Frans akkoord crisishulp Indonesische werkster is moderne slaaf 81 buitenland Chinese dissident Hu Jia vrijgelaten Paar bekent diefstal uit Auschwitz Bergbeklimmersdrama New York vóór het Frankrijk eist zes levens GRIEKENLAND Volgens Duitse minister zal Europa Griekse schuldencrisis overleven Minister: terugkeer drachme 'stompzinnig' Israël begint met neerhalen deel muur 'Terroristen gebruiken kind (8) bij aanslag' 'Geen bewijs voor kanker Mubarak' Partijgenoot Cameron overlijdt in toilet maandag 27 juni 2011 PEKING - De prominente Chinese dissident Hu Jia, die vastzat we gens opruiing, is gisteren vrijgela ten. Hij heeft zijn celstraf van 3,5 jaar uitgezeten. De vrijheid van Hu kan echter wel eens beperkt worden door voortdurende surveil lances. EU-buitenlandchef Catherine Ashton noemt de vrijlating goed nieuws maar het is belangrijk om in de gaten te houden hoe China hem behandelt. „We hopen dat Hu alle rechten heeft", aldus een woordvoerder van Ashton. Hu zat vast wegens 'het aanzetten tot ondermijning van de staats macht'. Hu zet zich in voor hiv- en aidspatiënten, het milieu en po litieke gevangenen. Het Europees Parlement kende hem in 2008 de Sacharovprijs toe. De vrijlating komt tijdens een rondreis van de Chinese premier Wen Jiabao door Europa. Eerder deze week kwamen ook de kriti sche kunstenaar Ai Weiwei en vier van zijn medewerkers op vrije voe ten. Ai mag Peking echter niet ver laten zonder toestemming van de autoriteiten. Hij zou bovendien geen interviews mogen geven. Evenals Ashton benadrukt ook Duitsland de rechten van dissiden ten in China. De Bondsregering heeft binnenkort een gezamenlij ke zitting met de Chinese colle ga's. WARSCHAU - Een Israëlisch echt paar heeft bekend voorwerpen uit het voormalige nazi-vernietigings kamp Auschwitz-Birkenau te heb ben gestolen. De twee hebben een voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete opgelegd gekregen. Dat heeft een woordvoerder van Auschwitz zaterdag gezegd. Het echtpaar werd vrijdag aange houden op de luchthaven van Kra- kau, nadat grenswachten een paar oude voorwerpen, waaronder mes sen, scharen en lepels, haddden aangetroffen in de bagage. De 60-jarige man en de 57-jarige vrouw bekenden vervolgens de voorwerpen te hebben gestolen uit Auschwitz-Birkenau. Nadat ze hadden ingestemd met de voor waardelijke celstraf en boete kon den ze terugreizen naar Israël. In barakken in Auschwitz liggen enorme hoeveelheden kammen, brillen, schoenen en andere spul len opgeslagen van mensen die door de nazi's in de Tweede We reldoorlog om het leven zijn ge bracht in de gaskamers. Er zijn vaker diefstallen gepleegd in Auschwitz. In 2009 werd het be ruchte toegangsbord met 'Arbeit macht frei' gestolen. Op het stelen van historische voorwerpen uit musea staat in Polen maximaal tien jaar celstraf. Frans hulpplan moet verlen ging van krediet aan Grieken land interessant maken. De Europese economie blijft volgens de Duitse minister van Financiën Schauble over eind, zelfs als Griekenland in gebreke blijft. BERLIJN - De Franse regering is het met banken en verzekeraars dit weekeinde eens geworden over een hulpplan voor Griekenland. Het voorstel moet verlenging van het krediet aan Griekenland in de particuliere sector interessant ma ken. Het is in de nacht van vrijdag op zaterdag tot stand gekomen vol gens meldingen van het Franse dagblad Le Figaro op zondag. Geldschieters zouden volgens het voorstel 70 procent van aflopende leningen die Griekenland terugbe taalt, opnieuw in het Zuid-Europe- se land pompen. Het grootste deel daarvan zou voor 30 jaar en niet slechts voor 5 jaar in de Griekse economie worden gestopt. De fi nanciële sector zou zo een aanzien lijke bijdrage leveren. Parijs hoopt veel steun te kunnen werven voor het hulpplan, om te beginnen vanaf vandaag op de bij eenkomst in Rome van de organi satie van circa 400 banken, het IFF (International Institute of Finan ce). Europa zal de Griekse schuldencri sis te boven komen, ook als Grie kenland in gebreke zou blijven. Dat heeft de Duitse minister van Financiën Wolfgang Schauble ge zegd in een interview met Bild am Sonntag. Mocht Griekenland ondanks alle steun en bezuinigingen toch in ge breke blijven, dan heeft de finan ciële crisis al uitgewezen dat de economie er weer bovenop kan ko men, aldus Schauble. „Als de za ken anders lopen dan iedereen ver wacht, dan zou dat natuurlijk een zware tegenslag zijn. Maar zelfs in 2008 was de wereld in staat gecoör dineerde actie te ondernemen te gen een wereldwijde en onvoor spelbare financiële crisis." De voorzitter van de Duitse ban- kenvereniging, Michael Remmer, gaf aan dat Duitse banken een rol willen spelen bij steun aan Athe ne. Eerder liet hij al weten dat de blootstelling van Duitse banken aan Griekse staatsleningen tussen de 10 en 20 miljard euro bedraagt. Uit een peiling van de Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung blijkt dat meer Duitsers door de Griekse schuldencrisis twijfelen over de eu- MADRID - Suggesties dat Grieken land uit de eurozone moet stappen en terug zou moeten keren naar de drachme, getuigen van 'immense stompzinnigheid'. Dat heeft de Griekse vicepremier Theodoros Pangalos gezegd in een interview met de Spaanse krant El Mundo. „Mensen die dit zeggen, zijn bui tengewoon stom. Een terugkeer naar de drachme betekent dat de banken bestormd worden door doodsbange mensen die hun geld willen ophalen. Er zullen overal rel len zijn, winkels zullen leeg zijn en sommige mensen zullen zichzelf uit het raam gooien. En het zou een ramp zijn voor de gehele Euro pese economie", aldus Pangalos. door onze correspondent Esther de Jong JAKARTA - Seksueel misbruik, mis handeling en leven in een isole ment; het lukt Indonesië maar niet zijn arbeiders in het buiten land te beschermen. De recente onthoofding van een huishoudelij ke hulp in Mekka is voor de Indo nesische regering aanleiding om vanaf augustus de groeiende stroom gastarbeiders naar Saudi- Arabië aan banden te leggen. Geschat wordt dat meer dan zes miljoen Indonesische staatsbur gers legaal en illegaal overzee wer ken. 90 procent van hen is vrouw. In het populaire Maleisië en Sau di-Arabië gaan ze aan de slag als kindermeisje of hulp in de huis houding. Maleisië ligt goed in de markt wegens de vergelijkbare taal en cultuur, Saudi-Arabië wordt ge kozen vanwege de religie. Verha len over de moderne vorm van sla vernij waarin veel vrouwen belan den, zijn afschuwwekkend: een op de vijf krijgt geen salaris, wordt mishandeld of verkracht. Toch is het de vraag of het daad werkelijk iets oplost om gastarbei ders te verbieden nog langer in Saudi-Arabië te werken. Yuniyanti Chuzaifah, voorzitter van de Indo nesische Nationale Commissie te gen Vrouwengeweld, wijst op de afgelopen twee jaar. In 2009 werd het gastarbeiders verboden in Ma leisië te werken totdat de Indonesi sche regering afspraken had ge maakt met haar Maleisische even knie. Dit is gebeurd en de grenzen gaan deze maand weer open. „De opbrengst is karig; ze mogen nu hun paspoort houden, krijgen een dag vrij per week en hebben vaste werkuren, maar het is de Indonesi sche regering niet gelukt een mini mumloon af te spreken." Daarnaast staat er geen straf op overtreding van de nieuwe regels, waardoor deze niet veel waarde hebben, meent Chuzaifah. JERUZALEM Het Israëlische leger is gisteren be gonnen met het neerhalen van een deel van een omstreden scheidings barrière bij het plaatsje Bilin op de Westelijke Jordaanoever. Bilin werd het symbool van het Pales tijnse verzet tegen de omheining. De inwoners van Bilin raakten door de barrière de helft van hun grond kwijt. Vier jaar lang hebben ze wekelijks gedemonstreerd. KABUL Moslimextremisten hebben zater dag een 8-jarig meisje een bomaan slag laten uitvoeren in de Zuid-Af- ghaanse provincie Uruzgan. Ze moest met een tas vol explosieven naar een politieauto lopen. Toen ze daar was, brachten de extremisten de bom tot ontploffing. Het meisje kwam om. Dat stelde het Afghaan se ministerie van Binnenlandse Za ken gisteren. CAIRO Er is geen enkel wetenschappelijk bewijs dat de Egyptische ex-presi dent Hosni Mubarak lijdt aan kan ker. Dat stelde het ministerie van Volksgezondheid van Egypte giste ren. De advocaat van Mubarak had gemeld dat hij een groeiende maag tumor zou hebben. Mubarak (83) moet in augustus voor de rechter verschijnen voor het gebruik van geweld tegen betogers. In veel gastlanden worden de huis houdelijke hulpen niet als arbei der aangemerkt, waardoor ze bui ten de wetgeving vallen. De veelal ongeschoolde Indonesische vrou wen zijn van arme komaf en heb ben vaak geen idee van hun rech ten. In Indonesië zeifis dit niet veel anders, waardoor de uitgezon den vrouwen eenmaal in het bui tenland al helemaal niet voor zich zelf durven op te komen. Door vrouwen mondiger te ma ken en hun goede training te ge ven, kan veel mishandeling in het buitenland worden voorkomen, meent Albert Bonasahat van de In ternationale Arbeidsorganisatie. LONDEN In een toilet op het Britse muziek festival Glastonbury is gisteren een dode man aangetroffen. Het gaat om Christopher Shale, een vriend en partijgenoot van de Britse pre mier David Cameron. Eerder op de dag leverde hij nog felle kritiek op de Conservatieven. De doodsoor zaak is nog niet bekend, maar de festivalorganisator zei dat Shale zelfmoord heeft gepleegd. villar D'ARÈNE - Een Britse bergbe klimmer heeft zondag in de Fran se Alpen de lichamen van zes Fran se bergbeklimmers aangetroffen. De groep bestond uit een 16-jarige jongen en twee mannen en drie vrouwen in de leeftijd van 42 tot 64 jaar. De lichamen zijn gevonden in de buurt van het dorp Villar d'Arène. Volgens de burgemeester van het dorp zijn de slachtoffers verrast door een lawine van sneeuw en stenen. Ze zouden daarna onge veer 200 meter omlaag zijn geval len. De groep was zaterdagmorgen van een berghut op het massief van de Ecrins op weg gegaan om de berg Neige Cordier op ruim 3600 meter hoogte te beklimmen. De klimmers waren in twee groe pen met touwen aan elkaar gebon den. Het is een van de ergste ongeval len met bergbeklimmers in Frank rijk van de afgelopen jaren. NEW YORK - Kort nadat de stem ming over het homohuwelijk in de New Yorkse senaat bekend werd gemaakt ('Ayes' 33, 'Nays' 29) wapperden de regenboogvlaggen, het universele symbool van trotse homo's, voor de Stonewall Inn. Voor de bekende homobar in de West Village bouwden vrijdaga vond laat tientallen homo's, les biennes en sympathisanten een feestje om het historische mo ment te vieren. New York is de zes de en grootste staat die het homo huwelijk legaliseert. Gouverneur Andrew Cuomo, pleitbezorger van de wetswijziging, tekende de wet direct. Homo's en lesbiennes kon den al trouwen in Iowa, New Ham pshire, Connecticut, Massachu setts en Vermont. Ook in hoofd stad Washington en bij een india nenstam in Oregon mochten kop pels van hetzelfde geslacht al in het huwelijk treden. En eigenlijk hebben al die staten dat te danken aan de Stonewall Inn. De homo- kroeg die in de jaren zestig gerund werd door de maffia (heteroman nen, zoals ze zelf graag benadruk-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8