niets veranderd op Wimbledon sport 125 Oefenmeester wil weer lekker in regen trainen Van Leiden meldt zich af Rellen na degradatie roemrucht River Plate Adriaanse over Twente-spits Janko Zussen Williams en Wozniacki kunnen naar huis dinsdag 28 juni 2011 Nooit eerder heb ik een spits gezien die zo extreem gevaarlijk is. Hij moet dan echter wel in een straal van twaalf, dertien meter voor het doel worden aangespeeld door de vleugelspelers." door Leon ten Voorde ENSCHEDE - Zijn liefde voor de Hol landse school heeft niet geleden onder al die jaren ver van huis. Sterker: zijn gevoel is er op afstand alleen maar sterker door gewor den. Zijn idealen heeft hij in den vreemde bewaakt en nu weer mee naar huis genomen. Co Adriaanse zal ook bij FC Twente het avon tuur gaan opzoeken. De 63-jarige blijft voor eeuwig trouw aan zijn fi losofie. Daar hoeft niemand aan te twijfelen. Vanaf vandaag kneedt hij in En schede verder aan zijn gedroomde voetbalparadijs, al is het de vraag of het bouwwerk ooit afkomt. „Voetbal is entertainment", zo luidt zijn opvatting. „Er zitten hier straks 30.000 mensen op de tribu ne. En die 30.000 moeten met het zelfde blije gevoel naar huis gaan als waarmee ze zijn gekomen. Het is de bedoeling dat ze tijdens de wedstrijden op het puntje van hun stoel zitten en het is aan mij om dat te regisseren. Ik zie soms mensen een kwartier voor tijd naar huis gaan in de stadions. Dat kan niet. Niemand heeft een jaar kaart tot 15 minuten voor tijd. Als men vertrekt is er iets niet goed ge gaan." Er zijn vaker trainers geweest die bij hun presentatie de romantiek van de sport zo passievol beleden. Hoe anders was dan de praktijk na twee nederlagen op- rij. Maar Adriaanse heeft bewezen dat hij nooit en te nimmer afbreuk doet aan zijn visie. „Het zal ons niet el ke wedstrijd lukken om spektakel te bieden", beseft ook hij. „Voetbal is immers geen theater. Als je naar Freek de Jonge gaat ldjken, dan weet je dat je een mooie avond hebt. Freek is altijd goed voor een 9 of een 10. Maar Freek heeft niet te maken met een tegenstander, met een scheidsrechter of met de wind." Adriaanse is er van over- door Barry van der Hooft MBDDELBURG - De stichting Zeeuws Elftal heeft opnieuw enkele spe lers benaderd om in actie te ko men tijdens de oefenwedstrijden tegen FC Twente (9 juli) en NAC Breda (16 juli). Door vakantie en andere verplichtingen moet een aantal Zeeuwse voetballers tijdens één of beide duels verstek laten gaan. Gert-Jan van Leiden, middenvel der van Goes, heeft zich voor bei de duels afgemeld omdat hij op va kantie is. Pieter de Munnik (DFS) kan een uitnodiging tegemoet zien om alsnog in actie te komen. De Munnik maakt ook al deel uit van de Schouwse selectie voor de oe fenduels met NAC Breda (14 juli), het Westlands elftal (23 juli) en Sparta (26 juli). FC Twente komt aanstaande zon dag naar Zeeland. De bekerwin naar neemt zijn intrek in hotel Westduin, op de grens van Koude- kerke en Vlissingen. De eerste trai ning op Zeeuwse bodem is een dag later op het veld van Zeelandia Middelburg. FC Twente traint dage lijks en speelt twee oefenwedstrij den. Op woensdag is AA Gent gast heer voor de Tukkers, drie dagen later volgt de ontmoeting met hef Zeeuws elftal. door Fardau Wagenaar tuigd dat hij bij Twente de midde len aantreft die hij nodig denkt te hebben voor de ultieme combina tie: een winnend elftal dat mee doet om de titel en ook nog eens aantrekkelijk speelt. „Wat dat be treft kom ik in een gespreid bedje terecht. Er staat hier al een goede ploeg", vindt hij. „Twente pro beert altijd het initiatief te pakken. Barcelona beheerst dat in extre mis. Het is ook mijn visie om bij balverlies meteen de bal weer te veroveren. Deze ploeg van Twente heeft een aantal van die elemen ten al in huis. Ik moet proberen de zaak nog net iets beter te maken. Tien, vijftien procent misschien." Adriaanse zegt dat hij bij de onder handelingen geen verlanglijstje met spelers heeft ingediend. Hij wil vanaf vandaag eerst de selectie eens rustig gaan bekijken. „De jon gens die elke week in de etalage stonden, ken ik uiteraard, maar de spelers van Jong Twente nog niet. Ik ben geen trainer die meteen wil gaan winkelen. Ik kijker liever wat de club zelfs in huis. heeft. Van niets iets maken is mijn ambitie. Neem bijvoorbeeld een speler als Ola John. Bij de invalbeurten van hem, zie je dat hij talent heeft. Het is geweldig dat je uit zo'n jonge speler twintig procent, of veertig of misschien wel tachtig procent meer kunt halen. Dat geeft mij veel meer voldoening als coach dan het inpassen van een miljoe nenaankoop. Dat is geen kunst. Vaak is het juist een verzwakking, maar dan is er al wel drie of vier miljoen euro weggegooid." Daarom hoeft hij geen een vervan ger voor Theo Janssen, hoewel de selectie nog wel een passer vanaf het middelveld kan gebruiken. „Misschien kunnen we door heel iets anders te gaan spelen zijn ver trek wel intern opvangen. Lukt dat niet, dan zien we verder." ENSCHEDE - Hij reisde zes jaar rond, van zuid naar oost, naar het Midden-Oosten. Een boeiende tocht. Maar Co Adriaanse verlang de terug naar huis. Naar het Neder landse voetbal, de taal, zelfs de re gen. Gisteren tekende hij een con tract voor een jaar bij FC Twente. Als Co Adriaanse binnenkomt, ge beurt er wat. De perszaal in De Grolsch Veste puilt uit, ook al is het maandagmorgen half 11. Acht cameraploegen strijden om het eerste shot van de nieuwe trainer -van FC Twente. 'Daar komt hij...' Iemand wijst naar de deur. Adriaanse wandelt binnen, knikt naar oude bekenden links en rechts. De lichtroze champagne staat klaar, naast het nog handteke- ningloze contract. Tientallen foto grafen verdringen zich om hem, al lemaal voor hetzelfde beeld. Adriaanse heeft ondanks zijn afwe zigheid van zes jaar geen vleugje aan magie verloren. Er waren tijden, niet eens zo heel lang geleden, dat FC Twente nieu we trainers presenteerde aan de overkant van toen nog het Arke Stadion. Een handjevol verslagge vers tekende de eerste citaten op van John van 't Schip, Rene Vande- reycken of Rini Coolen. Eén came ra draaide. Bij de laatste drie trai ners was het al vele malen druk ker, maar het nieuwste tijdperk Adriaanse laat amper nog een plek je vrij. De grote naam uit het Ne derlandse trainersgilde heeft een enorme aantrekkingskracht. Al lang voor hij uitgesproken is, vlie gen zijn quotes over het internet. Een bijzonder mooie dag, vindt voorzitter Joop Munsterman. Naast hem zit de gebruinde trai ner. Jonger ogend dan de bijna 64 jaar die ftij telt. Net terug van een fietsvakantie in Oostenrijk. Langs de rivier de Mur, 270 kilometer trappen. „Ik kan het iedereen aan raden", zegt de trainer. De tocht door de bergen is de reden dat hij vandaag pas voor het eerst voor groep staat. „Mijn vrouw en ik had den hard getraind voor deze vakan tie. Ik wilde het niet laten lopen." Na Portugal, Oekraïne, Qatar, Oos tenrijk en weer Qatar was het ver langen naar Nederland groot,- zegt hij. Hij beleefde hitte en avontuur, succes en rumoer en het was mooi geweest „Ik ben een typisch pro duct van de Hollandse school, ter wijl ze in het buitenland heel an ders denken. Daar mag je je als trai ner alleen bemoeien met zaken die groen zijn, op het veld. Ik be moei me juist graag met de organi satie, de structuur, ik wil mijn stempel drukken. Dat kan in Ne derland. Adriaanse wilde weer coachen in zijn eigen taal, alles uitleggen wat je wil, zonder barrières. „En dan is er nog het klimaat... Gewoon kun nen trainen wanneer je wilt, lek ker in de regen. Niet hoeven te wachten tot de zon ondergaat bij 42 graden, zoals in het Midden Oosten." FC Twente meldde zich op het juis te moment. Nu ruim twee weken geleden. „Joop belde, ik heb niet lang getwijfeld. Twente is een club die zich ongelooflijk heeft ontwik keld en een sterke selectie heeft, die prijzen heeft gewonnen. Net contract ligt naast hem, zijn h andtekening is opgedroogd. Adriaanse is trainer van FC Twen te. De club is aan hem toe, vindt Munsterman. „Ik heb in eerste in stantie voor een jaar getekend", zegt de oefenmeester. „Ik had voor twee jaar kunnen kiezen, maar ik gebruik mijn contract niet als po lis. Ik kom primair voor het voet bal naar FC Twente, om kampioen te worden. Niet voor het geld. Een contract voor twee of drie jaar zegt me niets. We gaan ergens in februari toch om de tafel zitten. Als het bevalt, gaan we verder." Bernard Tomic (foto) treft bij de laatste acht de Serviër Novak Djokovic. foto Neil Muns/EPA LONDEN - Samen veroverden ze liefst negen titels op Wimbledon. Venus en Serena Williams kwa men gisteren echter tot de conclu sie dat resultaten uit het verleden geen garanties geven. Zowel Venus als Serena werd in de vierde ronde van Wimbledon uitgeschakeld. Daarnaast verdween ook de num mer één van de wereld, Caroline Wozniacki, van het toneel. Titelverdedigster Serena Williams kon een geldig excuus aandragen voor haar nederlaag tegen de Fran- gaise Marion Bartoli. De 29-jarige Amerikaanse stond na het verove ren van haar vierde titel op Wim bledon bijna een jaar aan de kant vanwege diverse blessures. Met slechts twee potjes op het gras van Eastbourne in de benep keerde ze terug in Londen. „Ik denk dat ik het gewoon goed gedaan heb", al dus Williams. BUENOS AIRES - De roemruchte Ar gentijnse voetbalclub Roemrucht River Plate is voor het eerst in de 110-jarige geschiedenis gedegra deerd uit de hoogste divisie van het betaald voetbal. De club uit Buenos Aires, die 33 landstitels op zijn naam heeft staan, verloor de beslissingswed strijden tegen Belgrano de Cordo ba. Na de uitnederlaag van 2-0 volgde in het eigen stadion een ge lijkspel van 1-1. De degradatie leid de tot grote boosheid onder de fa natieke aanhang en geweld brak uit. Eerst in het stadion, daarna in de stad. De politie van Buenos Ai res greep hardhandig in om de woedende supporters in te tomen. Volgens de politie raakten 68 men sen gewond en werden 50 rel schoppers gearresteerd. Mariano Pavone gaf River Plate in de return hoop door al na vijf mi nuten te scoren. De thuisclub zette echter niet door en de bezoekers kwamen in de 61e minuut op gelij ke hoogte door een goaLvan Guil- lermo Farre. Pavone kreeg kort daarna de kans om River Plate van af de stip weer op voorsprong te brengen, maar hij miste de straf schop. Scheidsrechter Sergio Pezzotta floot de wedstrijd één minuut voor het officiële einde af, omdat fans van River Plate vanaf tribunes allerlei voorwerpen naar de spe lers van Belgrano wierpen. De 2200 agenten in en om het stadion hadden vervolgens handen vol werk aan het beteugelen van de rel len. Voorzitter Daniel Passarella, in 1978 nog wereldkampioen met het Argentijnse elftal, reageerde na de deceptie met strijdbare woor den. „We zullen overleven en gaan de club opnieuw vormgeven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 57