r zeeland 125 Eiectrische fietsen Zeeuws-Vlaanderen telt tonnen neer voor ROC Sparta oesterschelpen is waardevol Batavus Gazelle Saxonette Challenger Zeeland Topten"^'''?? Borsele wil breed debat over onderwijs Man slaapt op bordes voor droomperceel Binnenvaarder Dianne vastgelopen en gered Gratis toeristenbus op Noord-Beveland Yerseke maakt van restproduct voer en zand voor allerlei huisdieren woensdag 29 juni 2011 Bij Endy worden schelpen verwerkt tot producten voor dieren. HULST - Als na een fusie van de twee Zeeuwse ROC's de hoofdvesti ging in Terneuzen komt, dan kost dat de Zeeuws-Vlaamse gemeenten 700.000 euro. De gemeente Terneu zen zou dan een half miljoen euro moeten bijdragen en de gemeenten Sluis en Hulst ieder een ton. Gemeentesecretaris Sylvester ter Wal onthulde dat in de Hulster raadscommissie Middelen, naar aanleiding van vragen van Frans de Vries (Progressief Hulst.) Die wilde ook weten hoe het dan zit met het toekomstig opleidingsniveau. Met de fusie zal wellicht een aantal op leidingen uit Zeeuws-Vlaanderen verdwijnen. De Vries vroeg zich af of het geld niet beter kan worden ingezet om de kwaliteit van de op leidingen in Zeeuws-Vlaanderen te behouden. De ROC's geven vol gens wethouder Cees Liefting van Terneuzen (onderwijs) terecht aan dat de bouw van een hoofdkantoor niet extra nadelig mag uitpakken voor het onderwijs. „Dat is een he le goede insteek. Maar dan nog zal er bezuinigd moeten worden op de huidige ongeveer 140 opleidingen in Zeeuws-Vlaanderen, omdat er structureel minder geld is." De zeven ton die het kost om het kantoor in Terneuzen te krijgen is een eenmalig bedrag, onderwijskos ten zijn structureel van aard. K'dS Dn,. Thermphos International Tennis Tournament MLTC Middelburg, 25 juni - 3 juli 2011 HEINKENSZAND De gemeente Borsele heeft de reor ganisatie van het openbaar onder wijs weliswaar rond, dat wil niet zeggen dat de gemeente rustig ach terover kan leunen. De terugloop van het aantal leerlingen is fors. Daarom wil wethouder Marga Ver- mue snel een breed debat organise ren over de toekomst van het on derwijs. Samen met de scholen wil ze onder meer nadenken over meer onderlinge samenwerking. WEMELDINGE De Wemeldinger Nelis Wisse, die anderhalf etmaal doorbracht op het bordes van het gemeentehuis in Kapelle om een kavel grond te kunnen kopen, is geslaagd in zijn opzet. Hij kwam en maalde als eer ste bij de uitgifte van zes percelen grond aan de Bonzijweg in Wemel- dinge. Zestien gegadigden hadden zich gemeld, maar Wisse was de enige die met koelbox en slaapzak op de stoep ging zitten. WEMELDINGE Het binnenvaartschip Dianne, dat gisterochtend vroeg bij slecht weer vastliep op de strekdam van de ka naalingang bij Wemeldinge, is heel huids losgekomen. Bij donder en bliksem, storm en regen raakte het schip, geladen met hoogovenslak ken, uit de koers en voer op de dam. Bergers haalden een deel van de lading uit het ruim. Bij hoogwa ter werd Dianne losgetrokken. Het schip raakte niet beschadigd en kon de réis vervolgen. KORTGENE De Noord-Beveland Express, de gra tis pendelpus op het eiland, begint vrijdag 7 juli aan een zomerseizoen van zeven weken. De pendelbus doorkruist vier keer per dag het ei land en doet daarbij dorpen, ver- blijfsaccommodaties en attracties op het eiland aan. De volledige ron de duurt twee uur. De chauffeur treedt op als gids. De busdienst is opgezet door de ondernemers om toeristen te verleiden om rond te kijken op het eiland. internationaal toptennis in Zeeland! Bekijk de mondiale top-300 in Middelburg foto Willem Mieras heid. Deze soort kalk is ook heel goed opneembaar, beter dan van welke bron dan ook." Endy zou graag de productie er van willen opschalen. Het is dan ook heel interessant voor ze om uit te vinden hoe de Japanse oes terschelpen uit de Oosterschelde te winnen. „Daar is het toch een plaag." Groot probleem is echter om de vleesresten uit de schelpen te ver wijderen. Daarom is Endy samen met Hogeschool HAS in Den Bosch een onderzoek begonnen. „We hebben al eens geprobeerd om ze in zoet water te leggen, zo dat ze vanzelf dood zouden gaan. Maar nee hoor, die passen zich ge woon aan de omstandigheden aan." Per dag maakt Endy 16 a 17.000 van die duivenpikpot- jes. De aardewerken bakjes worden gevuld met schelpengrit, waar ook zaden en voedingsstof fen en mineralen als- ijzer aan zijn toegevoegd. Dan verdwijnen ze in een speciaal voor Endy verbouw de grote, voormalige koekjesoven, waar ze worden gebakken. Daar na worden ze in plastic en dozen verpakt. Endy werkt voor aller hande merken, dus zijn er altijd diverse soorten verpakkingen op voorraad. „Duval is ons eigen huis merk", zegt Poppe. Het gaat inmiddels allang niet meer om alleen duiven en andere vogels, hoewel een groot deel van de productie natuurlijk toege spitst is op schelpenzand voor in de kooitjes en andere toepassin gen. Er zijn ook allerlei producten voor katten (geurzand), knaagdie ren (badzand voor chinchilla's) en paarden ('die hebben ook cal cium nodig'). Ze blijven zoeken naar nieuwe producten om te ver markten. Zo zijn ze nu alvast be zig voor een serie producten voor de winter. Strooizout in melkpak ken, met aan de onderkant twee gaten. En vogelvoederhuisjes, ook in melkpakken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 43