261 zeeland Maintenance-studie op HZ en Avans Aardenburg had een NIEUW ONDERZOEK Oude opgravingen eindelijk in kaart gebracht Engelse wielrenners nemen kortste weg door Westerscheldetunnel OP DE GROTE MARKT IN GOES van 9.00 -17.00 uur woensdag 29 juni 2011 door Cornelleke Blok VLISSINGEN - De Hogeschool Zee land in Vlissingen en de Avans Ho geschool in Breda beginnen in sep tember met de nieuwe Engelstali ge hbo-opleiding International Maintenance Management. Studenten die deze vierjarige oplei ding volgen, worden opgeleid tot experts in het onderhouden en be heren van bijvoorbeeld vliegtui gen, schepen, wegen en energie centrales. „Deze beroepsgroep wordt op dit moment niet opge leid", zegt projectleider Han van Osch van de Avans Hogeschool. „Wie straks afgestudeerd is, bena dert maintenance als geheel: hij of zij begrijpt de financiën en tech niek van een bedrijf, maar is ook een gesprekspartner voor engi neers." Bedrijven hebben veel behoefte aan mensen die gespecialiseerd zijn in maintenance. Van Osch: „Onderhoud wordt vaak als kos tenpost gezien, maar het is de kunst om het een meerwaarde te laten zijn. Het is net als met een auto: als je lang wacht met onder houd, heb je een grote kostenpost, maar als je er vroeg bij bent heb je minder kosten én een lange levens duur voor je auto. Bedrijven die de volledige levensduur van hun kapitaalgoederen benutten, kun nen op de lange termijn winst boe ken." Zeeland en West-Brabant willen op maintenance-gebied tot de we reldtop horen. Van Osch: „Deze re gio moet een voorbeeld worden voor andere landen." Bedrijven werken daarvoor samen in het Dutch Institute of World Class Maintenance. In het adviesrapport Kerend Tij over de toekomst van het onder wijs in Zeeland - dat vorig jaar uit kwam - werd maintenance ge noemd als één van de vier richtin gen waar de Hogeschool Zeeland zich in zou moeten specialiseren. Bedrijven zijn nauw betrokken bij de nieuwe opleiding. Enexis, Heij- mans, Imtech, Sabic en SKF onder streepten hun medewerking vori ge week met een convenant. „Me dewerkers van de bedrijven geven onder meer gastlessen en zorgen voor technische voorzieningen." Acht studenten hebben zich in middels aangemeld om in septem ber aan de opleiding International Maintenance Management te be ginnen. Zij volgen de eerste twee jaar van hun studie in Breda en de laatste twee jaar in Vlissingen. Van Osch: „Eigenlijk zijn minimaal twaalf studenten nodig, maar om dat de behoefte bij de bedrijven zo groot is, gaan we toch van start." door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Vier Engelse wielren ners dachten gisteren ongestraft de kortste weg van Terneuzen naar Borsele.te nemen: via de Wes terscheldetunnel. Ze kwamen bedrogen uit. Een tun neloperator zag hen rijden en licht te een tunnelwacht in, die hen aan de Zuid-Bevelandse kant afleverde aan de politie. De Engelsen kregen een boete van 110 euro. Ze waren op weg van Brugge naar Hoek van Holland en hadden hun route op een routeplanner uitgestippeld. Die geeft ook voor fietsers autowe gen als de kortste route aan. In de nog vrij korte geschiedenis van de tunnel (opening in 2003) is het vaker gebeurd dat fietsers de overkant probeerden te halen. Al leen deelnemers aan de Eneco Tour lukte dat zonder boete. Aardenburg was in de Ro meinse tijd de belangrijkste plaats van Zeeland. Het pas ontdekte badhuis onder streept die status nog eens. door Jan van Damme Er is weer een stukje van de puzzel van Romeins Aar denburg op zijn plaats ge vallen. Zo'n 1800 jaar gele den stond er op de hoek van de Landstraat en de Beekmanstraat een Romeins badhuis. Compleet met een warm- en koudwaterbad en een stookruimte. Ook was er een waterput aanwezig. Dat blijkt uit de recente bestudering van de vondsten die al in 1965 werden op gegraven. Zo wordt langzamer hand duidelijk dat er buiten het verdedigingswerk - het castellum - nog meer bebouwing was en dat Romeins Aardenburg aanzienlijk meer oppervlakte besloeg dan aan vankelijk werd gedacht. Het Romeinse Aardenburg is een verhaal van lange adem. Heemkun dige Jan van Hinte ontdekte in 1955 de eerste Romeinse resten. Provinciaal archeoloog Jan Trimpe Burger (1923-2008) deed in de daar opvolgende veertig jaar de meeste opgravingen. Bijna alle vondsten - aardewerk, munten - werden opge slagen, in afwachting van nader onderzoek. Ook de tekeningen van de precieze vindplaatsen ver dwenen in het archief Op grond van de bevindingen uit die jaren ontstond het beeld van een Romeins verdedigingswerk (castellum) dat 175 tot 180 jaar na Christus precies op de daar aanwe zige dekzandrug was aangelegd. Het castellum had een rechthoeki- Rood aardewerk met stempel van pottenbakker Minutus. foto SCEZ Romeinse restanten Bronzen ruiterspoor. ge vorm van 150 bij 240 meter. Ook werd duidelijk dat er elders in Aardenburg nog volop Romeinse activiteiten geweest moeten zijn - industrie en bewoning. De bouw van een vesting voor twee- tot driehonderd soldaten past in het verhaal van de Romeinse kustver dediging. Om zich tegen de uit Noord-Duitsland afkomstige Chau- cische zeerovers te verdedigen werd een complete Atlantikwall aangelegd. Aardenburg maakte daarvan deel uit. Nu moet dat hele verhaal over de militaire versterking nog wel even tussen aanhalingstekens worden gezet. Er is geen waterdicht bewijs, er bestaat nog steeds een mogelijk heid dat Aardenburg gewoon een burgernederzetting is geweest. En daarmee komen we in het he den. De mooiste, gerestaureerde vondsten zijn in het gemeentelijk museum van Aardenburg te zien. In het depot voor bodemvondsten van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) in Middelburg staan nog eens meer dan driehon derd dozen opgeslagen met resten. De grote vraag was lange tijd: wie heeft tijd en geld om het materiaal eindelijk eens te onderzoeken. SCEZ-archeoloog Robert van Die- rendonck had aanvankelijk zijn zinnen gezet op een forse rijkssub sidie van een half miljoen euro in het kader van een groot landelijk project. Dat feest ging niet door, er kwam slechts 50.000 euro beschik baar. Maar met een ruim gebaar van de provincie (ruim 100.000 eu ro) kon er vorig jaar juli toch een serieus begin worden gemaakt met het onderzoek. Gisteren werden de eerste resultaten van de nadere analyse bekendgemaakt. Dat het al in 1965 opgegraven ge bouw op het terrein van de oude gasfabriek aan de Beekmanstraat nu als een Romeins badhuis kan worden aangemerkt, is de eerste grote stap voorwaarts. Van Dieren- donck en Guus Besuijen van Ha zenberg Archeologie hebben een reconstructietekening van de bad inrichting laten maken. De funde ring van houten palen diende als basis voor een in steen opgetrok ken gebouw. De stookruimte, de verschillende baden, de kleedruim te en de verwarming van vloer en muren wijzen op een traditionele Romeinse badinrichting. Het bad huis lag aan een weg vanuit het castellum. De opgegraven water put net ten zuiden van het ge bouw moet volgens de onderzoe kers bij het geheel worden betrok ken, omdat die met de watervoor ziening van het badhuis te maken had. Bovendien weet Van Dieren- donck dat het voor Nederland om een uniek exemplaar gaat: nergens bij de andere Romeinse castella langs de Rijn is zo'n waterput aan getroffen. Het badgebouw is een extra aan wijzing voor het belang van Aar denburg. De nederzetting speelde een sleutelrol in het verkeer in dit deel van het Romeinse rijk en was een geduchte concurrent van Brug ge. De Aardenburgse Havenpolder was vrijwel zeker een echte haven, en er was een rechtstreekse verbin ding met de Westerschelde. Het recente onderzoek heeft meer opgeleverd. Ar cheoloog Trimpe Burger was specialist op het gebied van het luxe Romeinse aardewerk, dat terra sigillata wordt genoemd. Dat aardewerk is geschikt om vond sten heel precies te dateren. Dat is de reden dat er nu extra aandacht voor dat soort restanten is. Van Dierendonck: „Voor ons is dat laag- castellum \Nestst raat raamstraat Oonja Odijk MET SUPER KÓÓÓPJES VAN IN GOES GEVESTIGDE WINKELS! Zet uw foto in een van de albums op www.pzc.nl/foto STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl WIN EEN FLIPVIDEO! Volg Z2 (Zeeland in 2 minuten) op Facebook en Twitter en maak kans op een Flipvideocamera! Z2-VIDEOJOURNAAL Bekijk het Z2-videojournaal elke dag om 10.00, 16.00 en 22.00 uur (in het weekend om 18.00 uur) op www.z2.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26