je blij zijn met een acht zeeland 13 5T 2L J2 Oesterclub vreest zandsuppletie 'Maasvlakte Zeebrugge oplossing' Ontslagrecht Donderweer in juni, maakt het koren dik Juni met veeCdonder, Brengt de oogst ten onder commentaar woensdag 29 juni 2011 was de hoogste temperatuur die Willy de Grof ooit mat in Zeeland (Sas van Cent, 4 augustus 1990). Weerman Jos Broeke: „Ik ben opgeleid tot meteoroloog, bij het KNMI. Maar weerkundige, dat is bij uitstek een vak dat je in de praktijk pas echt leert." foto Lex de Meester namen de advisering van bedrij ven, maar ook van gemeente (over gladsheidsbestrijding) over. Bovendien verzorgen zij de weers verwachting voor de media en voor specifieke gebieden, zoals provincies of steden. Voor het KNMI bleef de algemene weers verwachting voor Nederland over, én het KNMI komt in actie als de veiligheid in het geding is, bij extreme weersomstandighe den bijvoorbeeld. De tijd van de papieren weer kaart en het gummetje is voorbij. Tegenwoordig worden naast de gegevens van de 35 weerstations van het KNMI, ook weersatellie- ten en de buienradar geruikt. Met computermodellen worden bere keningen gemaakt die tot vijftien dagen vooruit kijken, maar dat kun je geen voorspelling noe men, zegt Broeke. „Dan zie je al leen de trend. In sommige geval len, als het weer stabiel is, kun je drie, vier dagen vooruit kijken. Maar soms is het al moeilijk iets over de volgende dag te zeggen. Een weerman scoort nooit een tien. Je moet blij zijn met een acht." Naast het al dan niet grillige weer type spelen ook regionale ver schillen een grote rol. „De ver schillen in Zeeland zijn groot", zegt Broeke. „Op Walcheren kan de temperatuur plaatselijk al vijf graden verschillen; bij noordoos telijke wind kan het bij Vlissin- gen behoorlijk warm zijn, maar kan de temperatuur aan de kust bij Domburg al een stuk lager uit vallen. Nachtelijk zie je tempera tuurverschillen van wel zeven gra den." De Zeeuws-Vlaamse weerman De Groffheeft nog een voorbeeld van regionale verschillen: „Wij hebben in Sas van Gent door de bank genomen een milder weer beeld dan oost- of west-Zeeuws-Vlaanderen. En aan de Zeeuws-Vlaamse kust heb je al tijd het mooiste weer." Enkhuizer Almanak Sinds 1596 verschijnt de Enkhui zer Almanak. Jaarlijks worden er 200.000 exemplaren van verkocht. De almanak bevat informatie over onder meer getijden, markten en kermissen, huis- tuin- en keuken wijsheden en natuurlijk de weers voorspellingen. De Enkhuizer Almanak voorspelt het weer op basis van de theorie van de omkeerdagen. Het juistheidpercentage is bijna 80 procent. Prognose voor deze week: zomers, met kans op onweersbuien. Fans kunnen in Enkhuizen het Enk huizer Almanak-museum bezoe ken. Meer lezen: www.almanak.nl www.pzc.nl door Lilian Dominicus MEEST CELEZEN 1Van der Giessen onder vuur 2. Aanblik Britannia verbetert (foto) 3. Westerscheldetunnel even dicht STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto YERSEKE - De Nederlandse Oester vereniging krijgt veel te weinig tijd om een zienswijze in te dienen te gen een voorgenomen zandsupple tie bij de Oesterdam, vindt voorzit ter Cees van Liere. Projectbureau Zeeweringen is be zig met de dijkversterking van de noordelijke kant van de Oester- dam en wil het daarbij vrijkomen de schone zand op de kreu kei berm aan de Oosterschelde zijde storten. Niet alleen scheelt dat in transportkosten, het zand kan wor den ingezet tegen de zandhonger in de Oosterschelde, omdat het door het getij zal worden meege nomen, stelt het projectbureau. Projectbureau Zeeweringen heeft nu via Rijkswaterstaat verzocht om bij voorkeur vóór 1 juli te reage ren met een zienswijze. Maar de Nederlandse Oestervereni ging heeft pas eind vorige week als 'mogelijk belanghebbende' offici eel bericht gekregen over de plan nen en heeft meer tijd nodig. „Bij dergelijke procedures is een ter mijn van zes weken gebruikelijk", schrijft secretaris Jaap de Rooij in een antwoord aan Rijkswaterstaat. Zand kan negatieve gevolgen heb ben voor de oesters die in de perce len worden gekweekt. Omgevingsmanager Joris Perquin van Zeeweringen laten in een reac tie weten dat als de Nederlandse Oestervereniging meer tijd nodig heeft, dat zal worden gerespec teerd. mm «.ssrswKws»* Minister Henk Kamp van Sociale Zaken probeert via de ach terdeur de arbeids markt te flexibiliseren. Hij wil mogelijk maken dat bedrijven die een sterk wisselende hoe veelheid werk voorzien hun werknemers kunnen ontslaan om ze vervolgens flexibel terug te huren. Wat zijn voorganger Piet Hein Donner via de ko ninklijke weg niet wist te berei ken, probeert Kamp nu op een slinkse manier toch binnen te halen. De Nederlandse economie had en heeft baat bij harmonie en continuïteit in de verhouding tussen werkgevers en werkne mers. Dat is het poldermodel. Voor een bescheiden flexibilise ring van de arbeidsmarkt is best wat te zeggen. Maar er lig gen veel meer mogelijkheden in de soepele inzet van mensen dan in het soepele ontslaan. De minister is blijkbaar niet in staat om deze belangen en kan sen juist te wegen. Daarom is het goed dat de Tweede Kamer hem corrigeert. DEN HAAG - Vlaanderen moet het uit zijn hoofd zetten dat Neder land de Westerschelde blijft uitdie pen voor de allergrootste contai nerschepen. Een tweede Maasvlak te bij Zeebrugge is een oplossing. Dat opperen CDA en SP in de Tweede Kamer. „Op de tekentafels van scheepswer ven liggen ontwerpen voor veel grotere schepen", zegt Ad Koppe- jan (CDA). „De Schelde moet op termijn dus verder worden ver diept en verbreed. Dat wil ik niet. Er zijn twee mogelijkheden: de aanleg van een Maasvlakte bij Zee brugge of de aanleg van de Wester schelde Containerterminal. De ha vens in Zeeland, Antwerpen, Gent en Zeebrugge moeten meer gaan samenwerken." Hoewel de Kamer wil praten over de toekomst van de Westerschelde zijn de uitgangspunten niet voor iedereen hetzelfde. „Bestaande af spraken in de Scheldeverdragen - ook over de Hedwigepolder - zijn uitgangspunt", onderstreept Stien- tje van Veldhoven (D66). Lutz Ja- cobi (PvdA): „Een nieuwe visie mag geen excuus zijn om weer over de Hedwigepolder te gaan praten." Richard de Mos (PW): „Tijd om te praten over de toe komst, maar de Hedwigepolder moet droog blijven." Overigens is het nog niet zeker of het Kamerdebat over de Hedwige polder morgen doorgaat. Vandaag wordt bekeken of de door een paard getrapte staatssecretaris Ble ker in staat is het debat te voeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3