cultuur 113 Amerikanen naar concertzaal Ska-pioniers The Skatalites in De Piek SEIZOEN 2011-2012 Podium haalt exponenten van Maximalisme naar Middelburg agenda Cirkus Columbia als voorpremière Korpsen halen tweede plaats BL0F-BLOC dinsdag 28 juni 2011 Het trio Real Quiet wordt op 10 december in Middelburg verwacht. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Zeeuwse Con certzaal haalt komend seizoen on der meer een aantal Amerikaanse topacts naar Middelburg. Deze worden ondergebracht in een nieu we concertserie, Maximalisme ge noemd. De directie van de concertzaal (Jak- ko van der Heijden en Douwe Ei- senga) was recent in New York om contacten te leggen met expo nenten van de Amerikaanse mu ziekstroming Maximalism. Het gaat om een nieuwe generatie mu sici, die elementen uit alle denkba re genres maximaal inzetten om tot een aansprekend en voor een breed publiek toegankelijk resul taat te komen. Een van de vruchten van de reis is dat het trio Real Quiet op 10 de cember naar de Zeeuwse Concert zaal komt. Met een unieke bezet ting van piano, cello en percussie brengt dat beelden en klanken uit onder meer jazz, rock, gamelan, ra- ga's en hedendaagse muziek. De Amerikaanse pianist Andrew Rosso is op li december te gast. Ook hij laat een veelheid aan in vloeden horen en speelt werk van onder anderen lohn Adams en Ja cob ter Veldhuis. Bijzonder is zeker het concert op 17 maart 2012, als Amsterdam Sin- fonietta samen met de Amerikaan se violist Robert McDuffie de Ne derlandse première verzorgt van het langverwachte Vioolconcert nr 2 'The American Four Seasons' van Philip Glass, die onlangs zelf nog optrad in de concertzaal. De Maximalisme-reeks wordt op 20 april afgesloten door het Mellits Consort, het ensemble van de Amerikaanse componist en toetse nist Mare Mellits. Hij staat garant voor minimal music met een maxi maal effect. Het nieuwe seizoensprogramma van de concertzaal is onderver deeld in vier series. Naast Maxima lisme zijn dat EnsembleNL, Nieu we Lente en KinderKlassiek. En sembleNL is een nieuwe reeks, ge wijd aan musici van Hollandse bo- ,r -u VLISSINGEN - Een unieke kans voor de liefhebbers van skamuziek. Mor gen treden in De Piek in Vlissin- gen The Skatalites op, de grondleg gers van het genre. Het is het enige Nederlandse concert van de legen darische band tijdens hun huidige Europese tournee. De band komt op uitnodiging van Popaanzee naar Zeeland. The Skatalites bestaan al bijna een halve eeuw. De groep ontstond in de bakermat van de ska: Jamaica, waar rond i960 - in het verlengde van de rhythm and blues - ska tot ontwikkeling kwam, met de zo kenmerkende nadruk op de after- beat. Later kwam er ook een lang zamere variant: reggae. De oprichters speelden al veel lan ger samen, maar in 1964 brachten ze onder de naam The Skatalites hun eerste plaat uit. Met hun num mer Guns of Nauarone haalden ze de Engelse hiüijst en kregen daar mee als eerste Jamaicaanse band dem. Opvallend daarin is vooral de eigen productie (op 20 januari) van de concertzaal in samenwer king met pianist Jeroen van Veen. Onder de titel Septimus schreven zeven componisten ieder een com positie van zeven minuten rond het thema religie. Deze worden uit gevoerd door zeven musici: vijf zangers van de Nederlandse Opera en twee pianisten. Verder bevat EnsembleNL uitvoe ringen van Ensemble Klang op 15 oktober (multimediaal program ma met muziek bij beroemde film- scènes), het Clazz Ensemble op 12 november (met hoogtepunten uit het oeuvre van Louis Andriessen), Van Swieten Society op 10 februa- The Skatalites komen naar Zeeland. voet aan de grond in Europa. Daar naast waren de muzikanten te ho ren op platen van vele andere ar- ri én op 13 april en het Attaca En semble op 9 maart (met koorwerk van Philip Glass en David Lang en instrumentale intermezzi van Ar- vo Part). Onder de noemer Nieuwe Lente- brengt de Zeeuwse Concertzaal, sa men met de conservatoriumoplei ding van Codarts in Rotterdam, bijzonder muziektalent onder de aandacht. De reeks begint op 18 september met de al bijna traditio nele pianomarathon, waarin deze keer Debussy centraal staat. Ver der vermeldt het programma uit voeringen van het Codarts Ensem ble (23 september), het Codarts Symphony Orchestra (17 novem ber), Codarts String Orchestra (15 tiesten, waaronder op de eerste op namen van Bob Marley. The Skatalites vielen al vrij snel uit- januari; gratis nieuwjaarsconcert) en Codarts Choir en Ensemble (2 maart). De serie KinderKlassiek, met kin derconcerten, wordt wegens groot succes geprolongeerd. Komend sei zoen met onder meer Ilja van het Zeeuwse collectief Het Bedrijf v/h van Rob Maaskant. Een speciaal evenement is er op 7 oktober. Het Italiaanse gezelschap Piccola Accademia degli Specchi neemt dan het 250e concert in de Zeeuwse Concertzaal (sinds de heropening in 2007) voor zijn reke ning. De toegangsprijs is die avond ook aan het jubileum aangepast: 250 centen. www.zeeuwseconcert23al.nl een. In de jaren tachtig - nadat ska dankzij bands zoals The Specials en Madness in een puntige gedaan te razend populair was geworden - waagden de Jamaicaanse pioniers zich voor het eerst aan een reünie. Sindsdien is de band, met kortere of langere tussenpozen, op de we reldpodia te zien. Van de oorspronkelijke bezetting zijn er nog maar weinig mensen over. Acht van de tien oprichters zijn inmiddels niet meer in leven. Vorige maand nog overleed drum mer Lloyd Knibb. Altsaxofonist Lester Sterling is echter nog altijd van de partij, samen met enkele Ja maicaanse oudgedienden (onder wie Kevin Batchelor op trompet en Val Douglas op bas) en jonge, talentvolle landgenoten. The Skatalites, morgen in De Piek. Vlis- singen. In het voorprogramma treedt de Zeeuwse band Jah Vinity op. Zaal open: 19.00 uur. Aanvang: 19.30 uur. Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Serooskerke Sjaal vilten op zijde. The Dutch Cottage, 9.30-16.30 uur Lewedorp Wandel- en rolstoeldriedaagse. De Kraayert, 18.15 uur. Wïssekerke Rondleiding bij wijngaard Druivengaer- de. Dorpsdijk 2a, 13.00-17.00 uur. PODIUM Nisse De fanfare van muziekvereniging Euter pe geeft een gratis concert. Dat gebeurt onder leiding van dirigent Bart van Neyg- hem. Bij mooi weer worden de concerten buiten gegeven en bij slecht weer binnen. Dorpshuis, 19.30 uur VLISSINGEN - 'Film by the Sea door het jaar' heeft deze week als voor première Cirkus Columbia. Deze film is vandaag om 14.00 en 19.30 uur te zien in CineCity Vlissingen en morgen om 20.00 uur in Cine City Terneuzen. Cirkus Columbia gaat over een man die na twintig jaar met zijn jonge vriendin terugkeert naar zijn geboortedorp in Bosnië-Her- zegovina. Hij eist zijn oude huis op en zet zijn ex-vrouw en zoon op straat. Dan keert het lot zich te gen hem. MIDDELBURG - De muziekkorpsen Juliana en Johan Friso uit Middel burg hebben afgelopen weekeinde, tijdens de laatste voorronde van het Nederlands Kampioenschap voor Showkorpsen, allebei een tweede plaats behaald. De voorron de werd gehouden in Huizen. Het Nederlands kampioenschap is op 10 september in Dordrecht. Bei de korpsen verdedigen daar hun nationale titel. Twee weken later volgt het hoogtepunt van het sei zoen: het Europees Kampioen schap in Kerkrade. Ernst Jan Rozendaal blogt over de voorbereidingen van zijn biografie van Blof: www.pzc.nl/blof. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC op Twitter: twitter.com/pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13