221 zeeland Restjes van de buitenplaatsen zijn nu tenminste zichtbaar Jikkie van der Giessen onder vuur Eis jaar cel na vondst cocaïne en wapen VERBORGEN BUITENS Project wordt vandaag afgesloten Justitie eist 24 mille van drugsfabrikant Evaluatie veilig onder de grond dinsdag 28 juni 2011 middelburg - De onderwijsinspec tie is een vooronderzoek begon nen naar de Rotterdamse Hoge school voor de Kunsten Codarts. Jikkie van der Giessen uit Veere is directeur van deze kunstopleiding. De inspectie heeft 'signalen' gekre gen vanuit de hogeschool, zegt een woordvoerder. „We bekijken of er aanleiding is voor een onder zoek." Hij wil inhoudelijk niets zeggen over de klachten. De Volkskrant meldde afgelopen weekend dat er sprake is van diplo mafraude, belangenverstrengeling en een verziekte werksfeer. Er zou vooral veel kritiek zijn op het func tioneren van Van der Giessen. Naast haar functie bij Codarts, die ze sinds 1999 bekleedt, zit Van der Giessen onder meer in de raden van toezicht van het ROC Zeeland en onderwijsadviesdienst RPCZ in Vlissingen. Ze was in de race voor het lijsttrekkerschap van D66 voorafgaand aan de provinciale verkiezingen, afgelopen voorjaar. Van der Giessen wilde gisteren niet reageren op de berichten. In een schriftelijke reactie op de web site van Codarts ontkent ze alle aantijgingen. „Er worden regelma tig interne en externe controles uit gevoerd op de bedrijfsvoering van ons instituut volgens de wettelijke regels." middelburg - Een 47-jarige man uit Rotterdam moet 23.292,00 euro terugbetalen aan de Staat, aldus of ficier van justitie J. de Smet. Volgens haar heeft de Rotterdam mer dat geld illegaal verdiend door mee te werken aan een drugslabo ratorium in Kerkwerve. De man is vorig jaar al tot acht jaar cel veroor deeld voor dat feit. Het Openbaar Ministerie gaat nu ook proberen de illegale winsten te ontnemen omdat het vindt dat criminaliteit niet lonend mag zijn. De politie trof op 3 juni vorig jaar in twee zeecontainers bij een bedrijf nabij Kerkwerve een drugslaboratorium aan waarin het zeer verslavende crystal meth werd gemaakt. Uitspraak op 8 augustus. Het waren trotse buiten plaatsen. Nu zie je alleen nog een paar dampalen, een gracht. Die restantjes zijn opgepoetst. door Jan van Damme We moeten even te rug in de tijd. Naar de eeuwen toen er in Middelburg on dernemers woonden die grof geld verdienden aan overzeese handel. De tijd van de Verenigde Oost-In dische Compagnie, tussen 1600 en 1800. De handelaars kwamen zo ruim in de slappe was te zitten, dat ze op grote schaal op het Wal- cherse platteland gingen investe ren. Ze kochten grond, bouwden er landhuizen en legden er lom merrijke parken aan. Een mooie belegging en tegelijk een zomerver blijf om de niet al te wel riekende stad te ontvluchten. In de 18e eeuw telde Walcheren zo'n twee honderd buitenplaatsen. Toen de economische voorspoed omsloeg - rond 1800 was het keer punt - werden de buitens terugver- kocht aan de boeren. Die maakten weer bouwland van de parken en lieten de landhuizen slopen. Het leeuwendeel van wat overbleef ver dween tijdens de inundatie van 1944 en de daaropvolgende herin richting van het eiland. Nu zijn er nog pakweg tien landhuizen over. Van al die gesloopte buitenplaat sen bleven vaak kleine historische elementen bewaard. Een vijver, een oprijlaan, een paar hekpalen, een gracht. De Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) bekommert zich om juist dat soort details in onze provincie. En startte drie jaar gele den in samenwerking met de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land en de Stichting Particuliere Historische Buitenplaatsen het pro ject 'Verborgen Buitens'. Doel was de nog aanwezige of verdwenen overbhjfselen van landgoederen te herstellen en beter zichtbaar te ma ken. „Dat is gelukt", zegt projectleider Rudie Geus van de SLZ. Vandaag wordt het project officieel afgeslo ten. In totaal zijn er uit de dertig aanmeldingen twintig eigenaren geselecteerd, die in het project mochten meedraaien. Zij kregen 75 procent subsidie voor de uit te voeren herstelwerkzaamheden. In totaal is er in drie jaar 240.000 eu ro aan materiaal, werkzaamheden en onderzoek gespendeerd. Geus heeft een hele lijst met fes- tanten van buitenplaatsen, die nu weer in het landschap te vinden zijn. De gracht van Kranenstein bij Oostkapelle, de laanbomen en de herstelde zichtlijn op het iets oos telijker gelegen Swanenburg, de nieuwe arduinen dampalen van Ter Linde bij Ritthem en Sint Jans- kerke bij Meliskerke, de vijver van Princebos in de Manteling. In de stadsuitbreiding van Middel burg ligt aan het eind van de Dom- burgse Watergang - bij de theekoe pel - nog een restant van het land goed De Griffioen. Projectleider Geus noemt een halfronde vijver - een exedra - en een 'grand canal' als overgebleven parkelementen. Er is een paneel met uitleg ge plaatst, en aangeplante haagbeu ken benadrukken de vormen van de vijver en het 'kanaal'. „Waar het om draait", zegt Geus, „is de identiteit van het landschap. Die kleine historische elementen geven sfeer en karakter, ze vertel len over een verleden dat alleen hier kan worden verteld." Het ziet er met alle bezuinigingen niet naar uit dat er de komende ja ren nog eens royaal in een nieuwe serie elementen kan worden geïn vesteerd. Jammer, zegt [orrit Renes van hof Kranenstein. „Zonder dit project had niemand van onze gracht ge weten en was die nooit opnieuw uitgegraven." terneuzen - In het Scheldetheater in Terneuzen wordt donderdag de slotconferentie gehouden van het Europese project Up Safety. Doel van dit project was de veiligheid in ondergrondse ruimten zoals tunnels en parkeerkelders te verbe teren. Een dag eerder worden bij de Universiteit en brandweer in Gent rampenoefeningen gehou den met incidenten in ondergrond se ruimten. De provincie Zeeland heeft de leiding bij dit project, waarbij ook de Veiligheidsregio Zeeland en de Westerscheldetun- nel betrokken zijn. door Emile Calon middelburg - De politie vond in de vroege uren van 9 februari 2011 in de polders bij Westdorpe een zwaar vernielde VW-Golf. Tijdens het onderzoek troffen agenten in de kofferbak een tas aan met daar in een geladen pistool, 34 patro nen en een doosje met maar liefst 735,8 gram cocaïne. De eigenaar van de auto, een 22-ja- rige man uit Zelzate, stond giste ren voor de Middelburgse recht bank omdat officier van justitie R. Rammeloo denkt voldoende be wijs te hebben dat de man ook de eigenaar is van die coke en het wa pen. Hij kan zich niet voorstellen dat iemand anders op die manier die man een loer probeerde te draaien, daarvoor vertegenwoordi gen de coke en het wapen een te grote waarde. Wat er die nacht pre cies is gebeurd, dat weet Ramme loo niet. Maar hij vindt het wel vreemd dat de man geen aangifte heeft gedaan van diefstal van zijn auto. Ook vertelde hij dat het DNA op het deksel van het doosje met coke van de man zou kunnen zijn en eiste één jaar cel. Raadsman D. Olie pleitte voor complete vrijspraak omdat op geen enkele manier een link is te leggen tussen het wapen, de cocaï ne, de munitie en zijn cliënt. Hij ci teerde een deskundige die stelde dat het DNA, gevonden op het deksel van het cokedoosje, niet te herleiden is tot zijn cliënt. Uitspraak op 11 juli. MEEST GELEZEN 1Onrust en vechtpartij in Vlissingen 2. Westerscheldetunnel half uur dicht 3. Aanblik Britannia verbetert (foto) STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto De nieuw uitgegraven gracht van hof Kranenstein was bijna verdwenen. foto's Stichting Landschapsbeheer Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46