Drie voor de prijs van één! BOO.r inruil 61 binnenland Wetenschappers ontdekken gen dat ook bij magere mannen diabetes kan veroorzaken 'Veiligheid vakantie werker is stiefkind' S' Kracht zon nu naar het hoogste niveau prominent I <te^ We-eJt bij de, J-rtypzdJift- O zrfbanb Yelctyba nb Ontdek de grootste collectie banken €990. b Bon voor een gratis brochure L maandag 27 juni 2011 Rotterdam - Magere mannen kun nen ook hartaandoeningen en sui kerziekte krijgen. Een groep inter nationale onderzoekers, onder wie onderzoekers van het Erasmus MC in Rotterdam, ontdekte een gen dat ervoor zorgt dat mensen minder lichaamsvet hebben, maar tegelijkertijd een grotere kans heb ben op overgewichtziektes. Ze pu bliceren hierover in het weten schappelijke tijdschrift Nature Ge netics. Het is algemeen bekend dat men sen met overgewicht een groter ri sico hebben op hart- en vaatziek tes en suikerziekte, omdat zij meer vet hebben rond de organen. Maar slanke mensen blijken ook heel wat van dat gevaarlijke vet te kunnen hebben, ook al is dat met het blote oog niet zichtbaar. Het vet slaat zich bij de mensen met een variatie in het nieuw ont dekte gen minder op onder de huid, maar wel rond de organen waardoor de kans op bijvoorbeeld diabetes kan worden vergroot. „Het zou kunnen dat het ook om gekeerd werkt: dat je de aanleg hebt om vet onder de huid te sta pelen terwijl dit niet per definitie slecht voor de gezondheid hoeft te zijn", aldus Catola Zillikens van het Erasmus MC, een van de be trokken onderzoekers. Hierdoor zou bijvoorbeeld ook ver klaard kunnen worden waarom sommige mensen met overge wicht geen diabetes ontwikkelen. „Maar te veel eten en overgewicht blijven sowieso ongezond", bena drukt ze. Opvallend is dat het gen meer ef fect lijkt te hebben bij mannen dan bij vrouwen. Dat heeft waarschijnlijk te maken met de verdeling van vet over het lichaam. Mannen hebben al relatief minder onderhuids en meer buikvet. Het duurt nog wel even voordat we concreet wat kunnen met deze be vindingen. „Het is niet zo dat men sen morgen al naar de dokter moe ten om te testen of ze deze genva- riant hebben", aldus Zillikens. Maar door de bevindingen van dit onderzoek krijgen wetenschappers wel meer inzicht in de relatie tus sen vetzucht en ziektes. Dat leidt hopelijk weer tot nieuwe preventiemogelijkheden en behan delingen van hart- en vaatziektes en suikerziekte. „Maar dat zal niet op korte termijn het geval zijn", denkt Zillikens. In Nederland is het aantal diabeti ci overigens sinds 1980, in vergelij king met andere welvarende lan den, relatief langzaam gestegen. Dat meldde de Britse omroep BBC op basis van een onderzoek van het Imperial College van Londen en de Universiteit van Harvard on der 2,7 miljoen wereldburgers. Volgens de onderzoekers is het aantal diabetici wereldwijd in der tig jaar tijd verdubbeld naar 347 miljoen. Dat komt vooral doordat mensen langer leven en suikerziekte steeds gangbaarder wordt. Vooral in landen rond de Stille Oceaan stijgt het aantal diabetici snel, terwijl de potentieel dodelij ke ziekte in West-Europa minder snel terrein wint. De ziekte komt het het minste voor in Afrikaanse landen ten zui den van de Sahara en in Zuid- oost-Azië. Daar wonen veel arme mensen. Wat betreft de welvarende landen scoort Nederland erg goed. Ook in Oostenrijk en Frankrijk nam het aantal diabetici slechts licht toe. Landen als de Verenigde Staten, Malta, Nieuw-Zeeland en Spanje kwamen minder goed uit het on derzoek van het Imperial College van Londen en de Harvard-univer- siteit. Ontdek de multifunctionele banken van Prominent! Verstelbare banken die zich aanpassen aan het moment. U kunt ze gebruiken als fauteuil of als sofa. Zitten, relaxen, slapen: het kan dankzij de 3-in-i banken van Prominent. Door de hoge kwaliteit gaat u jarenlang van uw bank genieten. Elke dag. Prominent maakt het nu extra aantrekkelijk om zo'n heerlijke relaxbank aan te schaffen. Alleen deze week profiteert u van maarliefst €300.- voor uw oude stoel of bank*. Bel 0341 -26 06 76 voor advies of een gratis uitgebreide brochure! Deze week krijgt u 300.- retour* voor uw oude bank! Geldig t/i» 2 juiia.s. Alle stijlen van klassiek tot modern Klein of groot? Altijd op w maat! In vele soorten stof of leder! Bezoek één van onze showrooms 0341 - 26 06 76 Katwijk lagcwcg 35c Wolvcga industrieweg 10c BVosboerwegiö HoogeveenGroenewegenstrwU - Hoogejjnd H»ieniege< 7 /aalwijk Prof zeemanweg 3 waddinzveen Merturiusweg 15 Wateringen 3 Gravervandseweg 28 Wijdten Edisonstraat 1 ze showrooms; or exacte openingstijden 0341 - 26 06 76 www.prominent.nu Onze showrooms zijn voorzien van airco! Vrijblijvende demonstratie! Niets is zo prettig als de producten bij u thuis uit te proberen Zo ziet u direct of het past! Iv'-lfrill-iJ JA, stuur mij de gratis uitgebreide zitcomfort brochure. Naam - Dhr Mevr Adres Postcode r Plaats Telefoon F" E-mail Plpzc_wk263| Zonder postzegel opsturen naar: Prominent. Antw. nr 707. 8070 WB Nunspeet den haag - Werkgevers gaan te laks om met de veiligheid van hun vakantiekrachten. Die lopen daar door onnodig risico op ongevallen, zo stelt jongerenvakbond CNV Jon geren. Volgens de vakbond worden veel jongeren onvoldoende ingewerkt waardoor zij niet weten hoe ze de kans op een ongeluk tot een mini mum kunnen beperken. Ook de jongeren zelf onderschatten de risi co's die ze lopen, stelt voorzitter van de bond Ijmert Muilwijk. „Een derde tot de helft van de jon geren krijgt bovendien geen con tract aangeboden en werkt daar door zwart. Zij zijn dus niet verze kerd tegen ongevallen. Dat realise ren ze zich niet." CNV Jongeren komt daarom deze week in samen werking met het ministerie van So ciale Zaken met de campagne 'Slip pertje op het werk'. De campagne moet werkgevers en werknemers wijzen op de gevaren en het be lang van goede voorlichting. Werkgevers gaan er te veel vanuit dat de vakantiewerkers tijdelijke werknemers zijn en dat ze er dus niet zoveel in hoeven te investe ren, stelt Muilwijk. Daarbij is het werk doorgaans makkelijk. „Maar ook het uitladen van vrachtwa gens kan tot vervelende ongeluk ken leiden", waarschuwt hij. Muilwijk adviseert bedrijven va kantiekrachten zo snel mogelijk als volwaardige werknemers te be handelen. Voorspellingen laten zien dat in 2014 het aantal banen groter zal zijn dan het aantal be schikbare vakantiekrachten. „Om je krachten ook in de vakan ties vast te houden, moet je als werkgever nü investeren in je werknemers", aldus de voorzitter. Ook uitzendbureau Tempo Team, dat ongeveer tienduizend jongeren aan een baantje helpt, erkent het belang van extra aandacht voor vei lig werken. den haag - De zon schijnt deze week uitbundig, maar wie wil zon nebaden dreigt te verbranden. Voor het eerst sinds twee jaar stijgt de zonkracht, de hoeveel heid uv-straling, naar het maxi maal in ons land haalbare niveau, 8. Een onbeschermde huid kan dan al na tien minuten vuurrood uitslaan. De laatste keer dat de zon kracht zo hoog was, was op 2 juli 2009. Met name vandaag en mor gen loopt de zonkracht flink op, voorspelt weersite Weeronline. Die koppelt die voorspelling aan de mogelijkheid van de eerste hit tegolf van 2011. Er is een hittegolf als er vijf dagen op rij meer dan 25 graden wordt gemeten, waarvan drie dagen boven de 30 graden. De hoge temperaturen deze week zul len gepaard gaan met een hoge luchtvochtigheid. Er is een grote kans op pittige buien

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6