Haags Strafhof eist arr 8 Chinezen bespotten begaafde Nu gratis monteur! Australië bereidt zich voor op Chinese invasie (ZIQQO Ailes-in-1 Plus. LIBIË Aanhoudingsbevel voor misdaden tegen de menselijkheid dinsdag 28 juni 2011 door onze correspondent Niels Kraaier BRISBANE - Australië lijkt er serieus rekening mee te houden vroeg of laat te worden binnengevallen door China. Minister van Defensie Stephen Smith wil daarom een permanente troepenmacht opbou wen in het noordwesten van het land. Het gebied is rijk aan grond stoffen maar ligt momenteel nog voor het grijpen. Volgens de Chi nezen is er geen reden tot onge rustheid. In de staat West-Australië bevindt zich voor honderden jaren aan bruinkool, uranium, goud en zil ver. Australië vaart er wel bij: de mijnbouwindustrie noteerde vorig jaar een omzet van meer dan hon derd miljard dollar en de rek is er nog lang niet uit. China is verreweg de grootste klant. De communistische heil staat is hard op weg uit te groeien tot de grootste markteconomie ter wereld en kan de Australische grondstoffen goed gebruiken. In politieke kringen groeien echter de zorgen. China begint namelijk niet alleen in economisch, maar ook in militair opzicht fors aan in vloed te winnen. In maart kondig de het bewind in Peking aan de de fensie-uitgaven dit jaar met maar liefst 12,7 procent te verhogen. Bo vendien wordt haast gemaakt met de modernisering van de Chinese marine. Volgens analisten duurt het nog slechts zo'n twintig jaar voordat China machtiger is dan de Verenigde Staten. Een invasie door het Chinese volksleger is dan ook een scenario waar serieus rekening mee zou worden gehouden. Smith neemt liever het zekere voor het onzekere en heeft aangekondigd een groot aantal militaire bases te willen verplaatsen van de dichtbe volkte zuidoosthoek naar het dun bevolkte noordwesten. Hij wil niet bevestigen dat China de aanleiding is, en spreekt diplo matiek van 'veranderende machts verhoudingen'. „Het is niet alleen China, maar ook India dat steeds machtiger wordt", zei Smith. „Het is niet onlogisch dat zoiets vragen oproept over onze eigen positie." Niet alleen de Chinezen en de In diërs, ook de Australiërs zelf inves teren fors in de strijdkrachten. Het aantal beroepsmilitairen wordt de komende jaren vergroot tot 30.500. Bovendien loopt er een or der voor 46 gevechts- en zeven transporthelikopters. - Smith heeft een commissie van wijze mannen opdracht gegeven uit te zoeken waar de zwakke plek ken zitten in de verdediging van het Australische continent en hoe de gevechtscapaciteiten van het land straks het beste kunnen wor den ingezet. Hij zinspeelde vorige week ook op een grotere rol voor het Amerikaanse leger in de regio. Ziggo heeft een zinderende zomeraanbieding. Wie nu overstapt naar Alles-in-1 Plus krijgt namelijk een gratis monteur! Deze zorgt ervoor dat de beste Digitale Televisie* razendsnel internet tot wel 40Mbit/s en gratis bellen naar meer dan 1 miljoen Ziggo Telefonie- abonnees makkelijk en snel bij je geïnstalleerd worden. Ga nu naar ziggo.nl/overstapweken of bel 0900 - 0730 (lokaal tarief). 'Volgens onderzoek van de Consumentenbond. door onze correspondent Remko Tanis WUHAN - Weinig leek mis te kun nen gaan voor Huang Yibo. De 13-jarige scholier uit de Chinese stad Wuhan is de beste van zijn klas. Hij staat bovenaan de pikorde van de Jeugdpioniers, de jeugdafde ling van de communistische partij. Yibo kijkt al sinds zijn tweede trouw naar het nieuws van staats- zender CCTV: de gortdroge op somming van wat de leiders van het land hebben gezegd en ge daan. Sinds zijn zevende leest hij het mogelijk nog saaiere Volksdag blad, de officiële spreekbuis van de partij. In essays die de 13-jarige heeft gepubliceerd op zijn blog, zegt hij dat hij wil datiedereen een nog beter leven krijgt'. Toen ging het mis. De Jeugdpio niers zetten een promotiefoto van Huang op internet. Hij kijkt recht in de lens, een mil de glimlach om zijn mond, het ro de sjaaltje van de pioniers om zijn nek. Op zijn mouw is een onder scheiding gespeld die is voorbehou den aan de beste leerlingen op ba sisscholen. Hoe meer strepen, hoe hoger je positie in de Jeugdpio niers. Je begint bij één en eindigt bij vier. Behalve Yibo. Hij draagt al vijf strepen. Het had Huang nationale faam als politiek wonderkind moeten ople veren. Het tegengestelde gebeurde. Het leverde hem hoon op en de spottende bijnaam 'mini-Mao'. Mensen beschimpen hem als over ijverige partijbaas-in-wording. De censor greep in om de spotten de blogs en tweets van het inter net te vegen. Huang Yibo zelf houdt zich stil. Zijn vader, Huang Hongzhang, wil ook niets meer zeggen. „De over heid heeft mij aangeraden hier over niet meer met media te spre ken." Terwijl de interesse van Yibo in po litiek en de Jeugdpioniers volgens zijn vader oprecht is, wordt de jon gen op het internet afgeserveerd: 'Hij draagt z'n rode sjaal en z'n vijf- strepen-rang zelfs op vakantie. Wat een ongelooflijk stompzinnig kind.' 'Deze leerling moet worden gedood, om te voorkomen dat hij opgroeit als echte partijfunctiona ris en zelf de kans krijgt om gewo ne mensen te laten omkomen.' Eén internetter twijfelt: 'Een jong, onschuldig kind dat nu al de taal van die bureaucraten spreekt. Ik weet niet of ik de schuld daarvoor moet leggen bij zijn ouders en lera ren, of bij onze hele maatschappij.' Hongzhang is kwaad op de ma nier waarop zijn zoon nu te kijk wordt gezet. De blog is gesloten. Yibo zelf wordt afgeschermd. Z'n vader: „Over een jaar mag je hem wel ontmoeten, als dit alles is over gewaaid. Misschien kun je 'm hel pen aan een studie in Europa?" DEN HAAG - Rechters van het Inter nationaal Strafhof (ICC) in Den Haag hebben gisteren arrestatiebe velen uitgevaardigd tegen Muam- mar Kaddafi (69) en twee andere kopstukken van het Libische be wind. Een woordvoerder van de re bellen in Libië zei daarop zeer blij te zijn en te hopen dat Libische mi litairen zullen deserteren omdat hun leider geen toekomst meer heeft. t ICC-hoofdaanklager Luis Moreno Ocampo had in mei om de arresta tiebevelen verzocht. Na het onder zoeken van het voorgelegde bewijs achten de rechters het aanneme lijk dat het Kaddafibewind in fe bruari honderden, en mogelijk meer, slachtoffers heeft gemaakt onder de burgerbevolking bij het neerslaan van betogingen: mensen werden gedood, raakten gewond of werden zonder vorm van pro ces opgesloten, vooral in steden als Tripoli, Benghazi en Misurata. Het arrestatiebevel luidt dan ook: moord en vervolging. De Botswaanse ICC-rechter Sanji Mmasenono Monageng las het be sluit gistermiddag voor. Zij zit de Kamer van Vooronderzoek voor die zich over de situatie in Libië buigt. De rechters hebben, zoals de ICC-procedure vereist, 'redelij ke redenen gevonden om aan te nemen' dat de sterke man van het Noord-Afrikaanse land zich schul dig heeft gemaakt aan misdaden te gen de menselijkheid waarvan de burgerbevolking het slachtoffer werd. De 'Gids van de Revolutie' heeft volgens de rechters de absolute macht in Libië, ook al bekleedt hij formeel geen officiële functie. Naast Kaddafi worden twee ande re Libiërs gezocht door het ICC: zijn zoon Saif al-Islam (38), die vol gens de rechters de facto optreedt als premier van Libië en de beoog de opvolger van Kaddafi lijkt te zijn, en zijn zwager Abdullah al- Senussi (62), het hoofd van de machtige militaire inlichtingen dienst, volgens de rechters een van de belangrijkste instrumenten van het onderdrukkingsapparaat in het Arabische land. De rechters heb ben aanwijzingen gevonden dat de Libische leiding, na het begin van de Arabische Lente in Tunesië en Egypte, een plan heeft gemaakt om mogelijke betogingen in eigen land met alle middelen de kop in te drukken. Mensen die door het regime als dissidenten werden ge zien, werden het doelwit van vei ligheidsdiensten. De Veiligheidsraad van de Verenig de Naties vroeg het ICC eind fe bruari unaniem onderzoek te doen naar de situatie in Libië. Door die bindende resolutie is het Strafhof bevoegd,, ook al behoort Libië niet tot de 116 landen die zich hebben aangesloten bij het Statuut van Rome, het ICC-oprich- tingsverdrag. Mohammed al-Alagi, de 'minister van Justitie' van de overgangsregering, toonde zich gis teren in Den Haag 'zeer blij' met het besluit van de rechters. Hij er kende dat het niet makkelijk zal zijn om Kaddafi en de twee ande re gezochte kopstukken gearres- Libische rebellen In Benghazi reageren uitbundig op het nieuws dat het Interna vel tegen Muammar Kaddafi heeft uitgevaardigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8