41 binnenland Negen ernstig gewond Burgerhulp cruciaal in TO©S QR-code is blijvertje Kamer stelt stemming rituele slacht niet uit BRAND NIEUWEGEIN Bij een brand in een zorgcentrum moes ten 150 bewoners worden geëvacueerd, sommigen op de rug van bouwvakkers. Jongeren worden steeds slimmer Marketingspecialisten spre ken van een revolutie: de QR-code zal al snel niet meer weg te denken zijn uit ons dagelijks leven. Mooie trui gezien in de etalage? Fotografeer met de smartphone de bijbehorende digi tale barcode, een vierkant sym bool gevuld met zwart-witte patro nen, en de trui ligt de volgende dag op de deurmat. Op metrosta tions in Zuid-Korea kan de forens al scannend met de slimme mo biel langs op billboards afgebeelde supermarktschappen lopen, de producten belanden vanzelf in het digitale winkelwagentje en wor den nog dezelfde avond thuisbe zorgd. In Nederland zullen we voorlopig nog gewoon naar de grootgrutter moeten, maar de smartphone-toe- passing is wel al aan te treffen op onder meer de Te Koop-borden van de makelaar, bij advertenties in tijdschriften of op visitekaartjes, waar de code bijvoorbeeld linkt naar de Facebookpagina van de be zitter. Tijdens colleges of lezingen maakt een QR-code (QR staat voor Quick Response) een papie ren reader overbodig. „De mogelijkheden zijn einde loos", zegt Frans Hendrikx van Omnisense Communicatie. Zijn bureau is gespecialiseerd in QR-toepassingen en bedacht on der meer het Infoviltje, een bier viltje waarop via de barcode bij voorbeeld de menukaart van een restaurant te raadplegen is. Voor de echte doorbraak moeten nog wel wat kinderziektes worden uitgebannen. Hendrikx: „Zo ont breekt het er nog wel eens aan dat de website die aan de QR-code is gehangen, geschikt is voor de mo biele telefoon. De inhoud moet wel afgestemd zijn op de smart- phonegebruiker, anders irriteert de boodschap alleen maar. Het is bovendien van belang te waken voor overdaad, waardoor de consu ment de code plotseling overal te genkomt en afhaakt." Iedereen kan via gratis software zijn eigen QR-code maken. En die dan afdrukken op visitekaartjes en T-shirts. dinsdag 28 juni 2011 In totaal 49 gewonden, van wie negen ernstig, door brand in zorgcentrum in Nieuwegein. Circa 150 bewoners geëvacu eerd. Oorzaak van de brand nog on bekend. nieuwegein - Negen mensen zijn gisteren zwaargewond geraakt door de grote brand in zorgcen trum De Geinsche Hof in Nieuwe gein. Bijna 140 bewoners moesten het pand verlaten. Het weghalen van de patiënten verliep hectisch. Het ging om veel bedlegerige men sen die met een rolstoel uit het brandende pand moesten worden gehaald. De brand ontstond even na achten door nog onbekende oorzaak. In totaal liepen 49 men sen verwondingen op. De negen ernstig gewonden liepen brand wonden diep in de luchtwegen op. Daarnaast lagen er gisteravond nog acht minder ernstig gewon den in het ziekenhuis. Een verzorgster van De Geinsche Hof vertelde dat bouwvakkers die bezig waren met de nieuwbouw, hielpen om mensen te evacueren. „Ik zag bouwvakkers die oudjes op hun rug naar buiten brachten." In het verpleeghuis verbleven zo wel oudere dementen als jongere mensen met lichamelijke beperkin gen. O zie onze website:binnenland Bekijk de beelden van de brand en de evacuatie van ouderen door Arjen de Boer nieuwegein - Brandweerwagens ra ceten gisterochtend met loeiende sirenes richting zorgcentrum de Geinsche Hof in Nieuwegein na dat er op het dak brand was uitge broken. Alle ingrediënten voor een rampscenario waren aanwezig als er niet snel ontruimd zou wor den, want binnen lagen veel pa tiënten, voornamelijk ouderen, die bedlegerig of slecht ter been zijn. Maar een ramp bleef uit. Hulpdiensten hadden weliswaar tijd nodig om de plek des onheils te bereiken, maar personeelsleden kwamen direct in actie om de mensen in rolstoelen in veiligheid te brengen. Al snel kregen ze hulp van omwonenden en een legertje bouwvakkers dat naast het ver pleeghuis aan het werk was. Dergelijke hulp van burgers is cru ciaal, zegt onderzoeker Jans Weges van het Nederlands Instituut Fysie ke Veiligheid (NIFV). „Die eerste hulp maakt het verschil tussen le ven en dood." Hulpdiensten moe ten volgens de wet weliswaar bin nen acht minuten ter plaatse zijn, maar dat kan ook langer duren door bijvoorbeeld druk verkeer on derweg. Zelfs als de brandweer ter plaatse is, kunnen de spuitgasten niet a la minute aan het werk, al dus Weges: „Eerst moet de klus worden ingeschat en overlegd met de bedrijfshulpverlening. Dat kan alweer tien minuten duren." Het belang van burgerhulp is de laatste jaren steeds beter op het netvlies van de overheid en nood diensten komen te staan, aldus Weges. Bij een noodsituatie met veel (potentiële) slachtoffers zijn er nooit genoeg hulpverleners op tijd bij de calamiteit en zijn hel pende handen welkom. In tegen stelling tot vroeger vinden hulp diensten deze hulp een zegen, blijkt uit NIFV-onderzoek uit 2008. Omstanders konden zelf pri ma inschatten wat zij wel of niet aan konden en luisterden naar in structies van de hulpdiensten, al dus de onderzoekers. De bouwvakkers in Nieuwegein droegen patiënten op hun rug naar buiten. Een ooggetuige om schreef de evacuatie als 'improvise ren', een brandweerman vergeleek het met een speelfilm. „Dan heb je sterke handen nodig en die waren er", zei de ooggetuige tegen een NOS-radioverslaggever. Burge meester van Nieuwegein Frans Backhuijs bedankte gisteren de bouwvakkers, omwonenden en hulpverleners voor hun kordate op treden. Of omstanders die te hulp schie ten kennis hebben van eventuele nood- en ontruimingsplannen, is maar zeer de vraag, weet Weges. PAUL KUSTERS den haag - Nederlandse jongeren worden steeds slimmer. Het aan deel 18- tot 25-jarigen dat een hbo- of wo-opleiding volgt, is de laatste jaren gegroeid. Dat blijkt uit giste ren gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In het afgelopen collegejaar volgde ongeveer een derde van de 1,4 miljoen jongeren tussen de 18 en 25 jaar een opleiding in het ho ger onderwijs. Het aandeel steeg van 29 naar 33 procent. Het zijn met name vrouwen en niet-wester- se allochtonen die vaker een hbo- of wo-studie volgen. Er zitten meer vrouwen dan mannen op het hoger onderwijs en het ver schil is de afgelopen jaren licht toe genomen. Bij het mbo is dat pre cies andersom. Het aantal voortij dig schoolverlaters tussen de 18 en 25 jaar is de afgelopen tien jaar ge daald van 15 naar to procent. Ne derland voldoet daarmee aan de Europees gestelde norm. den haag - Een groot deel van de Tweede Kamer ziet niets in de wens van de Christenunie om pas na de zomervakantie te stemmen over het verbod op onverdoofd ri tueel slachten. VVD, PvdA, D66 en de Partij voor de Dieren (PvdD), samen 73 zetels, willen hierover vandaag stemmen zoals eerder is afgesproken. De PW is waarschijnlijk ook tegen uitstel, dus zal de stemming gewoon door gaan. Er is een meerderheid voor het verbod op ritueel slachten. Doorgaans krijgt een fractie haar zin als ze iets dergelijks vraagt. De voorstanders van een verbod zien echter niet in wat uitstel nog ople vert aan extra kennis. Wat op de achtergrond mogelijk meespeelt is dat de achterban van PvdA en D66 dan nog de hele zomer tegen het verbod van leer kan trekken. Esmé Wiegman van de Christenunie, te gen het verbod, wil de uitspraak af wachten van een kort geding dat diverse joodse organisaties hebben aangespannen tegen onderzoekers van de Universiteit Wageningen en de vereniging van dierenartsen. Die stellen dat de koosjere en halal- slacht dieren leed toebrengt. Vol gens de joodse organisaties deugen de onderzoeken niet waarop Wage ningen en de dierenartsen zich ba seren. De uitspraak is over ander halve week, als de Kamer al met re ces is. Wiegman stelt dat het wets voorstel, van de hand van de PvdD, grotendeels is gebaseerd op die onderzoeken. De PvdD be strijdt dat. Een Kamermeerder heid heeft nu bedacht dat joden en moslims onverdoofd mogen slachten als zij kunnen aantonen dat hun methode geen extra leed toebrengt. Joden en moslims stel len dat dat niet is aan te tonen. ROKEN MAAKT tSOMMER i J1 -TOOS SM HKMSC ML

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4