Als weerman moet B 21 zeeland Waterdunen betekent meer voor natuurherstel dan gedacht Geflipt PZC w WIIRSVERWACHTINC Het weer hield deze week veel mensen bezig. We hadden met extremen te maken in temperatuur en neerslag. In juni donder gevaar dan is het een vruchtbaar jaar Het onvoorspelbare voorspellen woensdag woensdag 29 juni 2011 Volg Z2 en win een videocamera! Onder de volgers van Z2 op Twitter en Facebook wordt een videocamera verloot Hij stond er wat verlo ren bij en hoewel Ma- thieu uit Yerseke die dag in de schijnwer pers stond, leek hij niet echt blij. In de tuin sprong een hyperactie ve twintiger rond, gekleed in een frambozenpak met een koksmuts op het hoofd. Mathieu stond in een hoekje van de tuin met een klein potje jam in zijn hand. Na de tsunami in Japan had hij sa men met vrienden 750 euro bij el kaar geskeelerd voor het goede doel. Zijn oma had hem opgege ven voor een wedstrijd van jamfa brikant Hero en hij had gewon nen. Als beloning voor zijn actie werd hij nu door Tiels Flipje zelf benoemd tot Held van Zeeland. Al gebruikte Flipje vanzelfspre kend liever de term Hero. Flipje was op de heetste dag van het jaar helemaal naar Yerseke ge reden. Speciaal voor Mathieu en de verzamelde pers, natuurlijk. Het verrassingspakket moest nog per post arriveren. Het enige tast bare dat Mathieu met zijn prijs had verdiend was een potje jam. Ik wist nog van de boekjes van COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 -17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZG Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling pér accept van 74,95 per kwartaal (nam> ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PB) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg, Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Woonplaats Telefoonnummer Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. Tiels Flipje dat hij die potjes jam te pas en te onpas uitdeelde aan lieve of verdrietige dieren. Verder ging de vergelijking van de Flipje die ik van vroeger kende met de ze zwaar zwetende clown volle dig mank. Als kind had ik Tiels Flipje leren kennen als een zachtaardig en rus tig stripfiguurtje. Dit was een heel andere Flipje. Stelt u zich het gekke broertje van Minister van Feest Johan Vlemmix voor en u hebt een indruk. Na slechts vijf minuten filmen vroeg Flipje of de meneer van de krant nu genoeg had voor zijn filmpje. Zijn hoofd had inmiddels dezelfde kleur als zijn pak. Ik pak te dus maar vlug mijn filmspullen in. Weer in de auto probeer ik deze korte maar hevige fruitsuikertrip zoals dat heet 'een plaatsje te ge ven'. Wat was er toch in de altijd zo rustige en ingetogen Flipje ge varen? Ik vertelde mijn Flipje-ervaring aan mijn vrouw. Haar verklaring was simpel. „Zacht fruit blijft bij dit weer niet lang goed." Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ondine van der Vleute De vraag die iedereen be zighoudt, met de grote vakantie voor de deur: wat gaat het weer doen, deze zomer? Weerman Jos Broeke laat zich niet tot een antwoord verleiden: „Geen flauw idee! Het enige wat ik daarover kan zeggen, is dat je in Zeeland de meeste zon hebt in de eerste helft van de zomer, aan de kust althans. De meeste buien belanden dan landindwaarts. La ter de zomer draait dat weer om." Niets zo onvoorspelbaar als het weer. Toch zijn er mensen die van weersvoorspelling hun be roep gemaakt hebben. Ritthemer Jos Broeke (64) en Sas- senaar Willy de Groff (78) maak ten in hun jeugd de Watersnood ramp van 1953 mee. „Dat heeft toen grote indruk op mij ge maakt", zegt weerman De GrofF. „Tweeduizend doden, door de combinatie van springvloed met een zware zuidwesterstorm! Toen ben ik alles gaan lezen over het weer, en later weerman gewor den." De GrofF schreef jarenlang weers verwachtingen voor BN/De Stem en schrijft tegenwoordig in het ad vertentieblad voor Zelzate en om streken. Bij het opmaken van een weersverwachting combi neert een weerman voort durend nieuwe gegevens. Een computer maakt op basis van die gegevens weerkaarten. Het gaat om gegevens als luchtvoch tigheid, temperatuur, windrich ting en -snelheid, weertype en Ook voor los Broeke, weerman van Omroep Zeeland, begon de fascinatie met het weer bij de Ramp. „In die tijd werd 's mor gens om kwart voor zes het weer bericht van het Koninklijk Neder lands Meteorologisch Instituut voorgelezen op de radio, op dic- teersnelheid. En ik schreef het el ke dag op, eerst op kladblaadjes en later in een schriftje. Als ik ja rig was kreeg ik een thermometer cadeau, of een regenmeter, een barometer of windmeter. Zo leer de ik het. Later heb ik een oplei- luchtdruk. Omdat het weer zo complex in elkaar zit dat het zich eigenlijk niet laat voorspel len, spreekt de weerman eerder van kansen. Bij een too procent kans op zon neschijn is het zeker dat de zon die dag érgens in Nederland wel te zien is... ding tot meteoroloog gevolgd. „Ik ging bij het KNMI werken, op de afdeling waar weerbalonnen worden opgelaten, en heb elf jaar op weerschepen gevaren. Daar deed je uurlijkse, of zelfs halfuur- lijkse waarnemingen. Je keek naar vogels, zeezoogdieren, weer type, wolken, mat temperaturen in de diepte en liet - dat was nog wel het allerbelangrijkste - vier keer per dag die weerballon op, met instrumenten voor metingen in de hogere luchtlagen. Dat ge beurt nu nog steeds, over de hele wereld, alleen doen ze het nu ook vanaf koopvaardijschepen." Weerman Willy de Groff: „Als ik opsta, kijk ik gelijk hoe de temperatuur is, de luchtdruk, de vochtigheidsgraad, de windrichting." foto Peter Nicolai roeke was jarenlang hoofd van de KNMI-stations in Vlissingen. In die tijd gaf het weerinstituut adviezen aan bedrijven en scheepvaart. „Thermphos kon bijvoorbeeld al leen bij bepaalde weersomstan digheden ammoniak lossen. En bij de Schelde-werf moest de windkracht in de gaten gehou den worden als er schepen gespo ten werden." In 1999 werd besloten dat het KNMI, als door het Rijk gesubsidi eerde instelling, geen commer ciële nevenactiviteiten meer mocht ontplooiien. Het KNMI mocht zich alleen nog bezighou den met publieke onderzoeksacti- viteiten. Commerciële weerad- viesbureaus als Meteo Consult en WeerOnline sprongen in het gat in de markt dat toen ontstond en MIDDELBURG - Twee hectaren in Waterdunen leveren voor de na tuur minimaal evenveel op als één hectare estuariene natuur in de Westerschelde. Daarmee staat vast dat Waterdunen een positieve bij drage levert aan het natuurherstel in het gedeelte van de Schelde- Westerschelde dat onder invloed staat van het getij. Tot deze conclusie komt onder zoeksbureau Arcadis, dat in op dracht van de provincie Zeeland drie deskundigen de vraag heeft voorgelegd ofj en zo ja in welke mate, de omrekenfactor voor bij drage aan natuurherstel van een aantal natuurprojecten in en langs de Westerschelde naar boven toe kan worden bijgesteld. Die deskundigen (de juristen Jona than Verschuuren, Marinda de Smidt en Hans Woldendorp) on derschrijven de slotsom dat elke hectare in Waterdunen voor 50 tot 80 procent in het kader van het na tuurherstel in de Westerschelde kan worden meegeteld. Dat komt de provincie goed uit. Die heeft Waterdunen gevoegd bij de natuurherstelprojecten in het zogenoemde middengebied van de Westerschelde. door Guido van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2