2ol zeeland 'Experience rond Oester Zierikzeese waterrat ligt stil' Rechter schorst arrest van overvaller Renesse ZWEMMEN Langs de waterkant bij het Zierikzeese Borrendamme stikt het van de vaste zwemmers. Onder hen Leentje Zwart- Korteweg (89), die vanaf april elke dag het water induikt. YERSEKE Weer werkbudget nodig Verkoeling Verdronken dorp dinsdag 28 juni 2011 door Esme Soesman door Lilian Dominicus YERSEKE - De ontwikkeling van het gebied rond dorpshuis De Zae- te in Yerseke lijkt nagenoeg stil te liggen. De gemeente Reimerswaal en marktpartijen hebben nog al tijd geen overeenkomst getekend en ook wordt er afgezien van een 'afzonderlijke oester experience'. Wethouder Hans de Kunder (CDA, financiën) zegt echter dat 'het tegenovergestelde waar is'. „Op de achtergrond wordt er heel veel gedaan." Vanavond vraagt de wethouder aan de raad in een opiniërende ver gadering om nogmaals een werk budget voor ontwikkeling rond De Zaete vrij te maken. Het eerder dit voorjaar verstrekte budget raakt deze zomer nog op. Ging het in maart om een budget van 65.000 euro, nu is er 80.000 euro nodig. Het oester experience wordt nu gekoppeld aan onder meer de uitbreiding van onder zoekscentrum Imares. Dat de reeds door de provincie toegeken de POP-subsidie dan waarschijn lijk wordt ingetrokken, neemt de wethouder voor lief „We hebben hier volop vertrouwen in", zegt De Kunder. „De provincie steunt ons." De inhuur van Nieuwland BV, het bedrijf van Rob de Waard, wordt stopgezet. De Waard was ex tern begeleider in het gebiedsont- wikkelingsproces. „We zijn 100 procent tevreden over zijn inzet, maar we gaan nu een andere fase in: van gebiedsont- wikkeling naar locatieontwikke ling." Tijdens de raadsvergadering in maart, toen het voorgaande werkbudget werd besproken, stel den enkele fracties vragen over het tarief van Nieuwland BV. Van de 65.000 euro werkbudget is 40.500 euro naar het bedrijf van De Waard gegaan. Ook de nieuwe projectleider slaat een flink gat in de begroting: 42.000 euro ver spreid over 26 weken van 16 uur. Daarnaast worden de juridische kosten hoger. In het vorige budget was deze post nog 8500 euro, de komende we ken moet daar naar schatting 23.000 euro voor vrij worden ge maakt. mr* m WEMELDINCE - Na het kwakkelweer van de afgelopen tijd, liet de zon zich gisteren volop zien. Bij temperaturen van rond de dertig graden zochten veel mensen verkoeling op, zoals deze jongens, die bij het sluizencomplex in Wemeldinge in het water sprongen. Het blijft overigens kwakkelen. Als de voorspellingen juist zijn, wordt het vandaag nog warm, maar kunnen we morgen een flinke plens regen ver wachten. foto Willem Mieras Zwemmen in het zwem bad, daar doet Leentje Zwart-Korteweg (89) uit Zierikzee niet aan. Al die 'ouden-van-dagen' die daar uitge breid bij staan te kletsen. „Daar moet je dan met een grote bocht om heen zwemmen. Dat doe ik niet hoor." In plaats daarvan is Leentje sinds april praktisch dagelijks in het wa ter van de Oosterschelde te vin den. „Dat is gezond en goed. je blijft een beetje in beweging. En het is ook nog eens genieten van de natuur. Ik ben een echt natuur mens", hcht ze haar drijfveer toe. Leentje Zwart leerde zwemmen rond haar vijfde. De in Stad aan 't Haringvliet op Goeree-Overflak- kee geboren dame werd door haar vader simpelweg in het Haring vliet gegooid. Officiële zwemsla gen leerde ze op die manier niet, maar de gang naar het water werd toch al snel een vast ritueel op zo merse dagen. Inmiddels is ze al weer decennialang vaste bezoeker van het strandje van Borrendam me, waar ze op de scooter naar toe stuift. Met haar vaste zwemmaatje Betsy Hagesteijn (76) uit Zierikzee komt ze daar sinds een jaar of 35 dagelijks, althans in de maanden tussen april en oktober. „Alleen niet als het regent. Daar heb ik zo'n hekel aan." De plons in het koude water ver frist. „En het is hier iedere dag an ders", zegt Betsy. „Nu zijn het kab- beltjes, maar als het windkracht 4 is, heb je schuimkopjes. Of dan op eens is het weer spiegelglad. Dat maakt het zo leuk hier." Vroeger verzamelde zich steevast een hele club aan het water, vertel len Betsy en Leentje. Van die club zijn alleen zij tweeën nog over. „De meesten zijn overleden." Niet dat het nu stil is langs de waterlijn, want er komen meer vaste badgas ten voorbij. Zoals Rietje van Noord (70), wier vaste zwemvrien- din op vakantie is en die zich nu even bij Betsy en Leentje heeft aan gesloten. En Coby den Boer, die ook spontaan aanschuift. „Ik leef op het tij. Ik ga in januari al om het getijdenboekje, anders word ik helemaal onrustig", vertelt zij. Als voormalig boerin maakte het tij va ker de dienst in haar leven uit. „Als we kalfkoeien hadden, was het bijna 100 procent zeker dat ze met hoog water gingen kalven." Het sprongetje van water naar land valt in goede aarde: ook Leen tje is boerin in hart en nieren. Dat is, vermoedt ze, ook één van de re denen waarom ze zo intens van haar dagelijkse duik kan genieten. „Als boer ben je altijd met de na tuur bezig. Dat mis je wel hoor. Ik ga ook nog elke dag de polder in", vertelt ze over het (eveneens) dage lijkse fietstochtje dat ze maakt. Naast de natuur geniet ze van het sociale aspect van haar uitjes. „Ik ben maar alleen. Dat heeft één ge luk; je hebt altijd gelijk. Maar ver der... Dus is het leuk om af te spre ken." Voor een duik in haar eentje draait Leentje haar hand echter niet om. „Maar dat vinden mijn kinderen niet zo leuk." Zij hebben haar een armband met identiteits gegevens cadeau gedaan. Het ten westen van Zierikzee gele gen kustgebied tussen de Cauwer- siniaag en Suzanna en Stoffel Kis- tersinlaag heet"Borrendamme. 0 Borrendamme (de naam dook eind 13e eeuw voor het eerst in de archieven op) was ooit een dorp dat door de bewoners werd verlaten uit angst voor het water. 41 Na de stormvloeden van 1530 en 1532 woonde er praktisch nie mand meer. Fundamenten van de kerk bleven tot 1822 zichtbaar. Op een kaartje in het in 2010 uit gebrachte boek Sluimerend in Slik staan 13 Schouwse verdron ken dorpen. Dorpen werden verlaten en buiten- gedijkt om het achterland te red den. Resten van dorpen werden ge bruikt om gaten in dijken te dich ten. MIDDELBURG - Een 24-jarige man uit Oost-Souburg verliet gistermid dag de Middelburgse rechtbank met een stralende glimlach. De drie rechters van de meervoudige kamer hadden kort daarvoor zijn voorarrest geschorst zodat hij naar huis kon. De man heeft vele maanden in voorarrest gezeten omdat hij ver dacht wordt van betrokkenheid bij een overval op een bejaard stel aan de Hogezoom in Renesse. Het Openbaar Ministerie had gehoopt dat de man nog langer in voorar rest zou blijven, want volgens offi cier van justitie R. Rammeloo zijn er nog steeds ernstige verdenkin- §335 gen tegen hem. Er is DNA van hem gevonden op de tape waar mee de beide bejaarde inwoners van Renesse op 12 april 2010 zijn gekneveld. De man uit Souburg heeft steeds verklaard dat hij niets van doen had met die overval en dat hij niet weet hoe zijn DNA op de tape te recht is gekomen. Het Openbaar Ministerie heeft wel een vermoe den hoe dat is gebeurd. Een van de overvallers scheurde namelijk met zijn tanden stukken van de tape af voordat het echtpaar werd gekneveld. Het eigenlijke proces te gen de man wordt op 1 september gevoerd. MEEST GELEZEN 1. Verzet Zonnemaire houdt aan 2. WD heroverweegt molens (foto) 3. CDA: molens naar Krammersluizen JOURNAAL Het nieuws van Zeeland in twee minuten en dat drie keer per dag. Kijk op www.Z2.nl TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Het nieuws van vandaag lees je op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52