WfrppariühnnnroomgdrédBolldltClCf VTCCSt zout water I? II 'Voor zalm en forel, maar ook voor paling, is het Haringvliet de poort van Maas en Rijn' Frankrijk Zwitserland woensdag 29 juni 2011 Erwin Winter, onderzoeker imares zalm ■««flaw Maas Luik Namur door Bjinse Dankert i Dinant Bingen Sedan Moezel Vistrap Maatregel om vissen WP waterpeil stuwen en sluizen te laten passeren. Hier t.o.v. NAP trede keien opening waar vissen doorzwemmen WP+12,25 In Duitsland is in 1992 be gonnen met een grootscha lig herintroductieprogram ma van de houting in de Lip- pe en de Rijn. Grote aantal len houting zijn tot 2006 uitgezet. Sinds die tijd komt de houting weer meer voor in het IJsselmeergebied, dat een belangrijk opgroeige- bied is geworden voor jon ge houting. Slechts een deel van de houting trekt naar zouter water. bron Rijkswaterstaat WP+12,35 infographic CRW bron Rijkswaterstaat Lahn Mainz Worms Mannheim Rijn Karlsruhe 4 Rijn Voor bollenteler Arte Wes- dorp (52) uit Sommels- dijk is het oogsten van de tulpenbollen begon nen. Een grommende tractor uitge rust met een ploeg woelt de klei om en brengt de bruine bollen aan het oppervlak. De oogstmachi- ne op de achterliggende vrachtwa gen schept de bovenste laag aarde op en spoelt de klei van de bollen. Duizenden bollen per uur. Wes- dorp bukt om een paar achterblij vers op te rapen. „Zonder het zoe te water van het Haringvliet was dit nooit mogelijk geweest", zegt hij, terwijl hij de verzamelde bol len toont. Wesdorp vreest voor de terugkeer van het zoute water in het Haring vliet. En hij is niet de enige. Landbouwbedrijven op het Zuid-Hollandse Goeree-Overflak- kee hebben zoet water nodig om hun aardappelen, uien en witlof te laten groeien op het voormalige ei land. Ook de telers in de glastuin bouw van het Westland zijn onge rust, nu het kabinet-Rutte heeft besloten om de Haringvlietsluizen toch open te zetten, zegt woord voerder Arie Verhorst van de Land- en Tuinbouworganisatie (LTO). Als de sluisdeuren worden opengezet kan het zoute zeewater verder landinwaarts trekken. Dat heeft gevolgen voor het winnen van het water dat nodig is voor de landbouwbedrijven rondom de zeearm. Al twintig jaar kweekt Wesdorp tulpenbollen in Sommelsdijk. Het telen van de bloembollen werd pas mogelijk na het sluiten van de Haringvliet, begin jaren zeventig, vertelt Wesdorp. „Vroeger konden hier geen tulpenbollen groeien. Het gebied was nog onder invloed van het getij van de zee. Bij eb stonden de sloten droog. Met de komst van het zoete water konden meer verschillende gewassen wor den verbouwd, zoals tulpen." Landbouwbedrijven in Goe- ree-Overflakkee produceren nu on geveer to procent van alle tulpen bollen in Nederland, schat Wes dorp. De nieuwe politieke draai om het Kierbesluit toch uit te voe ren zorgt voor onrust in de land bouwsector. In 2000, toen het Kier besluit werd genomen, heeft LTO onder voorwaarden ingestemd, vertelt Verhorst van LTO. „In het oude akkoord waren duidelijke af spraken gemaakt over het behoud van zoetwater aan landbouwbe drijven. Daar hebben wij van dit kabinet op dit moment nog geen duidelijkheid over gekregen." Ook voor bollenteler Wesdorp staat of valt de landbouw op Goeree- Overflakkee met de eerder gemaak te afspraken. „In 20 jaar zijn de om standigheden hier nooit veran derd. We weten alleen nu nog be ter hoe belangrijk zoet water is voor onze oogst." zie onze website:binnenland Video: boosheid om kabinetsbe sluit Haringvlietsluizen Rijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11