Brullende trekkers in Axel 'Voortrekken' Axel leidt tot kritiek CDA Lammetje, boompje, Centrum Jeugd en Gezin in WEA-kantoor 141 zeeland almanak Amusant BESCHOUWING Onevenredig grote investering maandag 27 juni 2011 Z door Martijn de Koning OOSTBURG - De gemeente Sluis maakt één loket voor Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen, Maatschappelijk Werk, GGD en Centrum voor Jeugd en Gezin. Fy siek komen die diensten bij elkaar te zitten in het voormalige WEA-kantoor in Oostburg, naast het gemeentehuis. De bundeling van krachten moet de klantvriendelijkheid ten goede komen. Bezoekers van één van de diensten krijgen immers ook vaak te maken met een andere. Ze kun nen straks sneller worden gehol pen en hoeven niet meer naar een kantoor op een andere plek, is de achterliggende gedachte. Het is altijd weer een koddig gezicht om op een stille doordeweekse mor gen op het Damplein in Middelburg een stadsgids te zien die een groepje toeristen met een omhoog gehouden stok met daarop een cijferbordje naar de overkant loodst alsof het ge zelschap een woelige Rambla in Bar celona moet oversteken. Ook amusant is eens aan te horen De maatregel vergt een investering van 415.000 euro. Dat is veel te veel geld, stelden oppositiepartijen Nieuw Gemeentebelang en Lijst Babijn afgelopen week tijdens de raadsvergadering. „Alweer een geldverslindend voorstel. Absurd", mopperde Francois Babijn. „In het huidige gemeentehuis moet toch plaats genoeg zijn", voegde Adri Rosendaal (Nieuw Gemeentebe lang) er aan toe. Wethouder Jan Schaalje weer sprak dat en gaf aan dat de maatre gel deels verplicht wordt gesteld door het Rijk, en dat die dan ook voor een groot deel betaald wordt met bijdragen van de regering. De coalitiepartijen hadden weinig pro blemen met het voorstel. Tip? redactie@pzc.nl wat zo'n gids allemaal te berde brengt. Aangekomen in de Bellinkstraat wees de man zijn gehoor op een pe riode in vroeger tijden toen in die straat de lichte zeden welig tierden. Óf zoals de gids het uitdrukte: „Hier probeerden vroeger gevallen vrou wen zich liggend staande te hou den." Het ontwerp dat bij het leeuwendeel van de dorpelingen, die tot nu toe stemden, favoriet is. In de boom met ruitjes, ontwerpen van Lamswaarder kleuters, zijn twee koppen van lammetjes uitgesneden, reproductie Peter Nicolai axel - Brullende motoren en flink wat rookwolken waren gistermid dag de spectaculaire ingrediënten van de trekkertrekwedstrijd in Axel. Zo'n honderd deelnemers uit Nederland en België traden in negen gewichtsklassen in het strijdperk. De bestuurders van de tractoren trachtten met een sleep- wagen met toenemende weer stand achter hun voertuig een tra- jen van 100 meter af te leggen. Voor het halen van de finish, 'full pull', was niet alleen vermogen en de juiste bandenspanning van trac toren nodig, maar ook stuurmans kunst en behendigheid van de be stuurders. Wilco Vinke uit Axel pakte de overwinning in de zwaar ste categorie: tot 10.000 kilo. door Wout Bareman terneuzen - Burgemeester en wet houders van de gemeente Terneu- zen hebben onmiskenbaar een voorliefde voor de kern Axel. In die kern wordt 'onevenredig veel geïnvesteerd', constateert de CDA-fractie van de Terneuzense gemeenteraad. De fractie stelt het vast in de alge mene beschouwing naar aanlei ding van de Perspectievennota 2012-2015. Het bevoordelen van Axel levert het CDA in de toe komst waarschijnlijk weinig extra stemmen op, verwacht fractievoor zitter Henk Siersema met een knipoog naar wethouder Co van Schaik (financiën), oud-wethou der van Axel en nu wijkbestuur- der. „Maar mogelijk leidt het wel tot discussie of de gemeenteraad een goede weg bewandelt. De op telsom van 'het gat van Axel', de voetbalfiisie, het gezondheidscen trum en ontwikkelingen voor bui tensport in en om Axel krijgen het komende jaar aandacht bij de ver deling van schaarse middelen. Maar het CDA vindt dat het beleid meer gericht moet zijn op duurza me ontwikkelingen voor alle inwo ners in de gehele gemeente." Uiterst kritisch is de fractie ook over het beleid voor sport en mid den- en kleinbedrijf, de portefeuil le van wethouder Pim Broekhuy- sen (Top/Gemeentebelangen). Het CDA mist transparantie en visie. Siersema: „Voorbeelden zijn inves teringen in openluchtzwembaden, vragen en wensen van voetbal clubs (we dienen daarover een mo tie in), de visie op de ontwikke ling van de Markt in Terneuzen, centrummanagement voor en van alle kernen en het imago van de ge meente." Siersema wil best gelo ven dat over alles 'hard wordt nage dacht', maar vreest dat Temeuzen niet verder komt-dan de 'denk tank'. „Die dacht na over wat we zouden kunnen bedenken." Siersema is - met de discussie over het landelijke bestuursakkoord tus sen regering en gemeenten in het achterhoofd - ook bezorgd over de ontwikkelingen bij het sociaal inte- gratiebedrijf Dethon. „Het roept de beleidsvraag op: Wat doen we in Terneuzen anders of fout als je merkt dat meerdere gemeenten in een identieke situatie hun sociale werkvoorziening wel finan- cieel-economisch self-supporting krijgen." In Zeeuws-Vlaanderen moet er juist veel extra geld bij. alleen wat aanzetten van kinderen gebruikt, maar in de twee andere zijn ideeën van kinderen direct te herkennen. In het waarschijnlijk winnende ontwerp zijn de vorm van de boom en de ruitjes afkom stig uit tekeningen van kinderen. De lammetjes heb ik er aan toege voegd", onthult Roelandse. Robert-Jan van der Hoeven is blij met de smaak van zijn dorpsgeno ten. Eén van de initiators van Lamswaarde Bruist, de grote aange klede kermis die het dorp afgelo pen weekeind in zijn greep had, ziet mooie commerciële mogelijk heden voor de ruitjesboom met lammetjes. „Een aansprekend beeld dat goed als herkenbaar dorpslogo is te gebruiken", stelt Robert-Jan. Van der Hoeven is uiterst tevreden over het verloop van de eerste door René Hoonhorst De inwoners van Lamswaarde zijn het bijna roerend met el kaar eens. Mensen, bekend of onbe kend, moeten aan de belangrijkste toegangsweg direct kunnen zien wat voor dorp ze binnenrijden. Dus moet de plaatselijke kunste naar Servaas Roelandse geen huis je met rookpluim of een minder makkelijk te duiden kunstwerk maken, maar een kunstzinnige boom. Een boom met ruitjes, waar tussen kruin en stam aan bei de kanten een schapenkop is te ontdekken. Koppen van lamme tjes, die kijken naar een boom als huis. Natuur en geborgenheid, vro lijk en praktisch in één. Inwoners van het dorp mogen nog tot eind volgende week stem men op de site lamswaarde.com. Maar ook kunstenaar Servaas Roe landse gaat er vanuit dat hij daar na werkt aan de boom met de lam metjes. „Een kleine 250 mensen heeft tijdens het dorpsfeest Lams waarde Bruist al gestemd en 189 van die stemmen gingen naar het ontwerp met de lammetjes." Roelandse had niet echt een voor keur voor een van de ontwerpen. Hij gaf de leerlingen van basis school De Oostvogel eerder dit jaar speciaal 'kunstles'. Na die les gingen de scholieren zelf aan de slag. De gemaakte kunstwerken dienden als inspiratie voor drie ontwerpen voor het kunstwerk dat aan de Frederik Hendrikstraat bij de ingang van het dorp komt. „In één van de ontwerpen heb ik Edwin Benne trekt met zijn Ford Major net geen 'full pull', foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 38