Raad omarmt deal over windmolens Oesterschelpen zitten land 20 Servicecentrum bij Dow groeit als kool Gemeente zoekt vrijwilligers Ten Anker gebaat bij komst Buitenhof OPLUCHTING Nieuwe turbines bij Stavenisse MOLENDIJK Yerseks bedrijf maakt van restproduct voer en zand voor dinsdag 28 juni 2011 door Rob Paardekam THOLEN - De gemeenteraad van Tholen is vrijwel unaniem van me ning dat het college een goede deal heeft gesloten over de verschillen de windmolenprojecten. Dat het plan voor vier grote turbines bij Stavenisse van de baan is, is voor veel fracties een opluchting. De komst van deze vier molens stuitte op veel verzet bij de inwo ners en verschillende raadsfracties. Een meerderheid van de raad en het college waren echter voorstan der van het plan. Dat veranderde toen de gemeente plots werd ge confronteerd met het plan voor een heel groot windmolenpark bij de Krammersluizen, vlakbij Sint Philipsland. Voor het college en de meeste fracties werd het allemaal veel te veel. Het college heeft, na lang onder handelen, een deal weten te slui ten met Zeeuwind. Dat ziet af van de vier grote windmolens bij Stave nisse. In ruil daarvoor mag ze een aanvraag indienen voor een vijfde molen bij Sint-Maartensdijk. Ook zal de gemeente niet bij voorbaat 'nee' zeggen tegen het windpark bij de Krammersluizen. In plaats daarvan gaat de gemeente erover meepraten. Dan gaat het om on der meer de hoogte van de mo lens, het aantal en de manier waar- op ze worden geplaatst. Dit alles roept weerstand op bij de SP. „Acht maanden geleden vond het college de plannen voor de Kram mersluizen nog onacceptabel", stel de Kees Slager gisteren tijdens de vergadering van de commissie ruimte. Dat ontkende wethouder Peter Hoek niet. Toch is het volgens hem verstandiger om niet langer de kont tegen de krib te gooien, maar mee te gaan praten. In dat ge val heeft Tholen in elk geval nog wat invloed op de uitkomst. Als die uiteindelijk niet bevalt, kan Tholen altijd nog in het geweer ko men tegen de plannen, benadruk te Hoek. Slager concludeerde des ondanks dat Stavenisse er in de deal goed vanaf komt, maar het ei land Sint Philipsland heel wat min der. Gisteren werd tevens duidelijk dat Zeeuwind de huidige kleine wind molens aan de Pilootweg bij Stave nisse wil vervangen nu de komst van vier nieuwe windmolens van de baan is. Hoek benadrukte ech ter dat er geen hele grote molens mogen komen. „Vervangende mo lens mogen maximaal tien procent groter zijn dan de huidige." door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Het in september 2009 door Dow Temeuzen binnen gehaalde servicecentrum voor Eu ropa, het Midden-Oosten en Afri ka groeit als kool. Bij aanvang telde het bedrijf zestig medewerkers die al bij Dow Ter- neuzen werkzaam waren. Dat aan tal is toegenomen tot ongeveer driehonderd en de groei is er nog niet uit. In concurrentie met andere Euro pese Dow-vestigingen slaagde Ter- neuzen er eind 2009 in het service centrum binnen de poorten te ha len. Was dat niet gebeurd, dan zou den bij Dow Terneuzen naar ver wachting zo'n 100 banen verloren zijn gegaan. Het tegendeel is dus gebeurd, al moesten zittende Dow- werknemers bij de overgang naar het servicecentrum wel loon inle veren. Anders was het niet gelukt het servicecentrum naar Terneu zen te krijgen. De strategie van Dow Terneuzen betaalt zich nu dubbel en dwars uit. „Het servicecentrum heeft zich in korte tijd bewezen", ver klaart Dow-woordvoerster Drea Berghorst het succes. Dow-vestigingen moeten bereid zijn de uitvoering van (nieuwe) diensten over te dragen aan het ser vicecentrum in Terneuzen. En dat zijn ze, aldus Berghorst. THOLEN - De gemeente Tholen wil in het najaar weer een aantal vrij willigers in het zonnetje zetten en vraagt daarvoor de hulp van de in woners. Zij kunnen mensen aan dragen voor onder meer de eretitel 'vrijwilliger van het jaar'. Deze erkenning wordt toegekend tijdens de vrijwilligersavond op 25 november. Dan worden ook de 'groep vrijwilligers van het jaar' en de 'vrijwilliger van de toekomst' gekozen. Ook hiervoor kunnen in woners mensen nomineren. Poten tiële kandidaten kunnen via de website van de gemeente worden aangemeld. Een commissie zal zich daarna over de kandidaten buigen om tot de definitieve nomi naties te komen. De winnaars - de gemeente noemt ze overigens lie ver niet zo, omdat er eigenlijk geen verliezers zijn - worden tij dens de avond bekend gemaakt. Bij Endy worden schelpen verwerkt tot producten voor dieren. door Lilian Dominicus Endy is een bedrijf dat al jaren in Yerseke zit. Wie vanaf de A58 over de Molendijk het dorp in rijdt, komt er langs. „Maar heel weinig mensen weten wat we hier maken", zegt commer cieel manager Cor Poppe. „Dat komt omdat onze afzetmarkt hier niet ligt, we handelen vooral met het buitenland. Af en toe ver schijnt er in de lokale media een personeelsadvertentie, maar dat was het dan ook wel." De afzetmarkt moge dan buiten het Zeeuwse liggen, een groot deel van de grondstoffen komt wel de gelijk hier vandaan: Oester- en Noordzeeschelpen. Nee, geen mos selschelpen, zoals velen zullen ver door Rob Paardekam THOLEN - Met het onthullen van een bouwbord is gisteren het start schot gegeven voor de bouw van woonzorgcentrum Buitenhof in de wijk Stadszicht II in Tholen. In het gebouw komen 36 senioren appartementen en drie kleinschali ge groepswoningen voor psychoge riatrische patiënten en een wel zij nsruimte. Buitenhof is een sa menwerking van woningcorpora tie Stadlander, ontwikkelaar Mars- aki en SVRZ. Die laatste zal straks de zorg aanbieden. Als alles volgens planning ver loopt, is het gebouw eind 2012 klaar. Zodra de huurappartemen- ten beschikbaar komen, verschij nen er advertenties op de website onderstellen. Daar is een groot te kort aan en wat er voorhanden is, gaat naar de oesterteelt. „Boven dien zijn mosselschelpen te scherp", merkt Poppe op. Hobby-duivenmelkers, die zullen de producten kennen die van de lopende band in de loodsen van Endy afrollen. De alom bekende duivenpikpotjes en -piksteen zijn zo ongeveer bij Endy geboren. „De toenmalige eigenaar van Van der Impressie van het toekomstige woonzorgcentrum in Stadszicht II. www.zuidwestwonen.nl. Ook be staande cliënten van SVRZ zullen straks hun intrek nemen in de ap partementen. Op die manier komt er binnen zorgcentrum Ten Anker in Tholen ruimte voor het creëren van eenpersoonskamers. De Thoolse wethouder Peter Hoek gaf gisteren de aftrap voor de bouwwerkzaamheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 44