sport31 Robert Gesink kan zich niet meer verstoppen in de Tour woensdag 29 juni 2011 Stapje voor stapje wordt de lat hoger gelegd voor Robert Gesink. Nu hij in de Tour voor het eerst wordt uitge speeld als absolute kopman bij Rabobank is een podium plaats in Parijs het grote doel. Voor Alberto Contador is dat al lang niet meer genoeg. Met minder dan zijn vierde eindze ge zal de veelgeplaagde Span jaard geen genoegen nemen. Ontspannen en vol zelf vertrouwen stond Ro bert Gesink in het Cri- térium du Dauphiné de media te woord. Het leek de Rabokopman allerminst te deren dat hij zich in de Franse voorberei- dingskoers, op advies van de ploeg leiding, niet op een hoog klasse ment mocht richten. Zijn blik was al gericht op de Tour de France, waarin hij beter wil doen dan zijn zesde plek van vorig jaar. Bij Rabobank zijn ze ervan over tuigd dat Gesink de lat hoger mag leggen dan bij zijn vorige deelna mes. In 2009 moest de klimmer de Tour vroegtijdig verlaten na een valpartij. Nog niet gewapend te gen de druk die het belangrijkste wielerevenement met zich mee brengt, maakte Gesink destijds een onzekere indruk. Sinds de Tour van 2010, waarin hij in de schaduw van medekopman Denis Mentsjov stabiel presteerde, lijkt Gesink zowel mentaal als fy siek sterker geworden. De onver stoorbaarheid die hij uitstraalde in de Dauphiné is opvallend in een seizoen waarin hij het voor het eerst zonder de steun van zijn vo rig jaar overleden vader moet rooien. De vrees dat die tragische gebeurte nis een rem zou zijn op Gesinks carrière is tot nu toe ongegrond ge bleken. Met de eindwinst in de Ronde van Oman en een tweede plaats in Tirreno-Adriatico begon Gesink het seizoen in de hoogste versnelling. Aardige bijkomstigheid was dat hij in beide etappekoersen goed uit de verf kwam als tijdrijder, een on derdeel dat voorheen vaak zijn achilleshiel was. Zelfs in de Dau phiné, waar een kopie werd verre den van de 42 kilometer lange tijdrit die op de voorlaatste dag van de Tour plaatsvindt, verloor de freewheelende Gesink nauwe lijks tijd op de andere klassements renners. Het biedt perspectieven voor de Achterhoeker, al zal de 98e Tour de France vooral worden beslist in het hooggebergte. Met vier aan komsten bergop, waarvan twee in de Pyreneeën en twee in de Al pen, krijgt Gesink een parkoers voorgeschoteld dat hem in theorie op het lijfis geschreven. Al rijst de vraag of zijn vooruitgang als tijdrij der niet ten koste is gegaan van zijn klimmerskwaliteiten. Het ge brek aan explosiviteit dat Gesink al vaak parten speelde in het verle den, kan ook in de komende Tour door Patrick Delait roet in het eten gooien. Zelfs al in de eerste Tourweek, wanneer het peloton drie keer arriveert op een steile bult. In het voordeel van Gesink spreekt de sterke ploeg die Rabobank rond hem heeft geformeerd. Van Bauke Mollema en Laurens ten Dam, beiden goed op dreef in de Ronde van Zwitserland, en de Spanjaarden Juan Manuel Garate en Carlos Barredo mag worden verwacht dat ze hun kopman berg op lang kunnen bijstaan. Of Luis Léon Sanchez, vooraf aangewezen als de luxeknecht van Gesink, dat ook kan, is nog maar de vraag. In zijn eerste seizoen bij Rabobank is de introverte Spanjaard tot nu toe een schim van de renner die vorig jaar sterk presteerde bij Caisse D'Epargne. Mocht de Tour toch tegenvallen, dan heeft Gesink weinig excuses. Daarvoor heeft de Rabokopman te hoge verwachtingen gewekt met een programma dat na de voorjaar- klassiekers volledig in het teken stond van de Tour. Dat laatste geldt eveneens voor Gesinks con currenten. Andy en Frank Schleck, Cadel Evans, Samuel Sanchez, Ivan Basso, Chris Horner, Bradley Wiggins en lurgen van den Broeck: allemaal hebben ze hun pijlen dit seizoen volledig op de Tour gericht. Dat zelfs befaamde wedstrijden als de Dauphiné en de Ronde van Zwitserland volle dig onderschikt worden gemaakt aan die ene heilige koers in juli geeft aan hoe groot de impact van de Tour is geworden. Volledig tegen die heersende trend in, koos topfavoriet Alberto Conta dor voor een andere route. De drie voudige Tourwinnaar was in mei een klasse apart in een bovenmen selijk zware Giro. Herhaalt de 28-jarige Spanjaard dat kunststuk je in de Tour, dan is hij de eerste renner sinds Marco Pantani in 1998 die de dubbel wint. Een pres tatie die hoe dan ook overscha duwd zal worden door de juridi sche procedures waarin de Span jaard nog altijd is verwikkeld na de dopingzaak uit de Tour van 2010. Contador werd daarin tot vier keer toe betrapt op het verbo den middel clenbuterol. De Span jaard werd voor een jaar geschorst door de Spaanse bond, maar daar na in beroep weer vrijgesproken. Tegen die laatste uitspraak heeft de internationale wielerunie (UCI) beroep aangetekend bij het internationale sporttribunaal (CAS) in Lausanne, dat zich pas na de Tour de France over de zaak zal buigen. De aanslepende affaire heeft de au toriteit waarmee Contador regeert in het rondewerk allerminst aange tast. Overal waar de kopman van Saxo Bank dit seizoen aan het ver trek kwam, speelde hij een voor aanstaande rol. Lijkt Contador mentaal onaantastbaar; hamvraag is hoe zijn lichaam de Giro heeft Donja Odijk verteerd. De ervaring van de voor bije jaren leert dat de Ronde van Italië en een Tour op hoog niveau nauwelijks meer te combineren zijn. De komende weken zal blij ken of Contador, die de zes grote rondes die hij ooit reed allemaal won, zich aan deze wetmatigheid kan ontrekken. In normale omstandigheden zal de Spanjaard voor de vierde keer in het geel landen op de Champs Elysées in Parijs. Mocht hij zijn te genstanders in de Pyreneeën nog niet op de knieën hebben gekre gen, dan resten er in de slotweek nog genoeg kansen om hen de ge nadeklap te geven in een paar loodzware Alpenetappes. Aankom sten op de Galibier en L'Alpe d'Hu- ez zijn het geliefkoosde terrein van gevleugelde klimmer Contador. Voordat de strijd om het geel zal losbranden, krijgen de sprinters ge noeg kansen om zich uit te leven. Het moet al heel gek lopen als Mark Cavendish, goed voor elf etappezeges in de laatste twee edi ties, Tyler Farrar, Andre Greipel, Alessandro Petacchi en Thor Hus- hovd in de eerste Tourweek niet een paar keer met elkaar in de clinch zullen gaan. Tussen de verwachte massasprints in, zullen alle ogen gericht zijn Op kersvers Belgisch kampioen Philip pe Gilbert. Met drie aankomsten op een lastige bult krijgt de al maanden ongeslagen Waal van Omega Pharma-Lotto alle gelegen heid om zijn toch al uitpuilende erelijst nog te verfraaien. Voor de podiumkandidaten, onder wie Robert Gesink, komt het erop- aan de eerste tien dagen van de Tour zo weinig mogelijk schade op te lopen. Slaagt de Rabokopman daarin, dan zouden de rust en het zelfvertrouwen die hij de voorbije maanden uitstraalde, wel eens de voorbode kunnen zijn van zijn bes te Tour tot dusver. oen Boogerd winnend over 1 streep kwam, ging er wel :n hoeraatje bij ons thuis op' inny Hoogerland Robert Gesink aan schouder tijdens de ploegentijdrit van Epernay naar Chateau-Thierry in foto Jasper Juinen is de bijnaam die Erik Dekker ver wierf na zijn imponerende zege- reeks in de Tour de France van 2000. In de rit van Limoges naar Villeneuve-Sur-Lot kwam de Drent solo over de meet. In de etappes Rodez-Revel en Evian-les-Bains-Lausanne liet hij achtereenvolgens zijn medevluch ters Santiago Botero en Mario Aerts kansloos. Drie keer volgde de ultieme bekroning voor de aan valslust en -kracht die Dekker ten toonspreidde. Zijn tweede etappe zege (dertiende rit) volgde na ruim zeshonderd kilometer ont- snappingswerk in eerdere ritten. „Een ongelofelijk knap staaltje", vindt Hoogerland. „Het sprak mij enorm aan, omdat ik zelf ook ie mand ben die de aanval niet schuwt. Maar dat je het dan ook nog eens op zo'n manier afmaakt is echt razend knap." René van Stee 1985 Straatsburg-Epinal Jan Raas ('s-Heerenhoek) 1977 Bordeaux-Limoges 1978 Leiden-Leiden (proloog) 1978 Leiden-Sint-Willebrord 1978 Epernay-Senlis 1979 Neuville-de-Poitou-Angers 1980 Frankfurt-Wiesbaden 1980 Beauvais-Rouen 1980 Saint-Malo-Nantes 1982 Lille-Lille 1984 Nantes-Bordeaux

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 31