Zeeland PZCI Testcentrum getijdenenergie kansrijk Overhandiging van strandrolstoel sluitstuk verbetering Schouwse kust Okselfris SCH0UWEN-DU1VELAND 22 en 23 26 en 27 almanak Mirjam van den Hoek kon eerder noten lezen dan letters Woensdag 29 juni 2011 Ontdekking Romeins badhuis onderstreept status Aardenburg Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl INNOVATIE Technieken kunnen in bestaande openingen Grevelingendam en Brouwersdam getest worden door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Het kabinet beslist nog dit jaar over het geven van finan ciële steun aan het 'Grevelingen Ti- dal Testcentre'. Daarbij worden op twee locaties, in de Brouwersdam en de Grevelingendam, verschillen de technieken beproefd om elektri citeit te winnen uit het getij. Op verzoek van minister Maxime Verhagen (Economische Zaken, Landbouw en Innovatie) heeft een team van wetenschappers, beleids makers en mensen uit het bedrijfs leven advies aan het kabinet uitge bracht over de kansrijke innovaties op het gebied van water. In de paragraaf 'water en energie' adviseert het Topteam Water om het idee voor een testcentrum rond de Grevelingen verder uit te werken. Zeeland heeft in de ogen van het team alle potentie om uit te groeien tot een 'Water en Ener gie Valley'. „De energieprojecten op de Grevelingen zijn ver gevor derd en verdienen een voortvaren de uitwerking", luidt het advies. -Eind vorig jaar presenteerde de commissie die onderzoek doet naar de toekomst van het meer twee varianten voor een getijden- centrale. In het Tidal Testcentre worden de technieken in de prak tijk beproefd. Daarbij wordt ge bruik gemaakt van de twee be staande openingen. De Brouwerssluis in de Brouwers dam is geschikt om een redelijk be proefde techniek te testen. Daarbij stroomt al het water langs een bulbturbine. De Flakkeese Spui- sluis in de Grevelingendam kan omgebouwd worden tot testloca tie voor de innovatie 'siforiturbi- ne'. In die variant stroomt het wa ter ongehinderd door sifonvormi- ge buizen en zorgen 'windmolens' in Lichtschachten voor de opwek king van elektriciteit Deze tech niek is in theorie onderhoudsar mer. Ook hoeven er geen maatre gelen worden getroffen om te voor komen dat vissen en andere zoog dieren schade oplopen. Het voorstel voor het testcentrum is opgesteld door kennisinstituten Deltares, TNO en TU Delft. Inge nieursbureaus Wineveen+Bos en Royal Haskoning zijn er ook bij be trokken. Die moeten, samen met energiebedrijven, de helft van de investering opbrengen. Al met al kost het Grevelingen Tidal Testcen tre naar schatting 5 miljoen euro. De komst van het centrum zou een grote opsteker zijn voor de rea lisatie van een getijdencentrale in het noordelijke deel van de Brou wersdam. De ervaringen die bij de proef worden opgedaan, kunnen toegepast worden bij de bouw van de centrale. Die levert, afhankelijk van de keuze voor één van de twee technieken, stroom voor 30.000 tot 50.000 huishoudens. De initiatiefnemers willen volgend jaar benutten voor laboratorium proeven en in 2013 aan de slag gaan in de Grevelingen. Na een proefperiode van drie jaar, zou de bouw van de echte centrale in 2016 kunnen beginnen. De twee testlocaties om getijdenenergie op te wekken in de Grevelingen. Links de Flakkeese Spuisluis in de Grevelingendam, rechts de Brouwerssluis in de Brouwersdam. foto Dirk-Jan Gjeltema SCHARENDIJKE - Dankzij een Euro pees project is er de afgelopen ja ren volop geïnvesteerd in voorzie ningen aan de Vlaamse en Zeeuw se kust. Nu de investeringen op en rond de Schouwse stranden achter de rug zijn, acht de gemeente de tijd rijp voor een officiële afslui- ing van het project. 'ethouder Ad Verseput wandelt donderdag 7 juli samen met geno digden over de nieuwe duinover gang bij Scharendijke naar de even eens nieuwe reddingspost op het strand bij de aanzet van de Brou wersdam. Daar is ook een verte genwoordiger present van de Stich ting Renesse, die ook een flinke duit in het zakje deed. Dankzij het project '120 kilometer Tip? redactie@pzc.nl kustkwaliteit' kon er ook nieuw materiaal worden aangeschaft voor de reddingsbrigade. Tevens is er een elektrische strandrolstoel ge kocht. Deze wordt bij 'Strandpavil joen Blasa Bloesa gestationeerd. De voorzitter van strandreddings- brigade Schouwen-Duiveland neemt de nieuwe spullen officieel in ontvangst. Met de temperaturen van de laatste dagen draaien airco's overuren, maar in dat Goese kantoor zijn waarden van rond de dertig graden zelfs voor de koelinstallatie te gortig. Het klimaat in de werkruimte is am per te temperen en het is dus puffen geblazen. Tel daarbij op dat de ra men óf slechts een klein eindje open kunnen óf helemaal en een welge meend medelijden is niets te veel ge vraagd. Toen de kantoorklerken on langs weer gebukt gingen onder tro pische temperaturen op de burelen, verspreidde zich ineens een weeïge lucht door de ruimte. Eén van de vrouwelijke medewerksters, gehuld in een zomers jurkje, bracht bezorgd haar reukorgaan richting oksel. Maar al gauw kwam de aap uit de mouw. Als het warm is kun je beter iets warms drinken dan iets kouds, en dus had één van haar collega's een kopje uiensoep bereid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 39