:e met een rugzak op ren voor het Tourpeloton tour de france 129 Lampre gokt op Cunego en Petacchi, selectie van Europcar volledig Frans Andere opzet punten- en bergklassement dinsdag 28 juni 2011 De Ronde van Frankrijk zal dit jaar in 190 landen op de televi sie worden uitgezonden. Onder meer Thailand en Zuid-Korea krijgen dit jaar voor het eerst beelden van de Tour. I) ren. Ik heb het volste vertrouwen in mijn'advocaten, ben optimis tisch." De vraag is echter hoe hard opgejaagd wild eigenlijk loopt. In de Ronde van Italië was de Span jaard onlangs superieur. Maar hoe is dat in de Tour, waar de druk en concurrentie zoveel groter zijn en de naderende behandeling van de dopingzaak toch echt voelbaar wordt? Feit is dat Contador, met zijn keuze voor het rijden van de Giro d'Italia, sowieso al een oppor tunistische keuze heeft gemaakt. Onder het motto 'pakken wat je pakken kunt' heeft hij zijn eerste rondewinst van 2011 al binnen. Tij dens de voorbereiding op de Itali aanse ronde was nog niet te voor spellen of hij überhaupt de Tour zou mogen rijden. Contador erkent in ieder geval dat het behalen van de dubbel Giro/ Tour geen eenvoudige opgave is. Het is sinds 1998 (Marco Pantani) niemand meer gelukt, slechts weinigen hebben het na dien ook nog geprobeerd. „Ik was na de Giro ook erg moe, mijn spie ren hadden nog lang last van de belasting in de Italiaanse bergen. Omdat het zo'n lastige Giro was, betekende het ook bepaald niet de ideale voorbereiding." Tourorganisator ASO kon deelna me van Contador - die zichzelf omschrijft als „een vrijgesproken renner" - niet verhinderen. Toch zal hét de directie bepaald niet vro lijk stemmen dat er iemand, en ook nog eens niet-zomaar-ie- mand, 'met een rugzak op' aan de start verschijnt. Net als vrijwel ie dereen had ASO graag een uit spraak van het sporttribunaal CAS gezien vóór aanvang van de Ronde van Frankrijk. Toen dat niet bleek te lukken, waren alle partijen het er gelukkig wel over eens dat de zaak over de Tour moest worden getild. Feit is wel dat we allemaal ruim drie weken naar een wieler wedstrijd zullen kijken waarvan de uitslag met potloodstrepen in de boeken gaat. Maar dat is, eerlijk gezegd, eigenlijk niets nieuws. Edward Swier Vijf dagen later kan hij de eindzege in de Italiaanse ronde vieren. Nog geen vijf weken later begint de Spanjaard aan de Tour. foto's Carlo Ferraro De Ronde van Frankrijk van 2011 start nota bene op de 4,5 kilome ter lange Passage, de foto's en tv-beelden zullen zaterdag 2 juli de .hele wereld over gaan. Alsof de flinke valpartijen uit 1993 en 1999 verheerlijking verdienen. Het is schaamteloos. En daarom juist ook zo'n karakteristieke beslis sing van de Tourdirectie. De bazen van organisator Amaury Sport Or ganisation (ASO) kunnen zich veel, zo niet alles, permitteren. Wie zich - zowel als renner, ploeg of organisatie - niet confirmeert aan de beslissingen van de ASO- bestuurders, heeft in de wielerwe- reld vrijwel geen leven. Want niet deelnemen aan de Tour de France betekent ook geen status. En dus laten renners het zich altijd maar welgevallen. Zo nu en dan wordt er geprotesteerd, maar meestal slik ken de coureurs zich in de routes die ze voorgeschoteld krijgen. Ook dit jaar. Dat de Tour de France van 2011 in de Vendée start, is overigens niet zo vreemd. De wielergekke regio timmert aan de weg, hoopt dank zij de Tourbeelden in de komende dagen voor de daaropvolgende ja ren toeristen te trekken. In 1976, 1993, 1999 en 2005 was de Tour start ook al in Vendée. De regio wordt voor vele miljoenen euro's voor het voetlicht gebracht. Om een onuitwisbare indruk te maken worden de mooiste plekjes opge zocht, en het schiereiland Noir- moutier behoort daar zeker toe. Om het eilandje weer te verlaten, is de Passage du Gois de snelste verbinding met het vasteland rond Challans. Toen in januari 2010 werd onthuld dat de Tour van 2011 in de Vendée, en meer precies bij de Passage du Gois, zou starten, kwam er direct een stroom van protesten. Maar alles moet wijken voor het spektakel. Leon van Bon: „Ik vind het een vrij absurde actie om er als Tour weer terug te ke ren. Van die klimmen in de Ronde van Italië over grindweggetjes kun je het nut nog zien, maar een weg die sowieso spek- en spekglad is, dat draagt toch niks bij aan een mooie wedstrijd. Het is een attrac tie, meer niet." ROME - De Italiaanse wielerploeg Lampre gokt in de Ronde van Frankrijk met name op het klasse ment van Damiano Cunego en de sprint van de 'oude rot' en voorma lig groenetruiwinnaar Alessandro Petacchi (37). De ploeg maakte gis teren de namen van de negen cou reurs bekend die zaterdag aan de start van de Tour verschijnen. De Italianen Cunego en Petacchi worden in Frankrijk bijgestaan door landgenoten Adriano Malori, Matteo Bono en Leonardo Ber- tagnolli. De Sloveen Grega Bole, Danilo Hondo uit Duitsland, Denis Kos- tijoek uit Oekraïne en de Zwitser David Loösli completeren het team van Lampre. Het Franse wielerteam Europcar zal met een volledig Franse ploeg deelnemen aan hun 'thuiswed strijd'. Manager Jean-Rene Bernau- deau maakte gisteren de negen na men bekend van de coureurs die in de Vendée aan de start zullen verschijnen. Naast voormalig geletruidrager en kopman Thomas Voeckler nemen zijn landgenoten Anthony Char- teau, Cyril Gautier, Yohann Géne, Vincent Jéröme, Christophe Kern, Perrig Quemeneur, Pierre Rolland en Sébastien Turgot deel aan de Tour. Bij Cofidis, een andere Franse ploeg, prijken enkele bekende na men op de lijst, zoals die van twee voudig touretappewinnaar David Moncoutié uit Frankrijk. Ook de Colombiaan Leonardo Du- que, die enkele jaren terug een rit in de Ronde van Spanje won, is ge selecteerd. De negen renners die aanstaande zaterdag aan start van de Tour de France zullen verschijnen zijn:. Rein Taaramae (Estland), Mickaël Buffaz, Samuel Dumoulin, lulien el Farès, Tony Gallopin, David Moncoutié, Tristan Valentin (allen Frankrijk), Romain Zingle (België) en Leonardo Duque (Colombia). RIJSWIJK - Om de spanning in de diverse klassementen te vergroten heeft de directie van de Tour de France voor de 98e editie enkele aanpassingen gedaan. Zowel de strijd om het punten- als het berg klassement is dit jaar anders opge zet. De sprinters hoeven onderweg in tegenstelling tot voorgaande jaren slechts één keer aan de bak voor een tussensprint. Elke rit kent on derweg één sprint waarbij de eer ste vijftien renners punten voor de groene trui pakken. In het verle den waren er onderweg meer sprints, waarbij slechts de eerste drie punten incasseerden. Bij de strijd in het bergklassement om de bolletjestrui worden deze zomer minder punten uitgedeeld. Op de cols van de eerste of buiten categorie krijgen alleen de eerste zes renners punten toegekend. Bij een col van de tweede catego rie zijn er alleen punten voor de top vier, bij een berg van de derde categorie scoren alleen de eerste twee punten en in het geval van een klimmetje van de vierde cate gorie wordt alleen de winnaar be loond. Bij de vier aankomsten bergop worden dubbele punten uitgekeerd. Vorig jaar was er op nieuw veel kritiek op het verloop van de strijd om de bolletjestrui. Winnaar Anthony Charteau ging mee in vroege ontsnappingen om op die manier veel punten binnen te halen. In de finale was hij .er dan niet meer bij-. „Ze maken de bolletjestrui te schande", vond de Belg Lucien van Impe - die de bol letjestrui zelf zes keer won - over de manier waarop de trui werd verdeeld. Hij pleitte voor een ande re opzet. Aan die wens hoopt de organisatie tegemoet te komen. In de komen de Tour zijn ook geen bonificatie seconden te verdienen, niet onder weg en ook niet aan de streep. Beeld van 5 juli 1999. De ene na de andere renner gaat onderuit op de spekgladde Passage du Gois. foto Michel Spingler

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 29