'Bedrijventerrein niet Kalk in strijdig met windpark' land 24 Natuurdub tegen vijfde windmolen Keuken ot badkamer ENERGIE Windpark Zierikzee heeft geen interesse in Krammersluizen MOLENDIJK Bedrijf uit schelpen te scherp", merkt Poppe op. Hobby-duivenmelkers, die zullen de producten kennen die van de lopende band in de loodsen van Endy afrollen. De alom bekende duivenpikpotjes en -piksteen zijn zo ongeveer bij Endy geboren. „De toenmalige eigenaar van Van der Endt-Louwerse, de grote schelpenverwerker van Yerseke, had contact met duivenmelkers. Die bestelden bij hem grit van oesterschelpen en vermengden dat met allerlei andere grondstof fen. Ze vroegen hem: kun jij dat niet voor ons doen? Zo is Endy in 1973 ontstaan." 'Dieren in de vrije natuur weten instinctief welke bouwstoffen uit die natuur ze nodig hebben en waar ze te vinden zijn. Endy haalt deze bouwstoffen uit de na tuur en bewerkt ze zodanig dat ze gemakkelijk aan de verschillen de dieren kunnen worden aange- tieve behoeften van de dieren vol daan en zorgen de bouwstoffen voor hun groei en gezondheid', zo valt er op de introductie van Endy's website te lezen. Een van die oerproducten zijn oesterschelpen, die worden ver malen tot grit en meel. Poppe: „Oesterschelpen zijn heel goed toepasbaar vanwege hun kalkrijk- Dpnderdag en vrijdag koopavond tot 21.00 uur ggaron#3 umpT,lren badKamers VOORDEUG OÉPRUSD- Gemeenteraad moet zich in discussie windmolens niet laten chanteren door O'moda reageer op www.pzc.nl/schouwen-duiveland BRUGMAN Caprera SINDS 1971 Goes, Marconistraat 34, Telefoon 0113-246080 www.brugman.nl Manifestatie Kunstschouw Wester- schouwen is elitair KEUKENS BADKAMER 'VRAAG NAAR DE ACTIEVOORWAARDEN IN DE SHOWROOM. oneens woensdag 29 juni 2011 SINT-MAARTENSDIJK - De Natuur- vereniging Tholen heeft grote be denkingen tegen een vijfde wind molen in de Noordpolder bij Sint-Maartensdijk. Volgens voorzit ter Henk Vinkeles Melchers is de ze funest voor een nabij gelegen natuurgebiedje. Onder druk van de gemeente Tho len heeft Zeeuwind zijn plannen om bij Stavenisse vier grote wind molens te bouwen ingetrokken. In ruil daarvoor zegt de gemeente niet bij voorbaat 'nee' tegen een windpark bij de Krammersluizen en mag Zeeuwind een aanvraag in dienen voor een vijfde windmo len in de Noordpolder bij Sint- Maartensdijk. De Krammersluizen horen overigens tot het grondge bied van de gemeente Schou- wen-Duiveland. Rijkswaterstaat is eigenaar van de grond. door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Een bedrijvenpark en een windpark kunnen wettelijk ge zien naast elkaar bestaan. Dat stelt het college van B en W naar aanlei ding van de brief die modebedrijf O'Moda vorige week aan het ge meentebestuur stuurde. In de brief schrijft O'Moda dat, mocht de gemeenteraad donder dag instemmen met de plaatsing van vier windmolens aan de Gou- weveerse Zeedijk, het bedrijf de koop van de grond zal ontbinden. De ondernemer vindt dat de twee bestemmingsplannen elkaar tegen werken. Het college bestrijdt dit. De vraag of het wenselijk is om een bedrijven- en windpark dicht bij elkaar te bouwen, moet volgens het college beantwoord worden door de gemeenteraad. In antwoorden op vragen van de fracties van het CDA en Groen- Links stelt het college dat de mi- lieueisen die aan Windpark Zierik zee worden gesteld voor agrarisch gebied en voor een bedrijventer rein hetzelfde zijn. In die zin maakt het dus niets uit dat wat nu nog landbouwgebied is, over enke le jaren mogelijk bebouwd is door bedrijven die zich op het Business Park willen vestigen. Dit gaat ook op als het gaat om geluidsbelas ting. Alleen woningen hebben op dit gebied een beschermde positie. Het college heeft bij de initiatiefne mers van Windpark Zierikzee de Krammersluizen als alternatieve lo catie aangedragen. Daar hadden zij echter geen interesse in. Twee andere partijen, Zeeuwind en Deltawind, hebben bij de ge meente wel te kennen gegeven- op het sluizencomplex in de Philips- dam windturbines te willen bou wen. Momenteel wordt er op het gemeentehuis voorbereidend werk verricht. De verwachting is dat in september de procedure officieel kan starten. Met de realisatie van de windener gieprojecten op de Krammerslui zen meegerekend, voldoet de pro vincie - ook zonder Windpark Zie rikzee - aan de landelijke normen voor windenergie. door Lilian Dominicus Endy is een bedrijf dat al jaren in Yerseke zit. Wie vanaf de A58 over de Molendijk het dorp inrijdt, komt er langs. „Maar heel weinig mensen weten wat we hier maken", zegt com mercieel manager Cor Poppe. „Dat komt omdat onze afzet markt hier niet ligt, we hande len vooral met het buitenland. Af en toe verschijnt er in de loka le media een personeelsadverten tie, maar dat was het dan ook wel." De afzetmarkt moge dan buiten het Zeeuwse liggen, een groot deel van de grondstoffen komt wel degelijk hier vandaan: oester- en Noordzeeschelpen. Nee, geen mosselschelpen, zoals velen zul len veronderstellen. Daar is een groot tekort aan en wat er voor handen is, gaat naar de oester teelt. „Bovendien zijn mossel-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42