vól goede kalk zeeland 21 Yerseke Groep breidt uit Euterpe loopt vier dagen voor nieuwe pauken Kortgene laat de havenfeesten achter zich en viert de Smalstad Levende Delta wil polders redden Websites voor alle centra jeugd en gezin Eerste 'paal' Meuleweie Toptenn dinsdag 28 juni 2011 terschelpen, die worden vermalen tot grit en meel. Poppe: „Oester schelpen zijn heel goed toepasbaar vanwege hun kalkrijkheid. Deze soort kalk is ook heel goed op neembaar, beter dan van welke bron dan ook." Endy zou graag de productie er van willen opschalen. Het is dan ook heel interessant voor ze om uit te vinden hoe de Japanse oes terschelpen uit de Oosterschelde te winnen. „Daar is het toch een plaag." Groot probleem is echter om de vleesresten uit de schelpen te verwijderen. Daarom is Endy sa men met Hogeschool HAS in Den Bosch een onderzoek begonnen. „We hebben al eens geprobeerd om ze in zoet water te leggen, zo dat ze vanzelf dood zouden gaan. Maar nee hoor, die passen zich ge woon aan de omstandigheden aan." Per dag maakt Endy 16 a 17.000 van die duivenpikpotjes. De aarde werken bakjes worden gevuld met schelpengrit, waar ook zaden en voedingsstoffen en mineralen als ij zer aan zijn toegevoegd. Dan ver dwijnen ze in een speciaal voor Endy verbouwde grote, voormali ge koekjesoven, waar ze worden ge bakken. Daarna worden ze in plas tic en dozen verpakt. Endy werkt voor allerhande merken, dus zijn er altijd diverse soorten verpakkin gen op voorraad. „Duval is ons ei gen huismerk", zegt Poppe. Het gaat inmiddels allang niet meer om alleen duiven en andere vogels, hoewel een groot deel van de productie natuurlijk toegespitst is op schelpenzand voor in de kooi tjes en andere toepassingen. Er zijn ook allerlei producten voor katten (geurzand), knaagdieren (badzand voor chinchilla's) en paarden ('die hebben ook calcium nodig'). Ze blijven zoeken naar nieuwe producten om te vermark ten. Zo zijn ze nu alvast bezig voor een serie producten voor de win ter. Strooizout in melkpakken, met aan de onderkant twee gaten. En vogelvoederhuisjes, ook in melkpakken. SINT-MAARTENSDIJK - De slagwerk- groep van muziekvereniging Euter pe loopt dit jaar tijdens de wandel vierdaagse van Sint-Maartensdijk alle vier de avonden mee. Hiermee hoopt ze geld in te zamelen voor nieuwe pauken. De huidige pauken zijn aan ver vanging toe, maar nieuwe zijn be hoorlijk duur. Zelfs als ze tweede hands worden aangeschaft, slaan ze nog een flink gat in de begro ting. Door tijdens de vierdaagse el ke avond mee te lopen, hoopt Eu terpe geld in het laatje te krijgen. Deelnemers van het wandelevene ment, dat gisteren begon, kunnen de slagwerkgroep sponsoren. For mulieren liggen bij de start. allerlei huisdieren Endt-Louwerse, de grote schelpen verwerker van Yerseke, had con tact met duivenmelkers. Die bestel den bij hem grit van oesterschel pen en vermengden dat met aller lei andere grondstoffen. Ze vroe gen hem: kun jij dat niet voor ons doen? Zo is Endy in 1973 ont staan." 'Dieren in de vrije natuur weten instinctief welke bouwstoffen uit die natuur ze nodig hebben en waar ze te vinden'zijn. Endy haalt deze bouwstoffen uit de natuur en bewerkt ze zodanig dat ze gemak kelijk aan de verschillende dieren kunnen worden aangeboden. Zo wordt aan de instinctieve behoef ten van de dieren voldaan en zor gen de bouwstoffen voor hun groei en gezondheid', zo valt er op de introductie van Endy's website te lezen. Een van die oerproducten zijn oes- foto Willem Mieras door Claudia Sondervan KORTCENE - Kortgene heeft er van I alle Noord-Bevelandse havenplaat sen het langst aan vastgehouden, maar niet meer: de Havenfeesten maken plaats voor de Smalstads- feesten. Zo herinneren de onderne mers Kortgene aan haar rechten: die van smalstad. Dat was de titel die zeven Zeeuw se plaatsen tussen 1600 en 1900 voerden omdat zij stadsrechten hadden, maar geen zetel in de Sta ten van Zeeland. Veel mensen zijn de smalstadstatus van Kortgene vergeten, zegt Corine Verburg, be stuurslid van de ondernemersvere niging. „Nu de haven niet meer openbaar is, kregen we weinig mensen van het Veerse Meer." De vereniging liet vlaggen maken, af geleid van het stadswapen, die voortaan de driedaagse Smalstads- feesten markeren. Vrijdag 8 juli is er Peeland 's Got Talent in de feesttent op het ha venplein met begeleiding van de Geersdijkse band VanKlij. Aanmel den: pgt@bisign.nl. Zaterdag 9 juli is er braderie met oude ambach ten vanaf ro.oo uur, met ringrij- den op oude tractoren en speciaal ringsteken voor kinderen. Vanaf 12.00 uur houden de koks en eet- warenverkopers een culinair terras en spelen Djembe Mzungu en de luuntrappers. In de feesttent speelt vanaf 2t.oo uur Double XL. Zondag geven fanfare EMM/Ad- vendo en shantykoor De Batraven een koffieconcert vanaf 12.00 uur. RITTHEM Ook de Schorerpolder en het Wel- zingegebied bij Ritthem mogen niet onder water worden gezet. Stichting De Levende Delta is welis waar blij dat de Hedwigepolder landbouwgebied blijft, maar dat wil niet zeggen dat de polders bij Ritthem opgegeven moeten wor den. De stichting is principieel te gen het ontpolderen van land bouwgrond. Voor De Levende Del ta is het wel acceptabel om via in- en uitlaatsluizen water in de pol ders toe te laten. De stichting noemt dat 'gecontroleerd geredu ceerd getij'. Daardoor ontstaat vol gens De Levende Delta natte na tuur in de Schorerpolder en het Welzingegebied. WISSENKERKE De CJG's in de Oosterschelderegio hebben nu allemaal een eigen web site. Jongeren en (aanstaande) ouders kunnen daar 24 uur per dag antwoorden vinden op vragen over opvoeden en opgroeien. De ru- bieken variëren van borstvoeding en kinderwens tot omgaan met computers en puberteit. Ook kinde ren en jongeren vinden er informa tie, onder meer over pesten op school, scheidende ouders maar ook over activiteiten in hun woon plaats. De adressen: www.qgtholen.nl; www.q'grei- merswaal.nl; www.q'gkapelle.nl; www.cjgnoord-beveland.nl; www.q'gborsele.nl; en www.q'g- goes.nl. YERSEKE - Yerseke Watersportservi ce bouwt een nieuwe hal voor win terstalling van jachten, meldt de Yerseke Groep. Net als de andere hallen wordt het een geïsoleerde en verwarmde winterstalling, voorzien van brand- meld-, alarm- en camera-installa tie. De hal is voor r oktober 2ori klaar. Yerseke Watersportservice is be gonnen in 2003 met een hal van duizend vierkante meter. In de loop der jaren is het bedrijf ge groeid. In 2005 en 2007 werden nieuwe hallen gebouwd en in 2006 een nieuwe botenlift van 50 ton. Als deze bouw gereed is, be schikt het bedrijf over zesduizend vierkante meter verwarmde bin- nenstalling. Yerseke Groep is er niet alleen voor stalling van jach ten, men kan er ook terecht voor onderhoud en reparaties. WOLPHAARTSDIJK - Wethouder Jp-Annes de Bat heeft gisteren eigenhandig de eerste 'paal' voor de nieuwbouw aan het bestaande woonzorgcentrum Meuleweie in Wolphaartsdijk geslagen. De nieuwbouw, een project van RWS, SVRZ en Marsaki, bestaat uit een L-vormig complex dat rechtstreeks is verbonden met het bestaande gebouw. foto Willem Mieras internationaal toptennis- evenement gestart! Koop uw tickets nu met korting via www.chaliengerzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 45