301 sport 'Het was pure macht wat Jan Ullrich c 2 I 3 TOUR 01 FRANCI Johnny Hoogerland begint zaterdag in Passage du Gois aan de Tour de France. De wielrenner uit Yerseke vertelt aan de vooravond daarvan over heldenverering en maakt een top drie van prestaties en renners die hem zijn bijgebleven. Zeeuwse etappezeges woensdag 29 juni 2011 Hij beseft ten volle dat hij vanaf zaterdag deel uitmaakt van een on geëvenaard wielercir- cus. Toch wordt Johnny Hooger land daar niet zenuwachtig van. „Ik laat het op me afkomen. En dan zien we wel", klinkt het nuch ter. De Yersekenaar wordt ook niet nerveus van de hectische taferelen die zich ongetwijfeld onderweg of bij de start en finish van de etap pes zullen afspelen. Dat mensen topsporters adoreren, begrijpt de renner van Vacansoleil-DCM tot op zekere hoogte. Zelf is hij er niet zo mee bezig. „Nooit eigenlijk. Vroeger ook niet. Als klein ventje vond ik voetballen veel belangrijker. De interesse voor de koers kwam later. Maar toen was het ook niet zo dat ik hele maal gek was van iemand. Ik heb niet dat idoolachtige. Natuurlijk, bepaalde momenten of prestaties van renners blijven je wel bij. Maar ik stap er ook snel overheen. Net zoals ik dat bij mezelf heb. Morgen is er weer een dag, zeg ik altijd. Kijk, ik geniet echt verschrik kelijk veel van het fietsen. En wat mij betreft duurt dat nog vele ja ren, maar ik zal niet in een zwart gat vallen als het eenmaal klaar is. Er komt altijd wel weer iets op m'n pad. En dat hoeft niet eens per se in het wielrennen te zijn." Van de heroïsche daden van wie- Iergrootheden uit een inmiddels grijs verleden heeft Johnny Hoo gerland uiteraard kennisgenomen. Zijn respect voor de drie vijfvoudi ge Tourwinnaars Jacques Anque- til, Bernard Hinault en Eddy Merckx is groot. Dat hij de eerste Zeeuwse Tourdeelnemer is na de eveneens in Yerseke woonachtige Patrick Tolhoek en de uit Vlissin- gen afkomstige Maarten Ducrot (in 1990) vindt Hoogerland 'wel aardig'. „Ik ken Patrick. En natuur lijk spreken we met elkaar. Maar we hebben het nooit over vroeger. Ik heb er eerlijk gezegd ook nauwe lijks weet van. Toen hij zo goed ge heerschappij van Jan Ullrich aan te breken. Als begenadigd tijdrijder kon hij nog klimmen ook. „Een prachtrenner", zegt Hoo gerland over de Duitser. „Het was pure macht wat hij liet zien. Dat vond ik altijd mooi. Ik denk niet dat er veel renners waren die zo'n sterk lijf hadden. Ook tegenwoor dig niet." Ullrich won als 23-jarige de Tour in 1997. Zijn voorsprong op de nummer twee Richard Virenque bedroeg ruim negen minuten. Voor een spannende toekomst van de Tour moest - wederom - wor den gevreesd. Ondanks vijf twee de plaatsen na zijn Tourzege, loste Ullrich zijn belofte niet helemaal in. Knie- en gewichtsproblemen, slechte overwinteringen en later dopingperikelen speelden hem parten. En dan was er ook nog ene Lance Armstrong. Ullrich eindigde in de Tour vier keer als tweede ach ter de Amerikaan. Michael Boogerd: De Koningin- nenrit in de Tour winnen zoals Mi chael Boogerd in 2002 deed, is als een droom die uitkomt. „Zo zal Michael het ongetwijfeld ook wel hebben ervaren. Ik herinner me het nog goed. Hij ging er al heel vroeg vandoor. Op het eind kreeg hij het zwaar. Gelukkig hield zijn vlucht stand. Toen hij winnend over de streep kwam, ging er wel een hoeraatje bij ons thuis op." De zege van Boogerd in de etappe van Les Deux Alpes naar La Plag- ne, inclusief beklimmingen van de Galibier, Télégraphe en Madeleine was inderdaad fraai. De Hagenaar ging er al na 29 kilometer vandoor. Het was een klein wonder dat hij tot het einde standhield. De Span jaard Carlos Sastre finishte uitein delijk als tweede op 1.27 minuten. Lance Armstrong leek Boogerd aanvankelijk nog te achterhalen, maar nadat de Amerikaan zijn rechtstreekse concurrenten voor reed, was ik zes, zeven jaar. Dat is eigenlijk hetzelfde met Zeeuwse toppers zoals Jan Raas en Cees Priem. Een prachtige tijd voor de mensen die hun hoogtijdagen be wust hebben meegemaakt, maar voor mij echt iets uit de overleve ring en van beelden die je af en toe op televisie voorbij ziet ko men." Hoewel Hoogerland niet aan hel denverering doet, kan hij toch vrij eenvoudig een top drie sa menstellen van prestaties en ren ners die hem tot op de dag van vandaag zijn bijgebleven. Jan Ullrich: Na het relatief saaie tijdperk van Miguel Indurain (van af 1991 won de Spanjaard op bijna klinische wijze vijf keer op rij de Tour de France) leek een langduri „Een prachtrenner", zegt Johnny Hoogerland over Jan Ullrich, hier in actie tijdens de Tour van 2001foto Peer Grimm Erik Dekker: Drie Dubbel Dekker Michael Boogerd (links) en Erik Dekker de Tour de France van 2002. het klassement verder op afstand had gezet, liet hij zijn inhaalpo- ging voor wat die was. Naar ver luidt gunde Armstrong (derde in de rit) Boogerd de etappeoverwin ning. Johnny Hoogerland wil als debutant in de Tour de France graag meestrijden om een etappezege. Als de Yerseke naar in die opzet slaagt, boekt hij de negentiende Zeeuwse zege. Van de voorgaande achttien Zeeuwse etappeover winningen nam Jan Raas er tien voor zijn rekening. Theo Middelkamp (Nieuw-Nai 1936 Aix-les-Bains-Grenobl 1938 Bayonne-Pau Jo de Roo (Schore) 1965 La Rochelle-Bordeaux 1964 Montpellier-Perpignan 1966 Montpellier-Aubernas Cees Priem (Ovezande) 1975 Charleroi-Molenbeek 1980 Rochefort-Bordeaux

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 30