zeeland 115 huisje past bij dorp Proces van vlas tot linnen tafelloper te zien op tiende vlasdag in Eede Met gids op stap door natuur van Het Zwin Verdachte meldt zich na mishandeling Sfeervol feestjubileum Van Sassenstraat Rudolf Steinerschool gaat definitief dicht Elf bekeuringen bij alcoholcontrole Vernieler terras en maat aangehouden Accordeonisten spelen ook vrolijke noten maandag 27 juni 2011 RETRANCHEMENT Stichting Het Zeeuwse Landschap houdt donderdag een excursie door natuurgebied Het Zwin. De wandeling duurt ongeveer 2,5 uur. Wie mee wil, moet zich om 10.00 uur melden bij strandpavil joen De Zeemeeuw op korte af stand van de Zwingeul. Deelne men kost 3 euro, kinderen 1,50 eu ro. Donateurs van Het Zeeuwse Landschap mogen gratis mee. Aan melden is niet nodig. TERNEUZEN Een 18-jarige Terneuzenaar heeft zich gisterochtend vroeg gemeld op het politiebureau in zijn woon plaats, nadat hij drie mannen in de binnenstad had belaagd. De mishandelde mannen - allen Terneuzenaren, in de leeftijd van 25,27 en 51 jaar - deden aangifte. De verdachte mocht weer naar huis, in afwachting van afronding van het onderzoek naar de precieze oor zaak van het handgemeen. HULST Ruim dertig bewoners schoven za terdagavond aan tafel om te gour metten ter ere van de 20e editie van het straatfeest in de Van Sas senstraat in Hulst, speciaal geo pend door burgemeester ]an Frans Mulder. Voor het eten was er spelle tjesmiddag voor de kinderen, 's avonds open podium. Het geld dat een straatveiling opbracht, is voor een nader te bepalen goed doel. TERNEUZEN Vóór de paasvakantie tekende het zich al af, maar het bestuur van de Rudolf Steinerschool in Terneuzen besloot onlangs de school per 1 au gustus definitief te sluiten. De be perkte omvang leidde de laatste ja ren tot diverse knelpunten. Pogin gen tot groei en/of fusie met een andere scholengroep mislukten. De meeste ouders lieten blijken hun kinderen naar een andere school te laten overstappen, zodat het bestuur geen mogelijkheden zag de school na twintig jaar nog langer open te houden. TERNEUZEN De politie onderwierp zaterdag bij een alcoholcontrole op de sluizen en enkele andere plaatsen 684 be stuurders aan een blaastest. Elf au tomobilisten, onder wie drie begin nende bestuurders, kregen een be keuring voor rijden onder invloed. Van twee van hen werd het rijbe wijs ingevorderd. De politie contro leerde samen met een bureau dat onderzoek verricht naar plaatsen waar mensen alcohol drinken. HULST De politie heeft vrijdag vlak voor middernacht twee personen aange houden op het Cornelis de Vos- plein te Hulst. Een 17-jarige inwo ner van die plaats ging door het lint en vernielde vier terrastafels en twee terrasstoelen van een hore cagelegenheid. Toen de politie hem wilde aanhouden, probeerde een 21-jarige inwoner uit Axel dat te verhinderen. Beide mannen zijn aangehouden. CLINGE In zaal Malpertuus in Clinge zorg den zeven accordeonisten uit Ne derland en België voor een vrolijk, gevarieerd muziekprogramma op de tweede editie van het accor deonfestijn. Alle muzikanten speel den individueel hun deuntjes. De bijna honderd toehoorders ver maakten zich met vele meezingers en dansnummers waarbij ook de beentjes van de vloer konden. MEEST GELEZEN 1. Einde café-restaurant 2 Heeren 2. OM in beroep in kinderpornozaak 3. Jongen vernielt terras Hulst STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto te vinden. Het weer zat mee; het aanbod op de markt was mooi en divers; de belangstelling voor de beoefenaars van oude ambachten - fantastisch aangeprezen door oud-hoofdonderwijzer Willy Stae- lens - was groot en mensen geno ten van de tentoonstelling van de oude wielerheld Miel Verstraete. De Croock: „Geen wanklank ge hoord. Naast de uitleg over het vlassersbestaan en andere oude ambachten bleven veel mensen ook een poosje kijken bij de Lister motoren. Dat zijn eigenlijk geen motoren, maar aggregaten waar boeren vroeger ook een boot- of re pelmachine op lieten draaien." gesponnen draad op een oud weef getouw werd gezet en hoe vervol gens de draden aan elkaar worden geweven, kan de Dorpsraad Ëede als organisator van de Folkloris tische Vlasdag voor het eerst laten zien dat er echt iets wordt ge maakt van het 'strotouw' dat ze op de vlasdag overal zien. De tafello per die gedurende de dag op Lut- garts weefgetouw ontstaat, is dan ook een bijzonder exemplaar, voor Ronald de Croock, de drijvende kracht achter de vlasdag. De Croock was uiterst tevreden na viering van de tiende editie van de folkloristische dag. Honderden be zoekers wisten de weg naar Eede door René Hoonhorst EEDE - Lutgart De Clercq uit Malde- gem zit zondag achter het pronk stuk van de tiende Folkloristische Vlasdag in Eede: een meer dan honderd jaar oud weefgetouw. Lutgart De Clercq uit Maldegem achter een meer dan een eeuw oud weef- etouw op de tiende vlasdag in Eede. foto Peter Nicolai Het weefgetouw - en Lutgart na tuurlijk - maakt het mogelijk om het hele proces van net geoogst vlas tot een linnen tafelloper te la ten zien. De organiserende stich ting had alle werktuigen en beno digdheden voor het zaaien, pluk ken, drogen, repelen, roten, brake- len, zwingelen en spinnen al in huis. Nu Lutgart laat zien hoe de 'Lamswaarde Bruist'. De kermis deed zijn naam eer aan. Het hele dorp liep uit om mee te vieren en ook uit omliggende dorpen lieten - al dan niet oud-inwoners - zich ook zien. Van slecht weer of de Midzomerfeesten in Hengstdijk heeft Het Heilig Land geen last ge had, weet hij zeker. Jo de Cock zou willen dat-ie het zelfde kon zeggen. Maar de Mid zomerfeesten leden wel een beetje onder het weer en het feest in het naburige dorp, vreest hij. Zo was het zaterdagmorgen welis waar hondenweer, maar lieten de baasjes het afweten. De stoelen dans voor honden ging daarom door gebrek aan deelnemers niet door. En bij de gaaibolling op zon dag waren er ongetwijfeld wat minder deelnemers, omdat er tege lijkertijd een keur van activiteiten in Lamswaarde van start ging. Maar goed, De Cock wil niet kla gen. Want de Midzomerfeesten waren natuurlijk wel weer een ge slaagd dorpsfeest. Zelf vond hij de Lichtaartse Kloppers een hoogte punt: een dozijn vlegeldorsers uit het Vlaamse Lichtaart, die dorpe lingen en verdwaalde stadsmen sen lieten zien hoe vroeger het kaf van het koren werd gescheiden. De brandweer maakte veel indruk met een perfect uitgevoerde red dingsoefening, waarbij een be kneld slachtoffer uit zijn auto moest worden geknipt. Een letterlijk hoogtepunt was het kratten stapelen: zoveel mogelijk lege kratten op elkaar zetten, ter wijl je op de stapel staat. De pri meur in de streek ging tijdens Ko ninginnedag naar buurdorp Kloos- terzande. Maar ook de jeugd van Hengstdijk wilde wel eens probe ren hoeveel lege kratjes ze op el kaar konden stapelen. De 9-jarige Isis leek lange tijd een ware kampioene. Ze stapelde liefst 28 kratjes op elkaar voordat de sta pel naar beneden kwam. Silke(io) kwam bijvoorbeeld maar tot de helft. „Ik trilde helemaal. Van de zenu wen denk ik." Maar ook Silke vond het heel stoer om in een tuig je aan een kraan te hangen en tel kens een kratje hoger te klauteren. En toen ze weer op de grond stond, was het toch wel mooi om even op en neer te bungelen aan de kraan. Lang moesten oudere, mannelijke kandidaten dulden dat Isis meer kratten stapelde dan zij, maar op de valreep klom Arno Herman nog twee kratjes hoger. De 10-jarige Silke voelde al aan dat ze het record niet ging verbreken. „Ik was te zenuwachtig en trilde te veel." Bij de veertiende krat kon ze haar evenwicht niet meer bewaren en viel de stapel om. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 39