241 zeeland Oesterschelpen zitten vól goede kalk mm grM,s t/m zaterdag 2 juli MOLENDIJK Yerseks bedrijf maakt van restproduct voer en zand voor allerlei huisdieren Politiek zal niet zelf komen met locatie voor coffeeshop Milieustraat is een dag gesloten onze Keuken ot badkamer woensdag 29 juni 2011 door Lilian Dominicus Endy is een bedrijf dat al jaren in Yerseke zit. Wie vanaf de A58 over de Molendijk het dorp inrijdt, komt er langs. „Maar heel weinig mensen weten wat we hier maken", zegt com mercieel manager Cor Poppe. „Dat komt omdat onze afzet markt hier niet ligt, we hande len vooral met het buitenland. Af en toe verschijnt er in de loka le media een personeelsadverten tie, maar dat was het dan ook wel." De afzetmarkt moge dan buiten het Zeeuwse liggen, een groot deel van de grondstoffen komt wel degelijk hier vandaan: oester- en Noordzeeschelpen. Nee, geen mosselschelpen, zoals velen zul len veronderstellen. Daar is een groot tekort aan en wat er voor handen is, gaat naar de oester- teelt. „Bovendien zijn mossel schelpen te scherp", merkt Poppe op. Hobby-duivenmelkers, die zullen de producten kennen die van de lopende band in de loodsen van Endy afrollen. De alom bekende duivenpikpotjes en -piksteen zijn zo ongeveer bij Endy geboren. „De toenmalige eigenaar van Van der Endt-Louwerse, de grote schelpenverwerker van Yerseke, had contact met duivenmelkers. Die bestelden bij hem grit van oesterschelpen en vermengden dat met allerlei andere grondstof fen. Ze vroegen hem: kun jij dat niet voor ons doen? Zo is Endy in 1973 ontstaan." 'Dieren in de vrije natuur weten instinctief welke bouwstoffen uit die natuur ze nodig hebben en waar ze te vinden zijn. Endy haalt deze bouwstoffen uit de na tuur en bewerkt ze zodanig dat ze gemakkelijk aan de verschillen de dieren kunnen worden aange boden. Zo wordt aan de instinc tieve behoeften van de dieren vol daan en zorgen de bouwstoffen voor hun groei en gezondheid', zo valt er in de introductie van Endy's website te lezen. Een van die oerproducten zijn oesterschelpen, die worden ver malen tot grit en meel. Poppe: „Oesterschelpen zijn heel goed toepasbaar vanwege hun kalkrijk- heid. Deze soort kalk is ook heel goed opneembaar, beter dan van welke bron dan ook." Endy zou graag de productie er van willen opschalen. Het is dan ook heel interessant voor ze om uit te vinden hoe de Japanse oes terschelpen uit de Oosterschelde te winnen. „Daar is het toch een plaag." Groot probleem is echter om de vleesresten uit de schelpen te ver wijderen. Daarom is Endy samen met Hogeschool HAS in Den Bosch een onderzoek begonnen. „We hebben al eens geprobeerd om ze in zoet water te leggen, zo dat ze vanzelf dood zouden gaan. Maar nee hoor, die passen zich ge woon aan de omstandigheden aan." Per dag maakt Endy 16 a 17.000 van die duivenpikpot jes. De aardewerken bakjes worden gevuld met schelpengrit, waar ook zaden en voedingsstof fen en mineralen als ijzer aan zijn toegevoegd. Dan verdwijnen ze in een speciaal voor Endy verbouw de grote, voormalige koekjesoven, waar ze worden gebakken. Daar na worden ze in plastic en dozen verpakt. Endy werkt voor aller hande merken, dus zijn er altijd diverse soorten verpakkingen op voorraad. „Duval is ons eigen huis merk", zegt Poppe. Het gaat inmiddels allang niet meer om alleen duiven en andere vogels, hoewel een groot deel van de productie natuurlijk toege spitst is op schelpenzand voor in de kooitjes en andere toepassin gen. Er zijn ook allerlei producten voor katten (geurzand), knaagdie ren (badzand voor chinchilla's) en paarden ('die hebben ook cal cium nodig'). Ze blijven zoeken naar nieuwe producten om te ver markten. Zo zijn ze nu alvast be zig voor een serie producten voor de winter. Strooizout in melkpak ken, met aan de onderkant twee gaten. En vogelvoederhuisjes, ook in melkpakken. Bij Endy worden schelpen verwerkt tot producten voor dieren. foto Willem Mieras door Theo Ciele middelburg - De zoektocht naar een locatie in Middelburg voor een coffeeshop is door de politiek gestaakt. PvdA-fractievoorzitter Peter de Doelder zei gisteravond in de commissie algemeen bestuur dat zijn partij en de LPM het over leg hierover hebben 'afgesloten'. Volgens De Doelder is het wach ten op de oprichting van een stich ting die zonder winstoogmerk een coffeeshop gaat uitbaten. Die stich ting zou dan moeten komen met een concreet voorstel dat door de raad wordt getoetst. Het is echter nog niet gelukt om een voltallig be stuur samen te stellen. Sinds eind 2009 de raad besloot dat na sluiting van de twee be staande coffeeshops nog ruimte was voor één gedoogd verkoop punt van cannabisproducten, zijn de voorstanders van een coffee shop op zoek geweest naar een plek. De coffeeshopcoalitie bleek vervolgens te verdeeld om tot over eenstemming te komen. „Nee, er zal vanuit ons geen voor stel meer komen voor een plaats voor een coffeeshop", zei De Doel der. Dat zou de toekomstige stich ting in zijn ogen ook alleen maar kunnen hinderen. Die stichting moet volgens De Doelder de vrij heid hebben om zelf met een voor stel voor een locatie te komen. middelburg - In verband met asfal- teringswerkzaamheden in de mi lieustraat aan de Waldammerweg in Middelburg donderdag geslo ten. Wie die dag toch afval kwijt moet, kan terecht in de milieustraten in Vlissingen aan de Poortersweg of in Serooskerke aan de Zompe. yOOf«>EUG, ggpRIJSD. aankoop In keuken ii\ aankoop van een badkamer Donderdag en vrqdag koopavond tot 21.00 uur mÊÊSË BRUGMAN Lithos Goes, Marconistraat 34, Telefoon 0113-246080 www.brugman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 24