301 sport Verliezer Rabobank T T f voelt zich niet de Marianne Vos toont zic| schlemiel van het NK Tiende plaats Johnny Hoogerland NK WIELRENNEN VROUWEN Brabantse wint vierde nationale wegtitel in zes NK wielrennen op de weg in cijfers maandag 27 juni 2011 Ootmarsum. Elite: 1. Pim Ligthart, 2. Bram Tankink, 3. Reinier Honig, 4. Floris Goesinnen, 5. Bauke Mollema, 6. Rob Ruygh, 7. Theo Bos, 8. Stefan van Dijk, 9. Tom Veelers, 10. Johnny Hoogerland, 11. Michel Kreder, 12. Wouter Mol, 13. Mar- tijn Keizer, 14. Karsten Kroon, 15. Remco te Brake, 16. Dennis van Winden, 17. Jan Bos, 18. Lars Boom, 19. Pim de Beer, 20. Arne Hassink, 21. Emmanuel van Ruiten beek, 22. Joost Posthuma, 23. Bart van Haaren, 24. Wout Poels, 25. Maarten Tjal- lingii, 26. Dirk Bellemakers, 27. Koen de Kort, 28. Sebastian Langeveld, 29. Addy Engels, 30. Tom Stamsnijder, 31. Niki Terpstra, 32. Jens Mouris, 33. Joost van Leijen, 34. Robin Chaigneau, 35. Roy Cur- vers, 36. Laurens ten Dam, 37. Pieter Weening, 38. Remco Broers, 39. Luc Ha genaars, 40. Lieuwe Westra, 41Thomas Rabou, 42. Huub Duyn, 43. Jos van Em- den, 44. Boy van Poppel, 45. Tom Ver meer, 46. Thijs Al, 47. Maarten de Jonge, 48. Thijs van Amerongen, 49. Johim Arie- sen, 50. Matthé Pronk, 51. Cornelius van Ooijen. Beloften: 1 Ramon Sinkeldam, 2. Maurits Lammertink, 3. Wesley Kreder, 4. Bram de Kort, 5. Dion Beukeboom, 6. Bert-Jan Lindeman, 7. Wilco Kelderman, 8. Nick Stöpler, 9. Jurriën Bosters, 10. Tom Du- moulin, 17. Nick van der Lijke (Middel burg), 44. Marco Minnaard (Wemeldin- ge)- Vrouwen: 1. Marianne Vos, 2. Irene van den Broek, 3. Chantal Blaak, 4. Adrie Vis ser, 5. Martine Bras, 6. Andrea Bosman, 7. Amy Pieters, 8. Annemiek van Vleuten, 9. Roxane Knetemann, 10. Regina Bruins, 34. Anne Eversdijk (Kapelle), 40. Birgit La- vrijssen (Kapelle). door Ad Pertijs OOTMARSUM - Drie ronden voor het einde van het NK wielrennen in en rond Ootmarsum was er nog geen vuiltje aan de lucht voor Ra bobank. Tot Robert Gesink in de kopgroep op de pedalen ging staan. Zijn tempoversnelling sloeg vooral in eigen Rabo-gelederen in als een bom. De Tourkopman blies zichzelf op en verdween met 'hongerklopachtige verschijnselen' uit koers. Plan A kon de prullen bak in en vanaf dat moment ook was het team de controle over de koers kwijt. „Ik voel me de verliezer", zei Bram Tankink nadat hij in de eindsprint niet verder was gekomen dan de tweede plaats achter de nieuwe kampioen Pim Ligthart van Vacan- soleil. „Maar ik vind niet dat we de schlemiel van het kampioen schap zijn", vulde ploegleider Nico Verhoeven hem aan. Wat dat betreft heeft Rabobank door de jaren heen de nationale ti telstrijd weten te relativeren. Tan kink: „Het punt is gewoon dat de ploeg zich concentreert op jon gens die kunnen klimmen. En dit is nu eenmaal geen klimparcours." In het verleden profiteerden ren ners als Jans Koerts, Stefan van Dijk en Rudi Kemna van de relatie ve zwakte van Rabobank op vlak kere omlopen. „Dit keer kun je zeg gen dat Vacansoleil na de actie van Robert Gesink steeds de betere af makers mee had in een ontsnap ping", analyseerde Verhoeven de fi nale. „Dat komt ook omdat zij meer afmakers in de ploeg hebben dan wij." Lange tijd dacht Verhoeven dat ze in het complexe spel van koersen zonder bergen de bovenliggende partij waren. „We offerden in het begin vier man op om de koers te controleren. Toen hadden we er nog elf over." Met dat elftal werd de strijd zwaar gemaakt. „Ze re den wel erg hard", zei Ligthart over de trein Gesink, Ten Dam, Kruijswijk, Weening die een kop groep van elf renners een comfor- tabale voorsprong bezorgde. Ver hoeven: „We wilden de concurren tie afmatten, in de veronderstel ling dat onze jongens dat tempo beter zouden verteren dan de rest." Met Gesink was er volgens ploeg- arts Dion van Bommel iets anders aan de hand. Hij zou getroffen zijn door de weerslag van de hoogte training die hij vrijdag afsloot in Sankt Moritz. „Ik raakte kortade mig", zei de renner er zelf over. „Het is absoluut geen blessure", sprak hij aanvankelijke speculaties in die richting tegen. „Ik maak me dan ook geen zorgen over de Tour, al is dit wel balen." Daarna werd het dus lastig voor de bankiersploeg. Pieter Weening kwam voorop met Joost van Lei- jen, maar de Fries mocht niet door rijden omdat Verhoeven dacht dat Van Leijen een betere afmaker was. Even later troffen Bauke Mol lema en Bram Tankink nog rappe re concurrenten in hun kopgroep, Pim Ligthart voorop. Verhoeven vond dat zijn team met opgeheven hoofd Ootmarsum mocht verlaten. „We hebben vol gens mij alles gedaan om de koers naar onze hand te zetten. We zijn op waarde geklopt, punt uit. Ver geet niet dat Vacansoleil hier met een goede ploeg van negen ren ners aan de start stond." Ze draagt een grote verant woordelijkheid. Marian ne Vos is hét gezicht van het vrouwenwielrennen in Nederland. De Brabantse is ech ter zoveel sterker dan de rest, dat ze - uit oogpunt van 'ontwikke lingshulp' - het volgens anderen zo nu en dan wel spannend moet houden. Dat Vos zaterdag vlak na de start van de nationale titelstrijd in Ootmarsum direct de kansen van concurrente Kirsten Wild tot nul reduceerde, kwam haar dan ook op kritiek te staan. Onterecht. Vos kan er niets aan doen dat ze zoveel beter is. Ze haalde alweer haar vierde rood-wit-blauwe trui in zes jaar tijd op, in 2010 had ze het tricot nota bene aan een ploeggenote van Nederland Bloeit (Loes Gun- newijk) gegund. Ook nu was ze onbetwistbaar de beste. Niemand zou anders durven beweren. Maar, zowaar kwam er voor het eerst in haar loopbaan kritiek op de 24-jari- ge omnivoor. De ploegleiding van AA Drink vond dat Vos had moe ten wachten toen Wild in de be ginfase van de titelstrijd hard ten val kwam door een blokkerende ketting. Vos bezwoer niets ge merkt te hebben van de val van Wild, de enige in het peloton die het haar in een sprint zo nu en dan lastig kan maken. Dat Vos haar ploeggenoten vlak daarna wel opdroeg het tempo op te voe ren, werd 'door de AA Drink-for- matie van Wild als verraad gezien. Teammanager Michael Zijlaard: „Vos heeft dat niet nodig, ze is sterk zat. Nu proberen ze al in de eerste ronde een hele ploeg, de eni ge in het peloton die zich niet bij voorbaat neerlegt voor de tweede plaats te rijden, de nek af te snij den. Ik ben waanzinnig trots dat we, ondanks die bar vervelende openingsfase, hebben laten zien dat we niet zomaar een klein ploegje zijn." Jeroen Blijlevens, Vos' ploegleider bij Nederland Bloeit, noemde de klacht van Zijlaard „zo flauw. Waarom moet je dit nu als gesla gen hond aandragen? Het hele jaar kunnen ze als ploeg niks winnen. En nu komt het zeker alleen maar door wat er in het begin van de koers gebeurde." Volgens Blijle vens was in de voorbespreking bij Nederland Bloeit al afgesproken de wedstrijd direct hard te maken. Marianne Vos (vijfde van rechts) rijdt louter tussen ploeggenotes in de kopgroep „We wilden er zo snel mogelijk zo veel mogelijk kwijt." Al gaf hij la ter toe dat er nog wel een rekening met AA Drink open stond, van een wereldbekerwedstrijd in Val- ladolid, waar AA Drink in een ver gelijkbare situatie het tempo op voerde ten koste van Vos. Vos wist met liefst 23 overwinnin gen op haar naam vooraf aan het NK werkelijk alle ogen op haar ge richt. „Zó favoriet was ik nog nooit." Het deerde ook nu niet. Ze snapt ook wel dat ze allemaal op haar letten. Slechts negen wedstrij den die ze in 2011 reed, won ze niet. „Mijn basis ligt ontzettend hoog. Ik heb meer kracht, meer in houd. Heb bergop veel progressie geboekt, maar ook de tijdritten en OOTMARSUM - Johnny Hoogerland uit Yerseke is gisteren tijdens het Nederlands kampioenschap op de weg op de tiende plaats geëindigd. Zijn ploeg Vacansoleil-DCM had drie man in de top tien. Pim Ligt- hard won het goud, terwijl Rob Ruijgh in Ootmarsum op de zesde plaats eindigde. De renners moes ten ruim 243 kilometer afleggen. Hoogerland behaalde zijn beste klassering bij de profs op het Ne derlands kampioenschap tot nu toe. De Bevelandse renner eindig de vorig jaar in Beek op de veertig ste plaats. In 2009 behaalde hij in Heerlen de 25e plaats. Een andere Zeeuw, Hans Dekkers (Landbouw krediet), reed de wedstrijd niet uit. De onfortuinlijke inwoner van IJ- Lijke zaterdag naar de zeventiende plaats. De Middelburger had een achterstand van zeventien secon den op winnaar Ramon Sinkel dam. Sinkeldam komt net als Van der Lijke uit voor het continentale team van Rabobank. De wedstrijd ging over 175,5 kilometer. Marco Minnaard (Wemeldinge) legde be slag op de 44e plaats. Anne Eversdijk (Kapelle) eindigde bij de vrouwen als 34e, op een ach terstand van bijna vijf minuten van winnares Marianne Vos. Birgit Lavrijssen, eveneens afkomstig uit Kapelle, werd als veertigste geklas seerd. Zij raakte betrokken bij een valpartij, waardoor de kansen op een betere klassering verkeken wa ren. Johnny Hoogerland zendijke was betrokken bij een val partij. Bij de beloften reed Nick van der Bram Tankink (I) baalt van zijn tweede plek op het NK. foto Vincent Jannink SÏS3SS2S55?S?5S:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50