Historische uithangborden weer in oude IAV0W OPRUIMING bij 181 zeeland Levende Delta wil ook polder Ritthem redden PR0JECT 1Q AQ Studenten van de opleiding Decoratie Exterieur en 5?**SP bescherming van vakcollege Nimeto in Utrecht restaureerden De ouderdom van het uithangbord am met geweer- is met exact een historisch uithangbord en een dito wapenschild. arm - op dat het markante bord in 1949 gemaakt is. 141 odé sweaters 29,- overhemden 29,- overhemden 2 voor 69,- kostuums 179,- kolberts 98,- pantalons 59,- shirts casual 29,- jack's 89,- polo shirts 25,- Tweede team en open dag voor Buurtzorg dinsdag 28 juni 2011 S bekend. De Nimeto-studenten houden het er - met een slag om de v.a. korte mouw v.a. lange mouw v.a. v.a. v.a. lange mouw v.a. v.a. v.a. RITTHEM - Ook de Schorerpolder en het Welzingegebied bij Rit them mogen niet onder water wor den gezet. Stichting De Levende Delta is weliswaar bjij dat de Hedwigepolder landbouw blijft, maar dat wil niet zeggen dat de polders bij Ritthem dan maar op gegeven moeten wotden. Eerder voerde De Levende Delta succes vol actie tegen de omvorming van polder De Uitslag bij Bruinisse. De inlaag zou natte natuur worden om het natuurverlies bij dijkver sterkingen te compenseren. De stichting is principieel tegen het ontpolderen van landbouw grond. Zij pleit er dan ook 'nadruk kelijk voor om af te zien van ont- poldering door middel van ontgra ving van de Schorer- en Welzinge- polder'. Minimaal een deel van de polders moet worden ontzien, om dat die cultuurhistorische waarde hebben, vindt de stichting. Afgra ven mag dus niet, maar voor De Levende Delta is het wel accepta bel om via in- en uitlaatsluizen wa ter in de polders toe te laten. Zij noemt dat 'gecontroleerd geredu ceerd getij'. Daardoor ontstaat nat te natuur in de Schorerpolder en het Welzingegebied. Met dat standpunt komt de stich ting in de buurt van de opstelling van de dorpsraad Ritthem en de gemeente Vlissingen. Die zijn niet tegen ontpoldering van de Schorer polder, maar wel tegen het afgra ven en onder water zetten van het Welzingegebied. Vooral het Wel zingegebied heeft cultuurhisto rische waarde, vinden ook de dorpsraad en de gemeente. Dat ge bied is namelijk Walchers oud- land. Door er natte natuur van te maken, ontstaat weer een poelge- bied zoals dat er vroeger was. g^BsamKH&sswsammmwmsmmsssÊ» ZIERIKZEE - Twee jaar na de start is zorgverlener Buurtzorg in Zierik- zee uit z'n jasje gegroeid. Donder dag houdt Buurtzorg ter ere van de start van een tweede team in Schouwens centrumstad open huis in haar onderkomen aan de Meelstraat 24. Toen Buurtzorg haar intrede deed, werd vaak de vergelijking met de wijkzuster van vroeger gemaakt. „Meer tijd voor de cliënt, minder voor geneuzel", werd bij de start in mei 2009 de formule van Buurt zorg samengevat. Kleinschaligheid en kwaliteit zijn voor directeur Jos de Blok van Buurtzorg Nederland de sleutelwoorden. Geen grote log ge organisatie met veel managers, maar kleine zelfstandige teams van professionals die zelf hun werk indelen. Belangstellenden zijn donderdag tussen 13.00 en 15.00 uur welkom in het nieuwe kantoor van Buurtzorg. door Piet Kleemans Geduld, toewijding en veel ambachtelijk vak werk heeft het gekost, maar het resultaat mag er zijn. Het historische uithang bord waarmee gewerenhandelaar Jacobi vorige eeuw klanten pro beerde te lokken is geheel in oude glorie hersteld door leerlingen van de opleiding Decoratie Exterieur en Bescherming van vakcollege Ni meto uit Utrecht. Ook een wapen schild van bakkerijgrondstoffenfa- briek Zeelandia werd onder han den genomen. Met de restauratieklus wordt voort geborduurd op een eerder project. Overbuurman van Zeelandia, kun stenaar en Nimeto-docent Arnoud Boering, vond dat het wapen schild aan de gevel van het Zeelan- diakantoor wel een opknapbeurt kon gebruiken en zag mogelijkhe den voor een restauratieproject. En zo kon het gebeuren dat het wapenschild - ereteken vanwege het toekennen van de status 'hofle verancier' - door Nimeto-studen ten onder handen werd genomen. Dat project beviel wederzijds zo goed dat besloten werd tot een ver volg: het opknappen van een twee de wapenschild en eerdergenoem de 'arm met geweer'. Het in oude glorie herstellen van de 'arm met geweer' was een stevi ge klus voor Nimeto-studenten Iris Holmer en Rick Boender. Zij kwamen er al snel achter dat de tand des tijds een flinke aanslag had gepleegd op het houten uit hangbord. Iris: „In de arm zat echt een heel groot gat. Dat hebben we opgevuld met een blok hout en flexifiller fixeer." Daarna volgde het nodige schuur werk en kon de eerste laklaag aangebracht worden. „We hebben heel wat werk gehad om de arm goed te krijgen, want het blauw dekte heel slecht." Uit eindelijk werd het gewenste resul taat bereikt en kon de aandacht ge richt worden op het geweer. Om de kolf van eikenhout te doen lij ken moest met verf en kwast een houtimitatie worden gemaakt. „Dat was een van de moeilijkste onderdelen van de restauratie", al dus Iris de Rijk. „Hoeveel uur we eraan gewerkt hebben? Ik zou het echt niet weten, maar heel veel naar mijn gevoel." De arm met geweer pronkt nu weer op de gevel van het pandje aan de Korte Sint Janstraat waar ooit gewerenhandel Jacobi zijn ne ring had, maar dat nu al lange tijd eigendom is van Zeelandia, die het als opslagplaats gebruikt. Nimeto-studenten Femke van der Geest, Kim de Rijk en Nicole Bos bekommerden zich om de restau ratie van het wapenschild met daarin verwerkt het wapen van Nederland, twee gouden leeuwen die een azuurblauw schild vasthou- Hand en nagels Het stukje onbedekte arm van het uithangbord'arm met geweer' werd zalmkleurig gelakt. De nagels kregen om het zo realis tisch mogelijk te maken een iets donkerder tint. Het uithangbord is vermoedelijk voor een geweermaker- of wapen handelaar gemaakt. Het wapenschild van hofleveran cier Zeelandia werd gemaakt door ijzergieterij Doesburg. Wie het schild als eerste in de juis te heraldieke kleuren schilderde is niet bekend. Het Nimeto-team spreekt in het ge val van het wapenschild niet van restauratie, maar reconstructie. Dat was nodig omdat het schild buiten moest komen te hangen. den met daarop een afbeelding van een gouden leeuw met gou den vierkantjes. Ook Nederlands wapenspreuk 'Je Maintiendrai ontbreekt niet op het 120 kilo we gende schild. Het naar schatting zestig jaar oude gietijzeren gevaar te werd eerst schoongemaakt. Het werkstuk met al zijn welvingen, krullen en versiersels schuren was niet haalbaar. Daarom werd beslo ten een compleet nieuwe afwerk- laag aan te brengen. Tijdrovende klus was het opnieuw vergulden van de goudkleurige delen van het schild. Een precisiewerkje, weten Van der Geest, De Rijk en Bos in middels uit ervaring. Kim: „Dat was wel het meeste en ook het moeilijkste werk." Om erachter te komen wat histo risch gezien de juiste kleuren zijn werden met behulp van een scal pel oude verflagen in een 'kleur- trapje' weer zichtbaar gemaakt. Be geleidend Nimeto-docènt Willem Coolen: „En dan kun je - rekening houdend met verkleuring - de juis te kleur vinden." Coolen is enthou siast over het project. De leerlin gen doen - stelt hij - niet alleen praktische vaardigheden op, maar leren ook over de historie. Horen het verhaal van het wapenschild als symbool van het hofleveran cierschap. De toekenning van die status gaf Zeelandia destijds veel aanzien. Het was en is een groot privilege. Het gerestaureerde wa penschild prijkt aan de achtergevel van het Zeelandiakantoor aan de Poststraat. Algemeen directeur van Zeelandia Roelof Krist is blij met het eindre sultaat zoals dat gisteren gepresen teerd werd. „Het ziet er echt heel mooi uit en ik denk dat je wel kunt spreken van een win-win-si- tuatie. De Nimeto heeft er een mooi project aan gehad en wij heb ben er mooi gerestaureerde wapen schilden voor terug gekregen. Boven: Iris Holmer bij de door haar reerde arm met geweer. Daaronder samen met Rick Boender gerestau- Kim de Rijk (links) en Nicole Bos bij Plein 1940 nr. 20 - Middelburg - Tel. 0118 - 612508

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50