietekening van de opgegraven sporen van het Romèinse badgebouw in Aardenburg. De resten zijn gevonden op de hoek van de Landstraat en Beekmanstraat. Het stenen badgebouw, gefundeerd op houten paaltjes, lag aan een weg ten zuidoosten van de ommuurde nederzetting. De functies van de ruimtes: stookruimte - praefurnium), warmwaterbad - caldarium) met badkuip, lauwwaterbad - tepidarium) en de aanzetten van het koudwaterbad - frigidarium). De ruimte linksboven was de kleedruimte - apodyterium). Onder de vloer en in de muur van het lauwwaterbad zijn de onderdelen van de vloer- en muurverwarming zichtbaar (hypocaustum). tekening Mikko Kriek, Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 45