'Korting RPCZ Niet alleen verdriet, er lastige keuze' IAV00 i8| zeeland OPRUIMING bij Nieuwe lasertechniek voor leesbrildragers VEER College B en W wil bijdrage verlagen UITVAARDIG Uitvaartverzorgster Alexandra Markusse schrijft boek over Vlissinger in Gerbrandystraat toegetakeld door meerdere mensen Hl odé sweaters 29, overhemden 29, overhemden 2 voor 69, kostuums 179, kolberts 98, pantalons 59, shirts casual 29, jack's 89, polo shirts 25, Museum verwelkomt tweeduizendste dinsdag 28 juni 2011 door Annemarie Zevenbergen OOMBURC - Het ei is gelegd door het college van B en W van Veere. Er ligt een sluitende meerjarenbe groting. Daarin is ook de kernta kendiscussie verwerkt, die de afge lopen maanden werd gevoerd. Het laatste woord is nu aan de gemeen teraad, die zich volgde week over de begroting buigt. Wethouder financiën René Mole naar: „We doen geen ingrijpende bezuinigingsvoorstellen. Die nood zaak was er ook niet omdat het wa ter ons niet aan de lippen staat. Maar pijn zal het hier en daar wel doen. Het onderwijs krijgt onge twijfeld last van de korting op de subsidie aan het RPCZ." Het colle ge wil de bijdrage aan de onder wijsbegeleidingsdienst volgend jaar met 20.000 euro verlagen. De jaren daarna wordt dat structureel 40.000 euro. Molenaar: „Dat was een hele lastige, pijnlijke keuze. Maar ik denk dat het noodzakelijk is om provinciebreed te gaan praten over de toekomst van dat kennisinstituut RPCZ. We zullen er allemaal alles aan moe ten doen om dat overeind te hou den en een prominente plaats in Zeeland te geven." „Als je kijkt naar de sociale voor zieningen, dan boeren die er per saldo niet op achteruit, maar er zal wel wat veranderen. Er komt een andere verdeelsleutel. We gaan bij voorbeeld kijken naar wat iemand nodig heeft en niet alleen naar waar die recht op heeft." Het efficiënter benutten van ac commodaties en daar verschillen de functies in combineren moeten winst opleveren. „We willen ook een sterke vermindering van regels en leggen meer verantwoordelijk heid bij de burgers zelf." Recreatie en toerisme moeten de pijlers onder de Veerse economie vormen. De voorgestelde korting van 50 mille op de bijdragen aan de VW en Stichting Strandexploi- tatie Walcheren wil het college doorschuiven naar 2014. „We zetten in op leefbaarheid in de kernen, maar het is niet vanzelf sprekend dat alle voorzieningen ook in iedere kern zitten. Woning bouw en herinrichting brengt dy namiek in een dorp. Daarom ge ven we prioriteit aan de zes grote projecten in de gemeente." VLISSINGEN - Een 24-jarige Vlissin ger is zondag rond 03.00 uur zon der aanleiding door enkele perso nen mishandeld. Het slachtoffer stond in de Gerbrandystraat in Vlissingen te praten met vrienden toen een onbekende man kwam aanlopen en ruzie zocht. Er ont stond een vechtpartij waarbij da der en slachtoffer op de grond vie len. De Vlissinger verloor zijn be wustzijn. Daarna stopte er een au to waaruit twee mannen stapten die tegen het hoofd van de Vlissin ger schopten. Ze reden vervolgens weg in de richting van Koudeker- ke. Het slachtoffer is naar het zie kenhuis in Goes gebracht. Hij heeft een gebroken neus, een lich te hersenschudding, twee blauwe ogen, een bult en schaafwonden opgelopen. De eigenaar van de auto, een 20-ja- rige Vlissinger, is aangehouden en in verzekering gesteld. De politie heeft de zaak in onderzoek. v.a. korte mouw v.a. lange mouw v.a. v.a. v.a. lange mouw v.a. v.a. v.a. door Luc Oggel Het gaat over een Bor- selse. De vrouw weet dat ze niet lang meer heeft te leven, maar waar haar twee dochtertjes na haar overlij den naartoe zullen gaan is nog al tijd niet duidelijk. Ze is gevlucht voor haar criminele vriend en hoopt dat haar kinderen naar haar ouders kunnen, maar de Kinderbe scherming denkt daar anders over. Op het moment dat Monique over lijdt is het nog niet geregeld, maar uiteindelijk is het goedgekomen. Het is één van de verhalen uit Uit vaardig, een boekje dat uitvaartver zorgster Alexandra Markusse uit Wemeldinge schreef. Het bevat bij zondere verhalen uit de tien jaar die zij actiefis in het vak. „Mensen stellen me-altijd twee vra gen", legt Markusse de aanleiding voor het boek uit. „Waarom ik dit werk doe en wat ik allemaal mee maak. Die beantwoord ik hiermee. Daarnaast zijn het mooie verha len, het zou zonde zijn als dat ver loren zou gaan." Het boek is niet volledig, daarvoor zijn er simpelweg te veel verhalen. „Niet alles kan gedeeld of gezegd worden. Maar ik vergeet geen en kel verhaal", zegt de in Middel burg opgegroeide Markusse. Zij noemt haar vak een roeping. „Mensen romantiseren het wel eens, maar het heeft best impact. Je bent altijd met je werk bezig, moet altijd bereikbaar zijn. Ik heb mensen vaker gecondoleerd dan gefeliciteerd, ook als ik eigenlijk ge feliciteerd had moeten zeggen. Maar het mag af en toe best moei lijk zijn, het is niet goed als het routine wordt." De verhalen in Uitvaardig, overi gens allemaal met toestemming van betrokkenen gepubliceerd, zijn vaak aangrijpend en indrin gend. Zoals het verhaal over de Schouwen-Duivelandse waar Mar kusse naar op weg was. De vrouw had haar de dag ervoor met een kus bedankt voor de mooie kist van haar man. Toen Markusse arri veerde en de broer van de vrouw huilend aantrofj bleek de vrouw een einde aan haar leven te heb ben gemaakt. Ze kon het overlij den van haar man niet aan. 'In eens kon ik de kus plaatsen. Zo NIEUWDORP - Het Bevrijdingsmu seum Zeeland in Nieuwdorp ver welkomde gisteren de tweedui zendste bezoeker. Die bevond zich onder de leerlingen van groep ze ven van de Dolfijnenburg in Mid delburg. Het museum vindt het belangrijk dat de jeugd leen van het verle den. De oorlogsjaren in Zeeland en de periode in voormalig Neder- lands-Indië worden in dit mueum op een moderne wijze belicht. Voor het Bevrijdingsmuseum zijn scholieren daarom een belangrijke doelgroep. Door jongeren basisken nis te geven over de 1\veede We reldoorlog kunnen er lessen wor den getrokken uit het verleden. had ze het gewild, zo had ze het bedacht', schrijft Markusse. Toch bevat Uitvaardig niet alleen maar zware kost. „Er valt in mijn werk ook genoeg te lachen. Niet uit disrespect of wat dan ook, maar humor relativeert en laat je ontspannen, ook in moeilijke si tuaties." Zo bevat het boekje een anekdote over een uitvaart in Bath die Markusse moest regelen. Het viel haar op dat nergens op de rouwkaart of in de advertentie het adres van de kerk stond..Volgens familie was dat niet nodig aange zien er maar één kerk is in Bath en dat iedereen die in het kleine dorp kan vinden. Markusse vraagt uit belangstelling naar het adres, maar verstaat 'Lullostraat' in plaats van 'Lillostraat'. De tranen maken 'Het zijn vaak mooie verhalen, het zou zonde zijn als die verloren zouden gaan' Alexandra Markusse even plaats voor hard lachen, hele maal als aan Markusse wordt ge vraagd of ze soms van Lillo komt. Omdat de verhalen vaak erg per soonlijk zijn, wilde Markusse iets 'teruggeven'. Ze gunt de lezer daar om ook een kijkje in haar eigen hart en ziel en legt haar drijfveren bloot. De verhalen worden afge wisseld met gedichtjes van Markus se, wiens winkel aan de Goese Kreukelmarkt ooit door iemand 'het hemelse reisbureau' is ge noemd. Omdat Markusse vaak uitvaarten verzorgt voor mensen die zijn overleden aan kanker, schenkt ze de totale opbrengst van het boekje aan KWF Kankerbestrijding. De eerste druk bestaat uit duizend exemplaren a 19,95 euro pet stuk. Het boekje komt op 1 september officieel uit, maar is vooraf te reser veren via de website www.uitvaar- dig.nu. Het wordt op 1 september gepresenteerd in De Goederen loods in Goes, waar het tussen 17.00 en 18.00 uur is te krijgen. Daarnaast is het te koop in de uit- vaartwinkel van Markusse. „We proberen het ook in boekwinkels te krijgen", zegt ze. J) www.uitvaartinzeeland.nl OOSTBURG - Het Binkhorst Eye Center in Oostburg gaat als eerste Nederlandse oogkliniek leesbxildra- gers behandelen met een nieuwe ooglaserbehandeling: Supracor. Een groot deel van de 50- tot 65-ja- rigen die een leesbril dragen, kan baat hebben bij de Lasik-behandel- methode. De verwachting is dat ook mensen wier ogen eerder zijn gelaserd of die een staaroperatie hebben gehad, kunnen worden be handeld met de nieuwe lasersoft- ware. Het Oostburgse oogheelkundecen- trum is er zo vroeg bij, omdat oog arts Fernand de Wilde betrokken was bij de onderzoeksfase van de nieuwe behandelingsmethode. De techniek is de afgelopen jaren uit gebreid onderzocht door een team van Europese topchirurgen onder leiding van de arts ]ean-]acques Chaubard uit Nice. Nadat het team van de Franse oog arts bewezen had dat de technolo gie veilig toepasbaar is, verkreeg de Supracor-ooglaserbehandeling het keurmerk, waardoor specialis ten de techniek overal kunnen ge bruiken. Het Binkhorst Eye Center, verbon den aan de zorgkoepel ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen, houdt bin nenkort op verschillende locaties in Zeeland informatieavonden over de nieuwe behandelmetho des voor oogcorrecties. Plein 1940 nr. 20 - Middelburg - Tel. 0118 - 612508

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 18