drama binnenlandI 5 Kennis euthanasie bij arts moet beter Met stip de meeste korting... stipreizen.nl Burgemeester Hengelo onderzoekt pedoprotest s^Ssm Dronken automobilist rijdt honden dood Schippers: meer sport in speciaal onderwijs Schrijver Heere Heeresma overleden KNMG Artsenorganisatie begint voorlichtingscampagne Minister: eet nog geen rucolakiemen maandag 27 juni 2011 heeft de bestuurder hem na het ongeluk verteld dat hij niet gezien had dat er mensen op de baan stonden. De hulpverlening kwam razendsnel opgang. Al snel stond het vol met ambulances, politiewa gens en cirkelde een traumaheli kopter nog een tijdje boven de plek van het ongeval. zie onze website:binnenland Hulpverleners snellen naar de gewonden -'vir sgsgggsssiSH - GRONINGEN De politie in Groningen heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 44-jarige automobilist aangehou den. De man reed in Groningen iets na middernacht een 36-jarige Groninger en zijn twee honden aan. De honden stierven, hun baas je raakte gewond. De dronken ver dachte reed door na het ongeluk. ATHENE Minister Edith Schippers (VWS) vindt dat in 2012 alle kinderen in het speciaal onderwijs moeten kun nen sporten. Ze sprak tijdens de Special Olympics World Summer Games in Athene, een evenement voor sporters met een verstandelij ke beperking. Schippers noemde de sfeer en prestaties in Athene 'vrolijk en hartverwarmend'. LAREN Schrijver en dichter Heere Heeres ma is zondagochtend op 79-jarige leeftijd overleden in Laren. Heeres ma schreef tientallen boeken, waar onder het verfilmde Zwaarmoedige verhalen voor bij de centrale verwar ming. Artsen voeren euthanasie soms uit onwetendheid niet uit waar het wel mogelijk is. Een op de drie artsen wil euthanasie ook bij beginnen de dementie uitvoeren. De KNMG wil dat zijn leden de wet beter leren kennen. door Koos van Wees DEN HAAG - De kennis van artsen over euthanasie moet beter; de Ko ninklijke Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der Ge neeskunst (KNMG) begint daar om binnenkort met een grote voorlichtingscampagne. Ook wordt de aandacht voor euthanasie in de opleiding uitge breid. Volgens voorzitter Arie Nieuwenhuijzen Kruseman van de artsenorganisatie wordt eutha nasie vaak niet uitgevoerd waar het wél kan, zoals bij beginnende dementie. Afgelopen weekend werd bekend dat maar een derde van de artsen bereid is bij begin nende dementie euthanasie toe te passen. „Ik denk dat het meren deel van die andere artsen er ook wel toe bereid is, maar dat de angst voor vervolging hen ervan weerhoudt. Euthanasie is wettelijk verboden, alleen als je de code volgt, wordt er niet vervolgd. Art sen zoeken daardoor een veilige marge", aldus Kruseman, zelf inter nist. De KNMG wil de onbekendheid met de reikwijdte van de euthana siewet aanpakken. De wet stelt dat uitzichtloos en ondraaglijk lijden, zowel fysiek als psychisch, reden is voor steun bij vrijwillige levens beëindiging. „Wij zeggen: het is alleen de pa tiënt die kan aangeven of het le ven ondraaglijk is. Als een patiënt in nood is, moet je daarnaar han delen", vindt de KNMG-voorzit- ter. Probleem bij beginnende de mentie is dat de patiënt nog een heel heldere indruk maakt. Dat maakt euthanasie voor veel artsen moeilijker, zo bleek afgelopen weekend in een tv-uitzending van Nieuwsuur. Arts Marianne Dees, die zelf vaak geconsulteerd wordt door collega's in euthanasiezaken, benadrukte dat het gaat om het lij den. „Je kan ook ondraaglijk lijden door het vooruitzicht luiers te moeten dragen, niet meer te we ten wat je doet, of naar een ver pleeghuis te moeten." Daarbij komt dat in een vergevor derd stadium van dementie de pa tiënt vaak niet meer in staat is tot een verzoek om euthanasie. De wet schrijft voor dat de patiënt wilsbekwaam moet zijn. Uit een onderzoek van de academi sche ziekenhuizen van Groningen, Utrecht en Rotterdam blijkt dat het aantal gevallen waarin een arts melding maakt van euthanasie nog steeds toeneemt: van 1.900 in 2006 tot 2.700 in 2010. foto Paul Klein Schiphorst HENGELO - De burgemeester van Hengelo, Frank Kerckhaert, gaat onderzoeken hoe hij de openbare orde kan handhaven als de Partij Rechtenkind (PRK) zondag 3 juli mogelijk een 'pedoprotest' zal hou den in de stad. „De vraag is of dit een demonstra tie is en of er een vergunning no dig is", aldus Kerckhaert. Hij heeft daarover gisteren overleg gevoerd met de politie. Het protest van PRK is gericht tegen de pedovere- niging Martijn, en bestuurslid Marthijn Uittenbogaard die sinds februari in Hengelo woont. De PRK kondigt aan op 3 juli naar de stad te komen, om zich te verza melen bij het stadhuis en vervol gens in optocht naar de woning van Uittenbogaard te gaan. De PRK wil niet wachten tot de Ttoee- de Kamer debatteert over een ver bod op de vereniging Martijn. Dat zou na het zomerreces gebeuren. Bovendien, stelt voorman Jos Aal- ders van de PRK, zijn zij ingeseind door verontruste buren die mel den dat Uittenbogaard naast een gezinshuis van orthopedagogisch centrum Ambiq woont. Daar krij gen kinderen met beperkingen be geleiding van een echtpaar. Directeur Diny Haafkes van Am biq is 'hoogst ongelukkig' met de situatie. „Deze man heeft denk beelden die absoluut niet de onze zijn." Uittenbogaard noemt het aan staande protest 'intimiderend'. DEN HAAG - Minister Schippers van Volksgezondheid adviseert voorlo pig nog geen rauwe rucolakiemen, mosterdkiemen en fenegriekkie- men te eten. Dat heeft het ministe rie gisteren laten weten, In Frank rijk zijn deze groenten uit de han del gehaald, omdat in de omge ving van Bordeaux mensen de STEC (EHEC) bacterie Oi04:H4 hebben opgelopen en een aantal van hen ook de nieraandoening HUS heeft, aldus het ministerie. Deze bacterie is hetzelfde type dat in Duitsland de crisis heeft veroor zaakt. Frankrijk vermoedt dat de zaden van deze kiemgroenten de oorsprong van de besmetting zijn. De nieuwe Voedsel en Waren Au toriteit onderzoekt nu of deze za den ook in Nederland zijn ge bruikt. Ook wordt de consument geadviseerd de zaden van deze kiemgroenten niet zelf te zaaien. Xofl»e'5 Norma3' Maak kans op een reischeque van 1000 of één van de vele andere prijzen! Q Zie www.stipreizen.nl Gosta aeana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5