2Q binnenland 17 jaar Roken maakt dommer en sneller dement Geen extra geld fusieomroep Onweer en hagel op einde van middag Hulp voor Polen in Someren Steeds minder rokers BEZUINIGINGEN Bij weigering wijst minister desnoods zelf fiisiepartners aan dinsdag 28 juni 2011 'Behalve dat rokers slechter onthielden dan niet-rokers, waren ze ook trager met voorlezen' Frank Erik de Leeuw, neuroloog doen hersenen van ex-rokers erover om op hetzelfde niveau te komen als die van niet-rokers Rokers worden sneller oud, waardoor het denken ver traagt. De MRI-scan brengt het aftakelingsproces haar fijn in beeld. Maar hersenen kunnen zich ook herstellen. Rokers worden door klei ne beschadigingen in de hersenen dommer. On derzoek in het UMC St Radboud in Nijmegen, waarvan de resultaten gisteren werden ge presenteerd, toont dat aan. Goed nieuws is er ook. Na stoppen met roken, herstellen de hersenfunc ties. Binnen 20 jaar zitten ex-ro kers weer op hetzelfde denkniveau als niet-rokers. Ze hebben dan net zo weinig beschadigingen in de hersenen. Volgens de onderzoe kers heeft het daarom ook op late re leeftijd altijd zin om nog te stop pen. De neurologische schade die mensen oplopen door te roken, met een verdubbelde kans op de mentie en de ziekte van Alzhei mer tot gevolg, blijkt ook weer af te nemen. Het UMC St Radboud onderzocht vijfhonderd neurolo- giepatiënten met licht beschadigde haarvaten. Veel van deze patiën ten, in de leeftijd van 50 tot 85 jaar, hebben een beroerte gehad. Hoofdonderzoeker Frank Erik de Leeuw: „We hebben vastgesteld welke patiënten nog roken, nooit hebben gerookt, of in het verleden wel hebben gerookt, maar daarna zijn gestopt." Ze kregen allemaal dezelfde geheugentesten voorge legd. „Rokers konden rijtjes woor den slechter reproduceren. Behal ve dat ze slechter onthielden, wa ren ze ook trager met voorlezen." Daarnaast zijn speciale hersen scans gemaakt. „Er bleek een ver band tussen de hoeveelheid 'witte stof, zeg maar de telefoonkabels die de verbindingen leggen tussen de verschillende hersengebieden, en het al dan niet roken." Het is normaal dat door veroude ring de kwaliteit van de witte stof afneemt. „Maar bij rokers gaat dat sneller. Zou je ze elk jaar testen, dan zou je elk jaar iets meer achter uitgang zien dan bij niet-rokers. Dat verklaart ook waarom rokers vaker en jonger dementeren." Dat laatste was al bekend uit een eerder onderzoek. Dankzij het Nij meegse onderzoek is daar nu ook een verklaring voor. „We zien méér beschadigingen aan de her- senbanen van rokers dan van niet-rokers. Het gaat om de mini male beschadigingen die we tot voor kort niet konden zien, omdat ze min of meer verstopt liggen in het brein." De schade wordt groter naarmate iemand langer of stevi ger heeft gerookt. Een onverwach te uitkomst was echter ook dat de mensen die langere tijd gestopt wa ren, weer op vergelijkbaar niveau presteerden als mensen die nooit gerookt hadden. „Mogelijk kan de versnelde veroudering weer wor den teruggedraaid, doordat de wit te stof weer toeneemt." De Leeuw verwacht dat vergelijk bare effecten zijn aan te tonen bij alcoholgebruik. „Hoewel de scha de van alcohol bescheidener zal zijn. Bekend is dat één of twee gla zen per dag juist een gunstig effect heeft op het geheugen." zie onze website:binnenland Een antirookcommercial uit de jaren negentig Iets meer dan een kwart van de Nederlanders van 12 jaar en ouder rookt. Dat blijkt uit de meest recente cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Die gaan over 2009. Het percentage rokers onder man nen en vrouwen is de afgelopen tien jaar licht dalende. In 2001 rookte nog 37 procent van alle Ne derlanders boven de 12 jaar. Van alle vrouwen rookte in 2009 23 procent. Bij mannen was dat 31 procent; Uit de CBS-cijfers blijkt dat ook het percentage zware rokers (min stens twintig sigaretten per dag) af neemt, van 8 naar 5 procent sinds 2001. Het percentage rokers in de jong ste leeftijdsgroep (12- 24 jaar) is de laatste vijfjaar nagenoeg gelijk gebleven. Roken is de belangrijkste vermijd bare doodsoorzaak in Nederland, aldus het ministerie van Volksge zondheid. Jaarlijks sterven 19.000 mensen aan aandoeningen die aan roken zijn gerelateerd. Rokers kosten de Nederlandse sa menleving zo'n 2,4 miljard euro. Deze kosten ontstaan doordat ro kers vaker ziek zijn en een lagere productiviteit hebben. Daarentegen levert de tabaksac cijns de Nederlandse schatkist ook weer ruim 2,3 miljard euro op aan inkomsten. Daarbij leven ro kers korter, wat onder andere leidt tot minder uitbetaling van AOW. Op de afbeelding zijn MRI-scans ofwel dwarsdoorsnedes door de herse- linker rijtje stevigere verbindingen te zien zijn, zijn er ook verbindingen nen te zien van niet-rokers (links) en rokers (rechts). Hoe geler en roder op meerdere plekken in de hersenen. In de rechtse beelden zijn die ver- de lijnen, hoe beter de kwaliteit van de verbindingen ('telefoonlijnen') bindingen weggevallen. De hersenbanen zijn hier minder van kwaliteit tussen de hersengebieden; hoe blauwer, hoe slechter. Behalve dat in het als gevolg van het roken. scan UMC St Radboud Minister Van Bijsterveldt pakt omroepen aan die niet meer willen fuseren omdat ze geen extra geld krijgen. Ze houdt vast aan verhoging van de lidmaatschapsbijdrage. Mogelijk komt er wel een la ger tarief voor jongeren. DEN HAAG - Omroepen met fusie plannen (TROS, AVRO, BNN, VA RA, KRO en NCRV) krijgen in geen geval de extra 30 miljoen eu ro die ze vorige week eisten. Dat heeft minister Marja van Bijster veldt (Media) gisteren in een debat over de omroepbezuinigingen klip en klaar laten weten. „Elke euro die ik bij fusieomroepen laat, kan ik niet elders inzetten." Ook houdt ze vast aan haar plannen voor de verhoging van een omroeplidmaat schap van 5,72 euro naar 15 euro. Cadeaus of een korting op een gidsabonnement verstrekken bij een nieuw lidmaatschap, wordt verboden. De coalitiepartijen CDA en WD en de oppositiepartijen D66 en SP in de Tweede Kamer dringen wel aan op het instellen van een jeugdlidmaatschap van bij voorbeeld 7,50 euro. De bewinds vrouw is bereid naar die mogelijk heid te kijken. Extra geld voor fu sieomroepen zit er wat haar be treft niet in. Vorige week dreigden de betreffende omroepen hun fu sieplannen te schrappen als ze geen 30 miljoen extra krijgen uit de pot van de NPO, de bestuursor ganisatie van de publieken. Dit bo venop de dertig miljoen die ze al krijgen als 'beloning'. De bewindsvrouw maakt echter korte metten met de 'weigeromroe- pen'. Als zij bij hun weigering blij ven, worden in het publieke bestel vanaf 2016 naast taakomroepen slechts gefuseerde omroepen toege laten, dreigde de minister. De be loofde bonus voor fusieomroepen vervalt dan. Desnoods wijst Van Bijsterveldt zelf fusiepartners aan. De oppositie verwacht dat veel le den weglopen als een lidmaat schap duurder wordt. Omroepen als de EO zullen naar verwachting wel op peil blijven. „Dit veroor zaakt scheefgroei", meent D66-ka- merlid Boris van der Ham die denkt dat bijvoorbeeld de EO dan te groot wordt.Die vlieger gaat vol gens Van Bijsterveldt niet op. „Ik denk juist dat het winst is als om roepen leden moeten werven voor hun vereniging." DE BILT - Vandaag wordt het in het oosten nog warmer dan gisteren. De hitte is van korte duur, want in de loop van de middag neemt de bewolking vanuit het zuidwesten toe en kunnen zich regen- en on weersbuien ontwikkelen. In de avond nemen de buien in zwaarte toe en kunnen ze gepaard gaan met hagel en windstoten. Dat meldde het KNMI gisteren. WeerOnline.nl voorspelt voor van ochtend al bewolking in het wes ten en mogelijk vallen er in Zee land enkele buien. Weerplaza spreekt van mogelijk grote hagelstenen vandaag, maar laat daarbij weten dat het moeilijk te voorspellen is of er echt nood weer komt. Bijna alle ingrediënten ervoor zijn wel aanwezig. De lucht is vochtig en instabiel, aan de grond is veel warmte en hoog in de lucht wordt het flink kouder. Onderin de atmosfeer bevindt zich echter een dunne droge en stabiele laag die de verwachting onzeker maakt. Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu verwacht in de loop van de middag matige smog in Zuidoost-Nederland. Van matige smog is sprake als er ozon concentraties worden gemeten van 180 microgram per kubieke meter. Mensen die gevoelig zijn voor smog, moeten zware lichame lijke inspanning vermijden. SOMEREN - FNV Bondgenoten is de Poolse werknemers op het be drijf van aspergeboerin José Jans sen in Someren te hulp geschoten. Op verzoek van de Poolse ambassa de probeert de vakbond deze week vervoer naar huis te regelen. Bovendien vordert de vakbond na mens de aspergestekers het geld dat ze nog van haar tegoed heb ben. Bestuurder Wim Baltussen heeft dat gisteren gezegd. De werkzaamheden op het bedrijf van José Janssen liggen stil sinds ze anderhalve week geleden weer werd opgepakt wegens nieuwe ver moedens over economische uitbui ting van werknemers. Baltussen vertelde gisteren dat er nog 26 Polen op het bedrijf zijn. Die vertelden hem dat ze zeven da gen per week, tussen tien en veer tien uur per dag werkten. Het loon was 5,50 euro netto per uur (minimumloon is 9,33 euro bruto) maar tot dusver ontvingen de Po len nog alleen voorschotten. Voor huisvesting in twee- of drie- persoonskamers, twee gezamenlij ke douches en vier kookpitjes en een wasmachine betaalden ze 10 euro per dag per persoon. Eten kochten ze in de winkel van José Janssen tegen prijzen die twee keer hoger liggen dan in de super markt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7